Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-10-08, 09:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Κλειτοριδεκτομή

Τα στερεότυπα που σχετίζονται με τις θρησκευτικές πεποιθήσεις δικαιολογούν επίσης την εκτεταμένη πρακτική της κλειτοριδεκτομής.

Η κλειτοριδεκτομή εφαρμόζεται στο 85% των γυναικών στο Μάλι, όπου η νομοθεσία δεν την απαγορεύει ρητώς, την ίδια στιγμή που γειτονικές χώρες έχουν υιοθετήσει σκληρά μέτρα εναντίον της, τόνισε σήμερα η υπεύθυνη για την εξάλειψη αυτής της πρακτικής Λαμίν Μπουμπακάρ Τραορέ, σε σχετική συνδιάσκεψη στο Ουαγκαντούγκου.

«Μετά τη Γουϊνέα, το Μαλί έχει το μεγαλύτερο ποσοστό εφαρμογής της κλειτοριδεκτομής στην Αφρική με 85%», τόνισε η ίδια, τονίζοντας πως αιτία του «πολύ αυξημένου ποσοστού» είναι η απουσία ειδικού νόμου, ο οποίος θ' απαγορεύει την πρακτική αυτή.

«Υπάρχουν συμβάσεις, διεθνή κείμενα που έχει υπογράψει το Μάλι και τα οποία το υποχρεώνουν να θεσπίσει τέτοιον νόμο, αλλά αυτό δεν έχει γίνει», εξήγησε η Τραορέ.

Τα στερεότυπα που σχετίζονται με τις θρησκευτικές πεποιθήσεις δικαιολογούν επίσης την εκτεταμένη πρακτική της κλειτοριδεκτομής. Το 96% των κατοίκων του Μάλι είναι μουσουλμάνοι, και «πολύς κόσμος εξακολουθεί να πιστεύει πως το Ισλάμ επιτρέπει την κλειτοριδεκτομή», προσθέτει.

«Είναι απαραίτητο επίσης το πολιτικό θάρρος για ν' αντιπαλέψεις τις παραδόσεις. Επιπλέον, ο αναλφαβητισμός-που φθάνει το 80% του πληθυσμού-δεν ευνοεί τη μάχη», δήλωσε η Τραορέ.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ - ΜΠΕ

Σχόλιο : Είναι αποτροπιαστικό σήμερα, να υπάρχει έστω και μια γυναίκα στον πλανήτη, που να αναγκάζεται να στερηθεί το δώρο της φύσης και του θεού.
Είναι απλά τραγικό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 06-02-10 στις 10:03
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
christi (08-12-08), Naias (14-10-08), rafaella azzuri (14-10-08)
  #2  
Παλιά 14-10-08, 10:08
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχόλιο : Είναι αποτροπιαστικό σήμερα, να υπάρχει έστω και μια γυναίκα στον πλανήτη, που να αναγκάζεται να στερηθεί το δώρο της φύσης και του θεού.
Είναι απλά τραγικό.
Θα επρεπε να υπαρχει θρησκεια που να απαιτει αφαιρεση της σκωληκοειδητιδας, μιας και ειναι επι το πλειστον αχρηστη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gildor για αυτό το μήνυμα:
rafaella azzuri (14-10-08)
  #3  
Παλιά 14-10-08, 10:28
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
http://ovigreek.blogspot.com/2006/09/episode-iv.html

Διαβάστε εδώ μία μαρτυρία.Φυσικά με λίγο ψάξιμο στο Google μπορείτε να βρείτε πολλές (ανατριχιαστικές) λεπτομέρεις.

Ένα τραγικό δείγμα της υπέρμετρης "απ-αιδευσιάς", αμορφωσιάς και ψευτοθρησκευτικών δοξασιών.
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to dimitrios83 For This Useful Post:
christi (08-12-08), Naias (14-10-08)
  #4  
Παλιά 08-12-08, 01:04
jupiterPater Ο χρήστης jupiterPater δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 25-12-08 20:20
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα στερεότυπα που σχετίζονται με τις θρησκευτικές πεποιθήσεις δικαιολογούν επίσης την εκτεταμένη πρακτική της κλειτοριδεκτομής, κτλ ...

... Σχόλιο : Είναι αποτροπιαστικό σήμερα, να υπάρχει έστω και μια γυναίκα στον πλανήτη, που να αναγκάζεται να στερηθεί το δώρο της φύσης και του θεού.
Είναι απλά τραγικό.
Η περιτομή, εφαρμόζεται σε πολλά περισσότερα εκατομμύρια παιδιών ανά τον κόσμο, δεν έχει τίποτε να ζηλέψει σε σκληρότητα, αποτροπιασμό ή τραγικότηητα από την κλειτοριδεκτομή, πλην όμως, δεν διαμαρτύρεται κανείς. Μήπως επειδή στο Χριστιανικό στερεότυπο του "πολιτισμένου" κόσμου, γιορτάζεται και η Περιτομή του Κυρίου ; Ή μήπως επειδή εφαρμόζεται στ' αγόρια ; Μήπως, τέλος, οι εφαρμόζοντες την κλειτοριδεκτομή για τις θρησκευτικές τους δοξαζίες, ονομάζουν εμάς αγρίους, για τους ίδιους ακριβώς λόγους ; Εσείς τι λετε ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-12-08, 11:24
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η περιτομή δεν επηρεάζει την αίσθηση κατά την σεξουαλική επαφή...
Οπότε δεν μπορεί να συγκριθεί με την κλειτοριδεκτομή.
Βέβαια δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος μιας και δεν έχω υποστεί ούτε τη μία και σίγουρα λόγω ανατομικών προβλημάτων ούτε την άλλη επέμβαση...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-08, 22:59
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
H κλειτοριδεκτομή είναι μια πρακτική που εφαρμόζεται (ακόμη και σήμερα) σε πολλές χώρες όπως Αιθιοπία, Σουδάν, Υεμένη, Σαουδική Αραβία, Γουινέα, Ιράκ Ιορδανία, Συρία, Αίγυπτο και αλλού. Έρχεται από πολύ παλιά ακόμη και οι γυναικείες μούμιες στην Αίγυπτο είναι όλες με εκτομή της κλειτορίδας συμπεριλαμβανομένης της Νεφερτίτης και της Κλεοπάτρας. Και δεν είναι που έρχεται από τόσο παλιά μα υπάρχει ακόμη και στις μέρες μας σε χώρες της Ευρώπης και της Αμερικής και εφαρμόζεται στα μικρά κορίτσια μεταναστών από χώρες της Αφρικής ή μουσουλμανικές.

Και με λίγα λόγια τι είναι αυτό και πως γίνεται ή καλύτερα πως γινόταν σαράντα ή πενήντα χρόνια πριν.
Κορίτσια στην ηλικία των 7 περίπου ετών, οδηγούνται σε αυτή νομίζοντας ότι πάνε εκδρομή ή σε μια γιορτή. Συνήθως γινόταν έξω από το χωριό και ξημερώματα για να μην ενοχλούν. Παρέμεναν σε κάποια καλύβα εκεί, μέχρι την επούλωση της πληγής ώστε να μην δημιουργούν πρόβλημα στο χωριό.

Σε κάποιες χώρες από την προηγούμενη μέρα, έδεναν κάποιο είδος τσουκνίδας ώστε κατά την επέμβαση να είναι πιο εύκολο να συγκρατήσουν την διογκωμένη κλειτορίδα με κάποια τανάλια και στην συνέχεια να την αποκόψουν με κάποιο σουγιά ή κομμάτι γυαλί ή ότι άλλο.. Φυσικά χωρίς αναισθησία και χωρίς απολύμανση.
Σε πολλές περιπτώσεις η κοπριά ζώων ήταν το κατάλληλο κατάπλασμα για την περίθαλψη της πληγής. Η ίδια η επέμβαση ήταν οδυνηρή όχι μόνο για τον τρόπο με τον οποίο γινόταν, μα και γιατί εκεί απολήγουν νεύρα που η αποκοπή τους αλλά και το άγγιγμα του σημείου (ακόμη κ μετά χρόνια) φέρνει ακαριαίους και αφόρητους πόνους.

Αυτή τη πρακτική ήταν (είναι) ένας καθαρά σεξουαλικός ακρωτηριασμός ενός οργάνου που δεν είχε ρόλο στην αναπαραγωγική διαδικασία. Σε μερικές μάλιστα χώρες συνοδευόταν από τον αγκτηριασμό αφού μέχρι να παντρευτεί μια γυναίκα δεν έχει ανάγκη ούτε τον κόλπο της.
Τι είναι ο αγκτηριασμός; Τμήματα από τα τοιχώματα των μεγάλων χειλέων αποκόπτονται, κατόπιν τα απογυμνωμένα τμήματα έρχονται σε επαφή και συγκρατούνται με κάποια ρητίνη ή σε απομακρυσμένα μέρη με αγκάθια ακακίας. Φυσικά μια μικρή δίοδος για τις βιολογικές ανάγκες παρέμενε και για να επιτευχθεί αυτό στις πρώτες 15 μέρες της επούλωσης γινόταν χρήση ενός μικρού ξύλου από μπαμπού.
Όπως καταλαβαίνουμε, ένα ξυράφι ή μαχαίρι έπρεπε αργότερα να κόψει τα συγκολλημένα χείλη κατά την πρώτη νύχτα του γάμου.

Όλα αυτά μας κάνουν εμάς τις γυναίκες να πονάμε πολύ, ακόμη και αν γεννηθήκαμε σε αυτή την πλευρά του κόσμου που δεν εφαρμόζει τέτοιες πρακτικές. Πονάμε πολύ για τις γυναίκες της άλλης πλευράς.
Όσες προσπάθειες και να έγιναν όσοι νόμοι κ να ψηφίστηκαν δυστυχώς η κλειτοριδεκτομή συνεχίζει και υφίσταται. Με αναζήτηση μπορείτε να βρείτε στοιχεία για το σήμερα, αφηγήσεις γυναικών που την έχουν υποστεί και πολλές ακόμη λεπτομέρειες. Επίσης αν ακολουθήσετε τον σύνδεσμο που προτείνεται σε προηγούμενο ποστ, πραγματικά θα διαβάσετε ανατριχιαστικές λεπτομέρειες για την τωρινή κατάσταση.
Από τα προηγούμενα ποστ βλέπω και άντρες να κατανοούν ή να «πονάνε» γι’ αυτό το θέμα.

Εγώ ούτε μπορώ αυτή τη στιγμή, ούτε χρειάζεται να αναφερθώ περισσότερο στο τι γίνεται σήμερα. Ελπίζω μονάχα, εμείς οι γυναίκες (και οι άντρες) να μεγαλώνουμε καλύτερους γιους και κόρες, καλύτερους ανθρώπους, που ο ένας θα βλέπει τον άλλο ως ίσο, με σεβασμό και αγάπη.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην christi για αυτό το μήνυμα:
Naias (09-12-08)
  #7  
Παλιά 09-12-08, 00:16
jupiterPater Ο χρήστης jupiterPater δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 25-12-08 20:20
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Η περιτομή δεν επηρεάζει την αίσθηση κατά την σεξουαλική επαφή...
Οπότε δεν μπορεί να συγκριθεί με την κλειτοριδεκτομή.
Βέβαια δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος μιας και δεν έχω υποστεί ούτε τη μία και σίγουρα λόγω ανατομικών προβλημάτων ούτε την άλλη επέμβαση...
Ακόμα κι αν είναι έτσι τα πράγματα, δεν κατανοώ ποια είναι η σχέση της "στέρησης της αίσθησης" με τα χαρακτηριστικά του τραγικού, του αποτρόπαιου, του απάνθρωπου μαρτυρίου που συζητάμε εδώ. Γιατί, αν υπάρχει στο ένα, δεν υπάρχει και στο άλλο ; Εχουν γραφεί πολλά στο παρελθόν για το ζήτημα αυτό διεθνώς, αλλά πάνε χρόνια που έχουν εγκαταληφθεί, τουλάχιστον σε αξιοπρόσεκτη κλίμακα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-12-08, 00:34
jupiterPater Ο χρήστης jupiterPater δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 25-12-08 20:20
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
H κλειτοριδεκτομή είναι μια πρακτική που εφαρμόζεται (ακόμη και σήμερα) σε πολλές χώρες όπως Αιθιοπία, Σουδάν, Υεμένη, Σαουδική Αραβία, Γουινέα, Ιράκ Ιορδανία, Συρία, Αίγυπτο και αλλού. Έρχεται από πολύ παλιά ακόμη και οι γυναικείες μούμιες στην Αίγυπτο είναι όλες με εκτομή της κλειτορίδας συμπεριλαμβανομένης της Νεφερτίτης και της Κλεοπάτρας, κτλ ...
Καλά και γνωστά, όλα αυτά. Και πάλι όμως δεν έχουμε απάντηση στο αρχικό μου ερώτημα : για ποιο λόγο δεν παρουσιάζεται σε συνδυασμό με ανάλογη διαμαρτυρία κατά της περιτομής, που δεν εφαρμόζεται μόνο στις χώρες που αναφέρεις αλλά σε ολόκληρο τον κόσμο, ακόμα και στην Ελλάδα, όπου αν ήσασταν τυχερή εσείς σαν κορίτσι, πολλά άλλα αγόρια αυτά, δεν ήσαν ; Μήπως κάτι κρύβεται κάτω από έναν καθυστερημένα αποτολμούμενο θόρυβο ; Κάτω από τέτοιες συνθήκες, γιατί δεν σας φαίνεται λογική η απορία αυτή ; Ακόμη, αν η πρακτική αυτή φαίνεται σε σας απαράδεκτη, μήπως θα έπρεπε να ρωτήσετε και τους λαούς που την εφαρμόζουν αν σκέπτονται με τον ίδιο τρόπο ; Τι θα λέγατε, εν πρροκειμένω, για το έθιμο της μουσουλμανικής μαντίλας ; Για μας τους "πολιτισμένους χριστιανούς", είναι απαράδεκτο. Πρέπει ή όχι να διαμαρτυρηθούμε και για αυτό ; Και γιατί ;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-12-08, 01:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από jupiterPater Εμφάνιση μηνυμάτων
[SIZE="2"]Καλά και γνωστά, όλα αυτά. Και πάλι όμως δεν έχουμε απάντηση στο αρχικό μου ερώτημα μουσουλμανικής μαντίλας ;
Αλλού το ξεκίνησες αλλού το συνέχισες και αλλού το καταλήγεις.

Δεν έχει καμιά σημασία ο απάνθρωπος ακρωτηριασμός της κλειτοριδεκτομής, με την περιτομή και ακόμα περισσότερο με την μαντήλα. Δεν υφίσταται κανένα αρχικό σου ερώτημα, το οποίο συνέδεε από την άγνοια σου την περιτομή με την κλειτοριδεκτομή.

Το τι θες και τι επιδιώκεις δεν το ξέρω, αλλά που θα πάει, θα το μάθουμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-12-08, 01:48
jupiterPater Ο χρήστης jupiterPater δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 25-12-08 20:20
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλού το ξεκίνησες αλλού το συνέχισες και αλλού το καταλήγεις.

Δεν έχει καμιά σημασία ο απάνθρωπος ακρωτηριασμός της κλειτοριδεκτομής, με την περιτομή και ακόμα περισσότερο με την μαντήλα. Δεν υφίσταται κανένα αρχικό σου ερώτημα, το οποίο συνέδεε από την άγνοια σου την περιτομή με την κλειτοριδεκτομή.

Το τι θες και τι επιδιώκεις δεν το ξέρω, αλλά που θα πάει, θα το μάθουμε.
Συγγνώμη, ώ Ξένιε, αλλά τα όσα μου καταμαρτυρείς, ότι δηλαδή, όπως αναφέρεις ότι έγραψα :

Καλά και γνωστά, όλα αυτά. Και πάλι όμως δεν έχουμε απάντηση στο αρχικό μου ερώτημα μουσουλμανικής μαντίλας
δεν συμφωνούν ακριβώς με τα όσα πράγματι γράφω και όπου ακριβώς επαναλαμβάνω το αρχικό μου ερώτημα. Το σχετικό μου γραφτό, βρίσκεται ακόμα, ακριβώς πάνω από το δικό σου. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το αποσαφηνίσω και τρίτη φορά. Διότι πιστεύω ότι εμφορείσαι από αυτό που ονομάζουμε "καλή πίστη". Να είσαι καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-12-08, 01:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από jupiterPater Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σχετικό μου γραφτό, βρίσκεται ακόμα, ακριβώς πάνω από το δικό σου. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το αποσαφηνίσω και τρίτη φορά. Διότι πιστεύω ότι εμφορείσαι από αυτό που ονομάζουμε "καλή πίστη". Να είσαι καλά.[/SIZE]
Τι εννοείς είναι πάνω από το δικό μου; Στο θέμα αυτό δεν υπάρχει αναφορά σου για μαντήλα. Το θέμα το ξεκίνησα εγω με το δημοσίευμα δεν προυπήρχε δικό σου.
Αν θες να μιλήσουμε για την μαντήλα δημιούργησε άλλο θέμα δεν έχει καμιά σχέση με αυτό, ώστε να απαιτείς να σου απαντήσουμε κιόλας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-12-08, 02:08
jupiterPater Ο χρήστης jupiterPater δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 25-12-08 20:20
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοείς είναι πάνω από το δικό μου; Στο θέμα αυτό δεν υπάρχει αναφορά σου για μαντήλα. Το θέμα το ξεκίνησα εγω με το δημοσίευμα δεν προυπήρχε δικό σου.
Αν θες να μιλήσουμε για την μαντήλα δημιούργησε άλλο θέμα δεν έχει καμιά σχέση με αυτό, ώστε να απαιτείς να σου απαντήσουμε κιόλας.
Δεν πειράζει, Ξένιε. Προφανώς δεν κατάλαβες ή δεν θέλεις να καταλάβεις. Δεν πρόκειται να ασχοληθώ με ξιφασκίες τέτοιου τύπου. Είναι και αργά και με δέρνει μια άγρια βρογχίτιδα. Πάω στο κρεβατάκι μου. Σού εύχομαι καλή σου νύχτα και καλό ξημέρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-12-08, 02:09
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από jupiterPater Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά και γνωστά, όλα αυτά. Και πάλι όμως δεν έχουμε απάντηση στο αρχικό μου ερώτημα : ......
Δεν είναι καθόλου "καλά" όλα αυτά και μου προκαλεί έκπληξη ένας τέτοιος χαρακτηρισμός!

Το αρχικό σου ερώτημα δεν έχει καμία σχέση με το παρόν θέμα.
Αν και, πολύ περιεκτικά και κατανοητά σου απάντησε ήδη ο Diamond.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 09-12-08 στις 02:51
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-12-08, 02:38
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από jupiterPater
Η περιτομή, εφαρμόζεται σε πολλά περισσότερα εκατομμύρια παιδιών ανά τον κόσμο, δεν έχει τίποτε να ζηλέψει σε σκληρότητα, αποτροπιασμό ή τραγικότηητα από την κλειτοριδεκτομή, πλην όμως, δεν διαμαρτύρεται κανείς. ..
Αρχική Δημοσίευση από jupiterPater Εμφάνιση μηνυμάτων
... Και πάλι όμως δεν έχουμε απάντηση στο αρχικό μου ερώτημα : για ποιο λόγο δεν παρουσιάζεται σε συνδυασμό με ανάλογη διαμαρτυρία κατά της περιτομής, ...


Υπάρχουν πολλά αποτρόπαια πράγματα (ληστείες, φόνοι, ανεργία, ναρκωτικά, βιασμοί κτλ... να συμπεριλάβω και ότι άλλο αναφέρετε εσείς) για τα οποία θα μπορούσαμε να τοποθετηθούμε ή να διαμαρτυρηθούμε, αλλά δεν βλέπω το λόγο, αυτό να γίνει σε συνάρτηση ή σε αντιδιαστολή με το θέμα της κλειτοριδεκτομής αυτού του thread!

Για οποιοδήποτε άλλο θέμα θέλετε να τοποθετηθείτε ή να διαμαρτυρηθείτε, ανοίξτε καινούργιο thread όπου και θα μπορούμε να πούμε τις απόψεις μας.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 09-12-08 στις 02:57
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-12-08, 03:36
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλού το ξεκίνησες αλλού το συνέχισες και αλλού το καταλήγεις.Το τι θες και τι επιδιώκεις δεν το ξέρω, αλλά που θα πάει, θα το μάθουμε.
χεχε παλαια και γνωστη τακτικη εδω μεσα απο διαφορους κατα καιρους..

ποιον μου θυμιζει μα ποιον μου θυμιζει...

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:25.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.