Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #226  
Παλιά 06-10-09, 11:46
Savira Ο χρήστης Savira δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-10 17:04
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολυ έντονη κόπωση εχω και γω αλλά θεωρώ ότι παίζει ρόλο και η διατροφή. Τελικά αποφάσισα να τρωω μικρά και συχνά γεύματα και να πίνω και τις gereatric τις βιταμίνες κάθε μέρα για να είμαι καλύτερα. Αφθρες δεν εχω αλλά έχω πόνω στις αθρώσεις έντονο μερικές φορές και πρήξιμο στους αστραγάλους.
  #227  
Παλιά 06-10-09, 11:47
Savira Ο χρήστης Savira δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-10 17:04
Η διαθεσή μου τώρα:
Α και elfredom να δώσω συγχαρητήρια σε αυτό τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου. Εμενα αυτοί οι άνθρωποι με συγκινούν πολυ και θεωρώ την αγάπη τους αληθινη. Μπράβο σου που έχεις κερδίσει την αγάπη του.
  #228  
Παλιά 06-10-09, 19:40
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
Καλησπέρα σε όλους, έχω τη crohn ένα χρόνο χωρίς προβλήματα και με τα sulofalk ως θεραπεία. Σήμερα έφυγα από ένα νοσοκομείο μπερδεμένη, πήγα για ένα πυρετό που είχα εμφανίσει και για μια δεύτερη γνώμη σχετικά με τη νόσο και με παρέπεμψαν σε εντερόκλυση;!ίσως και μαγνητική;! επειδή η θεραπεία μου κρίθηκε ανεπαρκής. Παρακαλώ όποιον θα ήθελε να με βοηθήσει να απευθυνθώ σε ένα νοσοκομείο ή σε ένα συγκεκριμένο γιατρό που να σχολείται με τη νόσο. Διάβασα όλα τα μηνύματα και έχετε πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα. Εύχομαι υγεία και χαμόγελο σε όλους!
  #229  
Παλιά 06-10-09, 20:48
Savira Ο χρήστης Savira δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-10 17:04
Η διαθεσή μου τώρα:
Ιωάννα καλησπέρα με κάθε επιφύλαξη σε αυτά που σου λέω διότι ούτε γιατρός είμαι ούτε και θέλω να επιρεάσω κάπως την κατάσταση έχω κάνει και εγώ αυτές τις εξετάσεις όταν νοσηλεύτηκα απλά προληπτικά. Τελικά απλά δεν έδειξαν κάτι. Αλλά μπερδεύτηκα λίγο. Είσαι σε έξαρση ή απλά έχεις πυρετό κάτι που προβλημάτισε τους γιατρούς μήπως ετοιμάζεται μια έξαρση? Περαστικά όπως και να έχει.
  #230  
Παλιά 06-10-09, 20:48
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
enteroklisi einai ligo dyskolh eksetash alla h monh poy deixnei an yparxoyn stenwseis sto entero>>. prepei na apeythintheis se mia kliniki poy eidikeyetai sthn noso epanw sthn thesalonikh h sthn athina eksartatai apo p eisai....... o giatros s dinei mono therapeia an xreiasteis eisagwgh prepei na pas sto nosokomeio ara kalytera na pas se kapoio nosokomeio poy eidikeyetai panw sthn krohn>>
  #231  
Παλιά 06-10-09, 21:07
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
Δεν έχω έξαρση, μάλλον τα στοιχεία είναι ανεπαρκή. Έχω πάει σε δυο γιατρούς και οι απόψεις τους για τη θεραπεία μάλλον αποκλίνουν. Έλπιζα να επισκεφθώ και ένα τρίτο ο οποίος θα συγκλίνει κάπου, γι αυτό ρωτάω πιο συγκεκριμένα αν γνωρίζετε κάποιο νοσοκομειακό γιατρό στην Αθήνα με εμπειρία στη νόσο θα με βοηθούσατε πολύ.
  #232  
Παλιά 06-10-09, 21:44
Savira Ο χρήστης Savira δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-10 17:04
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμενα Ιωάννα με παρακολουθούσαν στο Γενικο Κρατικό Γ.Γεννηματάς στη Μεσογείων. Ιδιωτικά έχω δει ουουουου πολλούς γιατρούς. Εαν δεν συγκλίνουν οι απόψεις καλά κάνεις και το ψάχνεις.
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Savira για αυτό το μήνυμα:
ioannaa (06-10-09)
  #233  
Παλιά 06-10-09, 23:04
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
iwanna emena me parakolouthoun ston euaggelismo...k ekei ekana k egw tis exetaseis pou les...
  #234  
Παλιά 07-10-09, 13:44
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
24 Φεβρουαρίου 2006 12:27

Η εξασθένηση του ανοσοποιητικού αιτία της νόσου του Κρον

Η εξασθένηση του ανοσοποιητικού συστήματος και όχι η υπερδιέγερσή του, όπως νόμιζαν έως τώρα οι ειδικοί, αποτελεί την αιτία της νόσου του Κρον, σύμφωνα με μία νέα μελέτη.

Η νόσος του Κρον (Crohn’s disease) είναι μία χρονία φλεγμονώδης ασθένεια, που προκαλεί εξελκώσεις (πληγές) στο λεπτό και στα παχύ έντερο. Πολλοί επιστήμονες την θεωρούν αυτοάνοση ασθένεια, δηλαδή μία νόσο που εκδηλώνεται όταν οι ιστοί του σώματος δέχονται επίθεση από το ίδιο το ανοσοποιητικό σύστημα του οργανισμού.

Ωστόσο, ο δρ Άντονυ Σιγκάλ, από το University College του Λονδίνου, και οι συνεργάτες του διαπίστωσαν ότι η ασθένεια αναπτύσσεται επειδή το ανοσοποιητικό σύστημα είναι αδύναμο και δεν μπορεί να καταστρέψει ορισμένα βακτήρια.

Η μελέτη, που δημοσιεύεται στην επιθεώρηση «The Lancet», έδειξε επίσης ότι το γνωστό φάρμακο για την στυτική δυσλειτουργία βιάγκρα, ενδέχεται να συμβάλει στην θεραπεία της ασθένειας, διεγείροντας την ροή αίματος στο έντερο.

Οι ερευνητές συνέκριναν την αντίδραση του ανοσοποιητικού συστήματος όταν υπάρχουν μικροί τραυματισμοί, όπως εκδορές του δέρματος, σε πάσχοντες από νόσο του Κρον και σε υγιείς εθελοντές. Η σύγκριση έγινε με μέτρηση στο αίμα των εθελοντών ένα είδος κυττάρων (λευκών αιμοσφαιρίων) του ανοσοποιητικού συστήματος που λέγονται ουδετερόφιλα κύτταρα.

Όπως διαπίστωσαν, ο οργανισμός των ασθενών παρήγαγε πολύ μικρότερες ποσότητες από αυτά τα κύτταρα, τα οποία καταπολεμούν τις λοιμώξεις, αλλά και χαμηλότερες ποσότητες από ορισμένες χημικές ουσίες που σχετίζονται με την φλεγμονή η οποία αναπτύσσεται όταν τραυματίζεται το σώμα.

Επιπλέον, τα κύτταρα των ασθενών διαπιστώθηκε ότι δεν ήταν φυσιολογικά, όταν καλλιεργούνταν στο εργαστήριο.

Oι ερευνητές ήλεγξαν επίσης την ανοσοποιητική αντίδραση των ασθενών και των υγιών εθελοντών έπειτα από την έγχυση ενός απενεργοποιημένου βακτηρίου κάτω από το δέρμα τους. Στους υγιείς εθελοντές, η ροή του αίματος στην φλεγμένουσα λόγω της έγχυσης περιοχή του δέρματος, αυξήθηκε κατά δέκα φορές μέσα σε 24 ώρες, αλλά η αντίστοιχη αύξηση στους ασθενείς ήταν πολύ χαμηλότερη.

Εντούτοις, οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι αυτή η μειωμένη ροή του αίματος μπορούσε να αποκατασταθεί με τη βοήθεια του βιάγκρα.

Οι ερευνητές πιστεύουν ότι επειδή το ανοσοποιητικό σύστημα των πασχόντων από νόσο του Κρον είναι εξασθενημένο, δεν μπορεί να σκοτώσει τα βακτήρια που εισβάλουν στο τοίχωμα των εντέρων.

Έτσι, τα βακτήρια βρίσκουν ευκαιρία να εγκατασταθούν μέσα σε αυτό – και η συνεχής παρουσία τους στο τοίχωμα, ωθεί τον οργανισμό να παράγει διαρκώς φλεγμονώδεις χημικές ουσίες, με συνέπεια να αναπτύσσεται η χρόνια φλεγμονή που χαρακτηρίζει τη νόσο του Κρον.

Εκφράζουν επίσης ανησυχίες ότι η χορήγηση ανοσοκατασταλτικών φαρμάκων στους ασθενείς, που είναι μια συνήθης αγωγή, ενδεχομένως αποτελεί λάθος, διότι εξασθενώντας ακόμα περισσότερο το ανοσοποιητικό σύστημα, είναι πιθανόν να επιδεινώνει το πρόβλημα αντί να το βελτιώνει.

ΠΗΓΗ: The Lancet (February 24, 2006)
  #235  
Παλιά 07-10-09, 14:04
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδιά κατ'αρχάς να σας ευχηθώ περαστικά και δεύτερον να σας πω κάτι που μου είπε ο αειήμνηστος καθηγητής Βουδούρης. Πρόσεξε μη σε νικήσει η ασθένεια αλλά εσύ να νικήσεις εκείνη.(ρευματοειδή αρθρίτιδα)που έχει να κάνει με το ανοσοποιητικό. Όντως πάντα έχω πίστη στο Θεό δεν το βάζω κάτω και πράγματι νίκησα την ασθένεια , μόνο που πρέπει να έχετε
δίπλασας ανθρώπους που να σας καταλαβαίνουν και καλούς γιατρούς κορυφές
στο είδος τους. φιλικά Ελένη.
  #236  
Παλιά 07-10-09, 14:14
Το avatar του χρήστη dlionta
dlionta Ο χρήστης dlionta δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-10-14 18:06
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Νόσος του Crohn και χαμηλή δόση ναλτρεξόνης


Μελέτη δείχνει ότι φάρμακο για αποτοξίνωση από ναρκωτικές ουσίες ανακουφίζει ασθενείς με τη νόσο του Crohn …

Hershey, PA. – Η ιατρική μελέτη του κρατικού κολεγίου Penn προτείνει ότι ένα φάρμακο που χρησιμοποιείται για να μειώσει τα συμπτώματα του εθισμού στο οινόπνεύμα και στα ναρκωτικά μπορεί επίσης να φέρει ανακούφιση στους ανθρώπους με τη νόσο του Crohn, μια χρόνια φλεγμονώδη πάθηση του εντέρου που έχει επιπτώσεις σε κατ’ εκτίμηση 500.000 Αμερικανούς.

Στη μελέτη, οι ασθενείς με διαγνωσθείσα νόσο του Crohn θεραπεύθηκαν με μια χαμηλή δόση naltrexone (ναλτρεξόνη), ένα εγκεκριμένο από τον FDA φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε για να μειώσει τα συμπτώματα της αποτοξίνωσης από την χρήση ουσιών και που στη μελέτη ελέγχθηκε για τη βελτίωση των συμπτωμάτων για 12 εβδομάδες. Η ποιότητα της ζωής εξετάστηκε κάθε τέσσερις εβδομάδες για 16 εβδομάδες.

Η Jill P. Smith, ειδική γαστρεντερολόγος και ερευνήτρια στο College of Medicine and Penn State Milton S. Hershey Medical Center, παρουσίασε τα συμπεράσματά της πρόσφατα στο Λος Άντζελες στο National Association of Gastroenterologists annual Digestive Diseases Week conference

Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι 89 τοις εκατό των συμμετεχόντων παρουσίασαν μια βελτίωση με τη θεραπεία, ενώ 67 τοις εκατό πέτυχαν την απαλλαγή των συμπτωμάτων. Η μόνη παρενέργεια στη θεραπεία ήταν διαταραχές ύπνου σε μερικούς ασθενείς.

Η χαρακτηριστική θεραπεία για τη νόσο του Crohn περιλαμβάνει τη χρησιμοποίηση στεροειδών ή κορτικοστεροειδών, τα οποία καταστέλλουν το ανοσοποιητικό σύστημα και μπορούν να έχουν άλλες τοξικές παρενέργειες. Η θεραπεία είναι συχνά εντατική καθώς επίσης και πολυέξοδη.

«Είναι μια νέα προσέγγιση στη θεραπεία μιας κοινής ασθένειας, και είναι απλή, ασφαλής και κοστίζει πολύ λιγότερο από τα τρέχοντα πρότυπα της υπάρχουσας θεραπείας,» αναφέρει η Smith. «Δεν ξέρουμε ακόμα τους ακριβείς μηχανισμούς που περιλαμβάνονται στο πώς λειτουργεί, αλλά εργαζόμαστε επίσης πάνω σε αυτό.»

Η Smith άρχισε τη μελέτη χρησιμοποιώντας την επιχορήγηση Dean’s Feasibility Grant — ένα πρόγραμμα με σκοπό να ενθαρρύνει τους ερευνητές στο σχεδιασμό κλινικών δοκιμών στον τομέα εμπειρίας τους και να επιδιώξουν εξωτερικές χρηματοδοτήσεις. Τα Εθνικά Ιδρύματα Υγείας (NIH) πρόσφατα απένειμαν στο College of Medicine $500.000 για να συνεχίσει η ερευνητική ομάδα τη μελέτη.

Σε μια σχετική μελέτη, η Smith και ένα άλλο κολέγιο ερευνητικής ιατρικής μελετούν τους χημικούς και μοριακούς μηχανισμούς που περιλαμβάνονται στην καταστολή των φλεγμονωδών αντιδράσεων στο έντερο όταν θεραπεύονται τα πειραματόζωα με ναλτρεξόνη. Η δεύτερη ομάδα της Smith αναμένει μια απόφαση σχετικά με μια αίτηση επιχορήγησης προς τα NIH για εκείνη την μελέτη.

Τα μέλη της ομάδας στην πρώτη μελέτη περιλαμβάνουν τη Heather Stock, τη Sandra Bingaman και το David Mauger,Τμήμα Επιστημών Αξιολόγησης Υγείας, και τον Ian Zagon, Νευρικό Τμήμα Επιστημών, Penn κρατικό κολέγιο ιατρικής

Τα μέλη της ομάδας της δεύτερης μελέτης περιλαμβάνουν τον Gail L. Matters, και τον John F. Harms, Τμήμα Βιοχημείας και Μοριακής Βιολογίας, τον Leo Fitzpatrick, Τμήμα Χειρουργικής και τους Anuj Parikh και Nicholas Nilo, Τμήμα Φαρμακολογίας
Penn, Κρατικό Κολέγιο Ιατρικής

Πηγή: psu.edu
Μετάφραση: Wizard
Τετάρτη, 24 Μαΐου 2006.


(βρήκα κι εγώ κάτι παρόμοιο με του paulou)
  #237  
Παλιά 07-10-09, 17:54
frosogl Ο χρήστης frosogl δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-10-09 00:36
Αρχική Δημοσίευση από eldyk265 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας..η κοπελα μου 29 ετων πασχει απο νοσο κροουν...η` μαλλον απο πιθανη νοσο γιατι δεν εχουν ακομα υπογραψει οι γιατροι οτι ειναι αυτη.ειναι περιπου 5 μηνες,και σε αυτο το χρονικο διαστημα παιρνει κορτιζονη και εδω και 2 εβδομαδες περιπου εχει ξεκινησει αζαθιοπρινη μαζι με κορτιζονη την οποια σταδιακα την ελαττωνει αλλα εχει πρηστει σχεδον παντου.εχουμε παρει και μια δευτερη γνωμη απο εναν γιατρο στον ευαγγελισμο,ο οποιος μας ειπε για χειρουργειο.ξερω πως το χερουργειο στην νοσο αυτη ειναι απο τις τελευταιες λυσεις και οχι και απο τις πιο καλες.επισης οποτε ελαττωνει την κορτιζονη εχει κρισεις.φοβαμαι οτι θα γινει κορτιζοεξαρτωμενη και πλεον δεν θα της κανει τιποτα.αν γνωριζετε καποιο νοσοκομειο η` γιατρο που να μπορω να εμπιστευτω θα με βοηθουσε παρα πολυ.ειναι ακομα στην αρχη και ειμαστε και οι 2 μπερδεμενοι και απελπισμενοι!σας ευχαριστω...
εχετε ξεκινησει την αζαθιοπρινη πολυ γρηγορα, και σας εχουν προτεινει χειρουργειο ακομη πιο γρηγορα. σας εχουν συμβουλεψει για την διατροφή της? πρεπει να την ακολουθει σαν ευαγγελιο. Απο όσα ακουω στην ελλαδα σας κανουν χειρουργειο πολυ γρηγορα. ο συζυγος μου εχει crohn εδω και εξι μηνες και ειναι σε εξαρση. ο γιατρος μας ειναι πολυ καλος αλλα εχουμε παρει την γνωμη αλλων 2. μας παρακολουθει επισης ενας ειδικος απο αγγλια που ειναι κορυφη. παρτε και αλλες γνωμες μην απογοητευεστε και να θυμασαι πως εσυ στηριζεις το ταιρι σου. η ψυχολογια ειναι το παν σε αυτη τη νοσο.
  #238  
Παλιά 08-10-09, 09:47
Savira Ο χρήστης Savira δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-10 17:04
Η διαθεσή μου τώρα:
Οσον αφορα το πρήξιμο της κορτιζόνης προσέχει να μην τρώει καθόλου αλατι? Αλλά καθόλου. Εγω μέχρι και στον φούρνο της γειτονιάς παραγγέλνω ψωμί χωρίς αλάτι. Εχει να κάνει και με την ψυχολογια. Μολις πρηστώ πέφτω και κλεινομαι.

Μια ερώτηση εαν επιτρέπεται πως επικοινωνείτε με τον γιατρό στην Αγγλία? Θέλω να πω έχετε κάποια γνωριμία ή του στείλατε εξετάσεις γιατι με ενδιαφέρει το θέμα πολύ και θα εκτιμούσα εαν μπορείτε να βοηθήσετε.
  #239  
Παλιά 09-10-09, 07:27
HocPoc Ο χρήστης HocPoc δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-07-14 11:31
καλημερα σε ολους....νοσου του κρον εχω 6 χρονια.....ξερετε καποιος αν μπορουμε να κανουμε γυμναστικη, μηπως πειραζει καπως????...και στη δουλεια μου σηκωνω βαρια αντικειμενα.......
και κατι αλλλο. εδω και 2 χρονια παιρνω Ιμοδιυμ για διαρροια, καθε μερα δυο χαπια. ο ιατρος λεει οτι ειναι "αθωο" φαρμακο........αληθευει?
  #240  
Παλιά 09-10-09, 13:32
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
to imodiym egw poy eixa parei mia fora ystera moy eipe o giatros moy oti apagoreuetai tha se kanei stenwseis sto entero mn pairneis..
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:34.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.