Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-10, 15:38
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Με χοληστερίνη η... "Μόνα Λίζα"

Εδώ και αιώνες οι ιστορικοί και κριτικοί της τέχνης προσπαθούν να αποκωδικοποιήσουν το αινιγματικό χαμόγελο της "Μόνα Λίζα", του διασημότερου πίνακα του Λεονάρντο ντα Βίντσι. Τώρα, ένας ιταλός επιστήμονας ισχυρίζεται ότι ανακάλυψε ένα άλλο μυστικό: το επίπεδο χοληστερίνης στο αίμα της "Μόνα Λίζα" (ή, τέλος πάντως, της κοπέλας που πόζαρε ως μοντέλο) ήταν ανησυχητικά υψηλό.



Ο δρ. Βίτο Φράνκο, καθηγητής παθολογικής ανατομίας του πανεπιστημίου του Παλέρμο στη Σικελία, σύμφωνα με το BBC, υποστηρίζει ότι η "Μόνα Λίζα" παρουσιάζει ξεκάθαρα σημάδια αυξημένων λιπαρών οξέων κάτω από το δέρμα της, λόγω πολύ αυξημένης χοληστερίνης. Πιστεύει επίσης ότι στο δεξί μάτι της διακρίνεται ένα λίπωμα, δηλαδή ένας καλοήθης όγκος λιπαρού ιστού.

Σύμφωνα με τον δρα Φράνκο, η ιατρική διάγνωση είναι σε θέση να αποκαλύψει πράγματα που δεν μπορεί να "δει" η καλλιτεχνική διάγνωση. Το εύρημά του παρουσιάστηκε σε ιατρικό συνέδριο στη Φλωρεντία. Όπως δήλωσε στην ιταλική εφημερίδα "Λα Στάμπα", "οι άνθρωποι που αποτυπώνονται σε ένα έργο τέχνης, αποκαλύπτουν την φυσική τους κατάσταση, μας 'μιλάνε' για την ευάλωτη ανθρώπινη φύση τους, άσχετα με το πόσο ο ίδιος ο καλλιτέχνης έχει επίγνωση γι' αυτό".

Το διάσημο πορτρέτο του 16ου αιώνα του ντα Βίντσι δεν είναι το μόνο που υποβλήθηκε σε ιατρική διάγνωση από το δρ. Φράνκο. Ο ίδιος επίσης υποστηρίζει ότι τα λεπτεπίλεπτα μακριά δάχτυλα του μοντέλου στο "Πορτρέτο ενός νέου" του Μποτιτσέλι δείχνουν ότι ο νέος πιθανώς έπασχε από το σύνδρομο "Μαρφάν", μια γενετική διαταραχή που πλήττει τους συνδετικούς ιστούς.

Ο Φράνκο έχει ακόμα περάσει από το μικροσκόπιο τον ίδιο τον Μιχαήλ Άγγελο, όπως απεικονίζεται στον πίνακα "Η σχολή των Αθηνών" του Ραφαήλ. Υποστηρίζει ότι τα πρησμένα γόνατα του φλωρεντινού ζωγράφου υποδηλώνουν υπερβολική συγκέντρωση ουρικού οξέος και πρόβλημα στα νεφρά του.



Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ


Μου φαίνεται, κύριε Φράνκο μου, έπεσαν αναδουλειές στο ιατρείο και αφού δεν έχετε κανονικούς ασθενείς, ασχολείστε με τους ζωγραφιστούς.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-01-10, 15:45
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειχα ακουσει οτι ο Ελ Γκρεκο ειχε σπονδυλοαρθροιτιδα (η κατι αλλο τεσπα) και γιαυτο το λογο εκανε ολα τα μεσαια δαχτυλα ενωμενα μεταξυ τους, καθως και μακροστενα προσωπα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-10, 15:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα ακουσει οτι ο Ελ Γκρεκο ειχε σπονδυλοαρθροιτιδα (η κατι αλλο τεσπα) και γιαυτο το λογο εκανε ολα τα μεσαια δαχτυλα ενωμενα μεταξυ τους, καθως και μακροστενα προσωπα
Λάθος Δεν έχει σχέση με την πάθηση του, άλλωστε αυτή την έπαθε σε μεγάλη ηλικία.



Mε αυτή την θέση δακτύλων, σύμφωνα με τους μελετητές του, ήθελε να δώσει την υπέρβαση των εικοζιζόμενων προσώπων, που στις περισσότερες περιπτώσεις, ήταν ή ο Χριστός, ή άγιοι.
Είναι αφύσικη η θέση των δακτύλων, που από μικρός παρασυρμένος από την θαυμάσια αυτή εικόνα που λατρεύω και βλέπετε, ήθελα να το μιμηθώ... Είναι εξαιρετικά δύσκολο και αφύσικο
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-10, 17:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κι εγω ηθελα να το μιμηθω αλλα για αλλους λογους :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-10, 21:58
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ασφαλώς και πρόκειται για τεχνοτροπία.

Εγώ πάλι το κάνω πολύ εύκολα αυτό με τα δάχτυλα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-10, 13:20
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ευκολο να το κανεις αλλα οχι να το διατηρησεις
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-10, 14:26
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αντί να βάλουν τον ποπό τους κάτω να κάνουν καμιά σοβαρή δουλειά ασχολούνται με τη χοληστερίνη της Μόνα Λίζα;
Θα πάρουν το DNA της από τον πίνακα να της κάνουν εξετάσεις δηλαδή;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-10, 14:40
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
ή θα την σώσουν από κανένα εγκεφαλικό;

...Πέραν όμως των αστείων, ίσως (και μάλλον έτσι είναι) , οι παρατηρήσεις απλά είναι μια ευνόητη επίδειξη γνώσεως - απόδειξη ( ; ) - στο μέτρο σχέσης αιτίας - αποτελέσματος - , ότι ...η φυσική υγεία, και όχι μόνο, ''αποτυπώνεται'' επί του βιολογικού σώματος, ή καλύτερα, υπάρχουν ενδείξεις... που οι γιατροί πρέπει να ''βλέπουν'' όταν τους επισκέπτεται κάποιος ασθενής.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-10, 15:07
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εδω που τα λεμε δε νομιζω κανενας επιστημονας να "ασχοληθηκε" με αυτο το θεμα. Ισως το συμπερασμα να ειναι πασιφανες για καποιο εξασκημενο ματι ειδικου, μονο που κανενας δεν ειχε εμπνευση να το κανει αυτο με καποιο πινακα.

Μπορει εκει που χαζευε ο Βιτο Φρανκο τον πινακα, να ειπε ενα "βρε λες;" και να εγραψε την αναφορα

Πιθανοτατα οι δημοσιογραφοι και εμεις που τον σχολιαζουμε να ασχολουμαστε πιο πολυ απο ο,τι ασχοληθηκε αυτος
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-10, 15:55
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για Τέχνη, για ζωγραφική, η οποία, όσο νατουραλιστική κι αν είναι, δεν παύει να αποτυπώνει τις ιδιαιτερότητες και τις τεχνικές του κάθε ζωγράφου. Πολύ πιθανό ο Μιχαήλ Άγγελος να είχε πρησμένα πόδια, δεδομένου ότι για να φιλοτεχνήσει την οροφή στην Capella Sistina, ήταν σχεδόν κρεμασμένος. Μιλάμε όμως για αναγεννησιακή ζωγραφική, όπου τα μοντέλα αποτυπώνονται κυρίως όπως "πρέπει" να είναι.

Αυτό που λέω είναι πως το μοντέλο της εποχής ήταν οι τροφαντές γυναίκες και δε χρειάζεται να εισαι ειδικός για να ταυτίσεις το πάχος με το λίπος και με τη χοληστερίνη ή άλλα νοσήματα. Από την άλλη, δε σημαίνει πως ότι βλέπουμε στους πίνακες ήταν έτσι ακριβώς. Αλίμονο αν καταργήσουμε το "μάτι" του ζωγράφου.

Με το σκεπτικό του γιατρού, οι περισσότερες γυναίκες που πόζαραν για τους ζωγράφους της εποχής πρέπει να έπασχαν απο υποθυρεοειδισμό!

Gildor, αυτό με το χέρι δε γίνεται να το διατηρήσω γιατί αν ήταν να το διατηρώ, δεν θα είχα "προικισθεί" με πέντε δάχτυλα αλλά με τέσσερα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-01-10, 16:31
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Ο δρ. Βίτο Φράνκο, καθηγητής παθολογικής ανατομίας του πανεπιστημίου του Παλέρμο στη Σικελία, σύμφωνα με το BBC, υποστηρίζει ότι η "Μόνα Λίζα" παρουσιάζει ξεκάθαρα σημάδια ...

...Το εύρημά του παρουσιάστηκε σε ιατρικό συνέδριο στη Φλωρεντία. ...

...
Μου φαίνεται, κύριε Φράνκο μου, έπεσαν αναδουλειές στο ιατρείο και αφού δεν έχετε κανονικούς ασθενείς, ασχολείστε με τους ζωγραφιστούς.
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω που τα λεμε δε νομιζω κανενας επιστημονας να "ασχοληθηκε" με αυτο το θεμα. Ισως το συμπερασμα να ειναι πασιφανες για καποιο εξασκημενο ματι ειδικου, μονο που κανενας δεν ειχε εμπνευση να το κανει αυτο με καποιο πινακα.

Μπορει εκει που χαζευε ο Βιτο Φρανκο τον πινακα, να ειπε ενα "βρε λες;" και να εγραψε την αναφορα

Πιθανοτατα οι δημοσιογραφοι και εμεις που τον σχολιαζουμε να ασχολουμαστε πιο πολυ απο ο,τι ασχοληθηκε αυτος

Το γεγονός ότι ένα επιστήμονας παρουσίασε αυτό το εύρημα (χρησιμοποιώ τη λέξη του άρθρου) σε επιστημονικό συνέδριο για εμένα λέει ότι δεν μπορεί να έκανε μια ανακοίνωση έτσι στα πεταχτά χωρίς να έχει ασχοληθεί μόνο και μόνο επειδή είδε κάτι! Γιατί να ρισκάρει την επιστημονική του εγκυρότητα και να πει κάτι αν προηγουμένως δεν έχει κάνει κάποια έρευνα με επιστημονικά κριτήρια;

Πιστεύω λοιπόν ότι έκανε περισσότερη έρευνα από όσο μπορούμε να φανταστούμε για να φτάσει σε αυτό το συμπέρασμα και για να μπορέσει μετά να κάνει ανακοίνωση ικανή να σταθεί σε συνέδριο. Οι ανακοινώσεις αυτές δε, κρίνονται και αν δεν ευσταθούν, δεν δικαιολογούνται - αποδεικνύονται πλήρως, δεν γίνονται δεκτές από την επιστημονική επιτροπή του συνεδρίου.

Αυτά από καθαρά ορθολογιστική άποψη και χωρίς καθόλου το κριτήριο της ιατρικής, με την οποία και δεν έχω σχέση. Ένας γιατρός θα μπορούσε να μας πει περισσότερα στο ιατρικό κομμάτι.

Τώρα στο κομμάτι γενικά της έρευνας πινάκων ζωγραφικής, δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο να γίνονται τέτοιες έρευνες που μπορούν να δώσουν συμπεράσματα για τον άνθρωπο. Εδώ μου φαίνεται λογικό να χρειάζεται όχι μόνο η ιατρική γνώση αλλά και γνώσεις για τον ζωγράφο καθώς και για την τεχνοτροπία που χρησιμοποιεί. Ο τρόπος που αποτυπώνει τους ανθρώπους μπορεί να μην είναι "ρεαλιστικός" αλλά να υπόκειται στους κανόνες του ρεύματος που τον επηρρεάζει. Επομένως απαιτούνται γνώσεις σε περισσότερους τομείς ή / και σύμπραξη επιστημόνων διαφορετικών περιοχών την επιστήμης.

Επίσης για να περάσω σε ένα άλλο κομμάτι τέτοιας έρευνας, θα σας αναφέρω για ντοκιμαντέρ που είχα δει (δυστυχώς δεν θυμάμαι τα στοιχεία του) όπου ιστορικοί τέχνης, συντηρητές αλλά και πολεοδόμοι, αρχιτέκτονες είχαν εκπονήσει μια έρευνα γύρω από ένα πίνακα του Καραβάτζο (κατά πάσα πιθανότητα) που απεικονίζει τη Βενετία. Μελετούσαν με ενδελέχεια τον πίνακα και διάφορα στοιχεία όπως το ύψος του νερού και μια ζώνη των κτιρίων ακριβώς πάνω από το νερό η οποία απεικονίζεται με πρασινωπό χρώμα, δείγμα ότι τα νερά είχαν ανέβει ως εκεί και μετά κατέβηκαν. Σύγκριναν δε, την απεικόνιση στον πίνακα με το σημερινό ύψος νερού για να καταλήξουν σε διάφορα συμπεράσματα.

Για το τελευταίο θα προσπαθήσω να βρω και άλλα στοιχεία για να σιγουρέψω τον ζωγραφο.

Επίσης παραθέρω συνδέσμους για το άρθρο του BBC και για τον καθηγητή Vito Franco πληροφορίες από τη σελίδα του Παναπιστημίου του Παλέρμου στην Ιταλία. Αναρωτιέμαι αν μπορέσω να βρω κάτι για το συνέδριο και τις εκεί ανακοινώσεις! Το καθηγητής που χρησιμοποίησα σαν προσφώνηση για τον Vito Franco δεν γνωρίζω αν ανταποκρίνεται στον τίτλο του. Το λέω αυτό καθώς δεν γνωρίζω την ακριβή θέση του στο πανεπιστήμιο, όπως επίσης δεν γνωρίζω αν διατηρεί ιατρείο ή όχι!


Όμως, γιατί κάθησα και έγραψα όλα αυτά; Γιατί πολλές φορές εκφέρουμε γνώμη και ακυρώνουμε έτσι αβίαστα κάτι που στην ουσία δεν το καταλαβαίνουμε! Αν μπορούμε να το στηρίξουμε έχει καλώς, αν δεν το καταλαβαίνουμε ή αν δεν μας ενδιαφέρει, ας μην ασχοληθούμε! Ίσως κάποιοι άλλοι γνωρίζουν καλύτερα από εμάς!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 09-01-10 στις 16:39
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-01-10, 16:46
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα στο κομμάτι γενικά της έρευνας πινάκων ζωγραφικής, δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο να γίνονται τέτοιες έρευνες που μπορούν να δώσουν συμπεράσματα για τον άνθρωπο.
Μα βέβαια! Παρόλα αυτά, μου φαίνεται υπερβολικό, να ασχολούμαστε με τα πιθανά αποτελέσματα αιματολογικών-βιοχημικών εξετάσεων των μοντέλων, για τα οποία δεν είμαστε σίγουροι ότι ήταν ακριβώς έτσι όπως απεικονίζονται!

Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα για να περάσω σε ένα άλλο κομμάτι τέτοιας έρευνας, θα σας αναφέρω για ντοκιμαντέρ που είχα δει... Για το τελευταίο θα προσπαθήσω να βρω και άλλα στοιχεία για να σιγουρέψω τον ζωγραφο.
Παρακαλώ, όταν το βρεις, να επανέλθεις.

Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
όπως επίσης δεν γνωρίζω αν διατηρεί ιατρείο ή όχι!
Προφανώς, ο σαρκασμός στο αρχικό μου σχόλιο δεν ήταν... προφανής.


Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα γιατί κάθησα και έγραψα όλα αυτά; Γιατί πολλές φορές εκφέρουμε γνώμη και ακυρώνουμε έτσι αβίαστα κάτι που στην ουσία δεν το καταλαβαίνουμε! Αν δεν το καταλαβαίνουμε ή αν δεν μας ενδιαφέρει, ας μην ασχοληθούμε! Ίσως κάποιοι άλλοι γνωρίζουν καλύτερα από εμάς!
Δεδομένου ότι οι σπουδές μου είναι πολύ σχετικές, επίτρεψε, σε μένα τουλάχιστον, να πάρω θέση.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-01-10, 17:03
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 19:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Δεδομένου ότι οι σπουδές μου είναι πολύ σχετικές, επίτρεψε, σε μένα τουλάχιστον, να πάρω θέση.
Αυτονόητο είναι να πάρεις θέση και να αιτιολογήσεις αν έτσι θέλεις να κάνεις! Δεν τοποθετήθηκες όμως για το θέμα ούτε στο αρχικό μήνυμα ούτε στο επόμενο σου [edit]. Τοποθετήθηκα γενικά για το πως μπορεί να γίνει μια ανακοίνωση σε επιστημονικό συνέδρειο και οχι αποκλειστικά για το συγκεκριμμένο, αν και έκανα μνεία και σε αυτή την περίπτωση. Πάντως, για το συγκεκριμμένο αν έχεις κάτι πιο ειδικο λόγω των σπουδών σου, θα το διαβάσω με ενδιαφέρον.


Γενικά στο πλαίσιο του διαλόγου που γίνεται στο φόρουμ, το να μιλάμε γενικά και να ακυρώνουμε (που δεν έκανες εσύ, πέραν της κατά δήλωσης σου περί σαρκασμού στο θέμα "ιατρείου") κάτι που δεν καταλαβαίνουμε πλήρως ή δεν έχουμε ενημέρωση, δεν μου αρέσει σαν πρακτική, σε πολλές περιπτώσεις αλλοιώνει την αλήθεια και στο μέτρο που μπορώ εκφράζω την άποψη αυτή.


[edit]
Βρισκόμουν σε κατάσταση απάντησης πολύ ώρα πριν αναρτήσω αυτό εδώ καθώς και το προηγούμενο μήνυμά μου και όταν τσέκαρα νέα μηνύματα δεν είδα ότι είχε παρεμβληθεί και αυτό το μήνυμα! Το διαβάζω μόλις τώρα που το είδα!
[/edit]



[συμπλήρωση]
Το διάβασα και είναι κάποια από τα πράγματα που είχα στο μυαλό μου όταν ήδη έγραφα:
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
....

Τώρα στο κομμάτι γενικά της έρευνας πινάκων ζωγραφικής, δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο να γίνονται τέτοιες έρευνες που μπορούν να δώσουν συμπεράσματα για τον άνθρωπο. Εδώ μου φαίνεται λογικό να χρειάζεται όχι μόνο η ιατρική γνώση αλλά και γνώσεις για τον ζωγράφο καθώς και για την τεχνοτροπία που χρησιμοποιεί. Ο τρόπος που αποτυπώνει τους ανθρώπους μπορεί να μην είναι "ρεαλιστικός" αλλά να υπόκειται στους κανόνες του ρεύματος που τον επηρρεάζει. Επομένως απαιτούνται γνώσεις σε περισσότερους τομείς ή / και σύμπραξη επιστημόνων διαφορετικών περιοχών την επιστήμης.
...
[/συμπλήρωση]
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 09-01-10 στις 17:38 Αιτία: edit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.