Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 14-02-09, 23:46
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια... τι είδους απόδειξη περί ραβδοσκοπίας θα ικανοποιούσε;
Επιστημονική;
Γιατί τέτοια δε θα βρούμε.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι οι ραβδοσκόποι είναι τσαρλατάνοι.
Χρήστο, γιατί να μην βρούμε; η επιστήμη προχωρά (χωρίς αυτό να σημαίνει προσωπικά ότι έχω απόλυτη ''εξάρτηση'' με όσα αυτή αποδείξει, ''μόνο'' και αυτά να πιστέψω). Παρ' όλα αυτά, ολοέν βαδίζει προς την μαγεία... χωρίς να το θέλει ή να το συνειδητοποιεί... καθώς η φυσική κερδίζει έδαφος από την οπισθοχωρούσα μεταφυσική, (εννοώντας την ανακάλυψη αγνώστων ''δωματίων'' της φύσης). Το θέμα είναι άλλο. Πως χρησιμοποιήθηκε; πως χρησιμοποιείται... και πως θα χρησιμοποιηθεί (ατομικώς ή από ''κυκλώματα'', μυστικιστικά; φανερά; ομαδικά (υπέρ των κρατούντων) επιστημονικά;... ). Άκουσες την περιρρέουσα φιλοσοφία κλοπές, πλουτισμός, φόνοι... αξίζει να αναρωτιέται κανείς και να επαναφέρει στην μνήμη του την αρχή της φιλοσοφικής λίθου. Τα αγενή να μεταστοιχειώνουμε σε ευγενή και όχι ανάποδα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 15-02-09 στις 11:21
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 14-02-09, 23:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρήστο, γιατί να μην βρούμε; η επιστήμη προχωρά. Ολοέν βαδίζει προς την μαγεία...
Δεν θα ονόμαζα μαγεία την εξέλιξη των επιστημών, αναγκαιότητα της ανθρώπινης φύσης είναι, το ανήσυχο πνεύμα να αναζητά και να εξερευνήσει τα πάντα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 15-02-09, 00:03
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Επειδή θεωρώ ότι κανείς μας δε γνωρίζει το θέμα μα προσπαθεί να το προσεγγίσει με διάφορους τρόπους (λογική, ένστικτο κλπ), θα τολμήσω να κάνω μια σκέψη κι εγώ εδώ μαζί σας...

Θεωρώ ότι υπάρχουν πράγματα που δε διδάσκονται, αλλά κάποιος τα έχει ως χάρισμα. Και κάποια χαρίσματα, νομίζω Κώστα θα συμφωνήσεις μαζί μου, δεν "εξηγούνται".

Στον αντίποδα, σε μια πραγματικότητα που θέλει να υπάρχουν δεκάδες ραβδοσκόποι και εκπαιδευτές ραβδοσκόπων, δεν πείθομαι ότι όλοι αυτοί έχουν χάρισμα το οποίο το καλλιεργούν. Με δεδομένη την αφέλεια του κόσμου, ενδεχομένως και να εκμεταλλεύονται την ανάγκη του.

Αλλά πάλι... ακόμη κι αν είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε έναν χαρισματικό ραβδοσκόπο και να κάναμε τεστ... καλοπροαίρετο ή μη (ήτοι με σκοπό να μας πείσει ή να τον ξεσκεπάσουμε), και αποδεικνυόταν ότι είναι ακριβής στις εκτιμήσεις του, αυτό δε θα ήταν "επιστημονική απόδειξη".
Ούτε θα εξηγούσε τη μέθοδο με την οποία ο άνθρωπος αυτός καταφέρνει να κάνει την πρόβλεψη.

... σκέψεις κάνω.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 15-02-09, 00:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά πάλι... ακόμη κι αν είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε έναν χαρισματικό ραβδοσκόπο και να κάναμε τεστ... καλοπροαίρετο ή μη (ήτοι με σκοπό να μας πείσει ή να τον ξεσκεπάσουμε), και αποδεικνυόταν ότι είναι ακριβής στις εκτιμήσεις του, αυτό δε θα ήταν "επιστημονική απόδειξη".
Θα μπορούσαμε να πούμε το ίδιο με όλα τα αναπόδεικτα, για τις καφετζούδες, τους μάγους, τους υπνωτιστές κλπ.

Αν εγώ είχα αυτό το χάρισμα, θα έκανα ότι περνάει από τα χέρια μου, να το .... πιστοποιήσω, να το αποδείξω, ώστε και πελατεία να αποκτήσω και να γίνω πρώτη είδηση στα ΜΜΕ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 15-02-09, 00:14
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Εγώ πάλι... αν είχα αυτό το χάρισμα... θα πήγαινα σε κάποιον που πληρώνει πολλά στο κράτος για να ποτίζει τα χλωρά και τα ζωντανά του... για να με μνημονεύει καμιά φορά...
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 15-02-09, 00:17
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά πάλι... ακόμη κι αν είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε έναν χαρισματικό ραβδοσκόπο και να κάναμε τεστ... καλοπροαίρετο ή μη (ήτοι με σκοπό να μας πείσει ή να τον ξεσκεπάσουμε), και αποδεικνυόταν ότι είναι ακριβής στις εκτιμήσεις του, αυτό δε θα ήταν "επιστημονική απόδειξη".
Ούτε θα εξηγούσε τη μέθοδο με την οποία ο άνθρωπος αυτός καταφέρνει να κάνει την πρόβλεψη.
Για αυτο το πραγμα μιλησα στα μηνυματα 50 και 53 :Ρ

Ειπα οτι σε τετοια πραγματα, εφοσον δε μπορεις να κανεις μετρηση και αλλη εργαστηριακη μελετη,, μπορεις να κανεις μονο παρατηρηση (και στατιστικη).
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 15-02-09, 00:28
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
...τα ραβδιά... σε σχήμα Ι, Τ, Υ ...τα εκκρεμή και άλλα, είναι ''υλικά σημεία στηρίξεως''. Είναι επεκτάσεις του ανθρώπου, που ''καλό'' είναι να ανεβαίνει συνολικά, παρά να κατεβάζει... Όσον αφορά την ενασχόλησή μου και λοιπές σκέψεις, προειπώθηκαν στα: #4#, #13#, #17#, και #21#. Ας μην τα επαναλαμβάνω και γίνομαι κουραστικός... σορυ.

ΥΓ. Δυνάμεις και γνώσεις... ''μπορεί'' να βρεθούν και το ''ανήσυχο πνεύμα'' να βρίσκει. Εμπειρικώς ατομικά ή επιστημονικώς... με όποιον φυσικό ή μεταφυσικό τρόπο. Το θέμα επαναλαμβάνω είναι, ΠΩΣ χρησιμοποιούνται. Με ποιον άξονα και για ποιους σκοπούς.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 15-02-09, 00:36
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι άλλο. Πως χρησιμοποιήθηκε; πως χρησιμοποιείται... και πως θα χρησιμοποιηθεί (ατομικώς ή από ''κυκλώματα'', μυστικιστικά; φανερά; ομαδικά (υπέρ των κρατούντων) επιστημονικά;... ). Άκουσες την περιρρέουσα φιλοσοφία κλοπές, πλουτισμός, φόνοι...
Θεωρείς ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για το κοινό καλό;
Σαφώς και θα έπρεπε. Αλλά δε νομίζω. Είτε για προσωπικό όφελος, είτε ατομικώς ή από "κυκλώματα"...
Σπανίως, από ανθρώπους προς συνανθρώπους τους.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 15-02-09, 00:47
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
...εκεί είναι το κλειδί Χρήστο. Όποιος το κάνει (κι είναι λίγοι, άγνωστοι, ταπεινοί) για το καλό των συνανθρώπων τους, και ανεβαίνει και απεξαρτοποιείται από τα προηγούμενα υλικά σημεία στηρίξεως. Για την αντίθετη ''παροχή υπηρεσιών, με το αζημίωτο'' (που συνήθως ισχύει) τα θεωρώ ευκόλως εννοούμενα για να τα αναπτύξουμε.

Το σίγουρο είναι, πως κάθε ''επιστημονική'' ανακάλυψη θα φέρνει και (λίγες ή πολλές) παρενέργειες, όπως η πυρηνική ενέργεια, χωρίς βέβαια να είμαι αντίθετος στην επιστήμη. Μπορούν όμως να αναπτυχθούν δικλείδες ασφαλείας μη κακοχρησιμοποίησής τους; κατά την γνώμη μου ναι. Με Αγάπη και παιδεία αγάπης και σεβασμού. Είναι για το μακροπρόθεσμο συμφέρον μας, (πνευματικό και φυσικό) για μας και τα παιδιά μας και για τον κόσμο (γενικότερα) που τους φέραμε να ζήσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 11-07-09, 11:57
faltsos Ο χρήστης faltsos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-09 12:22
ΑΝΕΚΑΘΕΝ Οι αφελείς έβλεπαν την Επιστήμη σαν υπερφυσικό και οι Αρρωστημένοι το υπερφυσικό σαν Επιστήμη. Άλλως τε η Μαγεία γεννήθηκε την ημέρα που ο πρώτος αφελής συναντήθηκε με τον πρώτο πονηρό.
Να είστε σκεπτόμενα άτομα και να μην επιμένετε φανατισμένα για πράγματα που δεν γνωρίζετε απολύτως τίποτα γιατι έτσι γίνεστε απλώε μέρος ενός όχλου.
Ευχαριστώ για την φιλοξενία
Φιλικά
faltsos
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 01-11-09, 15:51
Μη εγγεγρ.
Guest
 

εμπειρια

Ο παππούς 65 χρονών,περίπου στα 55-60kg.Προπορευόμενος κρατώντας τη ξύλινη διχάλα
στα χέρια του και πίσω του εμείς (5 "χρυσοθήρες").'Οταν η μύτη της διχάλας έγειρε προς το
έδαφος ο παππούς λύγισε και ακούμπησε τα γόνατά του στο έδαφος λες και προσπαθούσε
κάτι να τον τραβήξει μέσα στη γη.Όλα αυτά μπροστά στα μάτια μας ενώ η φαντασία μας
ταυτόχρονα οργίαζε.Εκ των υστέρων έμαθα ότι η περιοχή είναι πλούσια σε ουράνιο.
Θα μου μείνει αξέχαστο όμως τα 90 κιλά μου να πιέζουν τη ξύλινη διχάλα πίσω
από τον παππού προς το έδαφος για να ανασηκωθεί η μύτη της (και να πεισθώ).
Ηταν σα να κάνω τραμπάλα με ελέφαντα.Για τέτοια δύναμη μιλάμε.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 15-10-10, 23:16
evangeline
Guest
 

Θα καταθέσω κι εγώ την δική μου άποψη για το θέμα.
Ότι δεν μπορούμε να εξηγήσουμε δεν είναι μεταφυσική...
Είναι φυσική που δεν εξηγήθηκε ακόμη.
Η τέχνη της ραβδομαντείας είναι γνωστή από τον 17ο αιώνα.
Ο πατέρας μου είναι ραβδοσκόπος μπορεί να εντοπίσει νερό, χαμένα αντικείμενα
αλλά όχι επι χρήμασι απλά για να προσφέρει!!!
Μπορεί να υπολογίσει το βάθος,την θέση, αν το νερό είναι πόσιμο.
Έχει έρθει σε αντίθεση με γεωλόγους και είχε δίκιο.
Έχω κι εγώ το χάρισμα και τον δάσκαλο αλλά δεν έχω εκπαιδευτεί όσο θα ήθελα.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 12-01-11, 01:49
ris Ο χρήστης ris δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-12-12 03:58
Όντως υπάρχει ως ικανότητα.Είναι θέμα που γνωρίζω πολύ και δεν δέχομαι αμφισβητήσεις.

Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανοίγω αυτό το θέμα για το αμφιλεγόμενο φαινόμενο της ραβδοσκοπίας. Τι πιστεύετε; Όντως υπάρχει ως ικανότητα; Είναι μύθος; άπάτη;
Αν όχι έχετε τέτοιες ικανότητες; Για να ακούσω γνώμες και εμπειρίες...
Όντως υπάρχει ως ικανότητα.Είναι ένα θέμα που γνωρίζω πολύ και δεν δέχομαι αμφισβητήσεις στην απάντησή μου.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 12-01-11, 02:07
ris Ο χρήστης ris δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-12-12 03:58
ΡΑΒΔΟΣΚΟΠΙΑ-ΡΑΒΔΟΣΚΟΠΟΙ

Η ΡΑΒΔΟΣΚΟΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΚΤΗ ΩΣ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΡΑΒΔΟΣΚΟΠΟΙ.ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΩΣΤΕ Η ΔΗΛΩΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΔΕΧΕΤΑΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 12-01-11, 02:49
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 12-01-11 στις 03:09
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:14.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.