Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #76  
Παλιά 14-02-09, 19:44
Ravdoskopos Ο χρήστης Ravdoskopos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-09 21:49
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Σόρυ, θεωρούσα προφανές ότι μιλούσα για την κατάσταση "περνά-δεν περνά" (πχ όπως στο πείραμα που περιέγραψα) όταν έγραψα για το 50%. Στο χωράφι εγώ, όπως και ο καθένας, μπορώ να βρω νερό με πιθανότητα αμελητέα (αλλά όχι μηδέν), απλώς διαλέγοντας στην τύχη ένα σημείο.

Ο υπολογισμός πιθανοτήτων και ο σχεδιασμός και εκτέλεση πειράματος σε χωράφια 50 στρεμμάτων δεν είναι απλή διαδικασία, οπότε πριν πάμε εκεί προτιμώ να μείνω στα απλά on/off με τις βάνες

Συμφωνώ απόλυτα, ένας ισχυρισμός από μόνος του δεν αποδεικνύει τίποτα χωρίς τις κατάλληλες αποδείξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 14-02-09, 19:54
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Ravdoskopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο καθένας που δεν έχει ασχοληθεί με το θέμα, έχει δικαίωμα να το αμφισβητεί. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν ισχυει.
συμφωνω απολυτως και το υποστηριζω
Αρχική Δημοσίευση από Ravdoskopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή ότι και να πουμε για ένα θέμα, δεν επιρεάζει την υπαρξή του ή όχι.
Αυτο ειναι δεδομενο σε καθε συζητηση. Προσωπικα εχω κρατησει απο τα λεγομενα σου οτι η ραβδοσκοπια μπορει και να υπαρχει (οχι οτι την αμφισβητησα και ποτέ). Αλλα που ωφελει αυτο στην τελικη αφου κατα βαθος βρισκομαστε παλι στο 0; Θελεις να αποδειξεις κατι η οχι; Αν δε θελεις, γιατι μπηκες στην κουβεντα; Αν θελεις, γιατι μιλας σα να σνομπαρεις την ερευνα; Δεν ξερω αν το μονο που περιμενεις απο την παρεμβαση σου θα ηταν να κανεις 2-3 ατομα να ψαχτουν περισσοτερο ωστε το 'κλαμπ' των ραβδοσκοπων θα εχει παραπανω μελη, αλλα αντικειμενικα ουτε αυτο θα οφελησει καποιον.

Εμενα του ουτοπιστη θα μου αρεσε παρα πολυ αν τελικα οντως ισχυει η ραβδοσκοπια, να μπορουσε να υπαρξει καλη διαθεση και συνεργασια, και η ακαδημαικη κοινοτητα να αναγνωριζε την υπαρξη αυτου του φαινομενου...

Ακομα και αν δεν μπορει ποτέ να βρει την εξηγηση και την προελευση του (κατι που πιστευω δε θα γινει ποτε), και η απλη αναγνωριση θα ηταν μεγαλο οφελος και δε θα διχαζοταν ο κοσμος πανω σε αυτα τα θεματα ουτε θα περιθωριοποιουσε ο ενας τον αλλον... οπως πιο κατω λες:
Αρχική Δημοσίευση από Ravdoskopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για εμάς, γραφικοί ειναι αυτοί που δεν μας πιστεύουν, αλλά αυτό μας βολεύει γιατι κάνουμε την δουλειά μας αθόρυβα.
Λυπαμαι που το ακουω, αλλα δικαιωμα του καθενος να προτιμαει το 'περιθωριο' ή το 'διχασμό' για τους λογους που τον εξυπηρετουν... αρκει αυτοι οι λογοι να μη ειναι ταπεινοι
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 14-02-09 στις 20:12
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 14-02-09, 20:16
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
ραβδοσκόπε καλωσήλθες... γελώντας όμως ''κάπως'' ( ) έτσι... κατεβάζεις το επίπεδο και ηθελημένα ή άθελα, προσβάλλεις τον συνομιλητή σου. Δεν είναι καλό να υποτιμάς κανέναν. (να ξέρεις πως ο εγωισμός χονδραίνει τον άνθρωπο και τον κάνει αδύναμο να ''συντονιστεί'' με αυτά τα λεπτά πράματα που συζητάμε...)

Από την άλλη, κανείς δεν πρέπει να αμφισβητεί ότι είναι θέμα ''πεδίων'' και αφού έχουν ξαναγραφεί επί του θέματος τα ποστ #4#, #13#, #17#, και #21#, απλά προκαλούν την επιστήμη να εξαχθεί προς τα εκεί (ενέργειες), παρά να εισάγει την ραβδοσκοπία στα της ''ύλης'', (όπου ύλη και ενέργεια κατά τον Αϊνστάιν είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος).

Πάλι, εφόσον το Ι ή το Υ ή το Τ ή το εκκρεμές είναι ενεργειακή επέκταση (και αιτία ''συντονισμού'' με ένδειξη κάποιας ιδιαίτερης κίνησης) του ανθρώπου με το ''ζητούμενο'', όσο μελετάται (υπό την συγκεκριμμένη (ενεργειακή - πεδίων) οπτική γωνία) ο άνθρωπος τόσο θα προσεγγίζονται αυτές οι (στο μεταίχμιο φυσικής και μεταφυσικής) υφιστάμενες φυσικές αρχές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 14-02-09 στις 21:09
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 14-02-09, 20:32
Ravdoskopos Ο χρήστης Ravdoskopos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-09 21:49
Ζητώ συγνώμη εάν ενόχλησα κάποιους με αυτά που έγραψα.
Βρήκα τυχαία αυτό το φόρουμ εξαιτίας μιας αναζήτησης που εκανα στο google.
Όπως έγραψα και πιο πάνω δεν ήθελα να προσβάλω ή να το παίξω έξυπνος σε κάποιους. Στο κάτω- κάτω δεν σας γνωρίζω.

Μπήκα στην συζήτηση, διότι δίαβασα κάποιες απόψεις κάπως ακραιες. Είναι λογικό να έχετε τέτοιες απόψεις για τους ραβδοσκόπους. Πραγματικά εάν γνωρίζατε κάποιους από αυτούς, θα ενισχυόταν η άποψη αυτή. Δεν είναι άτομα που θα έμπαιναν σε τέτοιες συζητήσεις και συνήθως εάν τους ρωτήσετε, απο κοντά, εάν ασχολουνται με τέτοια θέματα. θα σας έλεγαν όχι.

Φανταστείτε εμένα να μένω σε μία κλειστή κοινωνία και ξαφνικά να αποκτούσα πολλα χρήματα, που θα πηγαινε το μυαλό σας? Ότι βρήκα θυσαυρό. Και εαν κάποιος έκανε καταγγελία εναντίον μου, πως θα μπορούσα να αποδείξω το αντίθετο?

Προσφατα είδα σε ένα κανάλι, ένα ρεπορτάζ σχετικά με μία κλοπή που έγινε σε ένα σπίτι και η ιδιοκτήτρια υποστηριζε ότι ειχε κρύψει τα κοσμίματα σε σημείο, όπου τα βρήκαν (οι ληστές) χωρίς να πειράξουν το σπίτι. Υποστήριζε μάλιστα ότι θα πρέπει να είχαν κάποια συσκευή εντοπισμου για να το κάνουν. Εάν έμενα σε εκείνη την περιοχή και γνωριζαν οι αρχες με τι ασχολούμαι, πως θα αντιδρούσαν? Οπότε καταλαβαίνετε ότι είναι λιγο επικύνδηνα τα πράγματα.
Ξέρεται πόσοι φόνοι έχουν γίνει ανάμεσα σε ραβδοσκόπους, επειδή κάποιος βρήκε κάτι? Δεν είναι πράγματα να αστιεύεστε αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 14-02-09, 20:35
Ravdoskopos Ο χρήστης Ravdoskopos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-09 21:49
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
ραβδοσκόπε καλωσήλθες... γελώντας όμως ''κάπως'' ( ) έτσι... κατεβάζεις το επίπεδο και ηθελημένα ή άθελα, προσβάλλεις τον συνομιλητή σου. Δεν είναι καλό να υποτιμάς κανέναν. (να ξέρεις πως ο εγωισμός χονδραίνει τον άνθρωπο και τον κάνει αδύναμο να ''συντονιστεί'' με αυτά τα λεπτά πράματα που συζητάμε...)
Συγνώμη, αλλά δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν, απλά μου άρεσε πραγματικά αυτό που έγραψε και χαμογέλασα. Δεν ειρωνεύτικα κανέναν και ζητώ συγνώμη εάν κάποιος παρεξηγήθηκε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 14-02-09 στις 20:47
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 14-02-09, 20:47
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πιστευω οτι τα χαμογελακια () στο μηνυμα 76 ειχαν σκοπο να δειξουν ικανοποιηση και οχι ειρωνια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 14-02-09, 20:49
Ravdoskopos Ο χρήστης Ravdoskopos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-09 21:49
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω οτι τα χαμογελακια () στο μηνυμα 76 ειχαν σκοπο να δειξουν ικανοποιηση και οχι ειρωνια
Ακριβώς, σε ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 14-02-09, 21:09
Το avatar του χρήστη sv2gww
sv2gww Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-19 15:49
Φύλο: Άντρας
Φίλε μας "ραβδοσκόπε", αν δεχτούμε τα όσα μας λες (και δεν έχω κακή πρόθεση να αμφισβητήσω τα όσα με ωραίο τρόπο κατθέτεις) τότε μπορούμε αβίαστα να εικάσουμε ότι οι ραβδοσκόποι από μια "κλάση" και πάνω είναι το λιγότερο εκατομμυριούχοι, αφού σε κάθε μεγάλη παρέα υπάρχει τουλάχιστον κάποιος ο οποίος έχει ακούσει ή ξέρει κάποιο μέρος που έχει κάποιον θυσαυρό. Και σαφώς δεν μπορεί κάποιος να πει κουβέντα σε όποιον κρατάει ένα κλαδί στο χέρι μέσα σε ένα χωράφι αντί του πανάκριβου ανιχνευτή μετάλλων. Που δείνει και "στίγμα"... Οπότε έχουμε να κάνουμε με μια εξέχουσα οικονομικώς κάστα?
Γιάννης.

Η παράθεσή μου δεν έχει κανέναν ειρωνικό λόγο ύπαρξης. Αλλά αν είναι πράγματι έτσι τότε ευχαρίστως να αλλάξω επάγγελμα. Η σφοδρή ιστορία αυτού του τόπου κρύβει ακόμα πολλά μυστικά στα χώματά του. ...νομίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 14-02-09, 21:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σφοδρή ιστορία αυτού του τόπου κρύβει ακόμα πολλά μυστικά στα χώματά του. ...νομίζω...
Πως δεν το έχουν σκεφτεί οι αρχαιολόγοι και σκάβουν τόσα χρόνια στα τυφλά;

Φαντάσου να εντοπίζαμε πριν τον Ανδρόνικο, την Βεργίνα....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
sv2gww (14-02-09)
  #85  
Παλιά 14-02-09, 21:28
Ravdoskopos Ο χρήστης Ravdoskopos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-09 21:49
Αρχική Δημοσίευση από sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μας "ραβδοσκόπε", αν δεχτούμε τα όσα μας λες (και δεν έχω κακή πρόθεση να αμφισβητήσω τα όσα με ωραίο τρόπο κατθέτεις) τότε μπορούμε αβίαστα να εικάσουμε ότι οι ραβδοσκόποι από μια "κλάση" και πάνω είναι το λιγότερο εκατομμυριούχοι, αφού σε κάθε μεγάλη παρέα υπάρχει τουλάχιστον κάποιος ο οποίος έχει ακούσει ή ξέρει κάποιο μέρος που έχει κάποιον θυσαυρό. Και σαφώς δεν μπορεί κάποιος να πει κουβέντα σε όποιον κρατάει ένα κλαδί στο χέρι μέσα σε ένα χωράφι αντί του πανάκριβου ανιχνευτή μετάλλων. Που δείνει και "στίγμα"... Οπότε έχουμε να κάνουμε με μια εξέχουσα οικονομικώς κάστα?
Γιάννης.

Η παράθεσή μου δεν έχει κανέναν ειρωνικό λόγο ύπαρξης. Αλλά αν είναι πράγματι έτσι τότε ευχαρίστως να αλλάξω επάγγελμα. Η σφοδρή ιστορία αυτού του τόπου κρύβει ακόμα πολλά μυστικά στα χώματά του. ...νομίζω...
Εαν έχεις τέτοιες δυνατότητες, γιατί οχι, προσπάθησε.
Μάλλον όμως δεν έχεις διαβάσει αυτά που έχω γράψει από την αρχή!
Το να βρίσκεις ότι σε ένα σημείο υπάρχει κάτι θαμμένο, είναι εύκολο, το να βρίσκεις τι είναι αυτό ειναι το δυσκολο (αναφέρομαι σε μέταλα, όχι σε νερό).
Πόσοι είναι αυτοί που είναι στην ελίτ? Κανείς δεν γνωρίζει.
Κατάγομαι από Μεσσηνία, σε κάθε χωρίο εκεί υποτίθεται ότι υπάρχει ένας με δύο ραβδοσκόπους. Είμαι στο κύκλωμα και γνωρίζω πολλά άτομα. Ραβδοσκόπος όμως με τόσο μεγάλες δυνατότητες (για μέταλα) γνωρίζω μόνον ένα.
Εάν πιστεύεις ότι είσαι τόσο καλός, δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις.
Όσον αφορά για τους ανυχνευτές μετάλων, οι περισσότεροι είναι άχρηστοι και οι καλοί κοστίζουν ακριβά. Αλλά δεν έχουν την δυνατότητα να εντοπισουν σήμα από μακριά. Πρέπει κάποιος ραβδοσκόπος να εντοπίσει από που προέρχεται το σήμα και το μηχανημα να δείξει τί ''μάλλον'' υπάρχει.
Με έναν φίλο μου που πηγαίνουμε, έχει μηχάνημα που του κόστισε 10.000 Ευρώ και μπορεί να δείξει τι υπάρχει στο υπέδαφος σε βάθος 1,5 μέτρου. Οπότε καταλαβαίνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 14-02-09, 21:31
Ravdoskopos Ο χρήστης Ravdoskopos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-09 21:49
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως δεν το έχουν σκεφτεί οι αρχαιολόγοι και σκάβουν τόσα χρόνια στα τυφλά;

Φαντάσου να εντοπίζαμε πριν τον Ανδρόνικο, την Βεργίνα....
Υπάρχουν και άλλες περιοχές που δεν έχουν ανακαλυφθεί, ας πούμε η ατλαντίδα! Αρχίστε το ψάξιμο!
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 14-02-09, 21:48
Ravdoskopos Ο χρήστης Ravdoskopos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-09 21:49
Αυτή είναι η τελευταία φορά που γραφω στο φορουμ αυτό. Εάν βοήθησα έστω λίγο στην συζήτηση αυτή, χαίρομαι. Εαν καποιοι νιωθουν προσβεβλημένοι, τους ζητώ συγνώμη.
Καλά να περνάτε!

υ.γ. εάν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι σχετικό μπορεί να μου στείλει mail sto

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 14-02-09 στις 22:31 Αιτία: Αφαίρεση γκρίζας διαφήμισης
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 14-02-09, 22:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Ravdoskopos Εμφάνιση μηνυμάτων
υ.γ. εάν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι σχετικό μπορεί να μου στείλει mail sto
Να και ο αυτοσκοπός, η διαφήμιση....

Όχι φίλε, κάνεις λάθος, τους σκοπούς για τους οποίους γράφετε και εσύ και ο Xmen είναι για αυτοπροβολή και γκρίζα διαφήμιση.

Στις αντιεπιστημονικές σας θεωρίες, στις αναπόδεικτες, στους τυχάρπαστους ισχυρισμούς σας, να τους πουλήσετε εκεί που περνάνε.

Σας ζήτησε μέλος μας, μια απόδειξη, μια δοκιμή και βρήκατε δικαιολογίες για να το αποφύγετε. Αυτοί είναι τσαρλατανισμοί, που στην σημερινή εποχή δεν έχουν πέραση.

Και εγώ ξέρω ότι όταν έρχεται υγρασία, πονάνε τα αθροιτικά μου, αυτό δεν με κάνει ερευνητή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 14-02-09, 23:20
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αλήθεια... τι είδους απόδειξη περί ραβδοσκοπίας θα ικανοποιούσε;
Επιστημονική;
Γιατί τέτοια δε θα βρούμε.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι οι ραβδοσκόποι είναι τσαρλατάνοι.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 14-02-09, 23:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια... τι είδους απόδειξη περί ραβδοσκοπίας θα ικανοποιούσε;
Επιστημονική;
Γιατί τέτοια δε θα βρούμε.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι οι ραβδοσκόποι είναι τσαρλατάνοι.
Γιατί να μην βρούμε;

Πρότεινε ο Archmage να κάνουμε ένα τεστ, που δεν έχει γίνει, να πειστούμε και εμείς οι άπιστοι Θωμάδες.

Εγώ γνωρίζω μια ολόκληρη επιστήμη, που χρησιμοποιεί, πανάκριβους σεισμογράφος και παλμογράφους που ελέγχουν το υπέδαφος, επίγειο και υποθαλάσσιο.
Μια τέτοια έρευνα κοστίζει απίστευτα χρήματα. Ποιος ο λόγος να χρησιμοποιούμε την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, αν μερικοί πολύ ειδικοί ραβδοσκόποι, μπορούσαν να τα εντοπίζουν.

Φίλος μου που διαθέτει ένα πολύ μεγάλο κτήμα με αμπέλια και είχε πρόβλημα νερού, έδωσε ένα σωρό λεφτά. Βρήκε έναν ραβδοσκόπο που του υπέδειξαν πέντε σημεία. Ήρθαν τα γεωτρύπανα έκαναν τις γεωτρήσεις και νερό δεν βρέθηκε. Ίσως αν του έδειχνα εγώ ο άσχετος, πέντε σημεία, ίσως να είχε πιο πολλές πιθανότητες να βρει νερό...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.