Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-08-07, 15:48
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ραβδοσκοπία, είναι πραγματική;

Ανοίγω αυτό το θέμα για το αμφιλεγόμενο φαινόμενο της ραβδοσκοπίας. Τι πιστεύετε; Όντως υπάρχει ως ικανότητα; Είναι μύθος; άπάτη;
Αν όχι έχετε τέτοιες ικανότητες; Για να ακούσω γνώμες και εμπειρίες...
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-08-07, 16:49
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μετα τη μοδα των X-files, ειναι 'τρεντυ' να αμφισβητουμε την επιστημη και το σκεπτικισμο και να δινουμε μια δευτερη ευκαιρια στα 'εναλλακτικα' και 'παγανιστικα'

Το σιγουρο ειναι οτι οσο οι σκεπτικιστες κι αν επιμενουν και αν τα πολεμουν, αυτα παντα θα επιπλεουν στο πισω μερος του μυαλου μας για να μας τσιγκλιζουν. Οτι δηλαδη ισως, λιγο, καπως, υπαρχει μια αληθεια σε αυτα, πετωντας μας ποτε ποτε ψηγματα ενδειξεων και αποδειξεων... και αυτο θα ισχυει για πολλους αιωνες ακομα (η μαλλον, θα ισχυε, αν ο κοσμος υπηρχε για πολλους αιωνες ακομα :Ρ)

Μεσα σε αυτο το πνευμα κυμαινεται και η δικη μου αποψη. Ναι, πιθανοτατα μια βαση αληθειας θα υπαρχει. Βρισκω ανωφελο ομως να το ψαξω, γιατι οποια αποδειξη κι αν ανακαλυψω υπερ η κατα, καποιος θα μου φερει μια ανταποδειξη για το αντιθετο κοκ οπως γινεται αιωνες τωρα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 05-08-07 στις 16:58
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-08-07, 17:27
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ έκανα το πείραμα μόνος μου. Έφτιαξα δυο ράβδους σε σχήμα Γ από χοντρό σύρμα κρεμάστρας και περπατησα κρατώντας τες σαν πιστόλια. Όντως σε μερικά μέρη συνέκλιναν και διασταυρώνονταν από μόνες τους (προφανώς φυσικά κάποια ασυναίσθητη μικροκίνηση του χεριού μου γίνονταν). Όμως ... και πολλοί φίλοι που τους έδωσα να δοκιμάσουν επίσης το έκαναν και δεν νομίζω πως συνδέεται με την παρουσία νερού το όλο φαινόμενο. Προσωπική μου άποψη, ναι υπάρχει φαινόμενο ακούσιας κίνησης των ράβδων (ή του μέσου ραβδοσκοπίας) αλλά δεν οφείλεται σε παρουσία νερού μετάλλων κλπ. Το πως συνδέθηκε με την ανεύρεση νερού απο αρχαιοτάτων χρόνων θα παραμείνει μυστήριο.
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-08-07, 23:24
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...η ραβδοσκοπία εξαρτάται και από την ευαισθησία του χειριστή... δλδ τον σχετικό ''ενεργειακό συντονισμό''. Από την άλλη, σε όποια δραστηριότητα, πείραμα, συμμετέχει ο άνθρωπος, (είναι πλέον φυσικό δεδομένο), ο αστάθμητος παράγοντας μπορεί να μειώνεται, αλλά ποτέ δεν θα πάψει να υφίσταται. ΠΟΤΕ δεν θα μηδενιστεί, για άλλους ευτυχώς, για άλλους δυστυχώς.

εδώ, φιλοσοφικοθεολογική προσέγγιση της ραβδοσκοπίας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 04-12-13 στις 12:53
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-07, 10:34
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν πράγματι έχει αποτελέσματα, το θεωρώ δεδομένο.
Από αρχαιοτάτων χρόνων οι ραβδοσκόποι έβρισκαν νερό στη γή. Αυτό μου αρκεί και δεν περιμένω από την επιστήμη να βρεί το γιατί.
Φυσικά και η ευαισθησία, η οποία μάλιστα διδάσκεται, έχει μεγάλη σημασία σε οτιδήποτε.

Ας μην βάζουμε τα πάντα στο ίδιο σακί ονομάζοντάς τα "New Age". Η ραβδοσκοπία, η θεωρία του Qi, ο βελονισμός κλπ μόνο New Age δεν μπορούν να θεωρηθούν! Ancient Age μπορεί...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-08-07, 12:54
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, πιθανοτατα μια βαση αληθειας θα υπαρχει. Βρισκω ανωφελο ομως να το ψαξω, γιατι οποια αποδειξη κι αν ανακαλυψω υπερ η κατα, καποιος θα μου φερει μια ανταποδειξη για το αντιθετο κοκ οπως γινεται αιωνες τωρα
Μπορείς να κάνεις συγκεκριμένο πείραμα και να αποδείξεις (οριστικά) αν μια υπόθεση ισχύει ή όχι.

Φυσικά, όπως για όλες τις "μεταφυσικές" πίστεις, οι "πιστοί" δεν πείθονται από το αποτέλεσμα. Αναμενόμενο, αλλιώς δε θα ήταν "πιστοί"!

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πράγματι έχει αποτελέσματα, το θεωρώ δεδομένο.
Από αρχαιοτάτων χρόνων οι ραβδοσκόποι έβρισκαν νερό στη γή. Αυτό μου αρκεί και δεν περιμένω από την επιστήμη να βρεί το γιατί.
Δεν αμφιβάλλει κανείς ότι οι ραβδοσκόποι βρίσκουν νερό. Υπάρχει όμως αμφιβολία για το κατά πόσο βρίσκουν νερό πιο συχνά από όσο ο νόμος των πιθανοτήτων προβλέπει

Υπάρχει βραβείο $1.000.000 για όποιον μπορέσει να το κάνει - όσοι πιστοί προσέλθετε! Μέχρι στιγμής κανείς δεν το έχει καταφέρει.
__________________
may you live in interesting times

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Archmage : 12-02-09 στις 15:02 Αιτία: Διόρθωση του URL για το βραβείο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-08-07, 13:12
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει βραβείο $1.000.000 για όποιον μπορέσει να το κάνει - όσοι πιστοί προσέλθετε! Μέχρι στιγμής κανείς δεν το έχει καταφέρει.
Είναι σα να ψάχνεις νοημοσύνη στη Βουλη...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-08-07, 14:50
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αμφιβάλλει κανείς ότι οι ραβδοσκόποι βρίσκουν νερό. Υπάρχει όμως αμφιβολία για το κατά πόσο βρίσκουν νερό πιο συχνά από όσο ο νόμος των πιθανοτήτων προβλέπει
Ο νόμος των πιθανοτήτων για να βρείς νερό το 1800 σε κάποιο μέρος όπου με τα μέσα εκείνης της εποχής και μάλιστα φτηνά (στα χωριά όταν θέλανε να κάνουν γεωτρήσεις δεν έβαζαν αντλίες πετρελαίου), σε μικρό βάθος, ποιός είναι;
Ακόμη και κάτω από το 50% αν έπεφτε δεν νομίζω να πλήρωναν κάποιον ραβδοσκόπο να ψάξει.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-08-07, 15:52
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο νόμος των πιθανοτήτων για να βρείς νερό το 1800 σε κάποιο μέρος όπου με τα μέσα εκείνης της εποχής και μάλιστα φτηνά (στα χωριά όταν θέλανε να κάνουν γεωτρήσεις δεν έβαζαν αντλίες πετρελαίου), σε μικρό βάθος, ποιός είναι;
Ακόμη και κάτω από το 50% αν έπεφτε δεν νομίζω να πλήρωναν κάποιον ραβδοσκόπο να ψάξει.
Το θέμα είναι λίγο πιο περίπλοκο από την απλή δήλωση "ο ραβδοσκόπος βρήκε νερό". Μπορεί να το βρήκε με την πρώτη, μπορεί να το βρήκε μετά από 20 αποτυχημένες προσπάθειες, μπορεί να το βρήκε επειδή η περιοχή γενικά έχει νερό (οπότε μια στις δύο κάτι βρίσκεις), επειδή του το είπαν ή επειδή η αναφορά γράφτηκε επίτηδες για να κοροιδέψει κλπ κλπ.

Αν θέλουμε να είμαστε επιστημονικά ακριβείς, κάνουμε ένα πείραμα σε προκαθορισμένες συνθήκες, όπου ελέγχεται κάποια πολύ συγκεκριμένη υπόθεση.

Πχ έστω ότι έχουμε ένα χωράφι και κάτω από την επιφάνεια βάζουμε σωλήνες, όπου περνά νερό ανάλογα με το αν ανοίγουμε ή όχι μια βάνα. Βάζουμε ένα ραβδοσκόπο να ελέγξει το μέρος κάποιες φορές, χωρίς να του πούμε αν περνά ή όχι νερό. Θα θεωρείται "γνήσιος" αν έχει ποσοστό επιτυχίας πάνω από 90% στο να βρει το νερό.

Σύμφωνα με το site που έστειλα (που δίνει βραβείο) με τέτοια μέθοδο κανείς δεν έχει πετύχει αποτέλεσμα καλύτερο από αυτό που θα υπαγόρευε η τύχη. Δικαιολογίες άπειρες, αποτέλεσμα κανένα.

Εννοείται ότι αυτό δεν αποδεικνύει ότι η μέθοδος είναι κάλπικη, απλά ότι δεν είναι επιστημονικά επαληθεύσιμη.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-08-07, 11:17
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο ραβδοσκόπος δεν μπορεί να βρεί έναν σωλήνα με νερό. Δεν αλλάζει τόσο πολύ η αγωγιμότητα του εδάφους.

Το έδαφος εκπέμπει ενέργεια και κάθε αντικείμενο που έρχεται σε επαφή μαζί του όταν δεν είναι μονωμένο γίνεται αγωγός αυτής της ενέργειας.

Τεχνικές όπως το Tai Ji Quan όπου βασίζονται καθαρά στην ενέργεια σαν πολεμική τέχνη και θεραπεία δεν έχουν εξηγηθεί επιστημονικά, αλλά έχουν αποδειχθεί με θερμογράφους. Δάσκαλοι αυτών των πολεμικών τεχνών (Tai Ji Quan, Qi Gong κλπ) έχουν ανεβάσει θερμοκρασίες σε αντικείμενα μέχρι και τους 100 βαθμούς κελσίου μόνο και μόνο πιάνοντάς τα.
Οι μοναχοί στο Θιβέτ χρησιμοποιούν εδώ και αιώνες το φαινόμενο της αυτανάφλεξης ελέγχοντάς το για να ζεσταίνονται.
Λόγω της ενέργειας απαγορεύεται σε αυτούς που ασκούν τέτοιου είδους πολεμικές τέχνες να είναι ξυπόλυτοι. Μόνο μονωμένοι με παπούτσια (Fei Yu).

Όλα αυτά δεν έχουν εξηγηθεί επιστημονικά. Επείσης δεν έχει εξηγηθεί ο βελονισμός, πρίν από κάποια χρόνια δεν είχε εξηγηθεί ότι η γη είναι στρογγυλή ή ότι γυρίζει κλπ κλπ...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-08-07, 17:36
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ραβδοσκόπος δεν μπορεί να βρεί έναν σωλήνα με νερό.
Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι όλοι οι ραβδοσκόποι που προσπάθησαν και απέτυχαν είχαν συμφωνήσει εκ των προτέρων (γραπτώς) για το πείραμα και είχαν δηλώσει ότι θα βρουν το νερό με πιθανότητα 90%+.

Το συμπέρασμα είναι ότι αυτοί οι συγκεκριμένοι ήταν ανίκανοι να κάνουν αυτό που ισχυρίζονταν.

Το βραβείο περιμένει

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεχνικές όπως το Tai Ji Quan όπου βασίζονται καθαρά στην ενέργεια σαν πολεμική τέχνη και θεραπεία δεν έχουν εξηγηθεί επιστημονικά, αλλά έχουν αποδειχθεί με θερμογράφους. Δάσκαλοι αυτών των πολεμικών τεχνών (Tai Ji Quan, Qi Gong κλπ) έχουν ανεβάσει θερμοκρασίες σε αντικείμενα μέχρι και τους 100 βαθμούς κελσίου μόνο και μόνο πιάνοντάς τα.

[..]

Όλα αυτά δεν έχουν εξηγηθεί επιστημονικά. Επείσης δεν έχει εξηγηθεί ο βελονισμός, πρίν από κάποια χρόνια δεν είχε εξηγηθεί ότι η γη είναι στρογγυλή ή ότι γυρίζει κλπ κλπ...
Όλες οι άλλες τεχνικές που αναφέρεις μπορεί να δουλεύουν μια χαρά. Εφόσον δεν είναι επιστημονικά παρατηρήσιμες, δεν έχουν κάποια αξία εκτός των ορίων της κοινότητας όπου υφίστανται. Αν έχεις κάποιο link σχετικά θα ήθελα να το δω πάντως!

Για την ιστορία, το ότι η γη είναι στρογγυλή και γυρίζει είναι γνωστό από τότε που οι πρόγονοί μας ασχολήθηκαν με τα μαθηματικά και τις επιστήμες (πιθανόν και νωρίτερα), απλά υπήρξαν μερικές αντιρρήσεις αργότερα..
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-08-07, 17:45
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έδαφος εκπέμπει ενέργεια και κάθε αντικείμενο που έρχεται σε επαφή μαζί του όταν δεν είναι μονωμένο γίνεται αγωγός αυτής της ενέργειας.
Τι ενέργεια εκπέμπει το έδαφος ? Η μόνη ενέργεια που εκπέμπει είναι η υπερέρυθρη ακτινοβολία λόγω της θερμότητάς του!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-08-07, 22:49
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...Μίλτο, η γενικότητα φυσικά ισχύει, αλλά όχι σε βάρος της μοναδικότητας. Και γενικά όλοι ανήκουμε στο ανθρώπινο γένος, αλλά και ο καθένας έχει την μοναδική και ανεπανάληπτη προσωπικότητά του, ακόμη και μέσα σε υποκατηγορίες (λευκοί, μαύροι, κόκκινοι, ... άνδρες, γυναίκες...) . Το κάθετι, έχει τη δική του ιδιαίτερη συχνότητα. Για να ακούσει κάποιος έναν σταθμό πρέπει να συντονίσει τον δέκτη του (ακριβώς και όχι στο περίπου), στα κύματα του πομπού. Το ίδιο ισχύει και στα οπτικά φαινόμενα. Για να δει κάποιος ένα πρόγραμμα τηλεόρασης, πρέπει να πάει στο ειδικό κανάλι. Χωρίς ''συντονισμό'' δεν επιτυγχάνεται αποτέλεσμα.

Αφού αυτό συμβαίνει με όλα τα εξωτερικά αισθητήρια (δέκτες) και τα εξωτερικώς αισθανόμενα αντικείμενα, καταστάσεις κλπ (ιδιαίτερης συχνότητας πομποί), όπως χρώματα, νότες ... γιατί να μην ισχύει και κάτι ανάλογο στα εσωτερικά;

Η διάταξη του διαπασών, με το ένα σκέλος μέσα μας (αντίληψης - συνειδητοποίησης) και το άλλο έξω (οτιδήποτε εκπέμπει) νομίζω είναι διευκρινιστικό της λειτουργικότητας του συντονισμού. Ακόμη πιο ειδικά για οτιδήποτε συνειδητοποιούμενο, είχα αναφέρει για το όργανο του Κορτί στο έσω ους, που μοιάζει με άρπα (χονδρές, λεπτές, λεπτότερες ίνες για τους ανάλογους κραδασμούς, ΟΧΙ μόνο ακουστικούς...).

...είναι παρατηρημένο, (και καθόλου μεταφυσική αυθαιρεσία ) οπότε και ευνόητο, ότι για την καθαρότητα αντίληψης του μηνύματος ενός πομπού (οπτικού, ακουστικού... ακόμη και πνευματικού, ΟΛΑ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ) πρέπει μεταξύ πομπού και δέκτη να μην έχει παρεμβολές, παράσιτα, θόρυβο, που ''δυστυχώς'' αλλοιώνουν την καλή - ορθή λήψη (αντίληψη).

Εκτιμώ πως έχει πολύ μεγαλύτερη αξία από κάθε χρηματικό βραβείο, το πως ο κάθε ένας θα μηδενίσει αυτόν τον θόρυβο της ασάφειας, της ασυνεννοησίας (σε διαπροσωπικό - κοινωνικό επίπεδο), της αναλήθειας σε επιστήμη, θρησκεία... νου και καρδιά, δλδ πραγματική αξία έχει η όλη πορεία του προς την Αλήθεια. Το Φως. Και μιας και είναι επίκαιρο, ως μεθεόρτιο της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος, το όρος Θαβώρ σημαίνει φωτός έλευσις.

Πρόσκληση - έκκληση - εκπομπή υπάρχει, όχι μάλιστα απλά κοσμική, αλλά θεία. Έτσι, το ερώτημα είναι, πόσο εμείς αγωνιζόμαστε σαν δέκτες να απομονώνουμε τους θορύβους της ασάφειας, της ασυνεννοησίας και της αναλήθειας;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-08-07, 10:14
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι όλοι οι ραβδοσκόποι που προσπάθησαν και απέτυχαν είχαν συμφωνήσει εκ των προτέρων (γραπτώς) για το πείραμα και είχαν δηλώσει ότι θα βρουν το νερό με πιθανότητα 90%+.

Το συμπέρασμα είναι ότι αυτοί οι συγκεκριμένοι ήταν ανίκανοι να κάνουν αυτό που ισχυρίζονταν.
Ακριβώς...
Μπορεί να ήταν πολύ σίγουροι για τον εαυτό τους. Χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι είναι απατεώνες. Εγώ πάντος το βλέπω απίθανο να βρούν έναν σωλήνα μέσα στο έδαφος εκτός και αν καμουφλάρουν έναν ανιχνευτή μετάλλων!
Μην ξεχνάς ότι για να βρούν νερό στο έδαφος χρησιμοποιούν ένα σύστημα ακροδεκτών που ίσως κάποιοι έχουν βρεί τρόπο να τους κάνουν simulate με αρχαία μέσα. Who knows...



Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλες οι άλλες τεχνικές που αναφέρεις μπορεί να δουλεύουν μια χαρά. Εφόσον δεν είναι επιστημονικά παρατηρήσιμες, δεν έχουν κάποια αξία εκτός των ορίων της κοινότητας όπου υφίστανται. Αν έχεις κάποιο link σχετικά θα ήθελα να το δω πάντως!

Επιστημονικά παρατηρήσιμες είναι όλες τους, απλά δεν τις έχουν εξηγήσει επιστημονικά. Έχουν γίνει μετρήσεις με θερμοανιχνευτές χωρίς όμως να ξέρουν τον τρόπο.
Ο βελονισμός υπάρχει πολλές χιλιάδες χρόνια και δουλεύει. Μπορεί να κάνει τα πάντα, από το να ανακουφίσει πόνους μέχρι να σε κάνει να κόψεις το κάπνισμα.
Για Qi Gong/Tai Ji Quan, επειδή κυκλοφορούν πολλοί απατεώνες και άλλοι τόσοι που πρακτικά κάνουν πλάκα με την όλη ιστορία δεν υπάρχει ασφαλές link στο Internet. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το ανακαλύψεις μόνος σου αν και δεν είναι κάτι το εύκολο. Ένα link για να ξεκινήσεις είναι ένα thread που άνοιξα εδώ.
Από εκεί και πέρα μπορείς να δείς τη σειρά Mind Body and Kick Ass Moves που είναι τουλάχιστον σοβαρή.
Τα σοβαρά forums που ασχολούνται με τέτοια πράγματα είναι κλειδωμένα και δύσκολα γίνεσαι χρήστης.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-08-07, 12:54
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
...Γιατι αυτο το θεμα ειναι στα 'αληθινα συναισθηματα; '
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.