Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Αξιοπερίεργα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-04-09, 10:22
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Το Νησί του Πάσχα

Το Νησί του Πάσχα είναι γνωστό για τους πέτρινους κολοσσούς του, τα περίφημα Moai...


…και για την μοναχικότητα που απολαμβάνει καταμεσής του Νότιου Ειρηνικού.



Όμως ακόμα πιο περίφημη και πιο σημαντική είναι η ιστορία του αφότου έγινε γνωστή.

Το Νησί του Πάσχα ήταν ένας παράδεισος γεμάτος δάση όταν πρωτοκατοικήθηκε, ένας τόπος πλούσιος που γέννησε μια κουλτούρα της οποίας τα κατορθώματα καταπλήσσουν. Δεν διέθετε όμως ούτε μερικά ξερόκλαδα για το άναμμα μιας φωτιάς όταν έφτασαν εκεί οι πρώτοι ευρωπαίοι και η παρακμή οδηγούσε σε αφανισμό τον πληθυσμό, ο οποίος άρχισε να αυξάνεται και πάλι μόνο χάρη στην εξωτερική βοήθεια.

Υπάρχει ένα εξαιρετικό βιβλίο με τίτλο Easter Island, Earth Island, το οποίο παραλληλίζει την μοίρα που γνώρισε το Νησί του Πάσχα με την μοίρα που περιμένει τον πλανήτη. Ο υπότιτλος του βιβλίου είναι «Ένα μήνυμα από το παρελθόν μας για το μέλλον του πλανήτη μας».

Αν αντί για τα παιγνίδια με τα φώτα –για την προστασία του πλανήτη- προβαλλόταν η ιστορία του Νησιού του Πάσχα, κάτι θα είχε μείνει (εκτός από τα πανό που συνεχίζουν να διαφημίζουν την Ώρα του Πλανήτη), κάτι θα είχαμε μάθει και επομένως κερδίσει.

Παρατίθεται στην συνέχεια ένα μέρος από τον επίλογο του βιβλίου, ο οποίος έχει τίτλο «Το Μάθημα της Νήσου του Πάσχα»:

Είναι τα γεγονότα που συνέβησαν πριν από τριακόσια χρόνια σε ένα μικρό απομακρυσμένο νησί σημαντικά για τον κόσμο εν γένει; Πιστεύουμε ότι είναι!

Θεωρούμε ότι το Νησί του Πάσχα ήταν ένας μικρόκοσμος που λειτούργησε σαν μοντέλο για ολόκληρο τον πλανήτη. Όπως και η Γη, το Νησί του Πάσχα ήταν ένα απομονωμένο σύστημα. Οι άνθρωποι εκεί πίστευαν ότι ήταν οι μοναδικοί επιζήσαντες επί της Γης, και ότι όλη η υπόλοιπη στεριά είχε βυθιστεί κάτω από το νερό.

Έκαναν για χάρη μας το πείραμα της παροχής άδειας για ανεξέλεγκτη αύξηση του πληθυσμού, της άσωτης χρήσης των πόρων, της καταστροφής του περιβάλλοντος και της άμετρης εμπιστοσύνης στην θρησκεία ότι θα φροντίσει για το μέλλον. Το αποτέλεσμα ήταν μια οικολογική καταστροφή που οδήγησε σε πληθυσμιακή κατάρρευση.
Μια κατάρρευση της ίδιας κλίμακας (ελάττωση κατά 60%) για τον πλανήτη Γη θα οδηγούσε στον θάνατο 1.8 δισεκατομμύρια ανθρώπους. Περίπου εκατονταπλάσια θύματα από εκείνα του Δεύτερου Παγκοσμίου Πολέμου.

Πρέπει να επαναλάβουμε ένα πείραμα σε τόσο μεγάλη κλίμακα; Πρέπει να είμαστε τόσο κυνικοί όσο ο Henry Ford και να πούμε «Η Ιστορία είναι αρλούμπες» (History is bunk); Δεν θα ήταν πιο λογικό να διδαχτούμε από το μάθημα της ιστορίας του Νησιού του Πάσχα και να το εφαρμόσουμε στο Νησί Γη στο οποίο ζούμε;


Μεταξύ 1722 και 1774 οι κάτοικοι του νησιού είχαν αποκαθηλώσει όλα τα maoi, γεγονός που συνεχίζει να αποτελεί κατά κάποιο τρόπο μυστήριο.



Η φωτογραφία δείχνει maoi τα οποία τα έριξαν με τρόπο που να πέσουν με το πρόσωπο στο έδαφος. Μερικές φορές φρόντιζαν πέφτοντας να χτυπήσουν σε πέτρες που είχαν επίτηδες τοποθετηθεί ώστε να αποκεφαλιστούν.

Η προέλευση των κατοίκων του νησιού είναι πλέον γνωστή. Έφθασαν εκεί από τα δυτικά, από την Πολυνησία, και όχι από τα ανατολικά, από την Αμερικανική Ήπειρο, όπως υποστήριζε ο Thor Heyerdhal, του οποίου το περίφημο Kon-Tiki θα είναι γνωστό στους παλαιότερους (τους γέρους, όπως τους αποκαλεί χαϊδευτικά ο Alaman).

Το μεγάλο ερωτηματικό που παραμένει είναι «γιατί πήγαν εκεί;» ή μάλλον «γιατί αναγκάστηκαν να πάνε εκεί;». Πιστεύω ότι η απάντηση βρίσκεται στον διαβόητο Καθαρμό της χώρας.
Όπως δεν είναι αρλούμπες η Ιστορία, άλλο τόσο δεν είναι αρλούμπες και η προϊστορία.

Σχολιάζοντας εχτές το τελευταίο μήνυμα του Mystakid θυμήθηκα την παρακάτω παρατήρηση της Chressida:
Μ’ αυτή τη σκέψη, να μεταπηδήσω λίγο στον Deltatango που θέτει το ερώτημα Θεολογία ή Ιστορία. Απ’ όσο γνωρίζω, η μία δεν αποκλείει ακόμα την άλλη. Μάλλον αλληλοτροφοδοτούμενες είναι. Και στο σχολείο, ο θεωρητικός στόχος είναι τέτοιου είδους μαθήματα να διδάσκονται όχι μόνο κάθετα αλλά και παράλληλα.

Αυτό το τονισμένο ακόμα, περιγράφει με ακρίβεια ολόκληρη την παρούσα κατάσταση.
Η ιστορική αλήθεια αποτελεί απειλή για την θεολογική. Διαφορετικά δεν θα είχε λόγο ύπαρξης η αντίδραση στην προσπάθεια για ανίχνευση του παρελθόντος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-04-09, 20:55
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Καλά κάνατε και αφαιρέσατε τα όσα απαράδεκτα ελέχθησαν.

Ωστόσο, για να πεισθείτε ότι δεν κινδυνεύετε από πράκτορες του ανθελληνισμού, θα παραθέσω μια ακόμα φωτογραφία από το εσωτερικό του σπιτιού μου.
Δεν υπάρχουν εικόνες κρεμασμένες στους τοίχους, αλλά κοιμόμαστε υπό την προστασία της ένοπλης θεάς Αθηνάς (η ίδια εικόνα υπάρχει και σε άλλη κρεβατοκάμαρα.) Εικόνα θεού, αρχαίου ή σύγχρονου, δεν υπάρχει πουθενά!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-09, 21:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωστόσο, για να πεισθείτε ότι δεν κινδυνεύετε από πράκτορες του ανθελληνισμού, θα παραθέσω μια ακόμα φωτογραφία από το εσωτερικό του σπιτιού μου.
Να πειστούμε για ποιο θέμα;
Για τις πυραμίδες, για το νησί του Πάσχα, έχουν γραφτεί τόμοι εικασιών, φαντασιών, παραμυθιών, βλακειών, ηλιθιοτήτων.
Ένα δύο ακόμα προσωπικά δεν με πειράζει.

Όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με την ιστορία, σε καμιά περίπτωση. Αν έχεις την κεφαλή της Αθηνάς, του Ρα, του Πάπα ή του Αδόλφου Χίτλερ στον τοίχο, δεν ενδιαφέρει κανένα μας.
Δεν ισχυροποιούν τις θέσεις σου, δεν τις ενισχύουν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-04-09, 22:23
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Aφήστε τον delta να συνεχίσει να γράφει και σχολιάστε πάνω σε αυτά που αναφέρει για τα θέματα που άνοιξε.

Kαι το θέμα με τις πυραμίδες αλλά και αυτό για το νησί του Πάσχα εμένα μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 03-04-09 στις 22:30
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην CORSAIR για αυτό το μήνυμα:
palsar (04-04-09)
  #5  
Παλιά 03-04-09, 22:46
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Καλά κάνατε και αφαιρέσατε τα όσα απαράδεκτα ελέχθησαν.
απαράδεκτα όμως ''σχετικά''... η παρούσα όμως αναφορά, είναι εντελώς σχετική με το αναπτυσσόμενο θέμα;
Δεν υπάρχουν εικόνες κρεμασμένες στους τοίχους, αλλά κοιμόμαστε υπό την προστασία της ένοπλης θεάς Αθηνάς (η ίδια εικόνα υπάρχει και σε άλλη κρεβατοκάμαρα.) Εικόνα θεού, αρχαίου ή σύγχρονου, δεν υπάρχει πουθενά!
Εικόνα θεού, αρχαίου ή σύγχρονου, δεν υπάρχει πουθενά!...

και η ένοπλη θεά Αθηνά, ΔΕΝ είναι θεά; η προστασία των κοιμωμένων; (από τι; ) (ΔΕΝ αρμόζει σε ιδιότητες θείου; συμφερότερο βέβαια να προστατεύει και φωτίζει εν ξύπνω, παρά εν ύπνω...)

μάλλον δεν θα είναι ούτε αρχαία ούτε σύγχρονη...

...παρά το ευνόητον αντιφάσκον πνεύμα, που θα μπορούσε να επισύρει δίκαια κάθε αντίδραση για το ανθελληνικό ''λογικό'' σκεπτικό, που η ίδια η Αθηνά μάλλον ΔΕΝ θα συνιστούσε, θα σου δώσω μια διέξοδο...

Αφού γεννήθηκε από την κεφαλή του Δία και ''ζει'' ως σοφία, μόνο αν κλείσει τον κύκλο της θα ολοκληρωθεί. Πως κλείνει ο ανολοκλήρωτος επί γης κύκλος; αν φτάσει στο ''σημείο'' που βγήκε... Και το ''σημείον'' παρουσιάζεται απλά. Κλείνει ο ένας κύκλος και ανοίγει ο άλλος. κάθετος πνευματικός κύκλος (το οδοιπορικό της σοφίας του ανθρώπου)

Και Ο Χριστός (η ενυπόστατη Σοφία) με το τετέλεσται ετάφη στο κρανίου τόπο (γολγοθά - γολγολ = κρανίο) και να Αναστηθεί, για να μας συναναστήσει...

Αυτό προτείνει η σοφία... (η σκεπτομένη ή θρηνωδούσα) και αυτό ενδόμυχα ζητά ο άνθρωπος. Την αναγέννηση μετά την γέννηση, την ανάσταση μετά την στάση. Την Ζωή από αυτήν την ζωή. Πρόταση εκ της ολοκληρωμένης σοφίας (κοσμικής ως προπαιδεία και θεϊκής, της κύριας παιδείας) που οδηγεί τα βήματα και βιώματά μας στην Ανάσταση και στο Πάσχα (έξοδος προς τα άνω) και την πραγματική ειρήνη κι όχι ...στο νησί του Πάσχα στον ειρηνικό... (χωρίς να υποτιμάται η παράθεση. συνεχίστε...) Ο προβληματισμός όμως είναι λογικός. Έχουμε τόοοοσο χρόνο αστοχιών και περιηγήσεων επί των κατοπτρικών τους αποτυπωμάτων - ενδείξεων; εικόνων νερού αντί για το ίδιο το νερό; )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 03-04-09 στις 23:20
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-04-09, 23:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Aφήστε τον delta να συνεχίσει να γράφει και σχολιάστε πάνω σε αυτά που αναφέρει για τα θέματα που άνοιξε.
Να στον αφήσουμε, αλλά να μην ξαναγράψει στο ιστορικό τους μύθους του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-04-09, 12:35
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango
Ωστόσο, για να πεισθείτε ότι δεν κινδυνεύετε από πράκτορες του ανθελληνισμού, θα παραθέσω μια ακόμα φωτογραφία από το εσωτερικό του σπιτιού μου.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πειστούμε για ποιο θέμα;
Το γράφει η παράθεση που έκανες: για το ότι δηλαδή δεν κινδυνεύετε από πράκτορες του ανθελληνισμού.

Γνωρίζεις τι ειπώθηκε στην αρχική σελίδα του παρόντος θέματος. Την έχω κρατήσει εκείνη την σελίδα, αλλά θεωρώ πιο σωστό να τα ξεχάσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-04-09, 12:40
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
και η ένοπλη θεά Αθηνά, ΔΕΝ είναι θεά;
Κατ’ αρχήν δεν είναι θεός (άρρεν), είναι θεά (θήλυ) και επειδή καμία θεά δεν ανήκε στην φυλή των θεών: Όχι! Δεν είναι θεά -θεά την αποκαλώ μόνο για να προκαλέσω αντίδραση.

Αν οι θεοί έκαναν παιδιά μόνο με θεές, τότε από πού προέκυψαν οι ημίθεοι;
Αυτά τα έχουμε ήδη πει και αν τυχόν αλλάξεις γνώμη και θέλεις να αναλύσουμε το πρόσωπο της Μεγάλης Μητέρας, θα το κάνω με μεγάλη ευχαρίστηση.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-04-09, 12:49
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ’ αρχήν δεν είναι θεός (άρρεν), είναι θεά (θήλυ)

αυτο παλι πως το πηρες ειδηση βρε θηριο;;;δεν μας κανεις αλλη μια τεκμηριωση μια και το humor club περναει κεσατια εσχατως;;



__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-04-09, 12:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωστόσο, για να πεισθείτε ότι δεν κινδυνεύετε από πράκτορες του ανθελληνισμού, θα παραθέσω μια ακόμα φωτογραφία από το εσωτερικό του σπιτιού μου.
Μα δεν σε αποκαλέσαμε πράκτορα, ίσα ίσα που εγώ σε εξέλαβα σαν δωδεκαθειστή

Δηλαδή ένας που έχει ένα πίνακα του El Greco, τον Χριστό φέροντα τον σταυρό, (το έχει ζωγραφίσει 5-6 φορές), είναι απαραίτητα Χριστιανός πιστός;

Εγώ που έχω ένα αγαλματάκι του Βούδα, που το αγόρασα σε ταξείδι μου, είναι βουδιστής;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-04-09, 16:19
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango
Κατ’ αρχήν δεν είναι θεός (άρρεν), είναι θεά (θήλυ)

Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο παλι πως το πηρες ειδηση βρε θηριο;;;δεν μας κανεις αλλη μια τεκμηριωση μια και το humor club περναει κεσατια εσχατως;;
Αγαπητό… Ενοχλητικόν Μέλος,
είσαι (σαν και μένα) αετόπουλο (αν και όχι τόσο σιτεμένο υποθέτω) καμουφλαρισμένο σε παπάκι. Μια όμως και έθεσες το θέμα είμαι αναγκασμένος να καταπιαστώ μαζί του.

Καλό θα ήταν να αναζητούσαμε τα αρχικά δεδομένα αλλά μια και αυτό είναι ανέφικτο χωρίς έναν πρόλογο αγνώστου αριθμού σελίδων, θα ασχοληθούμε με τα διαθέσιμα δεδομένα.

Ο τριαδικός Θεός, που τόσο συχνά ακούμε τον Mystakid να τον αναφέρει, αποτελείται από Πατέρα, Υιό και Υπεραγία Θεοτόκο. Έτσι δεν είναι;
Εμ, δε!
Πατήρ, Υιός και Άγιον Πνεύμα, λες εσύ. Δηλαδή:
Άρεν + Άρεν + Μη-θήλυ, ή
Μη-θήλυ + Μη-θήλυ + Μη-θήλυ
Αυτός είναι ο Θεός των θεολόγων!

Να ρίξουμε τώρα και μια ματιά στον Θεό του λαού;
Ο λαός αγαπά και τιμά τον Ιησού Χριστούγεννα και Πάσχα, επειδή η τιμή κι η αγάπη του αξίζουν, αλλά μόνο στην Παναγίτσα πάει προχωρώντας στα γόνατα και η Παναγίτσα είναι που κάνει τα περισσότερα θαύματα (Τήνος-Λούρδη).
Άρα, τι γένους είναι ο θεός του λαού; Χμ;

Να γιατί έκανα την διάκριση. Για να θυμίσω στον Mystakid ότι θηλυκός θεός = μη θεός.
Σε όλες τις εποχές η Θεοτόκος – η Μητέρα των θεών στις αρχαίες θρησκείες- λάμβανε τον τίτλο της θεάς ως μητέρα θεών. Επειδή δηλαδή γέννησε θεούς και όχι επειδή ανήκε στους θεούς η ίδια.
Ο Θεός του λαού ποτέ δεν ήταν αρεστός στους θεολόγους οι οποίοι προτιμούσαν πιο βαθυστόχαστες και περίπλοκες έννοιες.

Γνωρίζεις ασφαλώς πως αρχίζει το ευαγγέλιο του Ιωάννη:
Εν αρχή ην ο Λόγος, και ο Λόγος ην προς τον Θεόν, και Θεός ην ο Λόγος.
(Στην αρχή ήταν ο Λόγος, και ο Λόγος ήταν με τον Θεό, και Θεός ήταν ο Λόγος.)

Μην μου πεις ότι καταλαβαίνεις τι σημαίνει Λόγος, διότι μπορώ να σου αποδείξω ότι δεν καταλαβαίνει κανείς.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-04-09, 17:28
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωρίζεις ασφαλώς πως αρχίζει το ευαγγέλιο του Ιωάννη:
Αγαπητέ DT, οι αναφορές στο χριστιανισμό και τα σχετικά ιερά κείμενά του μπορεί να εξάψουν τα θρησκευτικά συναισθήματα των πιστών, οπότε εκτιμώ ότι θα ήταν καλύτερο να τις αποφεύγεις.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-04-09, 17:36
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχουν εικόνες κρεμασμένες στους τοίχους [...]
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
[...]αλλά κοιμόμαστε υπό την προστασία της ένοπλης θεάς Αθηνάς [...]
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Εικόνα θεού, αρχαίου ή σύγχρονου, δεν υπάρχει πουθενά!
Ενδέχεται να βρήκα ένα ελαφρύ λογικό σφάλμα εδώ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-04-09, 22:25
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδέχεται να βρήκα ένα ελαφρύ λογικό σφάλμα εδώ...
Μα όχι..
Η Αθηνά δεν είναι εικόνα κρεμασμένη, είναι τοιχογραφία.
Επίσης Ο delta θεωρεί Θεούς μόνο τους άνδρες...
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-04-09, 22:44
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
αετοπουλο μου εσυ!!!!

ενα ενα λοιπον...

μαλλον εγω ειμαι πιο "σιτεμενος" απο σενα...κοντευω να προβιβαστω στην κατηγορια μουμια...

στην συνεχεια..

η απαντηση σου κατ αρχην θυμιζει επικινδυνα μυστακιδη ασε που με τα "τριοδικα" σου κατι απο ανορθογραφο τριωδιο μου θυμισες αλλα τεσπα...

υστερα απο την τεταρτη φορα που ειπες "+Μη-Θηλυ" αρχισαν να με ζωνουν τα φιδια οτι επαναλαμβανεσε

και τελος η ολη σου απαντηση ειναι εκτος θεματος μια και εγω εσχολιασα την αναφορα σου στην θεα αθηνα η οποια οσο θυμαμαι και μπορω να εκτιμησω στα θηλεα ανηκει θες δεν θες (η συγγρου με τους (τις) τραβεστι δεν ειχε εφευρεθει ακομα)

αυτα τα ολιγα και μην μου πεις οτι σε μπερδεψα γιατι τοτε οντως θα εχεις αποδειξει οτι οντως (εν γνωση μου η επαναληψη) δεν θα εχει(ς) καταλαβει κανεις...


Quack!!!!


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:14.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.