Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #556  
Παλιά 09-09-10, 23:22
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από paulos Εμφάνιση μηνυμάτων
gia na to pareis ayto to farmako prepei na kaneis omos kapoies eksetaseis dld enan elegxo me oles ths ekseteseis poy aforoyn to provlhma mas/??
ego ekana eksetaseis aimatos kai to madtoy thn eksetasi gia thn minigitida
mono ayta bghkan ok kai ksekinisa
  #557  
Παλιά 10-09-10, 02:58
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
Αρχική Δημοσίευση από sofia1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 13/9 ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΝΤΕΡΟΚΛΥΣΗ...Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΟΣΟ ΤΗΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ FLEET PHOSPHO SODA(ΚΑΘΑΡΤΙΚΟ) Κ ΤΟ COOPER ENEMA ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ.ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝ ΝΑΙ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
Σοφία καλησπέρα και καλησπέρα σε όλους. Έκανα μαγνητική εντερόκλυση πριν από μερικούς μήνες, νομίζω χωρίς να είμαι βέβαιη ότι είχα πάρει το fleet, το έπινα με sprite και ήταν λίγο καλύτερη η γεύση του, το αποτέλεσμα γνωστό θα κάνεις πολλές κενώσεις τις πρώτες 2 ή 3 ώρες και λιγότερες μετά μέχρι το βράδυ (αν υποθέσουμε οτι ξεκινάς απόγευμα). Προσωπικά δεν ένιωσα καμία ενόχληση και κανένα πόνο μόνο λίγο τσούξιμο στο γνωστό σημείο και αυτό το βράδυ από τις πολλές κενώσεις. Η εξέταση διαρκεί περίπου ένα τέταρτο και είναι ανώδυνη, εγώ αισθάνθηκα κάποιους πόνους στην κοιλιά περίπου μια ώρα αφού είχε τελειώσει η εξέταση. Εύχομαι να είναι ανώδυνη και για σένα και να πάνε όλα καλά. Αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο στη διαθεσή σου.
  #558  
Παλιά 10-09-10, 03:02
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
Αρχική Δημοσίευση από sofia1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΤΟΥ CROHN ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ HUMIRA Κ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ?ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ....
Επίσης ξέχασα να σου πω ότι ο γαστρεντερολόγος μου, μου είπε αν θέλω να κάνω παιδιά να προσπαθήσω τώρα που παίρνω assacol και budecol πριν μπω σε θεραπεία με humira, χωρίς να θέλω να σε ανησυχήσω, καλύτερα συμβουλεύσου το γιατρό σου.
  #559  
Παλιά 11-09-10, 13:50
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ioannaa Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοφία καλησπέρα και καλησπέρα σε όλους. Έκανα μαγνητική εντερόκλυση πριν από μερικούς μήνες, νομίζω χωρίς να είμαι βέβαιη ότι είχα πάρει το fleet, το έπινα με sprite και ήταν λίγο καλύτερη η γεύση του, το αποτέλεσμα γνωστό θα κάνεις πολλές κενώσεις τις πρώτες 2 ή 3 ώρες και λιγότερες μετά μέχρι το βράδυ (αν υποθέσουμε οτι ξεκινάς απόγευμα). Προσωπικά δεν ένιωσα καμία ενόχληση και κανένα πόνο μόνο λίγο τσούξιμο στο γνωστό σημείο και αυτό το βράδυ από τις πολλές κενώσεις. Η εξέταση διαρκεί περίπου ένα τέταρτο και είναι ανώδυνη, εγώ αισθάνθηκα κάποιους πόνους στην κοιλιά περίπου μια ώρα αφού είχε τελειώσει η εξέταση. Εύχομαι να είναι ανώδυνη και για σένα και να πάνε όλα καλά. Αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο στη διαθεσή σου.
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΙΩΑΝΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ...ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ Κ ΜΕΤΑ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ HUMIRA ΜΙΑ Κ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΕΡΝΩ ΜΟΝΟ ASACOL ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΣΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ...ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ Κ ΣΥΝΤΟΜΑ ΟΛΕΣ ΟΣΕΣ ΠΑΣΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΑΥΤΗ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ...
  #560  
Παλιά 17-09-10, 13:26
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
ksekinisa to **** paidia tha exei apotelesma se esas ekane doyleia??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 17-09-10 στις 16:59 Αιτία: ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
  #561  
Παλιά 17-09-10, 16:40
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
ela paulo ego to eperna gia ena xrono kathe 10 meres giati kathe 15 den me epiane...alla meta ton xrono ekana eksarsi kai tora to perno kathe 7 meres alla kai pali den mporo na po oti eimai kai telia kai fusika panta me ta ****** pou den ta stamatisa pote....!!!alla to mono pou mporo na sou po einai oti den mou ekane kamia parenergia.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 17-09-10 στις 17:00
  #562  
Παλιά 17-09-10, 17:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Το λέμε γία τελευταία φορά.
  • Θα γράφετε σε πεζά Ελληνικά ΜΟΝΟ
  • ΔΕΝ θα αναφέρετε ονόματα φαρμάκων.

Μηνύματα που δεν είναι γραμμένα στα Ελληνικά ή αναφέρουν ονόματα φαρμάκων, θα διαγράφονται αμέσως.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #563  
Παλιά 17-09-10, 17:21
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Πληροφορίες που δεν επιτρέπεται να δημοσιεύονται (όπως, οι ονομασίες φαρμάκων), μπορείτε να ανταλλάσσετε με προσωπικά μηνύματα (pm), μεταξύ σας.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
  #564  
Παλιά 17-09-10, 19:34
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γεια σας, είναι η πρώτη μου φορά που γράφω και ομολογώ ότι έχω τρομοκρατηθεί από όλα αυτά που διαβάζω στο topic δεδομένου ότι από καιρό έχω διάφορα συμπτώματα για τα οποία αδιαφορούσα ή μάλλον καλύτερα τα απέδιδα στην χολολιθίαση που είχα εδώ και χρόνια. Συγκεκριμένα είχα διάρροιες και πονόκοιλο μετά από κάποιον κολικό χολής αλλά και χωρίς να έχω κολικό πολλές φορές είχα ανωμαλίες στις κενώσεις. Τελικά έβγαλα τη χολή μου στις 16/7/2010 αλλά ο πόνος στην κοιλιά και οι διάρροιες δεν σταμάτησαν, μάλλον επιδεινώθηκαν..
Σήμερα 2μήνες μετά την εγχείρηση κάνω αγωγή με ***** και ***** για μύκητες (σε αφθονία σύμφωνα με εξετάσεις) αλλά και πάλι έχω διάρροια μία φορά οπωσδήποτε μετά το μεσημεριανό φαγητό με πόνο σ' όλη την κοιλιακή χώρα... (και κάτω δεξιά δίπλα στον οφαλό). Σε εξετάσεις που έκανα έχω αιματοκρίτη 48 και CRP 0,61 με όριο 0,50. Επίσης έχω τα λευκά μου στο όριο: 11.000, ίσως και λόγω της ήπιας ψωρίασης που έχω εδώ και αρκετά χρόνια. Φοβάμαι για Crohn αν και ο γιατρός μου το αποκλείει λόγω του ότι δεν έχω ούτε πυρετό ούτε αίμα ούτε κάποιο απ' τα άλλα συνοδά συμπτώματα. Πάντως μου είπε πως την άλλη βδομάδα θα πάμε μάλλον για κωλονοσκόπηση. Τι λέτε ρε παιδιά με τα συμπτώματα που έχω είναι πολύ πιθανόν να έχω και γω crohn?.......
Ευχαριστώ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 17-09-10 στις 20:42 Αιτία: Αναφορά φαρμάκων
  #565  
Παλιά 17-09-10, 19:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβάμαι για Crohn αν και ο γιατρός μου το αποκλείει λόγω του ότι δεν έχω ούτε πυρετό ούτε αίμα ούτε κάποιο απ' τα άλλα συνοδά συμπτώματα.
Υπάρχουν δεκάδες ασθένειες σχετικές, που δεν έχουν σχέση με το Crohn. Κανείς δεν μπορεί να σου πει εδώ, τι έχεις ακριβώς, παρά μόνο ο γιατρός σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #566  
Παλιά 17-09-10, 23:32
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
ισωσ εχεισ ελκοδη κολιτιδα αλλα δεν ειμαι γιατροσ θα δεικσει η εξετασει που θα κανεισ....
  #567  
Παλιά 20-09-10, 11:37
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα.
Είμαι νέο μέλος και ανακάλυψα τη νόσο μόλις πριν 2 μέρες στην κολονοσκόπηση και μετά από 2 χρόνια έντονης διάρροιας.
Ήμουν τυχερή και μέσα στα 2 αυτά χρόνια κατάφερα και γέννησα ένα υγιέστατο αγοράκι, αφού πρώτα είχα μια αποβολή μάλλον λόγω της νόσου.
Είμαι πολύ στεναχωρημένη και αγχωμένη για το τί μέλει γενέσθαι.Έχετε καμιά καλή συμβουλή;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elli83 : 20-09-10 στις 13:28
  #568  
Παλιά 20-09-10, 13:33
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Επίσης πρέπει να κόψω και το τσιγάρο και δε μου φτάνει η στεναχώρια μου, δεν μπορώ και να καπνίσω!!!!!!!!!
  #569  
Παλιά 21-09-10, 12:01
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Κανείς δεν υπάρχει;;;
Πρέπει να κάνω και εντερόκλυση και φοβάμαι πάρα πολύ.......
  #570  
Παλιά 22-09-10, 12:50
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 16:30
γειά σου elli83, καταλαβαίνω ότι είσαι αγχωμένη, είναι λογικό, αλλά μην στεναχωριέσαι, η crohn είναι μια ασθένεια που αντιμετωπίζεται!! χρειάζεται καλή συνεργασία με τον γιατρό σου, καθόλου άγχος (ξέρω δύσκολο), καθόλου τσιγάρο (κι εγώ προσπαθώ να το κόψω), προσεγμένη διατροφή, και τα φάρμακά σου. Να σκέφτεσαι ότι το να έχεις Crohn δεν σημαίνει ότι κάθε μέρα θα είσαι χάλια, πάντα υπάρχουν καλές μέρες, μήνες ή αν είσαι τυχερή, και χρόνια. Κι εγώ είμαι μαμά, εργαζόμενη και έχω την Crohn 12 χρόνια. 'Εχω περάσει σίγουρα δύσκολες φάσεις, όμως αν βάλω τα χρόνια αυτά σε μια ζυγαριά, τα περισσότερα ήταν καλά. Οπότε μην απογοητεύεσαι. Μην φοβάσαι για την εντερόκλυση. Μπορεί να αισθανθείς λίγο άβολα, αλλά κρατάει λίγο, και το πιο σημαντικό, απεικονίζει τυχόν προβλήματα (στενώσεις κλπ) του λεπτού εντέρου, που είναι πολύ σημαντικές πληροφορίες για τον γιατρό σου, και την αγωγή που θα ακολουθήσεις. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.