Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-12, 11:01
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τροφιμα που δε ληγουν ποτε

Από όσο ξέρω διάφορα φαγώσιμα δεν χαλάνε "ποτέ" καθοτι εχουν ή είναι τα ίδια, φυσικά συντηρητικά. Αυτά είναι το μέλι, τα παστά, το σουσάμι, τα ξερά φρούτα, το ουζο και πάει λέγοντας.

Ποιά άλλα φαγώσιμα έχουν αυτές τις ιδιότητες; Έχω ακούσει για το λάδι, το τσάι, τα μπαχαρικά, η ζάχαρη, το αλεύρι κλπ. Παρολαυτά έχω δει ημερομηνια ληξεως σε φακελακια τσαγιού αλατιου κλπ. Πόσο συμβατικές είναι όμως; Τί θα μπορούσα να πάθω αν πιω τσάι που έληξε εδώ και ένα χρόνο;

Επισης τι σημασια εχει οταν μια συσκευασία αναφέρει "κατά προτίμηση πριν...";
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-12, 11:15
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
θα σου απαντήσω για το τσάι και για το λάδι αν τα καταναλώσεις ενώ έχουν λήξει....
Δεν θα πάθεις τίποτα, απλώς το τσάι χάνει λίγο από το άρωμά του
ενώ το λάδι χάνει κάποιες από τις ιδιότητες του(χρώμα και γεύση)

Αν έχει πολλές οξύτητες θα πικρίσει.

Το μέλι δεν παθαίνει κάτι, απλώς θα σου ζαχαρώσει.

Τα άλευρα και το σιμιγδάλι σκουλικιάζουν και πετρώνουν.

Το ρύζι βγάζει μαμούνια που το τρυπάνε και το αλευρώνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-12, 11:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πιστεύω ότι μερικά τρόφιμα, δεν χαλάνε, αλλά χάνουν την φρεσκότητα τους.

Πχ ένας καφές που έχει ανοίξει και δεν συντηρείτε καλά, λογικό είναι μετά από καιρό, να χάσει το άρωμα του και τι είναι ένα χωρίς το άρωμα. Αν έχετε δοκιμάσει, φρεσκοκομμένο θα ξέρετε τι γεύση έχει.

Έχουν βρεθεί όσπρια σε καράβια βυθισμένα, ή σε θαμμένους τάφους (κυρίως στην Αίγυπτο), σε αρίστη κατάσταση.

Στο γνωστό καράβι των Ελληνιστικών χρόνων (μάλλον λίγο μεταγενέστρο του Αλεξάνδρου), που βρέθηκε κοντά στο λιμάνι της Κυρήνειας στην Κύπρο, βρέθηκαν καρποί που ήταν καλά σφραγισμένοι, σε εξαιρετική κατάσταση.
(Όπως βρέθηκε και σε άλλα ναυάγια, λάδι και κρασί).
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-12, 17:14
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Από όσο ξέρω διάφορα φαγώσιμα δεν χαλάνε "ποτέ" καθοτι εχουν ή είναι τα ίδια, φυσικά συντηρητικά. Αυτά είναι το μέλι, τα παστά, το σουσάμι, τα ξερά φρούτα, το ουζο και πάει λέγοντας.

Ποιά άλλα φαγώσιμα έχουν αυτές τις ιδιότητες; Έχω ακούσει για το λάδι, το τσάι, τα μπαχαρικά, η ζάχαρη, το αλεύρι κλπ. Παρολαυτά έχω δει ημερομηνια ληξεως σε φακελακια τσαγιού αλατιου κλπ. Πόσο συμβατικές είναι όμως; Τί θα μπορούσα να πάθω αν πιω τσάι που έληξε εδώ και ένα χρόνο;

Επισης τι σημασια εχει οταν μια συσκευασία αναφέρει "κατά προτίμηση πριν...";
Τα παστά π.χ. μπακαλιάρος θα πρέπει να βρίσκονται μακριά από τον ήλιο και την ζέστη και επίσης να μην είναι κλεισμένα μέσα σε μια σακούλα. Θα πρέπει να "αναπνέει".
Με τον ήλιο, ζεσταίνονται και κατεβάζουν υγρά. Αυτά κάποια στιγμή θα μυρίσουν και θα βρωμέσει όλο το ψάρι.
Το ίδιο συμβαίνει και αν είναι κλεισμένο μέσα σε μια σακούλα.
Αν την σακούλα την έχεις στο ψυγείο δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το ελαιόλαδο πάλι, θα πρέπει να βρίσκεται σε σκοτεινό χώρο, πάλι μακρυά από τον ήλιο. Κάποια στιγμή θα ταγγίσει και δεν θα τρώγεται (είναι αυτό που γράφει η Ελένη, οτι θα πικρίσει).

Οι ημερομηνίες γενικά είναι ένα μέτρο ασφάλειας για τις εταιρίες που παράγουν τα προϊόντα.
Η ημερομηνία που γράφει "κατα προτίμηση πρίν...", απλά εγγυείτε την φρεσκάδα ή γεύση, μέχρι αυτήν την ημερομηνία. Και να παρέλθει η ημερομηνία συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα κατανάλωσης (όπως και με όλα τα ληγμένα, εκτός από φρέσκα προϊόντα όπως κρέας, ψάρια και παρόμοια).
Το φρέσκο γάλα κρατάει αρκετές μέρες μετά την λήξη του και από ότι ξέρω αυτά που επιστρέφονται πίσω στις εταιρίες, ξαναχρησιμοποιούνται, ανακυκλώνονται (είτε ώς φρέσκο γάλα πάλι, είτε ώς ρόφημα κακάο, είτε σαν κάτι άλλο).
Νομίζω ότι υπάρχει κάποιος νόμος που λέει πως οι εταιρίες έχουν το δικαίωμα μέχρι 5 φορές, να το ξαναπαστεριώσουν και να το χρησιμοποιήσουν. Αρά, αν όντως ισχύει αυτό, φαντάσου τι θρεπτικά συστατικά θα μας δίνει το γάλα. Τίποτα.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikoscot : 30-08-12 στις 17:17
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:35.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.