Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-09-08, 00:01
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Tι γνωμες οταν ειναι κατι τοσο καινουργιο που κανεις δεν ξερει τιποτα ακριβως εκτως απο οτι πουλαει η εταιρια? Και τοσες παρενεργειες που ηδη υπαρχουν εξω σε μικρα κοριτσια ? Και παει λεγοντας....
Το βρισκω απαραδεκτο να παιζουν με την υγεια και με τις ελπιδες για καλυτερο μελλον μονο επειδη η καθε εταιρια φαρμακων πρεπει να βγαλει τα δις....
Προσωπικα δεν ξερω ουτε ενας γυναικολογος που να ειπε με το χερι στην καρδια "ναι....σωστο ειναι, καντε το"....
Τοσα χρονια ,με το ΠΑΠ μια χαρα πανε εκατομμυρια γυναικες και δοξα το Θεο, αλλες τοσες σωθηκανε .....γιατι να ρισκαρεις την ζωη του παιδιου σου ,της ανιψιας η ξερω γω, για ενα φαρμακο που απλα υποσχεται σαν τοσα αλλα, και που μαλιστα ειναι τοσο καινουργιο? Και πραγματικα, μου την δινει πολυ αυτο με το "ορο ηλικιας"....οταν ερχεται κατι τοσο σοβαρο και απευθηνεται τα'χατε μου σε τοσες μικρες ηλικιες....εχμ....δεν μου καθεται καλα, δεν παει να εχει και την βουλα του Παπα πανω
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xymox : 15-09-08 στις 00:07
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-09-08, 12:09
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
το θέμα ειναι ότι οι γνώμες γυναικολόγων διίστανται τραγικά.
κι εγώ ως μάνα πρέπει να πάρω μια σοβαρή απόφαση για το μέλλον της υγείας του παιδιού μου.
είναι μεγάλη η ευθύνη.
Ως γνωστόν, οι γνωμες είναι σαν τις ... μύτες. Όλοι έχουν απο μια (ακόμα και αυτοί που βασίζονται απλά στη διαίσθησή τους χωρίς να έχουν καμία γνώση του θέματος). Το πρόβλημα είναι ποιός μπορεί να αναπτύξει μια ορισμένη επιχειρηματολογία ή έστω να εφαρμόσει ορισμένες στοιχειώδεις αρχές δομημένου συλλογισμού.

Αντικειμενικά:
- Περίπου 1 στους 5 πεθαίνει από καρκίνο
- Ο καρκίνος του τραχήλου είναι ο 4ος συχνότερος στις ΗΠΑ. αλλά δεν είναι συνήθως θανατηφόρος
- Χοντρικά, 1 στις 100 γυναίκες παθαίνει καρκίνο του τραχήλου της μήτρας στη ζωή της
- Σε 6400 νεαρές εθελόντριες που πήραν το εμβόλιο κατα την τρίτη φάση μελετών δε σημειώθηκε κανένας θάνατος που να συσχετίστηκε με το εμβόλιο κατα την τριετή παρακολούθηση. Αντίθετα, 7 εθελόντριες πέθαναν από αλλα αίτια (3 σε τροχαία). Η σχετική μελέτη είναι εδώ.
- Απ'όσο ξέρω, κάποιοι θάνατοι που έχουν αναφερθεί απ'όταν κυκλοφόρησε το εμβόλιο αφορούν αλλεργική αντίδραση (αναφυλακτικό σοκ) που μπορεί ασφαλώς να εμφανιστεί με οποιοδήποτε φάρμακο ή φαγητό ή με το τσίμπημα εντόμου κλπ κλπ.
- Εχουν ήδη χορηγηθεί πάνω από 2 εκ. δόσεις του εμβολίου
- Μηχανιστικά, το εμβόλιο δεν περιλαμβάνει ζωντανούς ή ολόκληρους ιούς και είναι αδύνατο να προκαλέσει μόλυνση (όπως πχ συνέβαινε με το περιβόητο εμβόλιο της πολιομυελίτιδας).
- Το εμβόλιο εντάσσεται επίσημα στο πρόγραμμα εμβολιασμού τουλάχιστον 5 ευρωπαϊκών κρατών

Κατα συνέπεια, είναι μάλλον πολύ πιο πιθανό να πάθει κανείς καρκίνο του τραχήλου της μήτρας (ή να πεθάνει από τροχαίο!) παρά να πεθάνει από το εμβόλιο, τουλάχιστον μέσα στην περίοδο των 3 ετών που ακολουθούν από τη χορήγησή του.

Όλες οι επιστημονικές αναφορές συντείνουν στο οτι το εμβόλιο είναι ασφαλές και αποτελεσματικό σε αυτό που κάνει. Γι'αυτό και πωλείται και γι'αυτό και εντάσσεται στα προγράμματα εμβολιασμών. Αυτό που κυρίως συζητείται είναι το ζήτημα της πολιτικής δημόσιας υγείας: αν συμφέρει οικονομικά, αν είναι εξίσου χρήσιμο μακροπρόθεσμα ή αν θα υπάρξει ανάπτυξη άλλων ιών (το εμβόλιο καλύπτει δύο οροτύπους μόνο), αν οι γυναίκες θα αμελήσουν το Παπ τεστ, αν η προστασία που παρέχεται φθίνει με το χρόνο κλπ κλπ. Αυτό που προβληματίζει περισσότερο τελικά είναι αν το εμβόλιο αυτό πρέπει να ενταχθεί στην πολιτική δημόσιας υγείας και με ποιό τρόπο.Όλα αυτά τα ερωτήματα παραμένουν ανοικτά.

Αυτό που μπορώ να πω είναι οτι συμφωνώ με τις οδηγίες που έχουν δωθεί και πιστεύω οτι τα νεαρά κορίτσια, που δεν έχουν ήδη κολλήσει τον ιο, μπορούν να ωφεληθούν από τον εμβολιασμό. Η απλή λογική λέει οτι για την μία κοπελίτσα που θα πάθει αναφυλακτικό σοκ ή κάποια λιγότερο σοβαρή ανεπιθύμητη ενέργεια από το εμβόλιο θα υπάρξουν πολύ περισσότερες που θα γλιτώσουν τον καρκίνο του τραχήλου. Το θέμα είναι να μην είσαι αυτή η κοπελίτσα. Δυστυχώς έτσι είναι ζωή (και η ιατρική) και αν σκεφτόμασταν διαφορετικά δε θα βγαίναμε ποτέ από το σπίτι διότι μπορεί να μας πέσει μετεωρίτης στο κεφάλι. Σε κάποιους, δυστυχως, όντως πέφτει, αλλά αυτό δεν εμποδίζει τους υπόλοιπους να συνεχίζουν...

Φιλικά,
Π.

Υ.Γ. Υπάρχουν πολλοί περισσότεροι θάνατοι από το depon κάθε χρόνο απ'ότι από όλα τα εμβόλια μαζί. Απλά έχουμε συνηθίσει στην ιδέα...
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stanley : 16-09-08 στις 12:22
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-11-08, 13:24
Μη εγγεγραμμένη
Guest
 

Lightbulb uoivenex

<a href="http://tamoxifencitrate.review/#5033">tamoxifen citrate</a>,
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-11-08, 21:55
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν μπορεί κανείς να σου απαγορεύσει να έρθεις σε επαφή..
Το ότι έχεις κάνει την πρώτη δόση είναι θετικό..
Πριν από πόσο καιρό έκανες την πρώτη δόση ;
Εάν έχεις ιστορικό και άλλων επαφών δεν παίζει και τόσο ρόλο εάν θα έρθεις πάλι σε επαφή.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-01-09, 22:38
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε ηλικιακή αύξηση από τα 15 στα 26 έτη προχώρησαν οι ασφαλιστικοί φορείς όσον αφορά τη δωρεάν χορήγηση του εμβολίου κατά του ιού που ευθύνεται τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας, ανακοίνωσε τη Δευτέρα η υπουργός Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας.

Πάνω από 460.000 κορίτσια και νεαρές γυναίκες δικαιούνται πλέον το δωρεάν εμβολιασμό, δήλωσε η Φάνη Πάλλη-Πετραλιά με αφορμή την έναρξη εκστρατείας κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας.

«Κοντά στους υπόλοιπους ασφαλιστικούς φορείς, οι οποίοι ήδη από πέρυσι χορηγούσαν δωρεάν το εμβόλιο κατά του Ιού των Ανθρωπίνων Θηλωμάτων [HPV] για τα κορίτσια και τις νεαρές γυναίκες ηλικίας 12 έως 26 ετών, από τον προηγούμενο μήνα και το ΙΚΑ προχώρησε σε αντίστοιχη ηλικιακή αύξηση» ανακοίνωσε η υπουργός.

«Επιτρέψτε μου να σημειώσω, ότι η χώρα μας αυτή τη στιγμή παρέχει το εμβόλιο σε ένα πολύ μεγαλύτερο ηλικιακό φάσμα, σε σχέση με το αντίστοιχο των εταίρων μας στην Ευρωπαϊκή Ένωση» πρόσθεσε.

Η μόλυνση με τον ιό HPV είναι σήμερα το συχνότερο σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα και πλήττει την πλειονότητα των γυναικών σε κάποιο στάδιο της ζωής τους. Από τα πολυάριθμα στελέχη του ιού, ορισμένα προκαλούν τις ενοχλητικές «μυρμηγκιές» σε διάφορα σημεία του σώματος, άλλα ευθύνονται για τα κονδυλώμα των γεννητικών οργάνων, ενώ άλλα προκαλούν αλλοιώσεις που οδηγούν τελικά σε καρκίνο.

Το εμβόλιο Gardasil είναι σχεδιασμένο ειδικά για τα στελέχη που προκαλούν καρκίνο στον τράχηλο της μήτρας.

Ο εμβολιασμός κοστίζει 553 ευρώ (περίπου 185 ευρώ για καθεμία από τις τρεις απαιτούμενες δόσεις), οπότε το συνολικό κόστος για τις 460.000 δικαιούχους των κυριότερων ασφαλιστικών φορέων ανέρχεται σε 154 εκατ. ευρώ.

Τα στοιχεία αυτά, διευκρίνισε η κ Πάλλη-Πετραλιά, δεν συμπεριλαμβάνουν τις ασφαλισμένες του ΟΑΕΕ, οι οποίες πάντως καλύπτονται από το πρόγραμμα δωρεάν εμβολιασμού.

in.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-03-09, 05:48
Μη εγγεγραμμένh
Guest
 

Unhappy fj9xymys

<a href="http://synthroid15.top/#7471">synthroid</a>,
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 17-03-09, 11:53
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα.
Από την έγκρισή του εμβολίου έχουν γίνει πάνω από 26.000.000 δόσεις
Οι κλινικές μελέτες για να πάρει έγκριση έχουν γίνει σε γυναίκες ηλικίας 11-26 ετών και περιελάμβαναν ένα δείγμα περίπου 11.000 ασθενών.
Οι παρενέργειες που παρατηρήθηκαν ήταν γενικά ελάχιστες σε σχέση με τους εμβολιασμούς με πιο συνήθεις την ξηρότητα στο δέρμα στην περιοχή του χεριού που έγινε το εμβόλιο. Έχουν παρατηρηθεί και κάποιες λιποθυμίες και για αυτό συνιστάται στους εμβολιασμένους να μένουν στο ιατρείο για 15 λεπτά πριν αποχωρήσουν.
Όσον αφορά κάποιες σοβαρότερες παρενέργειες οι οποίες έχουν αναφερθεί, οι μέχρι τώρα έρευνες δείχνουν ότι είναι λιγότερες από τις σοβαρές παρενέργειες των λοιπών εμβολίων που δίνονται γενικότερα.
Όπως είπε και ο Πέτρος (Stanley) λίγο πιο πάνω , η κύριος προβληματισμός είναι το κατά πόσο καιρό το εμβόλιο σε προστατεύει, κάτι στο οποίο δεν μπορεί να δοθεί απάντηση ακόμα αφού είναι πολύ πρόσφατη η εφαρμογή του.
Η τελική επιλογή είναι δική σου και βασίζεται κυρίως στην εμπιστοσύνη που έχεις στον γυναικολόγο σου.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-03-09, 15:26
new
Guest
 

Smile uGGsyYzZkDa

<a href="http://hydrochlorothiazide911.top/#2401">hydrochlorothiazide 12.5mg</a>,
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-04-09, 01:05
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορείς να έρθεις σε επαφή πριν ολοκληρώσεις τις δόσεις , εφόσον χρησιμοποιείς (σωστά) προφυλακτικό. Επειδή όμως και πάλι δεν είσαι 100 % ασφαλής, πιο σωστή πρακτική θα ήταν να ολοκληρωθούν οι δόσεις ώστε να οργανισμός σου να έχει ευαισθητοποιηθεί πλήρως.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-04-09, 15:35
vidi Ο χρήστης vidi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-04-09 15:55
kalispera kai apo emena egw genni8ika arxes aprili tou 83. i ali8eia einai oti mallon to afisa teleytaia stigmi to 8ema. eixa rwtisei prin 2 evdomades ti gynaikologo mou kai mou eipe na mi to kanw. meta pira kai mia 2h gnwmi kai mou eipan oti borw na to kanw..alla 8a prepei na plirwsw. isxyei kati tetoio? 2/4/83 genni8ika..
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 06-04-09, 15:52
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
18-24 Ιανουαρίου 2009: Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Πρόληψης Καρκίνου Τραχήλου Μήτρας

Η Υπουργός Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας, κα. Φάνη Πάλλη – Πετραλιά, στα πλαίσια της έναρξης της 3ηςΑντικαρκινικής Εκστρατείας κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας, ανακοίνωσε ότι 460.000 κορίτσια και νεαρές γυναίκες είναι ο αριθμός των δικαιούχων ασφαλισμένων των μεγαλύτερων ασφαλιστικών οργανισμών της χώρας που δικαιούνται τη δωρεάν χορήγηση του εμβολίου. Το συνολικόκόστος του οποίου ανέρχεται σε 154 εκατ. ευρώ.

Μεταξύ άλλων, η Υπουργός Απασχόλησης, ανέφερε:

«Σήμερα έχω την ευκαιρία να σας πω, ότι κοντά στους υπόλοιπους ασφαλιστικούς φορείς, οι οποίοι ήδη από πέρυσι χορηγούσαν δωρεάν το εμβόλιο κατά του Ιού των Ανθρωπίνων Θηλωμάτων για τα κορίτσια και τις νεαρές γυναίκες ηλικίας 12 έως 26 ετών, από τον προηγούμενο μήνα και το ΙΚΑ προχώρησε σε αντίστοιχη ηλικιακή αύξηση.

Έτσι, ο μεγαλύτερος ασφαλιστικός φορέας της χώρας μας παρέχει σήμερα δωρεάν το εμβόλιο στις ηλικίες μέχρι 26 ετών.
Αν είσαι στο παραπάνω φάσμα ηλικιών το δικαιούσαι δωρεάν, επειδή είσαι στο όριο ,πάρε ένα τηλ στον ασφαλιστικό σου ταμείο ,για να δεις εάν το παίρνουν ημερολογιακά
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 06-04-09 στις 15:54
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην amigos για αυτό το μήνυμα:
vidi (06-04-09)
  #42  
Παλιά 11-04-09, 21:54
Ζουμπι
Guest
 

star ÃÂà ƒÂ‚Ã‚ÂƒÃƒÂƒÃ‚ÂƒÃƒÂ‚Ã‚Â‚Ãƒ ƒÂ‚ƒÃà‚ƒÃ

<a href="http://valtrex247.us/#9252">generic for valtrex</a>,
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-04-09, 10:47
Eirhnh Ο χρήστης Eirhnh δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-04-09 10:35
Η διαθεσή μου τώρα:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ...
ΕΙΜΑΙ 24 ΕΤΩΝ ΕΧΩ ΜΟΝΙΜΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΣΟΒΑΡΗ ΣΧΕΣΗ.1,5 ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ.
ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ,ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ.ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΣΕΤΕ?ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Η 'ΖΟΥΜΠΙ'.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-04-09, 21:23
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για το σκέλος που αφορά τη Ζούμπι δείτε το μήνυμα 39 που έχει ήδη απαντηθεί. Για την ερώτηση αν πρέπει να κάνεις ή όχι το εμβόλιο διάβασε όλη τη συζήτησή μας.
Στα γρήγορα σου λέω ότι το συμπέρασμα είναι ότι ακόμα και αν έχεις ολοκληρωμένη σχέση πάλι μπορεί να έχεις κάποια οφέλη.
Ωστόσο το αν πρέπει να το κάνεις , η απόφαση είναι δική σου και του γυναικολόγου σου.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην amigos για αυτό το μήνυμα:
Eirhnh (13-04-09)
  #45  
Παλιά 20-04-09, 00:43
anastasia-17 Ο χρήστης anastasia-17 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-04-09 00:47
ean kapoios exei 3ekinisei to emvolio k kata ti diarkeia 8elei n apoktisei olokliromeni sxesi tote ti ginetai??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.