Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-07, 21:54
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ΑΠΟ ΤΟ CREDO ΣΤΟ FREDO - Η ΦΡΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ

Από το CREDO του πολιτικώς «κοινωνείν»


στο FREDO του πολιτικώς «αδιαφορείν»



Στα πρόθυρα της επίκαιρης εκλογικής αναμέτρησης αναπόφευκτα ο νούς του ενεργού πολίτη ανατρέχει σε εικόνες και ερεθίσματα άλλων εποχών, προσφεύγει σε συγκρίσεις , αναπολεί δυναμικές ατμόσφαιρες, μαζικές κινητοποιήσεις, προσδοκίες, απογοητεύσεις, θριάμβους, όλο αυτό το σκηνικό που σηματοδοτεί το ενδιαφέρον για τα «κοινά» της Πόλης, τον αντίποδα της πολιτικής «ιδιωτείας».

Μά πάνω από όλα, η διαυγής πολιτική σκέψη ανατρέχει στις γενιές εκείνες που είχαν ή αναδείχτηκαν μέσα από το πολιτικό τους credo, το πιστεύω τους για την αναγκαιότητα αλλαγών και μεταρρυθμίσεων, για ανατροπές παλαιών σχημάτων και βραδυκίνητων θεσμών, για την εξυγίανση των κρατικών δομών, για την επαναφορά του ήθους στην πολιτική ζωή.

Ο υπογράφων ανήκει στη γενιά του Πολυτεχνείου. Δεν γνώρισε τη βία του πολέμου, αλλά συχνά το μαρτύριο μιας πνευματικά ανεκμετάλλευτης ειρήνης. Μύρισε τον ανθισμένο Μαη του ‘ 68, αλλά και την υγρασία των χουντικών κελιών. Βίωσε την επανάσταση της νέας γενιάς ενάντια στον καθωσπρεπισμό της ηθικοποιημένης συντηρητικής ευπρέπειας, μέσα από τα γυναικεία καπελάκια των γυναικών τις Κυριακές και τα κοντοκουρεμένα πρόσωπα των φραγκοφορεμένων ανδρεικέλων της «εθνοσωτήριας 21ης» με το πένθιμο μουστακάκι του άνω χείλους.

Αλλά απόκτησε, δημιούργησε, δόμησε ένα πολιτικό CREDO. Είχε όραμα. ΄Εβλεπε την πολιτική με την αξία και την απαξία της.Στράφηκε με πνεύμα αγωνιστικό στον κοινό – ναι, τον κοινό- αγώνα να βγεί η Ελλάδα από το τέλμα και τη λάσπη και την κακομοιριά της μοιρολατρίας. Απόκτησε πίστη στην αναγκαιότητα της αλλαγής, μιάς αλλαγής που δεν είχε χρώμα αλλά αποτελούσε το κοινόν ζητούμενο. Ήταν μια γενιά πολιτικοποιημένη, δηλ. με ενδιαφέρον για το «κοινωνικό γίγνεσθαι». Και για όσους δεν είχαν credo, είχε φροντίσει ο σοσιαλιστικός άνεμος , άλλοτε ως «αύρα πραεία» , άλλοτε ως θύελλα που σάρωνε τα πάντα, να τους οδηγήσει σε ένα νεοδημιούργητο «πολιτικό καφενείο» , να τους αφυπνίσει, να τους ζωντανέψει. ΄Ηταν κέρδος για τον τόπο μας το καφενείο αυτό, γιατι έγινε χώρος ζύμωσης, διαλογικής αντιπαράθεσης, αφύπνισης συνειδησιακής μετά από το λήθαργο που είχαμε υποστεί. ΄Ηταν ο χώρος της παλιάς «Αγοράς», της άμεσης δημοκρατικής αντιπαράθεσης, ακόμα και με τις αρνητικές του συνέπειες, αυτές του άλογου πάθους, της συκοφαντίας και κατασπίλωσης. Αλλά ήταν ο χώρος, που πρόβαλε ζωντανό το ενδιαφέρον του πολίτη για τα κοινά.

Σε εκείνα τα «πολιτικά καφενεία» ταρακουνήθηκαν τα λιμνασμένα νερά της διανόησης και κοντά στον «μέτριο με ολίγη» και τον ήχο από τα ζάρια που στροβύλλιζαν να βρούν από ποια πλευρά θα πέσουν άκουγες πολίτες – μορφωμένους και μη, διανοούμενους και εργάτες, πολίτες κάθε κοινωνικής και μορφωτικής τάξης και τάσης να αναλύουν την πολιτική, να αφουγκράζονται τα κοινωνικά προβλήματα, να αναζητούν λύσεις για την παιδεία, την υγεία, την κοινωνική ασφάλιση, την υγεία. ΄Ηταν γεμάτα με ενεργούς πολίτες, χωλούς καμιά φορά και μονόφθαλμους, αλλά πολίτες.

Και σήμερα; Τα καφενεία έμειναν, αλλά χωρίς ψυχή. Απανεμιά χωρίς ελπίδα κάποιας αύρας. Το «credo» στέρεψε και αντικαταστάθηκε από το «fredo», η αναζήτηση για κοινωνική δικαιοσύνη έγινε τώρα αναζήτηση για το «πού θα πάμε το βράδυ, που θα κάνουμε “clubbing”, πού θα είμαστε “in”, που θα ακούσουμε technoκαι σε ποιο hardrockcafé θα διασκεδάσουμε την ανία μας, ρουφώντας ….fredo.

Για το σήμερα, χασμουρητό, για το αύριο, αδιαφορία και βαρυεστημάρα.

Και πού και πού , σαν τον παληό ντελάλη της γειτονιάς να ακούγονται από το δρόμο τα μεγάφωνα «περιθωριακών» , «συνταξιούχων» , «ανέργων ναυπηγεργατών» ή οι εκρήξεις από τα μολότωφ των «εξοργισμένων αναρχικών» που όμως αφήνουν τους θαμώνες του σημερινού καφενείου «Η Ωραία Ελλάς» παντελώς αδιάφορους. Σαν να μη ζούν αυτοί εδώ, σαν να μην αναπνέουν το όζον της ανάπτυξης, την αιθάλη από τα καμένα δάση, την βρωμιά του λαδωμένου κέρδους. Σαν να μη βιώνουν τα προβλήματα να μην τα θεωρούν ουσιαστικά. Γιατι δεν τους «ενδιαφέρουν|». Γιατι είναι ξένοι, αλλότριοι ήχοι που ενοχλούν τους «υποψιασμένους» , τους «μοντέρνους Yuppies» , όλους αυτούς τους διαπλεκόμενους στις πελατειακές συντεχνίες της συναλλαγής και του ξεπουλήματος. Γιατί δεν τους αφήνουν να απολαύσουν το νέο σουξέ του «famestory» , τις «Κατινιές» του μεσημεριανού τηλεβιασμού της μέσης ανθρώπινης νόησης, κοντολογίς, δεν τους αφήνουν να χαρούν το …fredoτους.

Από το credoτου πολιτικώς «κοινωνείν» στο fredoτου απολιτικώς «χασμάσθαι». Και στον αραχτό καναπέ με τα μαξιλαράκια και τον ναργιλέ.

Λές και η παιδεία μας δεν έχει φουντάρει. Λές και το σύστημα υγείας μας δεν είναι ακόμα «φακελωμένο». Λές και οι βραχονησίδες μας δεν εξαφανίζονται στο «γκρίζο» πια Αιγαίο.Λές και το ασφαλιστικό και συνταξιοδοτικό μας λύθηκε και δεν έχει εγκλωβίσει το 1/3 του ελληνικού λαού στην αβεβαιότητα και το άγχος που φέρνει το αύριο. Λές και το άδειο καλαθάκι της νοικοκυράς που ψαχουλεύει να βρει στο βάθος του πορτοφολιού μερικά ακόμα σεντς για ένα ραδίκι παραπάνω δεν μας αγγίζει.

Αρκεί που τρέχει το «χαρτζιλίκι» του μάνατζερ-πατέρα , της καριερίστας μάνας, έτσι για νάχουμε το fredoκαι την κραιπάλη στα βαρελοτσιπουράδικα…

Οδηγημένη από ταγούς που φρόντισαν να την αποχαυνώσουν μέσα από τα «Μεδια» και τα «realityshows» αφέθηκε η νέα γενιά απροστάτευτη με μια ζωή γυάλινη, άρα εύθραυστη, πάνω στα τραπέζια των ηδονοβλεψιών λάγνων, που για 100 ευρωπούλια την λοιδορούν στα τηλεοπτικά παράθυρα. ΄Ετσι , ανατέθηκε το «πολιτικώς» σκέπτεσθαι στους «άλλους», στους καπάτσους, στους ασύμμετρους αμετροεπείς, τους επαγγελματίες της πώλησης φρούδων ελπίδων. Σε εκείνους που ξέρουν πρίν από μας, για μας, το καλό μας και πολύ περισσότερο, το δικό τους …συμφέρον. Στους δικολάβους της δημοκρατίας, που βόλεψαν την νεολαία σε μια πολυθρόνα με ένα τηλεκοντρόλ στο ένα χέρι και το …fredoστο άλλο, να επαναλαμβάνει την θλιβερή επωδό « και τι με νοιάζει εμένα η πολιτική, αυτή είναι για τους ηλίθιους».

Μόνο που αυτοί οι «ηλίθιοι», μόνο ηλίθιοι δεν είναι. ΄Εκλεψαν το Credo των παιδιων, τους στέρησαν από το όραμα και αντάλλαξαν το «πολιτικό καφενείο» με την «πολιτική κουζίνα» , όπου μάγειροι είναι οι ίδιοι και δοκιμάζουν συνταγες ερήμην μας κατά το δοκούν. Κι έγινε το καφενεδάκι μας από χώρος κοινωνίας πολιτών σε χώρο καθοδήγησης από τους «απ΄έξω». Μόνο που οι παλιοί ινστρούχτορες άλλαξαν όψη, μεταλλάχθηκαν και έβγαλαν την τραγιάσκα για να φορέσουν Armani.

Και οι νέοι μας έγιναν σύγχρονοι απολίτικοι μικροαστοί που κυκλοφορούν – όπως πρίν 40 χρόνια- σαν θλιβεροί παλιάτσοι, «πελάτες» των οργανωμένων κυκλωμάτων που τους πουλάνε, πτυχία, τίτλους σπουδών, θεσούλες στο δημόσιο, που «επενδύουν» στον αρχοντοχωριατισμό τους, την «κουλτούρα του τσιφτετελιού» , τον ωχαδερφισμό τους και την έλλειψη στοιχειώδους πολιτικής και πολιτιστικής κρίσης. Και τους στέλνουν αδιάβαστους….με το fredoστο χέρι.

Καλές εκλογές! Αλλά για ποιους;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-07, 23:20
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα συγχαρητήρια μου γι' αυτό το άρθρο.

Σε πολλά από αυτά που αναφέρεις συμφωνώ απλά θα ήθελα να συμπληρώσω κάτι
το οποίο θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό και στο οποίο νομίζω πως οφείλεται η κατάσταση
που ορθά μας περιγράφεις.

Θα το πω απλά.

Η ΕΛΛΑΔΑ ΓΕΡΝΑΕΙ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΕΟΥΣ...

Η τελευταία απογραφή του 2001 έδειξε πως ο πληθυσμός της χώρας μας είναι 10.939.771
και η δύναμη του εκλογικού σώματος του 2007 είναι 9.824.223 άτομα!!! Μιλάμε για ένα
ολόκληρο έθνος άνω των 18 ετών που ο νέος είναι ο 35άρης και ο 45άρης!

ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΟΡΑΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΕΟΥΣ

Και η Ελλάδα αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε τραγική θέση με φοβερά ποσοστά υπογεννητικότητας
που προκαλούν αυτές τις επιπτώσεις στην οικονομία, στην κοινωνία, στην εξωτερική πολιτική,
στο ασφαλιστικό σύστημα, στην περιφερειακή ασφάλεια...

Φυσικά κανένα κόμμα δεν μίλησε γι'αυτό πριν τις εκλογές...Δεν αγγίζονται αυτά τα θέματα...

Οπότε...Καλές εκλογές! Σε όλους τους 30άρηδες-40άρηδες νεολαίους αυτής
της χώρας! (Δες Amigos,Corsair,Cyberpunk,Diamond,Fireseaker,Fifi,K iwi,Platinum,Zerocool...κτλ κτλ ;-) )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 14-09-07 στις 23:41
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-07, 23:42
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 19:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ δεν πίνω Freddo εκτός και αν είμαι άρρωστος, και εν δυνάμει δεν διαβάζω τέτοιου είδους άρθρα. Αλλά τολμώ να πω ότι το συγκεκριμένο ήταν απλά εντυπωσιακό ... κρίμα που είναι παρασκευή βράδυ και πάω να πνίξω τα νεύρα από την εβδομαδιαία βιοπάλη στο τζίν και δεν μπορώ να του δώσω την πρέπουσα σημασία.

Θα προσπαθήσω να το δω την δευτέρα από το γραφείο με ησυχία.


Toodilly doo...
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-07, 23:43
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 19:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τελευταία απογραφή του 2001 έδειξε πως ο πληθυσμός της χώρας μας είναι 10.939.771
και η δύναμη του εκλογικού σώματος του 2007 είναι 9.824.223 άτομα!!!
Καλά αυτά τα νούμερα δεν εφάπτωνται στην πραγματικότητα με τίποτα. Κάποιος ( ολέ) μας λέει ψέματα (ή και όλοι μαζί) αλλά δεν καταλαβαίνω το γιατί. Μήπως γιατί θα ξυπνήσουμε ένα πρωί και θα ανακαλύψουμε ότι η αττική έχει 17 εκατομύρια κόσμο;
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-09-07, 23:55
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πόσες αλήθειες....
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-09-07, 00:12
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Cyberpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά αυτά τα νούμερα δεν εφάπτωνται στην πραγματικότητα με τίποτα. Κάποιος ( ολέ) μας λέει ψέματα (ή και όλοι μαζί) αλλά δεν καταλαβαίνω το γιατί. Μήπως γιατί θα ξυπνήσουμε ένα πρωί και θα ανακαλύψουμε ότι η αττική έχει 17 εκατομύρια κόσμο;
να μην ξεχναμε κιολας οτι 1.000.000 οικονομικοι μεταναστες ειναι μεν κατοικοι δεν ψηφιζουν δε....
ακομα εχουμε και καμποσους κατοικους που δεν ειναι ακομα 18 αρα δεν ψηφιζουν ουτε αυτοι
να αφαιρεσουμε και τους θανωντες απο τοτε που ουτε αυτοι ψηφιζουν

αρα καλως υφισταται η διαφορα και ας μην βλεπουμε ψευτες και συνωμοτες συνεχεια και παντου....
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 15-09-07 στις 00:15
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-09-07, 02:27
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Διαβαζοντας τα σχόλια σας μούρχεται αυτο του Χριστόδουλου, ελαφρα παραφρασμένο.....Σας πάω ρε

Και σε καθε περίπτωση η γνωστή άγνωστη ατάκα του Βέγγου στο έργο του Αγγελόπουλου το Βλέμμα του Οδυσσέα.. Α ρε Ελλάδα κατρακαημένη, πάρε ενα μπισκότο


Ευχαριστυω για την αγαπη σας....Κι άμποτες να μας πάνε όλα καλά.

ΥΓ. Η υπογεννητικότητα ειναι θέμα απο μόνο του. Και πολύ σοβαρό. Ο Corsair μου θύμισε σοβαρούς προβληματισμούς και θα αναγκαστώ να επανέλθω. Ευχαριστω.Δικός σας

ΓΒ Ακροβάσιος της κακιας ώρας.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-09-07, 16:05
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας πάω ρε
Κι εμείς

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η υπογεννητικότητα ειναι θέμα απο μόνο του. Και πολύ σοβαρό. Ο Corsair μου θύμισε σοβαρούς προβληματισμούς και θα αναγκαστώ να επανέλθω. Ευχαριστω.Δικός σας
Θα είναι πολύ ωραίο θέμα φαντάζομαι
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-09-07, 18:37
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ. Η υπογεννητικότητα ειναι θέμα απο μόνο του. Και πολύ σοβαρό. Ο Corsair μου θύμισε σοβαρούς προβληματισμούς και θα αναγκαστώ να επανέλθω. Ευχαριστω.Δικός σας
Ολόκληρη η αλήθεια βρίσκεται στον παρακάτω πίνακα...



Και νομίζω πως δεν υπάρχουν ούτε πολιτικοί ούτε σχέδια δράσης για να
αντιμετωπιστεί αυτή η κατηφόρα. Απλά όλοι μετράνε κεφάλια και απλά
όλοι κάθονται και κοιτάνε...μεταβιβάζοντας το πρόβλημα στις επόμενες
κυβερνήσεις και τις επόμενες γενεές...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-09-07, 18:46
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Και νομίζω πως δεν υπάρχουν ούτε πολιτικοί ούτε σχέδια δράσης για να
αντιμετωπιστεί αυτή η κατηφόρα. ............................
Ένα είναι το σχέδιο δράσης. Το έχει πει ο Πανούσης (ο Τζιμάκος ντε).

Να μην το γράψω εδώ (θα το φάει η μαρμάγκα), αλλά όλοι το ξέρουμε...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-09-07, 18:49
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα είναι το σχέδιο δράσης. Το έχει πει ο Πανούσης (ο Τζιμάκος ντε).
Να μην το γράψω εδώ (θα το φάει η μαρμάγκα), αλλά όλοι το ξέρουμε...
Ναι, αλλά ποιος πληρώνει τα σπασμένα μετά;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-09-07, 21:01
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αλλά ποιος πληρώνει τα σπασμένα μετά;
Δεν θα υπάρχουν σπασμενα. Εγω συμφωνω με τον pazo ότι όταν κανεις έχει μάνικα πρέπει να ποτιζει τον κήπο, να βγαίνουν άνθη, να χαιρόμαστε κι εμείς και οι γειτονες
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-09-07, 21:25
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα υπάρχουν σπασμενα. Εγω συμφωνω με τον pazo ότι όταν κανεις έχει μάνικα πρέπει να ποτιζει τον κήπο, να βγαίνουν άνθη, να χαιρόμαστε κι εμείς και οι γειτονες
Εσύ τώρα με μπέρδεψες λίγο...
Δηλαδή άμα κάνω τρίτο θα χαίρεσαι; Ενώ εγώ θα κλαίω με τα έξοδά του;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-09-07, 21:39
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ τώρα με μπέρδεψες λίγο...
Δηλαδή άμα κάνω τρίτο θα χαίρεσαι; Ενώ εγώ θα κλαίω με τα έξοδά του;
Για να σε δούμε στα δύσκολα τώρα...

Δηλαδή "αν σου τύχει" τρίτο, τί θα κάνεις αγαπητή Άννα;

Εκτός κι αν είσαι "τόσο σίγουρη", πως δεν θα σου τύχει...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-09-07, 21:52
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να σε δούμε στα δύσκολα τώρα...
Δηλαδή "αν σου τύχει" τρίτο, τί θα κάνεις αγαπητή Άννα;
Εκτός κι αν είσαι "τόσο σίγουρη", πως δεν θα σου τύχει...
Αν και είμαστε εκτός θέματος (τι ασυνήθιστο!), δηλώνω ευθαρσώς και εν γνώση των συνεπειών του νόμου πως θέλω τρίτο παιδί...
Αλλού βρίσκεται η άρνηση
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:07.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.