Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Φιλοσοφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 29-03-08, 22:44
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εκτιμηση, η λατρεια, η επιζητηση του πονου, ειναι ενα στοιχειο που καλως η κακως ο χριστιανισμος εχει μεχρι ενα σημειο κοινο με αλλες θρησκειες αυταπαρνησης της σαρκας
Εξ αρχής τέθηκαν τρία ερωτήματα πόνου. Προφανώς απαντάς στο θεολογικό κομμάτι.
Εγώ απαντάω στο ανθρώπινο γενικότερα, στον ανθρώπινο πόνο. Οπότε είμαι μάλλον εκτός θέματος.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-03-08, 22:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εκτιμηση, η λατρεια, η επιζητηση του πονου, ειναι ενα στοιχειο που καλως η κακως ο χριστιανισμος εχει μεχρι ενα σημειο κοινο με αλλες θρησκειες αυταπαρνησης της σαρκας
Αυτά είναι οι υπερβολές των θρησκειών ανάμεσα τους και ο Χριστιανισμός. Από το αυτομαστίγωμα μέχρι την εξαντλητική νηστεία....

Είμαι φύση αντίθετος στον καθ οποιοδήποτε τρόπο βασανισμό ή αυτοβασανισμό του ανθρώπου.

Είμαστε πλασμένοι να δημιουργούμε, να εξασκούμε την σκέψη μας και να μην γινόμαστε υποχείρια δοξασιών και κακώς κειμένων διδασκαλιών.
Είναι ένα θέμα που εξαντλήσαμε στο περί Ευθανασίας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-03-08, 22:51
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κινδυνευουμε να φυγουμε απο το θεμα. Αυτο που ενδιαφερει εδω ειναι αν η εμπειρια του πόνου στη ζωή μας, προσλαμβανεται οχι μονο σαν αδικια , σαν τιμωρια αλλα και σαν ευεργεσια......
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-03-08, 22:55
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κινδυνευουμε να φυγουμε απο το θεμα. Αυτο που ενδιαφερει εδω ειναι αν η εμπειρια του πόνου στη ζωή μας, προσλαμβανεται οχι μονο σαν αδικια , σαν τιμωρια αλλα και σαν ευεργεσια......
Προσωπικά θα απαντήσω μια τελευταία φορά και θα αποσυρθώ του θέματος.
Εξαρτάται πώς τον βιώνει ο καθένας, σε ποια φάση της ζωής του, και για ποιους λόγους.
Υπο τα συγκεκριμένα βιωματικά δεδομένα που έχω εγώ, ψηφίζω αδικία.
Η σκυτάλη στους επόμενους ομιλητές.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-03-08, 22:56
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εδω που τα λεμε 'ο,τι δε μας σκοτωνει μας κανει πιο δυνατους' [1] οπως λεει και ο φιλος σου ο Νιντζε [2]

Ειχα δει σε ενα σηριαλ ιστορικου περιεχουμενου, ενα επεισοδιο με θεμα τον Σβάιτσερ. Τωρα δεν ξερω αν το περιστατικο ηταν αληθεια η αν ηταν σεναριακο, αλλα στην τηλεοραση, οταν θεραπευσε εναν ιθαγενη ειπε 'τωρα που εμαθες τον πονο, και εμαθες την απαλλαγη απο τον πονο, να μου ορκιστεις οτι δε θα τον προκαλεσεις ποτε σε αλλον'

[1] τετριμμενο αλλα ταιριαζει
[2] οπως θα ελεγε η Μενεγακη :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 29-03-08 στις 23:01
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-03-08, 23:19
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
"Είδα" ότι το θέμα "ανακίνησε" Πόνο και θυμό(...απόρροια του πόνου)...τυχαία;

(Ερώτημα-τοποθέτηση για σκέψη και ελπίζω να μην είναι "εκτός θέματος"...)

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-03-08, 00:54
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Περί σωματικού πόνου:

Ο σωματικός πόνος μπορεί να αποβεί χρήσιμος. Μπορεί να είναι όμως και τελείως άχρηστος. Ξέρουμε σε τι χρησιμεύει ακριβώς, είναι ένδειξη του ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά αν π.χ. μάθουμε τι δεν πάει καλά και προσπαθούμε να το διορθώσουμε [πηγαίνοντας στο γιατρό, κτλ.] δεν υπάρχει λόγος να υφίσταται για να μας λέει βασανίζοντάς μας κάτι που ήδη ξέρουμε και προσπαθούμε να βγάλουμε από τη μέση. Αν δε δεν βγαίνει με τίποτα από τη μέση δεν υπάρχει και πάλι λόγος να πεθάνουμε πονώντας. Ευτυχώς έχουμε προ πολλού ανακαλύψει/εφεύρει τα παυσίπονα.

Περί ψυχικού πόνου:

Και ο ψυχικός πόνος μπορεί να αποβεί χρήσιμος. Τίποτε [νομίζω] δεν συνάντησα στον κόσμο που να είναι χρήσιμο de facto, όλα είναι δυνάμει χρήσιμα. Ο πόνος διδάσκει αν αυτός που τον υφίσταται είναι σε θέση να πάρει ένα μάθημα - καμμιά φορά δεν είναι, είναι ένα μαλακό κουβαράκι στο πάτωμα και δεν αντέχει άλλο πόνο, δεν αντέχει τίποτε. Ο πόνος λυτρώνει αν αυτός που τον βιώνει κρίνει πως δίκαια τον βιώνει, ως τιμωρία, αν έχει ανάγκη αυτή τη λύτρωση και του έρχεται "βολικά" αυτός ο πόνος, αν τον ικανοποιεί βαθειά ο συγκεκριμένος συμβολισμός [μην υποτιμάτε τα σύμβολα, δουλεύουν] ή αν νοιώθει πως πριν από αυτόν τον πόνο ήταν μουδιασμένος και κενός, αν νοιώθει πως ο πόνος τον "ξυπνάει". Έτσι από μόνος του, σκέττος, ξεκάρφωτος, δεν είναι τίποτα, σε "συνεργασία" με αυτόν που τον βιώνει μπορεί να φέρει διάφορα αποτελέσματα. Άλλες φορές καλά, άλλες φορές κακά. Αν ο άνθρωπος που τον βιώνει δεν μπορεί να συνεργαστεί, αν δεν μπορεί να αντέξει, τότε αυτοκτονεί, ή νεκρώνει ένα κομμάτι του εαυτού του μεταλλασσόμενος σε κάτι σκληρότερο, δυνατότερο, αλλά δυστυχώς και λιγότερο ευαίσθητο, με λιγότερους "υποδοχείς ομορφιάς", αν θέλετε. Ή απλώς τρελλαίνεται. Τα αποτελέσματα λοιπόν μπορεί να είναι και καλά [κάποια γνώση ή και σοφία, συχνότερα, ξύπνημα, και λύτρωση λίγο πιο σπάνια γιατί αυτήν τη δίνει μόνο σε χαρακτήρες κάποιου συγκεκριμένου τύπου], αλλά και κακά, όπως όλα αυτά τα κακά που ανέφερα στην προηγούμενη πρόταση.

Γενικά αυτοί που βγαίνουν νικητές από την αναμέτρηση με τον πόνο, αυτοί που έχουν "ευεργετηθεί" από αυτόν [το βάζω στα εισαγωγικά γιατί τον ίδιο τον πόνο δεν μου αρέσει να τον προσωποποιώ - όχι σε αυτό το πλαίσιο τουλάχιστον, και όχι γιατί αμφισβητώ το ότι μπορεί να έχει θετικό αποτέλεσμα], τείνουν από να τον θεωρούν κάτι αποκλειστικά και μόνον καλό, μέχρι και να τον λατρεύουν. Επίσης, τείνουν προς την αλαζονία, νομίζουν πως αντέχουν άπειρο από αυτόν, πως δεν είναι όντα με σώμα πεπερασμένο, με νευρικό σύστημα που αντέχει μόνο μέχρι κάποιο επίπεδο πόνου - αισθάνονται πως ο ψυχικός πόνος απευθύνεται μόνο στην ψυχή/πνεύμα τους [την οποία/το οποίο είναι εύκολο να θεωρήσει κανείς παντοδύναμο μιας και δεν το νοιώθει φθαρτό καθημερινά, όπως το σώμα του] και πως δεν έχει να κάνει με το σώμα τους, και κάνουν λάθος, το οποίο λάθος μπορεί να αποβεί τραγικό για το σώμα τους, αλλά και για αυτό που ορίζουν ως ψυχή τους... Έπειτα, ή τυχαίνει να μην έρθουν αντιμέτωποι με το επόμενο επίπεδο πόνου κι έτσι παραμένουν αλαζόνες όσον αφορά στο θέμα για πάντα, ή έρχονται αντιμέτωποι με το επόμενο επίπεδο, και ή αντέχουν πάλι σχετικά άνετα και εμμένουν στην αλαζονία τους, οπότε έχουμε αγωνία να δούμε τι θα γίνει στο αμέσως επόμενο επίπεδο, ή καταστρέφονται [ανέφερα πώς πιο πάνω], ή έχουν την τύχη να επιβιώσουν κάπως κουτσά-στραβά [είτε επειδή η αιτία του πόνου αποσύρεται (μεγάλη τύχη αυτό), είτε όντως λόγω αντοχής αλλά παρά τρίχα] καταλαβαίνοντας αυτή τη φορά πως δεν αντέχουν τα πάντα, πως λίγο ακόμα και θα είχαν πληγεί ανεπανόρθωτα, και πως ο ψυχικός πόνος απευθύνεται μιαααα χαρά και στο φθαρτό σώμα τους, και όχι μόνο σε αυτό που αντιλαμβάνονται ως ψυχή τους.

~

Επίσης, φυσικά και υπάρχουν αναλογίες μεταξύ σωματικού και ψυχικού πόνου [ισχύουν και στον ψυχικό τα περί προειδοποίησης και περί κάποιου πράγματος που πάει στραβά], απλώς α. είναι προφανείς, και β. η αιτία του σωματικού πόνου βρίσκεται μέσα στον άνθρωπο ως επί το πλείστον, ακόμα και αν έχει προκληθεί από εξωγενείς παράγοντες [υπάρχουν βέβαια εξαιρέσεις] και η λύση βρίσκεται συνήθως κάπου έξω [γιατροί, φάρμακα, εξωτερικες γενικά παρεμβάσεις] ενώ η αιτία του ψυχικού πόνου είναι συχνότερα καθαρά εξωγενής [αν και πάλι υπάρχουν εξαιρέσεις] αν και η μόνη ελπίδα για απαλλαγή από τον πόνο βρίσκεται μέσα στον άνθρωπο [εκτός κι αν η αιτία που τον προκαλεί πάψει να υφίσταται]...
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Endelva : 30-03-08 στις 01:04
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-03-08, 20:33
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
"Είδα" ότι το θέμα "ανακίνησε" Πόνο και θυμό(...απόρροια του πόνου)...τυχαία;

(Ερώτημα-τοποθέτηση για σκέψη και ελπίζω να μην είναι "εκτός θέματος"...)

Ντινα, θες να το αναλύσεις λίγο;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-03-08, 22:32
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ντινα, θες να το αναλύσεις λίγο;
Ναι....Παρατηρώντας τις άμεσες αντιδράσεις-θέσεις για το θέμα πριν 2 μέρες περίπου καθώς και τις αναφορές που έγιναν "Στα Πεταχτά" ...(Η δική μου "αίσθηση"-...αν μπορώ να το πω αυτό μέσα από τον συγκεκριμένο τρόπο επικοινωνίας...- τη στιγμή των συνομιλιών).

Θεωρώ ότι η απάντηση σε ένα τέτοιο θέμα, το οποίο απαντάται ανακαλώντας στη μνήμη βίωμα και εμπειρία και όχι απλά μια εγκεφαλική παράθεση γνώσης ή άποψης, συνοδεύεται και από το ανάλογο συναίσθημα.

Αυτό "είδα" στην απάντηση του θέματος, δια μέσου της "θύμισης" και "ανακίνησης" των εμπειριών και βιωμάτων για τον Πόνο...
Οι απαντήσεις και "ανταποκρίσεις" των συμμετεχόντων εμπεριέχουν συναισθηματική φόρτιση (λόγω προϋπαρξης των συναισθημάτων, απόρροιας του πόνου) και ειδικότερα θα έλεγα του θυμού.

Ότι μας πονά ταυτόχρονα μας θυμώνει. Κάποιες φορές ο θυμός μπορεί να "καταλαγιάσει" ή και να μετουσιωθεί σε συνειδητοποίηση (...πόνος - φίλος, στην περίπτωση αυτή), κάποιες φορές "μένει" θυμός (...πόνος - εχθρός). Όταν υπάρχει θυμός δεν υπάρχει λύτρωση, παραμένει (δεν μετουσιώνεται), μπορεί να "θάβεται" ή και να εκδηλώνεται σε "λανθάνουσα" μορφή...


Ως εκ τούτων...είναι τυχαίος ο τρόπος ανταπόκρισης/ αντίδρασης των συμμετεχόντων της συζήτησης αυτής;


Και πιστεύω Και ελπίζω (...το οικειοποιούμαι!) να είμαι σαφής....
Κωνσταντίνα (το ...βαφτιστικό μου! )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 31-03-08 στις 23:18 Αιτία: Διόρθωση quote
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-03-21, 23:21
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι είναι ο πόνος για εσάς;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:25.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.