Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 09-10-09, 13:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από paulos Εμφάνιση μηνυμάτων
to imodiym egw poy eixa parei mia fora ystera moy eipe o giatros moy oti apagoreuetai tha se kanei stenwseis sto entero mn pairneis..
Θερμά παρακαλώ γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #242  
Παλιά 09-10-09, 19:29
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ Η ΣΟΦΙΑ Κ ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΟΝΩΝ.ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΕΔΩ Κ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΣΤΑΔΙΑ.Η ΝΟΣΟΣ ΜΕ ΧΤΥΠΗΣΕ ΣΤΟ ΜΑΤΙ,ΤΗΝ ΛΕΚΑΝΗ,ΤΟΥΣ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟΥΣ,Κ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ.ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΕΡΑΣΑ ΜΙΑ ΕΞΑΡΣΗ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΑΜΕΛΕΙΑΣ ΕΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΥ.ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΙΑ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΓΟΣ ΚΑΝΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ BUDECOL,ASACOL K HUMIRA.ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΩ ΠΑΡΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΚΟΤΟΠΙΕΣ.ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ Κ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΠΑΣΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΑΥΤΗ.ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.....ΝΑ ΖΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΑΣ ΜΕΡΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ....
  #243  
Παλιά 09-10-09, 22:43
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΤΟΣΑ ΦΑΡΜΑΚΑ>?? ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ Η ΝΟΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΠΑΙΡΝΩ ΜΟΝΟ ΑΖΑ>>> ΠΟΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΗΠςΣ ΧΑΛΆΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ??
  #244  
Παλιά 09-10-09, 23:27
Savira Ο χρήστης Savira δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-10 17:04
Η διαθεσή μου τώρα:
Για τπ immodium εχω να πω ακριβώς το ίδιο με το Παύλο. Επίσης εαν διαβάσεις τις οδηγίες αναφέρει να μην το παίρνεις εαν πάσχει από νόσου του εντέρου. Τώρα για τα φάρμακα, εαν δεν ανταποκρίνεσαι στην αγωγή που σου δίνουν από ότι έχω καταλάβει σε δοκιμάζουν διάφορα. Εγώ πέρασα 6 χρόνια μόνο με Salofalk και ήμουν κάλα. Τα τελευταία 7 χρόνια έχω πάρει κορτιζόνη(για διάστημα 3 μηνών) και αζαθιοπρίνη (για μεγάλα διαστήματα) και από ότι βλέπετε η νόσος επιστρέφει και εγώ επιστρέφω να δοκιμάζω χημείες. Αλλά τι να κάνω εαν ήμουν καλά δεν θα έπερνα τίποτα. Σοφία χαίρομαι που είσαι καλά και που διαβάζω και κάποιον που έχει δοκιμάσει humira γιατί θα ξεκινήσω και εγώ σε λίγο καιρό.
  #245  
Παλιά 10-10-09, 21:10
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
παιδια εγω εχω κανει 2 χρονια remigate και περιπου 10 μηνες humira και σε ολο το διαστημα ημουν πολυ καλα δεν ειχα κανενα προβλημα και καμια παρενεργεια.τωρα παιρνω μονο αζαθιοπρ. και αν εξαιρεσεις καποιες διαροιες ειμαι καλα..επιπλεον για τις διαροιες δοκιμαζω προβιοτικα τα bion3 +50 και μπορω να πω οτι κανουν δουλεια..αν θελετε καντε μια δοκιμη.κοστιζουν περιπου 13 ευρω για ενα μηνα
  #246  
Παλιά 10-10-09, 21:12
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
οσον αφορα τα immodium πιστευω κι εγω το ιδιο, πως δεν πρεπει να τα παιρνεις με την νοσο που εχουμε
  #247  
Παλιά 10-10-09, 21:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από greg Εμφάνιση μηνυμάτων
οσον αφορα τα immodium πιστευω κι εγω το ιδιο, πως δεν πρεπει να τα παιρνεις με την νοσο που εχουμε
Θα μου επιτρέψτε μια παρέμβαση.

Κανείς δεν ξέρει καλύτερα τις ιδιαιτερότητες κάθε ασθενούς, από τον ίδιο τον γιατρό του. Συστάσεις του τύπου, αυτό παίρνω εγώ ή αυτό δεν το παίρνω, άρα δεν είναι καλό, δεν θα πρέπει να τις λέμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #248  
Παλιά 11-10-09, 00:19
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
ΝΑΙ ΤΟ ΙΜΟΔΙΥΜ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ Η ΟΔΙΓΙΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΝ ΚΡΟΝ
  #249  
Παλιά 11-10-09, 00:47
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
πες τα ρε Παυλε να μην τα λεω εγω...
  #250  
Παλιά 11-10-09, 01:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από paulos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΑΙ ΤΟ ΙΜΟΔΙΥΜ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ Η ΟΔΙΓΙΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΝ ΚΡΟΝ
Δεν είστε γιατροί. Μπορεί να υπήρχαν ειδικές συνθήκες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #251  
Παλιά 11-10-09, 03:46
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σας.νεα στην ''παρεα''.

Εχω crohn εδω και 2 χρονια και ειμαι μολις 19.Απο τοτε με παρακολουθουν στο παπανικολαου.Χθες ειδα τι σελιδα και αποφασισα να συμμετεχω για να μην το περαω μονη μου ολο αυτο...μεχρι στιγμεις εχω δοκιμασει διαφορα φαρμακο οπως αζαθριοπρινι,σαλοφαλκ,βουν τενοφαλκ,κορτιζονι και οι γιαρτοι μου αποφασισαν να πανε αντιστροφα δηλαδη να αρχισω το ''ισχυροτερο'' για να μην χειροτερεψω και χρειαστω χειρουργιο γιατι τα αλλα δεν εδειχναν θεαματικα αποτελεσματα(3 εξαρσεις σε 2 χρονια).οποτε περνω humira καθε 10μερες(οταν το επερνα καθε 15 ενω ημουν καλα ειχα μεγαλο προβλημα με το στομα-αφθες) και συνεχιζω τα saloflk και τελος σιδιρο γιατι εχω αναιμια(αιματοκριτης 25).Εξακολουθω παρολ'αυτα να εχω προβλημα με τα χειλη μου κυριως,με τα μαλλια μου που ελατωθηκαν και εγιναν αδυναμα,3 φορες μου πρηστηκαν υπερβολικα πολυ οι αστραγαλοι.Αλλα αυτο που θελω κυριως να ρωτησω τις κοπελες στο site ειναι αμα εχουν κανονικα περιοδο γιατι εμενα μου σταματησε λιγους μηνες μετα την διαγνωση της νοσου.Το ελεξα σε γυναικολογο και ολα ειναι καλα αλλα η γιατρος μου δεν θελει να παρω καποια γυναικολογικα φαρμακα γιατι προκαλουν αρθιτιδες και οι νοσος δεν θελει και πολυ ζορισμα σε αυτο.
Ευχαριστω για την υπομονη σας.
  #252  
Παλιά 11-10-09, 13:55
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Elli, κι εγώ έχω τη νόσο 2 χρόνια τώρα και είμαι 20. Επίσης παρακολουθούμαι στο Παπανικολάου και είμαι αρκετά ευχαριστημένη απ' το γιατρό, ενώ η νόσος έχει να με ενοχλήσει σοβαρά εδώ και 7 μήνες. Όσον αφορά την περίοδο, ο κύκλος μου είναι κανονικός. Μόνο 2 φορές που αντιμετώπισα την έξαρση με κορτιζόνη διαταράχθηκε και άργησε να μου έρθει η περίοδος. Με τα φάρμακα μεγάλη προσοχή. Εγώ έχει τύχει να πάρω αντιβιώσεις που μου έχουν προκαλέσει διάρροιες, και που στη νόσο μας μεταφράζεται σε μινι έξαρση που δεν ξεπερνιέται και τόσο εύκολα... Βέβαια κάτι παραπάνω ξέρουν οι γιατροί αλλά τίποτα δεν μπορούν να μας χορηγήσουν χωρίς τη συγκατάθεσή μας, αν έχουμε βέβαια σοβαρές ενστάσεις που να στηρίζονται κάπου. Εγώ μετά από εμπειρία από αντιβίωση έτυχε να ξαναπάρω για το φρονημήτη μου και τη σταμάτησα τη 2η μέρα από μόνη γιατί είχε επίπτωση στο έντερο. Ενημέρωσα στη συνέχεια και το γιατρό και μου είπε πως "έπραξα ορθώς". ΠΡΟΣΟΧΗ: Να μην παίζουμε τους γιατρούς στους εαυτούς μας, αλλά και ποιος ξέρει καλύτερα το σώμα μας από εμάς??? Άρα ο καλύτερος συνδυασμός είναι συνεργασία γιατρού-ασθενούς, με ενεργή όμως και όχι παθητική συμμετοχή του ασθενή.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη katarina : 11-10-09 στις 13:58
  #253  
Παλιά 14-10-09, 16:17
salotinos Ο χρήστης salotinos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-10 19:19
Η διαθεσή μου τώρα:
Aza και τεκνοποίηση

Γνωίζει κανείς πόσο επηρεάζει το σπέρμα η λήψη aza. Υπάρχουν παραδείγματα σε γνωστούς σας ; Ευχαριστώ
  #254  
Παλιά 14-10-09, 22:54
jimpan Ο χρήστης jimpan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-04-10 23:32
Η διαθεσή μου τώρα:
μιλας για asacol??
  #255  
Παλιά 15-10-09, 15:54
salotinos Ο χρήστης salotinos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-10 19:19
Η διαθεσή μου τώρα:
azathioprine
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:46.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.