Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #406  
Παλιά 29-03-10, 11:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από maram Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα παιδιά..
To HUMIRA δεν το πήρα ποτε αλήθεια μπορείς να το παίρνεις και κατά την διαρκεια μιας εγκυμοσύνης?
Γιατί περιμένεις ότι θα πάρεις σωστή απάντηση εδώ; Αυτό θα στο πει, μόνο ο γιατρός σου και κ α ν ε ί ς άλλος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #407  
Παλιά 29-03-10, 12:03
Το avatar του χρήστη Angelika
Angelika Ο χρήστης Angelika δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-12 17:19
Φύλο: Γυναίκα
Καλημέρα maram !! Ολα καλα?
Δεν έκανα άλλες εξετάσεις. Είμαι στο στάδιο αναζήτησης νοσοκομείου και κάλου γιατρού.
Αλήθεια τι είναι η διάβαση? Πως γίνεται? Με καμερουλα που καταπίνεις?
__________________
  #408  
Παλιά 30-03-10, 10:47
thanoshac Ο χρήστης thanoshac δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-12-10 15:02
Καλησπέρα σε όλους!!!

Καλησπέρα σε όλους!!!
Είμαι καινούργειος στο forum κ ειλικρινά χάρηκα που βρήκα ενα τόπο όπου υπάρχουν άτομα με πρόβλημα ίδιο με το δικό μου κ μπορούμε να ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας αλλά κ τις ανησυχίες μας.
Εχω διαγνωσμένη την νόσο crohn απο 16 χρονών τώρα είμαι 44 κ έχω στο ιστορικό μου 2 χειρουργεία.Πιστεύω οτι εχω φάει οτι διαθέσιμο χάπι υπάρχει για την περίπτωση μας.Τον τελευταίο χρόνο είμαι σε αγωγή με humira k asacol αλλά δεν βλέπω κανένα όφελος αν κ περίμενα περισσότερα απο το humira λόγω τού οτι δοκίμασα πριν 3 χρόνια(για 1 χρόνο) remigade k είχα πετύχει ύφεση για κανένα χρόνο.Το humira δεν βλέπω να δουλεύει στην περίπτωση μου δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός οτι είμαι καπνιστής(1-1.5 πακέτο τη μέρα) η κάτι άλλο.Η διάρροιες είναι ασταμάτητες κ σε συνδιασμό με 1 συρίγγιο που έχω είναι τρέλλα.Ξυπνάω 6 η ώρα κ πάω wc κ μετά δεν μπορώ να κοιμηθώ γιατί εχει ερεθιστεί το συρίγγιο κ πονάει.Δεν υπάρχουν κ φίλοι που να είναι ξύπνιοι εκείνη την ώρα κ η τηλεόραση έχει αηδίες
Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι η ομοιοπαθητική ούτε κ το έψαξα ποτέ.
Καλή δύναμη σε όλους κ χρόνια πολλά εν όψιν του Πάσχα!!!
  #409  
Παλιά 30-03-10, 13:02
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Καλημέρα παιδιά
Angelika διάβαση λεπτού εντέρου είναι η εξέταση που πίνεις Βάριο και μετά βγάζεις ακτίνες ,και έτσι φαίνεται αν έχεις στένωση στο λεπτό έντερο.Αυτή με την κάμερα βλεπουν απο μέσα τι γίνεται στο έντερο αλλά άν έχεις στένωση και κολήσει εκεί η καμερούλα τί γίνεται μετά????
Εγώ τελευταία εκτός απο διάροιες ,πόνους και κόπωση κατα τα άλλα είμαι μιά χαρά ,ααα.....δεν πέφτω την διασκεδάζω την κατάσταση.!!!Τώρα θα πάω και για το Πάσχα στο εξοχικό και είμαι super.Ευχομαι να το βρείς γρήγορα βρε παιδάκι μου τουλάχιστον να ξέρεις με τί έχεις να κάνεις και καλή δύναμη.

thanoshac καλωσήρθες στην παρεα Καλά κατάλαβα? τόσα χρόνια, ένα χρονο είσαι σε ύφεση?Μάλλον κι εσένα δεν σε πιάνουν τα φάρμακα ε? Καλό κουράγιο φίλε μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maram : 02-04-10 στις 11:03
  #410  
Παλιά 30-03-10, 13:18
Το avatar του χρήστη Angelika
Angelika Ο χρήστης Angelika δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-12 17:19
Φύλο: Γυναίκα
Καλήμερα και από εμένα.

maram μου, μπράβο κοπέλα μου για την δύναμη που έχεις μέσα σου. Εγώ έχω να περιμένω και το αποτέλεσμα της βιοψίας από τη κολποσκόπηση αλλά αν κατάλαβα καλά δεν δείχνει πάντα αφού πολλοί παιδευτήκατε μέχρι να γίνει η διάγνωση.
Να περάσεις όσο πιο όμορφα μπορείς το Πάσχα δίχως συμπτώματα !!

Καλως όρισες thanoshac καλή δύναμη και υπομονή. Πιστεύω πως θα βρεθεί σύντομα η θεραπεία και γι αυτό.
__________________
  #411  
Παλιά 30-03-10, 17:52
sotarts Ο χρήστης sotarts δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-06-10 00:18
Καλησπέρα.
Είμαι 30 χρόνων και νοσώ διαγνωσμένος απο πέρυσι τέτοιον καιρό.
Κατά πρώτον αποφάσισα να συμμετάσχω στη συζήτηση - πέραν της ανάγνωσης - γιατί έχω να προτείνω στην Αττική την ιατρική ομάδα του Κρατικού Νικαίας με επικεφαλής τον κύριο Τριανταφυλλίδη. Έψαξα πολύ, κατέληξα εκεί. Νοσοκομείο (απαραίτητο), μετριοπαθής φαρμακευτική - χειρουργική προσέγγιση (απαραίτητο), με λίγη προσπάθεια και υπομονή επαρκείς διατροφικές και εν γένει προσωπικές συμβουλές αντιμετώπισης της νόσου.
Θεωρώ οτι είναι προτιμότερο να αφήσουμε τα των γιατρών στους γιατρούς. Επειδή υποφέρουμε και κάποιες φορές δεν απολαμβάνουμε ιατρική φροντίδα ή ανακούφιση απο τα συμπτώματα της νόσου αναγκαζόμαστε, λανθασμένα κατά τη γνώμη μου, να μπαίνουμε στα χωράφια τους, δε νομίζω οτι κανείς απο τους προλαλείσαντες είναι γαστρεντερολόγος. Μια φιλοσοφική προσέγγιση της αντιμετώπισης της νόσου, ή όπως διάβασα ''η ψυχολογία είναι το παν'', είναι απαραίτητη. Ο φιλόσοφος Κρισναμούτρι ή ο συγγραφέας Γιάλομ ή ο σύντροφος Κάφκα ή ο ωραίος Miles βοηθούν, το remicade που παίρνω δεν ξέρω αν βοηθά ή όχι και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Επιπλέον η αυτοματαίωση που προκαλεί η νοοτροπία του ατυχούς και δύσμοιρου ανθρώπου - λόγω της νόσου - είναι η ουσιαστική έξαρση. Κεφάλι ψηλά, σθένος και υπομονή, αγάπη για το πεπτικό σύστημα που μας χάρισε η συμπαντική δικαιοσύνη.

" η ζωή είναι ίδια και μετά το Crohn, απλώς μυρίζει διαφορετικά.."
  #412  
Παλιά 30-03-10, 22:53
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντως το κάπνισμα ΒΛΑΠΤΕΙ στην crohn.
  #413  
Παλιά 01-04-10, 17:10
thanoshac Ο χρήστης thanoshac δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-12-10 15:02
ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ

Μετά από 28 χρόνια εμπειρίας επάνω στη νόσο (ως παθών) θα ήθελα να πω πάντα απο προσωπική εμπειρία και λαμβάνοντας υπ'όψιν οτι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική τι με επιδεινώνει τη νόσο.Νο 1 στην κατηγορία αποφύγετε είναι το κάπνισμα(καπνίζω σαν μαύρος).Νο 2 άγχος στρές στεναχώρια για ασήμαντους λόγους (βλέπε καθημερινότητα) κ οτιδήποτε προκαλεί αναταραχή στον εσωτερικό σου κόσμο.Νο 3 σωστή επιλογή θεράπων ιατρού(βλέπε τσαρλατάνους άσχετους.)προσωπικά εχω ακούσει ενα σωρό αη...ίες απο ιατρούς κ εχω φάει ενα βουνό φάρμακα λόγω άγνοιας..Νο 4 ως αναφορά το φαγητό στην δική μου περίπτωση όταν ειμαι σε ύφεση τρώο σχεδόν τα πάντα όταν δεν είμαι καλά κ το νερό με πειράζη αποφεύγω ξηρούς καρπούς γάλα τσιγαριστά τηγανιτά χόρτα ψάρι αλκοόλ σουσάμι κ οτιδήποτε εύπεπτο.Αυτά δεν σας ζαλίζω άλλο
Και μην ξεχνάτε οτι΄(λόγια επιστημόνων) οι νοσούντες με crohn είναι άτομα με υψηλό δείκτη νοημοσύνης
  #414  
Παλιά 02-04-10, 11:01
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Καλημέρα σε όλους

Θάθελα νάξερα βρε παιδιά υπάρχει κανείς με crohn που έκοψε το τσιγάρο και μετά να είναι σε ύφεση?? να μειώθηκαν δραστικά τα συμπτώματα του??Πολύ θάθελα να μάθω.
Λοιπόν παιδιά εύχομαι σε όλους καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση .Πολύ κουράγιο και δύναμη και Ανάταση ψυχής,
  #415  
Παλιά 03-04-10, 12:16
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ maram. Αφότου έκοψα εντελώς το τσιγάρο δεν ξαναπροέκυψε έξαρση. Εδώ και 1 χρόνο +.. είμαι αρκετά καλά
  #416  
Παλιά 06-04-10, 21:33
gemis Ο χρήστης gemis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-12 12:05
Φύλο: Άντρας
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!! θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση υπαρχει κανενας-μια που να παιρνει remicade?και αν ναι ποσο επικινδυνο ειναι και τι παρενεργειες σας εχει..; ξεκινησε η γυναικα μου θεραπεια με presolon και salofulk και μεσα σε 2 εβδομαδες την ξαναεπιασε εξαρση.. και ο γιατρος μας ειπε να παμε σε πιο βαρια αγωγη sto ramicade.. κανουμε σωστη κινηση; ετυχε σε καποιον αλλον κατι παρομοιο..; α ξεχασα να αναφερω οτι την νοσο ειναι η εξω απο εδω και σε κανεναν αλλον να μην του τυχει CROHN
  #417  
Παλιά 07-04-10, 11:55
CHRISTINAD Ο χρήστης CHRISTINAD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-11-10 16:30
Γειά σας παιδιά, πέρασα 5 μέρες στο νοσοκομείο με έξαρση, (η δεύτερη μεγάλη στα 11 χρόνια της νόσου), και βγήκα με κορτιζόνη και flagyl... Ψυχολογία χάλια. Μου έκαναν διάβαση λεπτού εντέρου όπου μου βρήκαν την στένωση που είχα από παλιά (περίπου 30 εκ). Νευριάζω με τον εαυτό μου γιατί πριν 2,5 μήνες σταμάτησα τα salofalk και έπαιρνα μόνο τα budecol και από ότι μου είπε ο γιατρός, τα salofalk πρέπει να τα παίρνω για όλη μου τη ζωή, προφανώς τα σταμάτησα και άρχισε πάλι να δημιουργείται η φλεγμονή στην στένωση με αποτέλεσμα να πάθω ατελή ειλεό.

Τώρα το πρόβλημά μου είναι ότι φοβάμαι τόσο πολύ να φάω μην τυχόν κολλήσει κάτι στην στένωση, που μου έχει γίνει έμμονη ιδέα. Συν του ότι σήμερα γύρισα στο γραφείο και μαζί με μένα επέστρεψε και το άγχος μου... Φοβάμαι πάρα πολύ ότι κάποια στιγμή θα χρεαστώ επέμβαση, παρόλο που ο γιατρός δεν το συζήτησε σε αυτή την φάση. Τρέμω τα χειρουργεία....
  #418  
Παλιά 07-04-10, 21:58
kyr13 Ο χρήστης kyr13 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-04-10 12:27
Αρχική Δημοσίευση από gemis Εμφάνιση μηνυμάτων
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!! θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση υπαρχει κανενας-μια που να παιρνει remicade?και αν ναι ποσο επικινδυνο ειναι και τι παρενεργειες σας εχει..; ξεκινησε η γυναικα μου θεραπεια με presolon και salofulk και μεσα σε 2 εβδομαδες την ξαναεπιασε εξαρση.. και ο γιατρος μας ειπε να παμε σε πιο βαρια αγωγη sto ramicade.. κανουμε σωστη κινηση; ετυχε σε καποιον αλλον κατι παρομοιο..; α ξεχασα να αναφερω οτι την νοσο ειναι η εξω απο εδω και σε κανεναν αλλον να μην του τυχει CROHN
Καλησπέρα. Είμαι καινούργιος στο forum. Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας. Δεν πάσχω ο ίδιος από τη νόσο crohn αλλά η μητέρα μου και για το λόγο αυτό παρακολουθώ από πολύ κοντά την εξέλιξη και την προσπάθεια αντιμετώπισής της. Προκαταβολικά εύχομαι σε όλους τους πάσχοντες ταχεία και πλήρη ανάρρωση.

Σχετικά με το remicade:
Η πάθηση διαγνώσθηκε στη μητέρα μου 1,5 χρόνο πριν, όμως θεωρώ ότι πάσχει πάνω από 2 χρόνια. Έπειτα από μια περίοδο 20 ημερών λήψης κορτιζόνης, ξεκίνησε θεραπεία με έγχυση remicade ενδοφλεβίως ανά 2 μήνες. Σημειοτέον ότι ειναι 70 ετών.
Είχε αισθητή βελτίωση περίπου σε ποσοστό 70%. Είναι γεγονός όμως ότι έπειτα από ένα χρόνο από την έναρξη της θεραπείας με remicade, η βελτίωση σταμάτησε. Ο θεράπων ιατρός έκρινε ότι ενδεχομένως ο οργανισμός να ανέπτυξε αντισώματα στο φάρμακο και για το λόγο αυτό αποφάσισε τη συντόμευση της περιοδικότητας λήψης του remicade (από τους 2 στον 1 μήνα) και παράλληλα την εκ νέου χορήγηση κορτιζόνης.
Προς το παρόν είμαστε σε αναμονή για την εξέλιξη της νόσου.

Πάντως είναι γεγονός ότι το remicade μας προτάθηκε ως το αποτελεσματικότερο μέσο και πράγματι έχει βοηθήσει. Ο βαθμός αποτελεσματικότητας όμως εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες όπως πχ την εμφάνιση κάποιας ίωσης η οποία μπορεί να προκαλέσει έξαρση της νόσου, την ηλικία του ασθενούς, ενδεχόμενες αλλεργικές αντιδράσεις κλπ.

Σίγουρα πάντως θα πρέπει η λήψη του remicade να γίνεται υπό στενή ιατρική παρακολούθηση. Την τελευταία φορά η μητέρα μου παρουσίασε μια περίεργη αντίδραση, έχοντας πόνο στο στήθος και ελαφρά δερματική έξαρση στο πρόσωπο. Παρόλα αυτά ο γιατρός έκρινε ότι δεν ήταν αλλεργική αντίδραση στο remicade (αφού άλλωστε επί 1 έτος το δεχόταν ο οργανισμός της κανονικά). Γι' αυτό θα συνεχίσει να το παίρνει κανονικά απλά με πιο αργό ρυθμό έγχυσης του φαρμάκου (2-3 ώρες). Η μόνη "παρενέργεια" είναι κάποιου βαθμού καταπόνηση που νιώθει την ημέρα της έγχυσης και 2-3 μέρες ακόμη. Τίποτε άλλο.

Πάντως αυτό που έχω καταλάβει κι εγώ (έστω και ως εμμέσως παθών) ειναι ότι πρόκειται για "ύπουλη" ασθένεια, η οποία μπορεί να φαίνεται ότι θεραπεύεται αλλά ανά πάσα ώρα και στιγμή ενδέχεται να ξαναχτυπήσει. Απαιτεί διαρκή παρακολούθηση μέσω αιματολογικών εξετάσεων (ιδίως του δείκτη Ταχύτητας Καθίζηζης Ερυθρών - ΤΚΕ) που φανερώνουν την ύπαρξη και την εξέλιξη φλεγμονών αλλά και κολονοσκόπησης ανά τακτά χρονικά διαστήματα.
  #419  
Παλιά 11-04-10, 01:33
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σας και χρονια πολλα.Εδω και 1 μηνα νομιζω οτι εχω ενοχλησεις στο στομαχι και ο γιατρος μου μου ειπε οτι θα κανω γαστροσκοπιση.Εχει εγκρυθει ενα φαρμακο το οποιο κατα την διαρκεια της κολονοσκοπισης σε κοιμιζει τελιως και απ'οτι μου ειπε μπορω να το παρω και στην γαστροσκοπιση παρουσια ανεστισιολογου.Εχει κανει κανεις απο εσας κατι εντιστιχο??δεν αντεχω ουτε στην ιδεα οτι θα μου βαλουν σωλινακι στο στομα εστω και κοιμισμενη....Οι εξετασεις που εχω κανει μεχρι τωρα ειναι κολονοσκοπιση,η καξουλα και η διαβαση λεπτου εντερου οπου εκει επιδη δεν μπορουσαν να μου βαλουν το σωλινακι απο την μυτι για να βαλουν το βαριο μου εδωσαν να το πιω...!Σαν αποτελεσμα...οι ακτινες δεν εδειχναν τιποτα τζαμπα τοση ακτινοβολια.Και πανω που ελεγα οτι εχω κανει τις πιο δυσκολες εξετασεις ερχεται η γαστροσκοπιση.....αμα εχετε και κατι δυσκολοτερο προετοιμαστεμε για το μελλον(ελπιζω να μην με τρομαξετε....)
  #420  
Παλιά 11-04-10, 11:01
gemis Ο χρήστης gemis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-12 12:05
Φύλο: Άντρας
καλημερα ελλη μακαρι να μεινεις μονο σε αυτα και ο πονος στο στομαχι σου να ειναι περαστικος γιατι αμα δεν ειναι και διαπιστωθει καποια νοσος crohn ή ελκωδης κολιτιδα δυστηχως θα εχεις πολλα τρεχαματα...αλλα οτι και να ειναι να ξερεις οτι ολα παλευονται...
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:07.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.