Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #406  
Παλιά 23-09-11, 17:50
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιοι λένε για συρίγγια...πως το καταλαβαίνεις αυτό??
Εγώ εδώ και κάτι μήνες....κυρίως όταν σκληραίνουν τα κόπρανα νιώθω σαν κάτι να με "γρατζουνάει".... και κάποιες φορές (Αρκετές θα έλεγα) ένα τσούξιμο κατά την αφόδευση και φαγούρα....


Υ.γ. μετά από ψάξιμω μήπως μπορεί να είναι και ραγάδα?? Δεν είχα ποτέ "παρενεργειες" εδώ και 16χρόια από την νόσο και δεν ξέρω...
Πως αντιμετωπίζεται ΑΝ είναι ραγάδα? (εφόσον βε΄βαια δεν είναι αιμοροίδα)
mporei sn amou peis ti einai h ragada ??
eyxaristo
Απάντηση με παράθεση
  #407  
Παλιά 23-09-11, 20:20
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιοι λένε για συρίγγια...πως το καταλαβαίνεις αυτό??
Εγώ εδώ και κάτι μήνες....κυρίως όταν σκληραίνουν τα κόπρανα νιώθω σαν κάτι να με "γρατζουνάει".... και κάποιες φορές (Αρκετές θα έλεγα) ένα τσούξιμο κατά την αφόδευση και φαγούρα....


Υ.γ. μετά από ψάξιμω μήπως μπορεί να είναι και ραγάδα?? Δεν είχα ποτέ "παρενεργειες" εδώ και 16χρόια από την νόσο και δεν ξέρω...
Πως αντιμετωπίζεται ΑΝ είναι ραγάδα? (εφόσον βε΄βαια δεν είναι αιμοροίδα)
γεια σου συριγγιο ειναι φλεγμονη που συνηθως βγαινει στον πρωκτο αλλα και γυρω απο αυτον....εγω εχω βγαλει διπλα απο τον πρωκτο ενα και αλλο ενα στον μηρο.απο θεμα πονου ασε δεν μπορεις να καθησεις ειναι σαν καυτο λαδι ορισμενες φορες!!!εγω ευτυχως το αντιμετωπισα με αντιβιωση...αλλιως χειρουργειο για ανοιγμα!!!!!και κατι αλλο εγω επειδη κανω RMG μου ειχε πει ο γιατρος οτι πολλες φορες το προκαλει και το φαρμακο το συριγγιο!
Απάντηση με παράθεση
  #408  
Παλιά 24-09-11, 21:06
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από zintan Εμφάνιση μηνυμάτων
mporei sn amou peis ti einai h ragada ??
eyxaristo

Η ραγάδα του πρωκτικού δακτυλίου είναι μία επώδυνη εξέλκωση που εκτείνεται από την οδοντωτή γραμμή προς τον πρωκτικό σωλήνα. Προκαλεί πόνο πολύ μεγαλύτερο από το μέγεθος της βλάβης και έντονο σπασμό των σφιγκτήρων. Παρουσιάζεται συνήθως στους ενήλικες εξίσου και στα δύο φύλα, αν και η ραγάδα της πρόσθιας μέσης γραμμής είναι συχνότερη στις γυναίκες.

Αιτιοπαθογένεια

Η κύρια αιτία της ραγάδας θεωρείται ο τραυματισμός από μία μεγάλη και συμπαγή κένωση. Η συχνότερη εντόπισή της είναι στην οπίσθια μέση γραμμή λόγω της ανατομικής διαμόρφωσης των μυϊκών ινών των σφιγκτήρων. Προληπτικά μέτρα θεωρούνται η κατανάλωση φρούτων, λαχανικών και ψωμιού ολικής αλέσεως. Ο καφές, το τσάι, τα αλκοολούχα ποτά δεν επηρεάζουν τη συχνότητα εμφάνισής της. Από την άλλη μεριά, η κατανάλωση λευκού άρτου, τροφών με παχύρρευστες σάλτσες, λουκάνικα και μπέικον είναι επιβαρυντικοί παράγοντες. Η δευτερογενής ραγάδα οφείλεται σε ανατομικές ανωμαλίες του πρωκτού, όπως μετά από εγχειρήσεις στον πρωκτό οι οποίες προκαλούν μείωση της ελαστικότητας του πρωκτικού σωλήνα, σε φλεγμονώδεις νόσους του εντέρου, συνήθως νόσο του Crohn, μετά από τοκετό ή τραυματισμό του περινέου. Η παρουσία αιμορροΐδων δεν αποτελεί προδιαθεσικό παράγοντα.



Κλινική εικόνα

Διακρίνουμε την οξεία ραγάδα, όταν η βλάβη είναι μόνο μια λύση της συνέχειας του επιθηλίου και επουλώνεται γρήγορα. Εφόσον η ραγάδα (χρόνια) δεν επουλώνεται, τότε αρχίζει η ίνωση και πάχυνση αυτής και του πυθμένα της που αποτελείται από τις ίνες του έσω σφιγκτήρα. Το κύριο σύμπτωμα της ραγάδας είναι ο διαξιφιστικός πόνος κατά την αφόδευση. Ο ασθενής αναστέλλει την κένωση με αποτέλεσμα έναν φαύλο κύκλο δυσκοιλιότητας. Συνήθως παρουσιάζεται και λίγο ζωηρό κόκκινο αίμα. Συχνός είναι και ο κνησμός της περιοχής. Ανώδυνη ραγάδα που δεν επουλώνεται εύκολα, αποτελεί προάγγελο ιδιοπαθούς φλεγμονώδους νόσου του εντέρου.

ragada_proktou



Διάγνωση

Η διάγνωση βασίζεται κυρίως στο ιστορικό και στην επισκόπηση του πρωκτού μετά από ήπιο διαχωρισμό των γλουτών. Η ψηλάφηση του σπασμού των σφιγκτήρων είναι αρκετή από μόνη της για να θέσει τη διάγνωση, επειδή η δακτυλική εξέταση συνήθως γίνεται αφότου παρέλθει η οξεία φάση. Η διαφορική διάγνωση της ραγάδας του πρωκτού περιλαμβάνει: θρομβωμένη αιμορροΐδα, περιεδρικό απόστημα (συνήθως εντοπίζεται ανάμεσα στους σφιγκτήρες), φλεγμονώδη νόσο του εντέρου, νεοπλασία (ακανθοκυτταρικό καρκίνωμα του πρωκτού, αδενοκαρκίνωμα ορθού), σύφιλη, φυματίωση, λευχαιμία.



Θεραπεία

Η θεραπεία της ραγάδας συνίσταται κυρίως στην αποφυγή της δυσκοιλιότητας για την πρόληψη υποτροπών, υδρόλουτρα με χλιαρό προς ήπια ζεστό νερό για την ανακούφιση του σπασμού, συχνή χρήση τροφών πλούσιων σε φυτικές ίνες που δίνουν όγκο στις κενώσεις, μαλακτικά κοπράνων (όπως οι σπόροι ψυλλίου, π.χ. Agiolax, και παραφινέλαιο π.χ. Nujol), αλοιφές τοπικών αναισθητικών (η συχνή χρήση τους προκαλεί δερματίτιδα), τοπικές ενέσεις αναισθητικών (δεν προτιμούνται λόγω των επιπλοκών τους), υπόθετα και αλοιφές με συνδυασμούς αναισθητικών, αναλγητικών, αντιφλεγμονωδών, κορτικοειδών και μαλακτικών ουσιών. Θα πρέπει να αναφέρουμε ότι η χρήση αλοιφών νιτρογλυκερίνης (δυστυχώς δεν υπάρχουν έτοιμα παρασκευάσματα στη χώρα μας) επουλώνει το 88% των ραγάδων σε λιγότερο από 12 εβδομάδες1. Το ένα τρίτο περίπου των ασθενών παρουσίασαν ήπια κεφαλαλγία. Η μη χειρουργική θεραπεία προκαλεί την ίαση στο 50% των ασθενών με ραγάδα όπως αναφέρουν μακροχρόνιες μελέτες. Οι ενδείξεις χειρουργικής θεραπείας είναι η επιμονή του πόνου και η αποτυχία της συντηρητικής αγωγής να επουλώσει τη ραγάδα. Επί ανώδυνης ραγάδας συνιστάται απαραιτήτως βιοψία. Υπάρχουν διάφορες χειρουργικές τεχνικές, όπως η εκτομή της ραγάδας, η διαστολή του πρωκτικού δακτυλίου, η πλάγια σφιγκτηροτομή, η πλαστική του πρωκτού2. Εναλλακτική θεραπεία της ραγάδας αποτελεί η έγχυση τοξίνης μποτουλίνης στον έσω σφιγκτήρα. Η τοξίνη αναστέλλει την έκλυση ακετυλοχολίνης στις συνάψεις και προκαλεί παροδική πάρεση του σφιγκτήρα, δίνοντας χρόνο στη ραγάδα να επουλωθεί. Η επιμένουσα και υποτροπιάζουσα ραγάδα παρά τη χειρουργική θεραπεία αποτελεί ένα πολύπλοκο πρόβλημα. Επιβάλλεται η επανεξέταση της αιτιολογίας της, η μελέτη της περιοχής με ενδο-ορθικό υπερηχογράφημα και τελικά, η επανάληψη της πλάγιας σφιγκτηροτομής (με πλήρη αυτή τη φορά διατομή του έσω σφιγκτήρα).

Το κείμενο είναι copy-paste απο google.
Απάντηση με παράθεση
  #409  
Παλιά 26-09-11, 13:38
Helen80 Ο χρήστης Helen80 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-11 02:06
Γειά σας! Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει, να με βοηθήσει στο πρόβλημά μου. Πάσχω κι εγώ από νόσο crohn και τα τελευταία δύο χρόνια κάνω remicade. Είχα βιβλιάριο του ΙΚΑ, το οποίο έληξε καθώς έγινα 30 ετών. Και εδώ ξεκινάει όλη μου η αγωνία. Πήγα να βγάλω βιβλιάριο στην Πρόνοια, καθώς είμαι άνεργη και δεν έχω κανένα εισόδημα. Παρ' όλα αυτά δεν μου έβγαλαν βιβλιάριο λόγω εισοδήματος του πατέρα μου (το οποίο μη φανταστήτε οτι είναι ιδιαίτερα υψηλό), με αποτέλεσμα να αναγκαστώ να πληρώσω το remicade την περασμένη εβδομαδα και όπως ξέρετε είναι πάρα πολύ ακριβό. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ισχύει οτι εφ όσον έχω crohn, αυτόματα δικαιούμαι προνοιακό βιβλιάριο... Ειμαι πολύ αγχωμένη γιατί δεν μπορώ να πληρώσω άλλα 1.800 ευρώ τον επόμενο μήνα....
Τι να κάνω???
Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #410  
Παλιά 26-09-11, 15:28
red Ο χρήστης red δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-04-13 16:18
Φύλο: Γυναίκα
ΣΟΣ
γεια σας και από μένα. Μόλις μου είπε ο γιατρός μου ότι πρέπει να κάνω εντερόκλυση και έχω πάθει πανικό. (Γενικά αγχονομαι πολύ με ότι έχει να κάνει με ενέσεις και ειδικά τα ενδοφλέβια κλπ).
Πριν κάτι μήνες είχα δοκιμάσει να κανώ την αξονική εντερογραφεία (το οποίο προηποθέτει την ενδοφλέβιο χορήγηση ιωδιούχου σκιαγραφικού ) και την οποία λόγω πανικού δεν κατάφερα να ολοκληρώσω. Τώρα ο γιατρος μου θέλει να κάνω εντερόκλυση.
Υπάρχει κάποιος που το έκανε να μου πόσο επώδυνο έιναι?

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #411  
Παλιά 26-09-11, 18:25
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Γεια σου red και καλώς ήρθες.Η εντερόκλυση δεν είναι καθόλου επώδυνη.Υπάρχει μία μικρή ενόχληση μέχρι να σου περάσουν ένα σωληνάκι από την μύτη και αυτό είναι όλο.Μετά απλώς παίρνει λίγη ώρα μέχρι να βγάλουν ακτινογραφίες.Δεν πονάς καθόλου και πουθενά.Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και μην ανησυχείς καθόλου.Καλά αποτελέσματα!
Απάντηση με παράθεση
  #412  
Παλιά 26-09-11, 18:27
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από red Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΟΣ
γεια σας και από μένα. Μόλις μου είπε ο γιατρός μου ότι πρέπει να κάνω εντερόκλυση και έχω πάθει πανικό. (Γενικά αγχονομαι πολύ με ότι έχει να κάνει με ενέσεις και ειδικά τα ενδοφλέβια κλπ).
Πριν κάτι μήνες είχα δοκιμάσει να κανώ την αξονική εντερογραφεία (το οποίο προηποθέτει την ενδοφλέβιο χορήγηση ιωδιούχου σκιαγραφικού ) και την οποία λόγω πανικού δεν κατάφερα να ολοκληρώσω. Τώρα ο γιατρος μου θέλει να κάνω εντερόκλυση.
Υπάρχει κάποιος που το έκανε να μου πόσο επώδυνο έιναι?

Ευχαριστώ
Καλησπέρα..
Κατ' αρχήν κοίτα να ηρεμήσεις...
Όλοι μας εχουμε περάσει αυτές τις εξετασεις... και κανεις μας δεν επαθε τιποτα...
Δευτερον καλα ειναι να μας πεις απο που εισαι...
Εγω εκανα μαγνητικη εντεροκλυση τον Μαιο στη Θεσσαλονικη (με pm μπορω να σου πω το νοσοκομειο) και την εκανα χωρις σωληνακια απο τη μυτη (που ειναι η κλασικη μεθοδος)
Συγεκριμένα:
1)Κυριακή 3 λίτρα νερό με 3 φακελάκια καθαρτικό fortrans
2)Δευτέρα πρωί (7.30 - 8.00) 1 λίτρο νερό ή τσάι με 1 φακελάκι καθαρτικό fortrans
3)9.30 πρωί στο ιδιωτικό νοσοκομείο 2 κλίσματα enema για να καθαρισει το κατω μερος του παχεως εντερου..
4)10.30 μου εφεραν 2 λίτρα νερό με μανιτόλλη (σκιαγραφικό) και τα ήπια μεχρι τις 11.15
ενώ κατά τη διάρκεια που τα έπινα μου έκαναν 2 ενέσεις buscopan στον πισινό και μου πέρασαν μια πεταλούδα στο χέρι από την οποία χορηγησαν προσθετο σκιαγραφικό κατά τη διάρκεια της εξέτασης.
5)11.30 ειμαι μεσα στο μηχανημα, διαπιστωνουν οτι δεν εχει κατεβει ολο το υγρο, με βγαζουν κανω μια βολτα με αδαμιαία περιβολή και ξανα μεσα και αυτη τη φορα ολα πανε καλα...
Σε 30 λεπτά ειμαι εξω και ψαχνω να βρω τουαλετα λογω καθαρτικων... χαχα

συνολικό κόστος 530,00 Ευρα (δεν τα δικαιολογει το Ταμειο)

Θετικά εντερόκλυσης χωρις σωληνακι απο τη μύτη:
1.Όχι σωληνάκι και άρα οχι δυσφορία...
2.Ιδιωτικο νοσοκομείο (πιο κυριλε...)

Αρνητικά:
1.ποιο πολλα καθαρτικα σε σχεση με την κλασικη μεθοδο (ξεσκισμα.... σου φευγουν και τα νεφρά... χαχα)
2.το κόστος...

Ότι άλλο θελεις εδω ειμαι...
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 26-09-11 στις 18:43
Απάντηση με παράθεση
  #413  
Παλιά 26-09-11, 20:16
red Ο χρήστης red δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-04-13 16:18
Φύλο: Γυναίκα
Ευχαριστώ mamanicks

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ mamanicks για τις πληροφορίες και την εμψυχωση.

Νομίζω έιμαι λίγο καλυτερα. Καταρχάς είμαι από Κύπρο (Λευκωσία). Πίνω τώρα το καθαρτικό και ετοιμάζομαι για αύριο (λόγω συνεχών διαρροιών μου έδωσαν μόνο ένα φακελάκι, ευτυχώς ).
Έχω αγχωθεί και για αύριο, μην γελάσετε, αλλα λόγω του ότι την διαδικάσία θα την κάνω σε αλλή πόλη που απέχει μίση ώρα από το σπίτι μου έχω αγοράσει πάνες ενηλίκων... για την διαδρομή.

Ευτυχως αποφύγαμε τα σωληνάκια

p.s. Το κόστος μου είπαν ότι θα είναι 800 ευρώ (τι καλα!!!!! )

Σε ευχαριστώ και πάλι. Δεν έχει πολυ καιρό που σας διαβάζω αλλά πραγματικά παίρνω κουράγιο από εσάς γιατί αν δεν ζεις το crohns δεν μπορείς να καταλάβεις πως νιωθουμε
Απάντηση με παράθεση
  #414  
Παλιά 26-09-11, 20:26
NIKANN Ο χρήστης NIKANN δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-10-11 11:30
Ευχομαι να σου παν ολα καλα και μη φοβασαι τιποτα.Να θυμασαι οτι υπαρχουν και αλλοι αυτο παντα βοηθαει.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην NIKANN για αυτό το μήνυμα:
red (26-09-11)
  #415  
Παλιά 26-09-11, 20:43
NIKANN Ο χρήστης NIKANN δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-10-11 11:30
Καλησπερα σε ολους.Εχω διαγνωστει εδω και εικοσι μερες με πιθανη νοσο μετα απο κολονοσκοπηση και ιστολογικες εξετασεις.Αυτον τον καιρο δεν εχω τα συμπτωματα που ειχα στην αρχη.Παρολαυτα ο γιατροσ μου συστησε κορτιζονη για δυομιση μηνες και στη μεση της κορτιζονης να ξεκινησω και δυο αλλα φαρμακα για εξι μηνες.Ειμαι στην αρχη και δεν ξερω τι να περιμενω απο ολα αυτα και αν θα επρεπε να τα παρω.Εχω ενημερωθει για τις παρενεργειες αλλα πραγματικα θα με βοηθουσαν πολυ οι γνωμες ανθρωπων που ζουν τα ιδια.Ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #416  
Παλιά 26-09-11, 21:42
red Ο χρήστης red δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-04-13 16:18
Φύλο: Γυναίκα
.

Αρχική Δημοσίευση από NIKANN Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους.Εχω διαγνωστει εδω και εικοσι μερες με πιθανη νοσο μετα απο κολονοσκοπηση και ιστολογικες εξετασεις.Αυτον τον καιρο δεν εχω τα συμπτωματα που ειχα στην αρχη.Παρολαυτα ο γιατροσ μου συστησε κορτιζονη για δυομιση μηνες και στη μεση της κορτιζονης να ξεκινησω και δυο αλλα φαρμακα για εξι μηνες.Ειμαι στην αρχη και δεν ξερω τι να περιμενω απο ολα αυτα και αν θα επρεπε να τα παρω.Εχω ενημερωθει για τις παρενεργειες αλλα πραγματικα θα με βοηθουσαν πολυ οι γνωμες ανθρωπων που ζουν τα ιδια.Ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας.
Αν και η κορτιζονη έχει παρενεργειες (πονος στις κλειδωσεις, κουραση, καταστολη του ανοσοποιητικού κλπ) εμένα καθέ φορά που την πέρνω με βοηθάει πάρα πολύ. Να προσέχεις την ζάχαρη, να κόψεις τελείως το αλάτι (ετσι θα αποφύγεις το φούσκωμα) και να πίνεις πολλά υγρά. Ο γιατρος μου όταν μου δείνει κορτιζόνη την 'συνοδευει' πάντα με χάπι για το στομάχι και ασβέστιο.
Νομίζω ότι όλοι με crohn έχουν πάρει κορτιζόνη, δεν γίνεται διαφορετικά
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην red για αυτό το μήνυμα:
NIKANN (26-09-11)
  #417  
Παλιά 26-09-11, 22:06
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από red Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΟΣ
γεια σας και από μένα. Μόλις μου είπε ο γιατρός μου ότι πρέπει να κάνω εντερόκλυση και έχω πάθει πανικό. (Γενικά αγχονομαι πολύ με ότι έχει να κάνει με ενέσεις και ειδικά τα ενδοφλέβια κλπ).
Πριν κάτι μήνες είχα δοκιμάσει να κανώ την αξονική εντερογραφεία (το οποίο προηποθέτει την ενδοφλέβιο χορήγηση ιωδιούχου σκιαγραφικού ) και την οποία λόγω πανικού δεν κατάφερα να ολοκληρώσω. Τώρα ο γιατρος μου θέλει να κάνω εντερόκλυση.
Υπάρχει κάποιος που το έκανε να μου πόσο επώδυνο έιναι?

Ευχαριστώ
Γεια και απο εμενα.....σε καταλαβαινω γιατι μολισ μου ανακοινωσε ο γιατρος μου οτι πρεπει να κανω εντεροκλυση και αναγκαστικα αξονικη διοτι εχω κατι σιδερικα μεσα μου απο σπασιμο(πικρη ιστορια),το θεμα ειναι οτι ειχα ξαναπροσπαθησει να κανω αλλα δεν μπορεσαν να μου βαλουν το σωλινακι στην μυτη(μου ειπαν οτι ειμαι πολυ μικρη γι'αυτο,εγω πιστευω οτι απλα δεν ηξεραν.....)τελος παντων θα ελεξω πρωτα αν εχω στραβω διαφραγμα.Εκτος ομως απο το σωλινακι με απασχολη παρα πολυ ολη η προετοιμασια της προηγουμενης μερες διοτι οτι εξεταση και να εκανα ποτε δεν ειχα καταφερει να πιω ολα οσα μου ζητουσαν πραγματικα ειναι πολυ ζορι.....Ειδικα εκεινο το παχυρευστο καφε υγρο με την απαισια μυρωδια μονο που το σκεφτομαι με πιανει αναγουλα.....να μην σε κουραζω ελπιζω να ξεμπερδεψεις οσο πιο ανωδυνα.....
Απάντηση με παράθεση
  #418  
Παλιά 26-09-11, 22:07
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτες τις μςερες αρχισα το budecoll kai to flagyl επειδη τα περνω πρωτη φορα το πρωτο ειναι κατι σαν ελαφρια κορτιζονη??ΠΡΙΖΕΙ??πρεπει να προσεχω το αλατι???
Απάντηση με παράθεση
  #419  
Παλιά 26-09-11, 22:16
red Ο χρήστης red δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-04-13 16:18
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια και απο εμενα.....σε καταλαβαινω γιατι μολισ μου ανακοινωσε ο γιατρος μου οτι πρεπει να κανω εντεροκλυση και αναγκαστικα αξονικη διοτι εχω κατι σιδερικα μεσα μου απο σπασιμο(πικρη ιστορια),το θεμα ειναι οτι ειχα ξαναπροσπαθησει να κανω αλλα δεν μπορεσαν να μου βαλουν το σωλινακι στην μυτη(μου ειπαν οτι ειμαι πολυ μικρη γι'αυτο,εγω πιστευω οτι απλα δεν ηξεραν.....)τελος παντων θα ελεξω πρωτα αν εχω στραβω διαφραγμα.Εκτος ομως απο το σωλινακι με απασχολη παρα πολυ ολη η προετοιμασια της προηγουμενης μερες διοτι οτι εξεταση και να εκανα ποτε δεν ειχα καταφερει να πιω ολα οσα μου ζητουσαν πραγματικα ειναι πολυ ζορι.....Ειδικα εκεινο το παχυρευστο καφε υγρο με την απαισια μυρωδια μονο που το σκεφτομαι με πιανει αναγουλα.....να μην σε κουραζω ελπιζω να ξεμπερδεψεις οσο πιο ανωδυνα.....
σε ευχαριστώ ελπίζω και εσύ το ίδιο
Απάντηση με παράθεση
  #420  
Παλιά 27-09-11, 07:52
red Ο χρήστης red δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-04-13 16:18
Φύλο: Γυναίκα
Καλημέρα mamanicks

Δεν κατάφερα να απαντήσω στο προσωπικό μύνημα.
Ναι θα το κάνω σήμερα και είναι χωρίς σωληνάκια. Θα μου χορηγήσουν ενδοφλέβια το φάρμακα, τα οποία με διαβεβαιωσαν ότι είναι σε μικρές ποσότητες και δεν θα με ενοχλήσουν, οπώς επίσης και κάποιο ηρεμιστίκο των εντέρων.
Θα σας ενημερώσω πιο μετά
Ευχαριστώ και πάλι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6 (0 μέλη και 6 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.