Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 12-02-10, 13:47
kookoo Ο χρήστης kookoo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-10 17:48
χάπι και πρώτη επαφή με καινούργιο σύντροφο

Κι εγώ είχα πρόσφατα περιστατικό τέτοιου είδους, και πήγα στον γυναικολόγο ο οποίος μου χορήγησε το χάπι. Τώρα είμαι στη 3η μέρα αναμονής να μου έρθει η περιοδός μου. Το χάπι το πήρα 16 ώρες μετά το περιστατικό. Ήταν η πρώτη επαφή που είχα με τον συντροφό μου και δεν χρησιμοποιήσαμε προφυλακτικό. Τρομοκρατημένη λοιπόν την επόμενη μέρα πήγα στον γιατρό για να μου συνταγολογήσει το χάπι. Εκσπερμάτωση δεν υπήρξε μέσα στον κόλπο μου, άλλα καλύτερα η πρόληψη μιας και ο γιατρός αφότου με εξέτασε είδε ότι ήμουν στις μέρες ωορηξίας. Και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αρχίσω αντισυλληπτικά μιας και δεν μπορώ να με τρελένει η σκέψη ότι ίσως είμαι έγκυος στα ξαφνικά. Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι πρίν έχετε επαφή με καινούργια σύντροφο να λέτε εάν χρησιμοποιήτε προφυλακτικό, για να λαμβάνει και η κοπέλα τα μέτρα της...(ο δικός μου δεν μπορούσε με τίποτα να το βάλει. Έγω του το ζήτησα αλλά καταλαβαίνεται την συνέχεια...)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-02-10, 14:00
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από kookoo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι πρίν έχετε επαφή με καινούργια σύντροφο να λέτε εάν χρησιμοποιήτε προφυλακτικό, για να λαμβάνει και η κοπέλα τα μέτρα της...(ο δικός μου δεν μπορούσε με τίποτα να το βάλει. Έγω του το ζήτησα αλλά καταλαβαίνεται την συνέχεια...)
Εφόσον μιλάμε για μη μόνιμες σχέσεις: ένας άνδρας που αλλάζει συντρόφους, Κουκου, επιβάλλεται να χρησιμοποιεί προφυλακτικό. Δεν είναι μόνο οι εγκυμοσύνες προς αποφυγήν αλλά και τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nelly για αυτό το μήνυμα:
Xenios (12-02-10)
  #18  
Παλιά 12-02-10, 16:14
kookoo Ο χρήστης kookoo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-10 17:48
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφόσον μιλάμε για μη μόνιμες σχέσεις: ένας άνδρας που αλλάζει συντρόφους, Κουκου, επιβάλλεται να χρησιμοποιεί προφυλακτικό. Δεν είναι μόνο οι εγκυμοσύνες προς αποφυγήν αλλά και τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.
Μπορώ να πω ότι την πατήσαμε σε αυτό έχεις δίκιο. Το μόνο τώρα που με ενδιαφέρει είναι να μην υπάρξει τελικά εγκυμοσύνη. Με όσους συντρόφους είχα επαφή στο παρελθόν έβαζαν προφυλακτικό. Σε αυτή τη περίπτωση επέμενα να βάλει άλλα μόλις γινόταν η τοποθέτηση δεν είχε πλέον στύση.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-02-10, 16:22
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kookoo Εμφάνιση μηνυμάτων
επέμενα να βάλει άλλα μόλις γινόταν η τοποθέτηση δεν είχε πλέον στύση.
Το συγκεκριμένο πρόβλημα:

για εκείνον είναι θέμα συνήθειας / για εκείνη είναι θέμα εμπειρίας

βρείτε κάποιο απ'τα δύο γιατί ο μόνος που δεν θα φταίει είναι το παιδί (και ο δάσκαλος μεθαύριο)

__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Wallace για αυτό το μήνυμα:
kookoo (12-02-10)
  #20  
Παλιά 24-02-10, 19:47
rania Ο χρήστης rania δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-10 15:08
Exclamation

kata tn epafi skistike to profylaktiko k teleiwse mesa ipia to xapi 15 lepta meta apo afto….mia vdomada meta tn lipsi tou xapiou m ir8e periodos k kratise 3 meres eimai egyos ‘h dn eimai? k periodo pote 8a perimenw twra? tn gnwst imerominia i tn alli? euxaristw apantiste m oso pio suntoma ginete...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-02-10, 19:54
rania Ο χρήστης rania δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-10 15:08
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι μπορείς να το πάρεις μόνο δύο φορές δε νομίζω ότι ισχύει (προσοχή: δεν είμαι γιατρός), αλλά ξέρω ότι δεν είναι μέθοδος τακτικής αντισύλληψης. Περιέχει τόσο μεγάλες δόσεις ορμονών, που είναι μόνο για έκτακτη ανάγκη.

Δεν ξέρω τι παίζει στην Ελλάδα, αλλά στο εξωτερικό είτε σου το δίνουν κατόπιν συνταγής (παίρνεις τηλέφωνο το γιατρό σου όπως κάνεις σε περίπτωση ανάγκης), είτε καταγράφουν τα στοιχεία σου για να μπορούν να σε προειδοποιήσουν όταν το παρακάνεις.

Η συμβατική (μη ορμονική) αντισύλληψη δουλεύει καλύτερα (ειδικά συνδυασμός δύο μεθόδων, πχ προφυλακτικό και σπερματοκτόνο), και δεν κάνει καμία ζημιά στο σώμα σου.
egw 3erw pws to xapi mporeis na to pareis mexri 3 fores to xrono gt einai poli dinato k s prokalei foveres diataraxes stn kyklo s k ektos aftwn einai farmako k opws k na to kaneis exei parenergeies k mporei gnk kata ti gnwmi m na epivarynei tn organismo s..exw akousei wstoso oti an to pareis polles fores se mikro xroniko diastima prokalei k tteratogennesi 'h akoma k stirwsi..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-02-10, 20:40
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αχ Ράνια, σε είδα στο chat και μπήκα να μιλήσουμε αλλά μόλις μπήκα, βγήκες πριν με δεις! Καταρχήν, ηρέμησε, όλα καλά εικάζω.

Λοιπόν, σου προτείνω να επισκεφτείς έναν/μία γυναικολόγο και να ρωτήσεις τι παίζει. Έτσι θα ηρεμήσεις και θα μάθεις πολλά περισσότερα και καλύτερα. Σίγουρα έχεις κάποια φίλη που έχει επισκεφθεί γυναικολόγο ή κάποια φίλη σου μπορεί να βρει κάποιον γυναικολόγο που επισκέπτεται συστηματικά η μητέρα της, ας πούμε. Είμαι βέβαιη ότι μπορείς να κινηθείς διακριτικά και χωρίς να σε πάρουν χαμπάρι άνθρωποι που δε θες.

Αν θέλεις, και εφόσον είσαι κάτοικος Αθηνών, στείλε μου προσωπικό μήνυμα, να σου δώσω τα στοιχεία της δικής μου γιατρού.

Αν βιάζεσαι πολύ ή υπάρχει οικονομική δυσχέρεια, μπορείς να πας στα εξωτερικά ιατρεία κάποιου νοσοκομείου υποθέτω.

Ένα σχετικό, ενημερωτικό σάιτ εδώ.
Για διαδικτυακή, απόρρητη επικοινωνία με γιατρό, σε άλλο σχετικό σάιτ, εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-02-10, 20:53
rania Ο χρήστης rania δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-10 15:08
Αρχική Δημοσίευση από barbiegirl Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας.χτες ειχα επαφη με το αγορι μου.μας συνεβη ενα ατυχημα με τη μεθοδο αντισυλληψης που χρισημοιησαμε και φοβομαστε μηπως προκυψει ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη.πηρα το χαπι της επομενης ημερας.εινα 24 ετων.υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος παρολο που πηρα το χαπι??
9 stis 10 einai i epityxia
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-02-10, 17:30
rania Ο χρήστης rania δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-10 15:08
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ Ράνια, σε είδα στο chat και μπήκα να μιλήσουμε αλλά μόλις μπήκα, βγήκες πριν με δεις! Καταρχήν, ηρέμησε, όλα καλά εικάζω.

Λοιπόν, σου προτείνω να επισκεφτείς έναν/μία γυναικολόγο και να ρωτήσεις τι παίζει. Έτσι θα ηρεμήσεις και θα μάθεις πολλά περισσότερα και καλύτερα. Σίγουρα έχεις κάποια φίλη που έχει επισκεφθεί γυναικολόγο ή κάποια φίλη σου μπορεί να βρει κάποιον γυναικολόγο που επισκέπτεται συστηματικά η μητέρα της, ας πούμε. Είμαι βέβαιη ότι μπορείς να κινηθείς διακριτικά και χωρίς να σε πάρουν χαμπάρι άνθρωποι που δε θες.

Αν θέλεις, και εφόσον είσαι κάτοικος Αθηνών, στείλε μου προσωπικό μήνυμα, να σου δώσω τα στοιχεία της δικής μου γιατρού.

Αν βιάζεσαι πολύ ή υπάρχει οικονομική δυσχέρεια, μπορείς να πας στα εξωτερικά ιατρεία κάποιου νοσοκομείου υποθέτω.

Ένα σχετικό, ενημερωτικό σάιτ εδώ.
Για διαδικτυακή, απόρρητη επικοινωνία με γιατρό, σε άλλο σχετικό σάιτ, εδώ.
nelli m, to 8ema einai pws menw se nisi k dn exw ti dinatotita na episkeftw nosokomeio gt einai a8lies oi sin8ikes ekei...oso gia gynaikologo ntrepomai.... 8a prospa9isw na kanw ipomoni k 8a doume ti me perimenei..... euxaristw pantws gia tn voi8eia......
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-02-10, 17:36
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από rania Εμφάνιση μηνυμάτων
nelli m, to 8ema einai pws menw se nisi k dn exw ti dinatotita na episkeftw nosokomeio gt einai a8lies oi sin8ikes ekei...oso gia gynaikologo ntrepomai....
Υπάρχει το ιατρικό απόρρητο...
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-02-10, 00:54
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Για διαδικτυακή, απόρρητη επικοινωνία με γιατρό, σε άλλο σχετικό σάιτ, εδώ.
Ράνια, έκανες κλικ στα μπλε γράμματα; Για δες τι γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-02-10, 15:29
rania Ο χρήστης rania δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-10 15:08
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντισύλληψη της ίδιας μέρας ώστε να μην χρειάζονται όλα αυτά? Μήπως είναι καλύτερη; Μήπως είναι καιρός να δώσουμε στα παιδιά της νέας γενιάς περισσότερη γνώση σχετικά με το σέξ και να αφήσουμε στην άκρη χαζά ταμπού; Τα παιδιά κάνουν σέξ από 16 - 17 χρονών. Δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην υπάρχει ένα μάθημα σεξουαλικής διαπεδαγώγισης από την πρώτη Λυκείου που να μπορούν να μάθουν πραγματικά το τι συμβαίνει και όχι από μισόλογα και urban legends των συμμαθητών τους.
simfwnw...sto sxoleio dn anaferontai kan sto sex...k tn anaparagwgi..pairname to ma8ima afto..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-02-10, 15:30
rania Ο χρήστης rania δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-10 15:08
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει το ιατρικό απόρρητο...
oxi edw..stn a8ina mporei..edw oxi...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-02-10, 15:34
rania Ο χρήστης rania δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-10 15:08
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ράνια, έκανες κλικ στα μπλε γράμματα; Για δες τι γίνεται.
egw dn imoun se gonimes imeres..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-02-10, 19:25
Το avatar του χρήστη tristania89
tristania89 Ο χρήστης tristania89 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-09-10 09:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από rania Εμφάνιση μηνυμάτων
kata tn epafi skistike to profylaktiko k teleiwse mesa ipia to xapi 15 lepta meta apo afto….mia vdomada meta tn lipsi tou xapiou m ir8e periodos k kratise 3 meres eimai egyos ‘h dn eimai? k periodo pote 8a perimenw twra? tn gnwst imerominia i tn alli? euxaristw apantiste m oso pio suntoma ginete...
Ρανια μου καλησπέρα!!
Θα σου πρότεινα και εγώ να επισκεφτείς ενα γυναικολόγο εφόσον έχεις ξεκινήσει σεξουαλικές επαφές. Αν υπάρχει θέμα με τους δικούς σου μπορείς να βρείς μια καλή δικαιολογία για κάποια ενόχληση και να σε πάνε σε ενα γυναικολόγο. Μην το αφήσεις στα χέρια της τύχης. Ακόμη και στα εξωτερικά ιατρεία αν πας δεν ειναι αναγκαίο να αναφέρεις οτι φοβάσαι μην εισαι έγκυος. Απλά κάνε μια τυπική εξέταση και αν έχει γίνει το οτιδήποτε θα σε ενημερώσουν αυτοί. Όσο για το ιατρικό απόρρητο μπορεί στα νησιά και στις επαρχίες να μην ισχύει αλλα μην ξεχνάς οτι αρκετοί νέοι γιατροί είναι στα νοσοκομεία νησιών και επαρχίας και δεν θα καθήσουν να ασχοληθούν με τον κάθε ασθενή τους.
__________________
Βαθύτερα στις καρδιές των ανθρώπων βλέπουν εκείνα τα μάτια που έκλαψαν πολύ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:01.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.