Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-01-07, 18:12
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας

Στα φαρμακεία έφτασε πριν από λίγες ημέρες (στις 11 Ιανουαρίου) το πρώτο εμβόλιο κατά των ιών που ευθύνονται για τον καρκίονο του τραχήλου της μήτρας. Προς το παρόν, όμως, το κόστος του δεν καλύπτεται από κανένα ασφαλιστικό ταμείο.

Το εμβόλιο, που προσφέρει αποτελεσματικότητα 70-75%, γίνεται σε τρεις δόσεις, που χορηγούνται σε συνολικό διάστημα έξι μηνών και το κόστος του ανέρχεται σε 555 ευρώ (185 ευρώ η κάθε δόση),προστατεύει από ορισμένους τύπους του ιού των ανθρώπινων θηλωμάτων (HPV), ο οποίος προκαλεί και τα γνωστά κονδυλώματα.
Συγεκριμένα προσφέρει ανοσία από τους υποτύπους 16 και 18 του HPV, οι οποίοι ευθύνονται για το 70% των περιπτώσεων του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας, αλλά και από τους μη ογκογόνους υπότυπους 6 και 11, υπεύθυνων για το 90% των κονδυλωμάτων κυρίως της πρωκτογεννητικής περιοχής.

Το εμβόλιο απευθύνεται κυρίως σε κοπέλες που δεν έχουν ξεκινήσει τη σεξουαλική τους ζωή, ωστόσο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από ενήλικες έως 26 ετών, ανεξάρτητα από το αν είναι ήδη σεξουαλικά ενεργές ή από το αν είναι ήδη φορείς του ιού. Πρέπει πάντως να μην εμφανίζουν ήδη νεοπλασματικές αλλοιώσεις στον τράχηλο εξαιτίας του ιού. Οι γυναίκες που θα εμβολιαστούν θα πρέπει να συνεχίσουν να κάνουν τεστ Παπανικολάου.


Όλο το άρθρο στο in.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην amigos για αυτό το μήνυμα:
fake anthoula (13-11-08)
  #2  
Παλιά 06-02-07, 22:02
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάλυψη από τα Ταμεία

Με κάλυψη από τα Ταμεία θα γίνεται το εμβόλιο κατά του καρκίνου της μήτρας στα κορίτσια της προεφηβικής ηλικίας 12 και 13 ετών. Την επίσημη ανακοίνωση έκανε την Τρίτη το υπουργείο Υγείας.

Αυτό σημαίνει ότι το εμβόλιο πρέπει να κάνουν τα κορίτσια αυτής της ηλικίας και θα καλύπτεται από τα ασφαλιστικά Ταμεία.

Όπως δήλωσε ο υπουργός Υγείας, Δημήτρης Αβραμόπουλος, η όλη διαδικασία θα έχει ολοκληρωθεί έως το τέλος του μήνα και από τις αρχές Μαρτίου οι γονείς θα μπορούν να απευθύνονται στα Ταμεία τους.

Όλο το άρθρο στο in.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-07, 23:44
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
είναι μόνο για αυτές τις ηλικίες;
Για μένα; είμαι 30
Έχω επίσης πολυκυστικές και πέρνω και γλυκοφεϊς
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-02-07, 23:58
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε αυτήν την ηλικία έχεις κατά πάσα πιθανότητα όλους τους τύπους του ιού από τον οποίον προστατεύει, οπότε δεν θα σου κάνει καλό
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-07, 02:21
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτήν την ηλικία έχεις κατά πάσα πιθανότητα όλους τους τύπους του ιού από τον οποίον προστατεύει, οπότε δεν θα σου κάνει καλό
Έ, δεν κολλάνε και με το φτάρνισμα. Δεν αποκλείω, βέβαια, το ενδεχόμενο να τους έχει, αλλά για να έχει ΟΛΟΥΣ τους επικίνδυνους ορότυπους θα πρέπει να το έχει προσπαθήσει κάπως το θέμα...

Κατα τα άλλα, η απάντηση είναι απλή. Με 150-200 ευρώ κάνει ένα PCR για τους περισσότερους ορότυπους και βλέπει τι έχει και τι δεν έχει. Αν δεν τους έχει, κάνει το εμβόλιο.

Φιλικά
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-07, 09:33
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κοίτα , 3-4 συντρόφους να είχε , από 1 να είχε ο καθένας στην καλύτερη περίπτωση, τους κάλυψε :-)
Μπορείς να κάνεις το τεστ που λεεί ο Stanley και να δεις.
Έστω και έναν να μην έχεις θα μπορούσες να το κάνεις. Βέβαια οι κλινικές μελέτες που δείχνουν την δραστικότητα του εμβολίου έχουν γίνει σε γυναίκες μέχρι 26 ετών, αλλά λογικά και σε μεγαλύτερες γυναίκες πρέπει να προσφέρουν προστασία (συνήθως σε όσες είχαν 1 ή καμία σχέση μέχρι την ηλικία τους).
Το καλύτερο για τις μεγαλύτερες ηλικίες κατά τη γνώμη μου είναι να κάνεις αδιαλείπτως το Τεστ Παπ κάθε χρόνο. (Ούτως ή άλλως πρέπει να το κάνεις ακόμα και το εμβόλιο να κάνεις)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-02-07, 09:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αυτό το εμβόλιο είναι καινούργιο, απ όσο έχω διαβάσει έχει δοκιμαστεί μόνο λίγα χρόνια. Ξέρουμε αν σε μια δεκαετία πχ δούμε άσχημες παρενέργειες;

Δεν είναι λίγο βιαστική η χρήση του και μάλιστα να το επιβάλουν σε ηλικίες 12-13 ετών;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-02-07, 09:52
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Νομίζω το συγκεκριμένο έχει δοκιμαστεί σε κλινικές μελέτες γύρω στα 10 χρόνια.
Το ερώτημα είναι αν οι συγκεκριμένοι τύποι φαρμάκων (εμβόλιο) με τον τρόπο που λειτουργούν μπορούν να προκαλέσουν κάποιες παρενέργειες.
Π.χ σύμφωνα με την Δρ.Αγνή (Φαρμακοποιός) οι ομοιοπαθητικοί υποστηρίζουν ότι κάποια εμβόλια προκαλούν αυτοάνοσες νόσους (ρευματοειδή αρθρίτιδα κλπ).
Το κυρίαρχο όμως είναι, ότι το καλό που θα προκύψει από την μαζική χρήση του είναι πολύ μεγαλύτερο από την πιθανότητα να έχει κάποιες παρενέργειες
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-02-07, 10:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω το συγκεκριμένο έχει δοκιμαστεί σε κλινικές μελέτες γύρω στα 10 χρόνια.
Εγώ άκουγα να λέει ο Υφυπουργός Υγείας στο ραδιόφωνο το πρωί, ότι έχουν γίνει εργαστηριακοί έλεγχοι για 5 χρόνια και αυτά τα χρόνια για μένα είναι εξαιρετικά λίγα.

Έχω μια επιφυλακτικότητα στα φάρμακα γενικά και αν πρέπει να πάρω κάτι για την πάθηση μου το εξετάζω όσο μπορώ και κυρίως ελέγχω τις παρενέργειες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-02-07, 11:34
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας απευθύνεται σε κορίτσια 9-15 ετών. Ωστόσο ακόμα και οι ενήλικες που έχουν ενεργή σεξουαλική ζωή μπορούν να προστατευτούν με τον εμβολιασμό.

Το εμβόλιο Gardasil της εταιρείας Merck προφυλάσσει από τον ιό των ανθρώπινων θηλωμάτων (HPV), ο οποίος μεταδίδεται με την επαφή και απαντάται σε πάνω από 100 διαφορετικούς τύπους, εξηγεί το περιοδικό Vita στο τεύχος που κυκλοφόρησε τον περασμένο Νοέμβριο.

Ορισμένοι τύποι προκαλούν τα γνωστά κονδυλώματα των γεννητικών οργάνων, ενώ άλλοι δεν έχουν συμπτώματα. Ορισμένοι θεωρούνται ακίνδυνοι, ενώ άλλοι προκαλούν αλλοιώσεις που μπορούν να εξελιχθούν σε καρκίνο του τραχήλου της μήτρας.

Στην Ελλάδα το εμβόλιο θα γίνεται στα κορίτσια της προεφηβικής ηλικίας 12 και 13 ετών, με κάλυψη από τα Ταμεία, όπως ανακοίνωσε την Τρίτη ο υπουργός Υγείας, Δημήτρης Αβραμόπουλος.

Το Gardasil προσφέρει ανοσία έναντια σε τέσσερις από τους περίπου δώδεκα ιούς HPV (ιός των ανθρώπινων θηλωμάτων), οι οποίοι μολύνουν έως και το 70% των γυναικών στο γενικό πληθυσμό. Πρόκειται για τους τύπους 6, 11, 16 και 18.

Οι γυναικολόγοι επισημαίνουν πως ακόμα και οι ενήλικες γυναίκες που έχουν σεξουαλική ζωή θα ωφεληθούν από το εμβόλιο.

Αν δεν έχουν προσβληθεί ποτέ από τον ιό, το εμβόλιο τις προστατεύει από μελλοντική μόλυνση. Αν είναι φορείς του ιού ή ακόμα και αν παρουσιάζουν ήδη αλλοιώσεις, το εμβόλιο μπορεί να αναστείλει την εξέλιξη της νόσου και η γυναίκα να μην εμφανίσει καρκίνο.

Η πιθανότητα μια γυναίκα 30 ετών να έχει προσβληθεί ήδη από HPV είναι μεγάλη, από 10 έως 30 τοις εκατό.

Ορισμένοι φορείς συχνά δεν παρουσιάζουν συμπτώματα, ενώ σε άλλες περιπτώσεις εμφανίζονται τα χαρακτηριστικά εξογκώματα των κονδυλωμάτων. Ο HPV μπορεί ωστόσο να προκαλέσει και προκαρκινικές αλλοιώσεις και ευθύνεται για το 70% των κρουσμάτων καρκίνου του τραχήλου της μήτρας.

Ακόμα και οι άνδρες μπορούν να εμβολιαστούν, ώστε να μην προσβληθούν από τον ιό και τον μεταδώσουν στην ερωτική τους σύντροφο.

Πάντως, το εμβόλιο δεν καταργεί την ανάγκη για περιοδικά τεστ Παπ ώστε να εντοπίζονται τυχόν προκαρκινά κύτταρα. Ο καρκίνος του τραχήλου εκτιμάται ότι σκοτώνει 240.000 γυναίκες το χρόνο.

Πηγή : in.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-02-07, 20:09
Hippokrates Ο χρήστης Hippokrates δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 11:44
Φύλο: Άντρας
Ναι και συμφωνω με τους προηγουμενους,
Μια επεξηγησις-παρατηρησις για την κυρια που υπεβαλε ερωτησι σχετικα με το εμβολιο.
Δεν ειναι φαρμακο με την κλασσικη εννοια του ορου.
ειναι παρασκευασμα περιεχον ουσιες (πρωτεινες) που ειναι ομοιες με εκεινες που βρισκονται στο εξωτερικο περιβλημα των ιων που προδιαθετουν στον καρκινο του τραχηλου της μητρας. Αυτο διδει την δυνατοτητα στο αμυντικο μας συστημα να κατασκευασει αντισωματα που εξουδετερωνουν (οπως εχει αποδειχθει τουλαχιστον μεχρι τωρα) τους ιους ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΠΡΙΝ εισχωρησουν στα κυτταρα του τραχηλου και ξεκινησουν την αλυσιδωτη αντιδρασι στο DNA των κυτταρων αυτων που οδηγει μετα παο χρονια επωασεως στην υπερπλασια-δυσπλασια-και τελος κακοηθη ογκο.
Στην ηλικια που αναφερεσθε υπαρχει μεγαλη πιθανοτης να εχετε εκτεθει στις επικινδυνες ρατσες του HPV για να το πουμε απλα. Τοτε εαν και εφ'οσον ο ιος εχει εισχωρησει σε κυτταρα το εμβολιο ειναι μαλλον αχρηστο.
Για να ειναι ακριβης η μεθοδος PCR πρεπει να γινει δειγματοληψια απο υποπτη για εκθεσι στον ιο περιοχη του τραχηλου οποτε παλιν η κλινικη εξετασις ειναι αναντικαταστατη.
Οσον αφορα τους κινδυνους για αυτοανοσα θεωρητικα φυσικα και υπαρχουν αλλα το οφελος ειναι μακραν σημαντικοτερον του μικρου αλλα υπαρκτου κινδυνου για μακροχρονες παρενεργειες (Guillain-Barre, autoimmune disorders,etc).
Ιπποκρατης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-02-07, 01:32
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό κι αν είναι ενδιαφέρον! Και άμεσα μάλιστα!
Επίσης σε συνέντευξη άκουσα ότι η δράση του και η κάλυψή του είναι διαπιστωμένη με βεβαιότητα 5 ετών. Μετά τι γίνεται; Επανάληψη; Ή βλέποντας και κάνοντας; Και εν πάση περιπτώση, αφού έχει τόσο βραχεία προσδιορισμένη κάλυψη, γιατί να το κάνει ένα παιδί 12 ετών; Δηλαδή αμέτι μοχαμέτι πρέπει να του έχει αλλάξει τα φώτα πριν τα 17; Επίσης άκουσα ότι θα γίνει υποχρεωτικό για την εγγραφή στο γυμνάσιο.
Από ιατρικής απόψεως χειροκροτώ τέτοια επιτεύγματα. Από πρακτικής και ηθικής όμως, γιατί να είναι περιορισμένο στα 12-13. Χάθηκαν τα 14, τα 15;
Γιατί να συζητάμε για περιορισμένη ασφαλιστική κάλυψη όταν σε άλλες χώρες το έχουν ήδη κλείσει το θέμα;
Και αναφέρομαι στην αμεσότητά του και ψάχνομαι εναγωνίως, γιατί η μία μου κόρη κλείνει τα 12 τον Ιούλιο. Και φυσικά θα της προσφέρω το καλύτερο για την υγεία της. Αλλά γιατί τόση βιάση; Δηλαδή μόλις πάει γυμνάσιο θα πάει να... Τρελλαθήκαμε εντελώς;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-02-07, 09:30
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης σε συνέντευξη άκουσα ότι η δράση του και η κάλυψή του είναι διαπιστωμένη με βεβαιότητα 5 ετών. Μετά τι γίνεται; Επανάληψη; Ή βλέποντας και κάνοντας; Και εν πάση περιπτώση, αφού έχει τόσο βραχεία προσδιορισμένη κάλυψη, γιατί να το κάνει ένα παιδί 12 ετών; Από ιατρικής απόψεως χειροκροτώ τέτοια επιτεύγματα. Από πρακτικής και ηθικής όμως, γιατί να είναι περιορισμένο στα 12-13. Χάθηκαν τα 14, τα 15;
Γιατί να συζητάμε για περιορισμένη ασφαλιστική κάλυψη όταν σε άλλες χώρες το έχουν ήδη κλείσει το θέμα;
Και αναφέρομαι στην αμεσότητά του και ψάχνομαι εναγωνίως, γιατί η μία μου κόρη κλείνει τα 12 τον Ιούλιο. Και φυσικά θα της προσφέρω το καλύτερο για την υγεία της. Αλλά γιατί τόση βιάση; Δηλαδή μόλις πάει γυμνάσιο θα πάει να... Τρελλαθήκαμε εντελώς;
Επειδή η διαπιστωμένη βεβαιότητα είναι 5 ετών δεν σημαίνει ότι δεν είναι ισχυρό και τα επόμενα χρόνια. Απλά δεν μπορούν να πουν με βεβαιότητα πόσο καιρό είναι ενεργό. Μπορεί και για πάντα , απλα ο χρόνος θα δείξει. Και αν δεν είναι ενεργό για πάντα μπορεί να χρειάζεται επαναληπτική δόση.
Όσον αφορά την ηλικία, προσδιορίστικε με βάση το πότε αρχίζουν τα παιδιά την σεξουαλική τους ζωή. Και σεξουαλική ζωή δεν εννοούμε απαραίτητα την γενετήσια πράξη αφού οι ιοί μπορεί να μεταδοθούν και με την επαφή των γεννητικών οργάνων.
Αν είσαι τόσο σίγουρη ότι το παιδί σου δεν πρόκειται να έχει τέτοιες επαφές (πώς μπορείς να είσαι όμως τη σήμερον ημέρα) μπορείς να το κάνεις αργότερα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-02-07, 11:33
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή η διαπιστωμένη βεβαιότητα .......
μπορείς να το κάνεις αργότερα.
Κατ' αρχήν ευχαριστώ.
Κατά δεύτερον, ως γνωστόν το μόνο βέβαιο σ' αυτή τη ζωή είναι ο όξ' από δω...
Πολύ ανακούφιση και πολλές ανησυχίες ταυτόχρονα έχει προκαλέσει αυτό το θέμα σ' εμάς τις μαμάδες που έχουμε κορίτσια σ' αυτήν την ηλικία. Φυσικά και σκασίλα μου για τα ταμεία (αν και τα χρυσοπληρώνουμε) και το κόστος αν πρόκειται να προσφέρω κάτι τόσο αξιόλογο στο παιδί μου, όπως είναι η υγεία του. Όμως... είναι λίγο ιδιόμορφη κατάσταση. Δεν παραμυθιάζομαι με την ιδέα πως το δικό μου το παιδί δεν θα το αγγίξει ποτέ κανείς. Θα ήταν κι αφύσικο να απαιτήσω κάτι τέτοιο. Όλος αυτός ο ντόρος όμως, έχει δημιουργήσει και μια ανησυχία στα ίδια τα παιδιά. Δεν είναι δυνατόν να τους ξεφύγει από την αντίληψη το τι συμβαίνει. Αυτή η ηλικία είναι παράξενη. Έχει που έχει τα προεφηβικά της, τα ερωτηματικά, τις ανησυχίες. Είναι μια ηλικία χωρίς ταυτότητα. Το βλέπω στην κόρη μου και τις φίλες της. Το θέμα αυτό τα έχει μπερδέψει.
Τέλος πάντων, ασ' το γιατί είναι μεγάλο θέμα, πολυλογώ, μπορεί να βγω κι εκτός θέματος... πάντως ευχαριστώ για τα ιατρικά
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-02-07, 11:36
Hippokrates Ο χρήστης Hippokrates δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 11:44
Φύλο: Άντρας
Φιλοι και φιλες ηρεμια,
Δεν υπαρχει καμμια υποχρεωσις να εμβολιασθουν κοριτσια στα 12. Δεν θα το επιβαλλει και δεν πρεπει ο BIG BROTHER. Απλως λογω των επικρατουντων ηθων στην σημερινη κοινωνια αυτη ειναι η καλυτερη ηλικια για εμβολιασμο. Αυτα βασιζονται σε μεγαλες στατισιτκες μελετες που αφορουν χιλιαδες κοριτσια. Οπως λεει και ο φιλτατος "AMIGO" το εμβολιο θα ειναι υπο μελετην για πολλα ετη ακομη. Σε τελικη αναλυσι πρεπει η κυρια "PURPLE ΑΝΕΜΟΝΕ" με την κορη της να αποφασισουν απο κοινου. Να μη ξεχναμε οτι η καλυτερη προληψις ειναι καλως η κακως η αποχη. Η ενημερωσις των νεων απο τους γονεις και η εποικοδομητικη συζητησις χωρις αυταρχισμο ειναι η καλυτερη προσεγγισις. Το εμβολιο ουτως η αλλως δεν προσφερει πληρεις εγγυησεις για προστασια απο ολους τους τυπους καρκινογονων ιων. Μαλλον θα χρειασθει επαναληψις του εμβολιου καθε 5 με 10 ετη μαλλον. Αυτο θα το δειξουν μελετες που τωρα πραγαμτοποιουνται παγκοσμιως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:57.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.