Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #706  
Παλιά 27-01-12, 19:00
vana Ο χρήστης vana δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-12 19:00
καλησπέρα! Μολις τελειωσα απο μια περίοδο εισαγωγής στο Τζάνειο με υποτροπη της crohn και αφου αποφασισαν οτι πρεπει να αφησω τα sal*** γιατι δεν επαρκουσαν, έκανα την εξέταση TPMT για την ανεκτικότητα στην αζαθιοπρίνη και τελικά είμαι αρνητική με αποτέλεσμα να πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε χιουμ** κ ρεμικ***... Έχετε να μου προτείνετε κάτι...; Ειμαι λιγο σε αναμένα κάρβουνα γιατι δεν ξέρω τι ειδους φάρμακα είναι αυτά κ τι παρενέργειες έχουν. Τα πέρνει κανεις άλλος; Ευχαριστώ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 27-01-12 στις 20:14 Αιτία: Απόκρυψη φαρμάκων
Απάντηση με παράθεση
  #707  
Παλιά 28-01-12, 00:41
costasbreak Ο χρήστης costasbreak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-15 19:54
remicade

Εγω περνω remicade ενα χρονο τωρα.ΔΙΑΒΑΣΕ ΕΔΩ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΣ http://www.e-rheumatology.gr/scienti...mampi-remicade
Απάντηση με παράθεση
  #708  
Παλιά 29-01-12, 17:45
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από vana Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα! Μολις τελειωσα απο μια περίοδο εισαγωγής στο Τζάνειο με υποτροπη της crohn και αφου αποφασισαν οτι πρεπει να αφησω τα sal*** γιατι δεν επαρκουσαν, έκανα την εξέταση TPMT για την ανεκτικότητα στην αζαθιοπρίνη και τελικά είμαι αρνητική με αποτέλεσμα να πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε χιουμ** κ ρεμικ***... Έχετε να μου προτείνετε κάτι...; Ειμαι λιγο σε αναμένα κάρβουνα γιατι δεν ξέρω τι ειδους φάρμακα είναι αυτά κ τι παρενέργειες έχουν. Τα πέρνει κανεις άλλος; Ευχαριστώ!
περνω ρεμ σχεδον δυο χρονια δεν ειχα καμια παρενεργεια
πηγενα με την μηχανη στο νοσοκομειο και εφευγα
μια χαρα
η μονη παρενεργεια που ειχα ειναι οτι το ανοποιητικο μου συστιμα ειχε πεσει λιγο αλλα ηταν κατι που βοηθησε και η πολυ πολυ κορτιζονη που ειχα παρει
κακος φοβασε τις παρενεργειες
θα πρεπει να κοιταξεις με τους γιατρους σου να δεις ποιο θα σε βοηθησει περισοτερο να μπεις σε ηφεση και οχι τις παρενεργιες
Απάντηση με παράθεση
  #709  
Παλιά 01-02-12, 17:28
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σε ολους
εχετε ακουσει για παρενεργιες της αζα θιοπρινης
στην σεξουαλικοτιτα τον γυνεκων και στο σπερμα των αντρων? ?
πρεπει σε περιοδο λιψης να ειμαστε προσεχτικοι γιατι ειπαρχει κινδινος για την υγεια του ενβριου ??
υσχιει κατι τετιο??
Απάντηση με παράθεση
  #710  
Παλιά 02-02-12, 00:34
Nana35 Ο χρήστης Nana35 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-02-12 23:07
καλησπερα σας ηθελα να ρωτησω αν μετα το ρεμικειτ εχετε καποιες παρενεργειες και τι ακριβως??ειμαι 2 μερες μετα απο ενχυση ρεμικειτ και εχω ανεβασει πιεση 15 και 10.Δικαιολογειται αυτο??Κανω 4 χρονια θεραπεια πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο συνηθως εχω χαμηλη πιεση λιγο μετα την ενχυση.Κατα την διαρκεια του ρεμικειτ εχετε κ εσεις καποια συμπτωματα?αν ναι τι ακριβως??
Απάντηση με παράθεση
  #711  
Παλιά 02-02-12, 22:47
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από zintan Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σε ολους
εχετε ακουσει για παρενεργιες της αζα θιοπρινης
στην σεξουαλικοτιτα τον γυνεκων και στο σπερμα των αντρων? ?
πρεπει σε περιοδο λιψης να ειμαστε προσεχτικοι γιατι ειπαρχει κινδινος για την υγεια του ενβριου ??
υσχιει κατι τετιο??
Αν και λέγεται ότι η αζα δε δημιουργει κάποιο πρόβλημα στο σπέρμα(δεν είναι τερατογόνος), σε μένα προσωπικά οι γιατροί είπαν ότι προσπάθειες για τεκνοποίηση πρέπει να γίνουν τουλάχιστον 6 μήνες μετά την διακοπή λήψης της αζα, γιατί επηρεάζει παροδικά το σπέρμα.
Εγώ αν ήταν να κάνω παιδί θα την έκοβα καλού κακού..
Για γυναίκες δεν ξέρω τι παίζει.
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #712  
Παλιά 02-02-12, 23:58
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και λέγεται ότι η αζα δε δημιουργει κάποιο πρόβλημα στο σπέρμα(δεν είναι τερατογόνος), σε μένα προσωπικά οι γιατροί είπαν ότι προσπάθειες για τεκνοποίηση πρέπει να γίνουν τουλάχιστον 6 μήνες μετά την διακοπή λήψης της αζα, γιατί επηρεάζει παροδικά το σπέρμα.
Εγώ αν ήταν να κάνω παιδί θα την έκοβα καλού κακού..
Για γυναίκες δεν ξέρω τι παίζει.
Συμφωνώ!
Απάντηση με παράθεση
  #713  
Παλιά 03-02-12, 13:33
Giorgos75 Ο χρήστης Giorgos75 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-10-15 11:47
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και λέγεται ότι η αζα δε δημιουργει κάποιο πρόβλημα στο σπέρμα(δεν είναι τερατογόνος), σε μένα προσωπικά οι γιατροί είπαν ότι προσπάθειες για τεκνοποίηση πρέπει να γίνουν τουλάχιστον 6 μήνες μετά την διακοπή λήψης της αζα, γιατί επηρεάζει παροδικά το σπέρμα.
Εγώ αν ήταν να κάνω παιδί θα την έκοβα καλού κακού..
Για γυναίκες δεν ξέρω τι παίζει.
Που λεγετε αυτο??? Διαβασες ποτε τι λεει το ιδιο το αζα?
Απάντηση με παράθεση
  #714  
Παλιά 03-02-12, 13:35
Giorgos75 Ο χρήστης Giorgos75 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-10-15 11:47
οποιος γνωριζει αγγλικα ας διαβασει τι λεει το ιδιο το ρεμ στην πρωτη του σελιδα:

http://www.remicade.com/

τα ιδια ισχυουν και για το χιουμ..
Απάντηση με παράθεση
  #715  
Παλιά 03-02-12, 19:32
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά χαρά σε όλους!Έχω πολύ καιρό να επικοινωνήσω μαζί σας,παρόλα αυτά πάντα σας παρακολουθώ και δυστυχώς βλέπω όλο και καινούργιους στην παρέα.Εγώ μπορώ να πώ πως βρίσκομαι σε πολύ καλή κατάσταση τώρα.Έχω κάνει τον εαυτό μου μιάς μορφής πειραματόζωο και θα σας εξηγήσω τι εννοώ.Η δική μου κολίτιδα είναι κορτιζονοεξαρτώμενη και ήμουν για 9 μήνες συνεχώς με κορτιζόνη καθημερινά.Παράλληλα έκανα αγκυλοποιητική σπονδυλίτιδα και αιματουρίες,με άπειρες εξετάσεις και χωρίς αποτέλεσμα.Νεύρα τσατάλια!Από παλιά είχα ακολουθήσει ομοιοπαθητική εδώ στην Ελλάδα-βοηθούσε αρκετά αλλά πάντα κάτι έλειπε.Επειδή μετά από όσα έχω υποστεί με νοσοκομεία,γιατρούς,εξετάσ εις, έχω γίνει πολύ δύσπιστη άρχισα να το ψάχνω σε όλο τον κόσμο και κάθε μορφής θεραπεία.Ώσπου ανακάλυψα ένα ομοιοπαθητικό στην Ινδία και ξεκίνησα.Λοιπόν:1.εδώ και 2 μήνες είμαι χωρίς κορτιζόνη και κανένα άλλο συμβατικό φάρμακο,χωρίς διάρροιες,χωρίς αίμα,χωρίς πόνους,καμία αιματουρία και πολύ καλή διαθεση.Βεβαίως ως ΚΑΧΥΠΟΠΤΗ ήθελα να τσεκάρω τι γίνεται και έκανα εξετάσεις αίματος.Αποτέλεσμα CRP αρνητικό,αιματοκρίτης 42,5.Ακόμα δεν το πιστεύω ούτε κι εγώ.Αισθάνομαι οτι όλα γίνονται αργά αλλά σταθερά και με πολύ υπομονή.Αυτό που όμως νομίζω είναι το πλέον σημαντικό, είναι η αλλαγή τρόπου σκέψης και στασης ζωής.ΝΑ ΞΕΦΟΒΗΘΟΥΜΕ!!!!Η ανατολική φιλοσοφία και άποψη εμένα με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.Διαβάζω osho και deepak chopra και ψάχνω συνεχώς.Δεν θέλω με κανένα τρόπο να επηρεάσω κανέναν από όλους ,απλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας όλο αυτό.Δεν ξέρω αν θα φτάσω ποτέ στην τελική θεραπεία-ξέρω μόνο πως σήμερα που σας μιλάω είμαι καλά,ήρεμη και με πολύ δύναμη.Σας εύχομαι ΥΠΟΜΟΝΗ,ΔΥΝΑΜΗ και ΚΟΥΡΑΓΙΟ.Ετσι κι αλλιώς η ζωή μία ανίατη ασθένεια είναι αφού οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια πάντοτε στον θάνατο.Καλό απόγευμα σε όλους!
Απάντηση με παράθεση
  #716  
Παλιά 03-02-12, 22:45
Nana35 Ο χρήστης Nana35 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-02-12 23:07
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν μετα απο ενχυση του ρεμικειτ σας ετυχε να ανεβαζεται πιεση ειδικα αυξημενη της καρδιας.εγω ειμαι 35 ετων κ 2 μερες μετα απο το ρεμικειτ ενεβασα 15 μεγαλη και 10 την μικρη που δεν ειναι φυσιολογικο για την ηληκια μου
Απάντηση με παράθεση
  #717  
Παλιά 04-02-12, 03:09
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από antele Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν:1.εδώ και 2 μήνες είμαι χωρίς κορτιζόνη και κανένα άλλο συμβατικό φάρμακο,χωρίς διάρροιες,χωρίς αίμα,χωρίς πόνους,καμία αιματουρία και πολύ καλή διαθεση.Η ανατολική φιλοσοφία και άποψη εμένα με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.Διαβάζω osho και deepak chopra και ψάχνω συνεχώς.
Σε ποιά πόλη επισκέπτεσαι τον συγκεκριμένο? Τί κάνει δηλαδή πάνω-κάτω και έχεις δει κάποια θετικά αποτελέσματα? Ένα βιβλίο που σου είχε προτείνει κάποτε ο terror (αν θυμάμαι καλά το nick του) με μια κοπέλα που είχε καταφέρει μόνη της να πολεμήσει την Crohn, το διάβασες τελικά? Έκανες τίποτα από 'κεινα?
Απάντηση με παράθεση
  #718  
Παλιά 04-02-12, 12:11
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα stathakis.Φυσικά και τα έκανα,Δυσκολεύτηκα πολύ να βρώ slippery elm αλλά το εισήγαγα από Αγγλία μέσω διαδικτύου.Boswellia υπάρχει και εδώ,γνωστή Αμερικάνικη εταιρία με συμπληρώματα και βιταμίνες.Η αλήθεια είναι πως βοηθούν πολύ,εξακολουθώ να τα παίρνω μόλις έχω κάποιες ενοχλήσεις.Ειδικά το slippery elm είναι πολύ καλό και δρά άμεσα στον πόνο και στις κενώσεις.Οσο αφορά την ομοιοπαθητική δεν επισκέπτομαι τον γιατρό,όλα γίνονται μέσω email,με ιστορικό,τις διαγνώσεις μας και συμπληρώνοντας φόρμα με ερωτήματα.Υπάρχει επικοινωνία όποτε χρειαστώ είτε με mail είτε με τηλεφώνημα.Χρειάζεται μόνο να μπορείς να τα καταφέρνεις λίγο στα Αγγλικά.Επειδή δεν θέλω να παρασύρω κανέναν όμως και σε ενδιαφέρει,στείλε μου μήνυμα και θα σου γράψω διεύθυνση και ότι άλλη πληροφορία θέλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #719  
Παλιά 04-02-12, 19:47
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
Που λεγετε αυτο??? Διαβασες ποτε τι λεει το ιδιο το αζα?
Είπα τι λέει το αζα και τι λένε οι γιατροί. ΑΛΛΑ λέει το φάρμακο και ΑΛΛΑ μου είπαν οι γιατροί.
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #720  
Παλιά 06-02-12, 01:42
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από antele Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα stathakis.Φυσικά και τα έκανα,Δυσκολεύτηκα πολύ να βρώ slippery elm αλλά το εισήγαγα από Αγγλία μέσω διαδικτύου.Boswellia υπάρχει και εδώ,γνωστή Αμερικάνικη εταιρία με συμπληρώματα και βιταμίνες.Η αλήθεια είναι πως βοηθούν πολύ,εξακολουθώ να τα παίρνω μόλις έχω κάποιες ενοχλήσεις.Ειδικά το slippery elm είναι πολύ καλό και δρά άμεσα στον πόνο και στις κενώσεις.
Αυτό το slippery elm μου 'χει κάτσει από τότε που το είχε προτείνει το παλικάρι και συνέχεια το "γλυκοκοιτάω" για να το δοκιμάσω κι εγώ. Είναι απαραίτητο και το Boswellia για να πάρεις και slippery elm ή και μόνο του κάνει κάτι? Είναι ακριβό? Έχει καμμιά παρενέργεια? Τώρα για την ομοιοπαθητική που είπες ναι οκ...αλλά γιατί όχι από Ελλάδα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.