Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 28-06-11, 18:42
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Νικόλα σε έχει πιάσει αυτό γιατί πλησιάζουν οι μέρες να πας διακοπές.
Μην ανησυχείς ρε, η azathioprine κρατάει καλά.
Για την μυρωδιά αν δεις ότι η γυναίκα σου μπαίνει στην τουαλέτα με μάσκα θα καταλάβεις!!!
χαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 28-06-11, 18:44
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriel_Knight Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικόλα σε έχει πιάσει αυτό γιατί πλησιάζουν οι μέρες να πας διακοπές.
Μην ανησυχείς ρε, η azathioprine κρατάει καλά.
Για την μυρωδιά αν δεις ότι η γυναίκα σου μπαίνει στην τουαλέτα με μάσκα θα καταλάβεις!!!
χαχαχαχα
Πάντα έτσι έμπαινε, ακόμη και όταν είμουν καλά..... χαχαχα
Να φανταστείς ότι τα 10 τελευταία χρόνια με έχει βάλει να τα "φτιάχνω" στο μπαλκόνι...
χιχιχιχιχι
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 28-06-11, 18:45
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ δεν ξέρω γιατί μου έκοψε το azathioprine ο γιατρός?
Όταν το έπαιρνα ήμουν μια χαρά γαμώτο.
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 28-06-11, 18:47
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Λίπασμα στις γλάστρες?
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 28-06-11, 18:50
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriel_Knight Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίπασμα στις γλάστρες?
Μαζί με τον Αζόρ
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 28-06-11, 18:59
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Μας έχει πιάσει η μαλακία καλοκαιριάτικα βλέπω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 28-06-11, 19:10
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriel_Knight Εμφάνιση μηνυμάτων
Μας έχει πιάσει η μαλακία καλοκαιριάτικα βλέπω!!!
Crohnοβλακείες....
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 28-06-11, 19:24
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Πάντως ωφείλω να ομολογήσω ότι η σοκολάτα (και ειδικά η merenda) είναι κάτι που δεν μπορώ να κόψω ανεξαρτήτως κρίσης.
Κι εγώ το ίδιο αλλά με τη νουτέλα! Και παίρνω 8 prezolon την ημέρα και μία aza! Λες να γίνω διαβητικός?
Το θέμα είναι όμως ότι δεν έχουμε πολλές επιλογές στο φαγητό και βαρέθηκα να τρώω τα ίδια και τα ίδια.Θες να φτιάξεις ένα σαντουιτσάκι ρε παιδί μου, τι θα βάλεις μέσα? Πάλι ανθότυρο,πάλι καμμιά γαλοπούλα καπνιστή,λίγο βούτυρο...άντε την άλλη μέρα να βάλεις νουτέλα...μετά....? Κάνα κεφτεδάκι με πατάτα τηγανιτή ανάλατα και τα δύο, μετά...?
Γι' αυτό λέω, ρίξτε καμμιά ιδέα μπας και .....χορτάσουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 28-06-11, 19:34
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ το ίδιο αλλά με τη νουτέλα! Και παίρνω 8 prezolon την ημέρα και μία aza! Λες να γίνω διαβητικός?
Το θέμα είναι όμως ότι δεν έχουμε πολλές επιλογές στο φαγητό και βαρέθηκα να τρώω τα ίδια και τα ίδια.Θες να φτιάξεις ένα σαντουιτσάκι ρε παιδί μου, τι θα βάλεις μέσα? Πάλι ανθότυρο,πάλι καμμιά γαλοπούλα καπνιστή,λίγο βούτυρο...άντε την άλλη μέρα να βάλεις νουτέλα...μετά....? Κάνα κεφτεδάκι με πατάτα τηγανιτή ανάλατα και τα δύο, μετά...?
Γι' αυτό λέω, ρίξτε καμμιά ιδέα μπας και .....χορτάσουμε!
Σωστός ο παίχτης..... μην ξεχνας τη ρωσική σαλατα....
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 28-06-11, 23:17
Casper Ο χρήστης Casper δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-10-11 11:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα!!!! Τελικά όπως όλα έδειξαν...αύριο ξεκινώ θεραπεία...Θέλω τη βοηθειά σας όμως γιατί έχω φρικάρει...Θα πάρω 6 χάπια prezonol 6 salofulk και 1 για το στομάχι... Λέτε με τη κορτιζόνη να πρηστώ πολύ? Ζάχαρη και αλατι δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω στο στόμα μου! Σας παρακαλώ πείτε μου τι άλλο πρέπει να προσέχω...είναι η πρώτη φορά που θα πάρω κορτιζόνη κ έχω πάθει κρίση πανικού... Αφήστε που ξέχασα να πω στον γιατρό μου πως πέρνω T4 για θυροειδίτιδα και δε ξέρω αν επηρεάζει...
Απάντηση με παράθεση
  #191  
Παλιά 28-06-11, 23:51
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Casper Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!!!! Τελικά όπως όλα έδειξαν...αύριο ξεκινώ θεραπεία...Θέλω τη βοηθειά σας όμως γιατί έχω φρικάρει...Θα πάρω 6 χάπια prezonol 6 salofulk και 1 για το στομάχι... Λέτε με τη κορτιζόνη να πρηστώ πολύ? Ζάχαρη και αλατι δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω στο στόμα μου! Σας παρακαλώ πείτε μου τι άλλο πρέπει να προσέχω...είναι η πρώτη φορά που θα πάρω κορτιζόνη κ έχω πάθει κρίση πανικού... Αφήστε που ξέχασα να πω στον γιατρό μου πως πέρνω T4 για θυροειδίτιδα και δε ξέρω αν επηρεάζει...
Καλησπέρα, τελικά εδειξαν οι εξετάσεις οτι εχεις crohn? Που την έχεις?
Μην στενοχωριέσαι και προσπάθησε να ηρεμίσεις... όλοι στην ιδια μοιρα ειμαστε...
12 χρόνια είσουν χωρις φαρμακα αν καταλαβα απο τα προηγουμενα ποσταρισματα σου?
Παλι καλα που δεν ειχες επιπλοκες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 29-06-11 στις 00:07
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 29-06-11, 00:09
kostas kos Ο χρήστης kostas kos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-09-13 00:39
Αρχική Δημοσίευση από Casper Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!!!! Τελικά όπως όλα έδειξαν...αύριο ξεκινώ θεραπεία...Θέλω τη βοηθειά σας όμως γιατί έχω φρικάρει...Θα πάρω 6 χάπια prezonol 6 salofulk και 1 για το στομάχι... Λέτε με τη κορτιζόνη να πρηστώ πολύ? Ζάχαρη και αλατι δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω στο στόμα μου! Σας παρακαλώ πείτε μου τι άλλο πρέπει να προσέχω...είναι η πρώτη φορά που θα πάρω κορτιζόνη κ έχω πάθει κρίση πανικού... Αφήστε που ξέχασα να πω στον γιατρό μου πως πέρνω T4 για θυροειδίτιδα και δε ξέρω αν επηρεάζει...
Γεια σου Casper!!!
Η κορτιζόνη επίσης λεπταίνει το δέρμα γι'αυτό δεν πρέπει να εκτίθεσαι στον ήλιο.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην kostas kos για αυτό το μήνυμα:
Casper (29-06-11)
  #193  
Παλιά 29-06-11, 00:15
Casper Ο χρήστης Casper δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-10-11 11:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι εξετάσεις έδειξαν οτι υπάρχει ΙΦΝΕ μου είπε πως δε θα την ονοματίσει αλλά οκ για chron μιλάμε!Είναι πολύ τα 30mg κορτιζόνη? Δεν θέλω να πρηστώ πολύ... Βέβαια μου είπε πως συνολικά θα πάρω για κανένα δίμηνο και απλά δε πρέπει μετά να σταματήσω τα salofulk !
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 29-06-11, 11:41
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητή casper συμερίζομαι και τον φόβο σου και τις ανησυχίες σου.Ενοιωθα ακριβώς τα ίδια όταν πρωτοάρχισα τις κορτιζόνες.Αυτή τη στιγμή είμαι ήδη 1 μήνα με 24mg medrol και είχα σταματήσει μόνο για 1 μήνα όλη τη χρονιά.Προς το παρόν,εκτός από ένα πρήξιμο δεν αισθάνομαι κάτι άλλο.Μη σου πω πως το ευχαριστιέμαι κιόλας γιατί στρογγύλεψα και φαίνομαι πιό υγιής.Τρώω σοκολάτες και γλυκά,δεν έκοψα το αλάτι ΑΛΛΑ προσπαθώ να αλλάξω τρόπο σκέψης και ζωής.Δεν έκανα εξετάσεις αίματος και ούτε σκοπεύω να κάνω.Είχα προγραμματισμένο ραντεβού στο νοσοκομείο και ΝΑΙ το ανέβαλα.Αυτό που εχω να σου πώ είναι "η ζωή μπορεί να μην μας δίνει πάντα αυτό που θέλουμε αλλά να είσαι σίγουρη πως μας δίνει ΠΑΝΤΑ αυτό που χρειαζόμαστε"Το σώμα μας διαμαρτύρεται όταν κάτι δεν πάει καλά στη ψυχή μας.Σκέψου μόνο πως η μόνη διάσταση χρόνου που μπορούμε να διαχειριστούμε είναι το παρόν.Ζήσε το τώρα,κάνε αυτό που σου αρέσει,ευχαρίστησε την ψυχή σου και το έντερο σου σε λίγο θα σε υπακούσει.Εξάλλου να θυμάσαι πως όταν μια πόρτα κλείνει κάποια άλλη ανοίγει αυτόματα,αρκεί να έχουμε μάτια να τη δούμε.Είναι καλοκαίρι,η θάλασσα είναι εκεί και μας περιμένει και το ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ.Είμαστε όλοι εδώ,στην ίδια μοίρα και ο ένας δίπλα στον άλλο.Απλά θυμήσου πως αισθανόσουν πριν ακόμα ανακαλύψεις τούτην εδώ την ασήμαντη για τους υγιείς ομαδούλα του διαδικτύου.Σε χαιρετώ και περιμένω να σε ακούσω στα καλύτερα σου.Τσάο..................
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην antele για αυτό το μήνυμα:
Casper (03-07-11)
  #195  
Παλιά 30-06-11, 17:25
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από antele Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητή casper συμερίζομαι και τον φόβο σου και τις ανησυχίες σου.Ενοιωθα ακριβώς τα ίδια όταν πρωτοάρχισα τις κορτιζόνες.Αυτή τη στιγμή είμαι ήδη 1 μήνα με 24mg medrol και είχα σταματήσει μόνο για 1 μήνα όλη τη χρονιά.Προς το παρόν,εκτός από ένα πρήξιμο δεν αισθάνομαι κάτι άλλο.Μη σου πω πως το ευχαριστιέμαι κιόλας γιατί στρογγύλεψα και φαίνομαι πιό υγιής.Τρώω σοκολάτες και γλυκά,δεν έκοψα το αλάτι ΑΛΛΑ προσπαθώ να αλλάξω τρόπο σκέψης και ζωής.Δεν έκανα εξετάσεις αίματος και ούτε σκοπεύω να κάνω.Είχα προγραμματισμένο ραντεβού στο νοσοκομείο και ΝΑΙ το ανέβαλα.Αυτό που εχω να σου πώ είναι "η ζωή μπορεί να μην μας δίνει πάντα αυτό που θέλουμε αλλά να είσαι σίγουρη πως μας δίνει ΠΑΝΤΑ αυτό που χρειαζόμαστε"Το σώμα μας διαμαρτύρεται όταν κάτι δεν πάει καλά στη ψυχή μας.Σκέψου μόνο πως η μόνη διάσταση χρόνου που μπορούμε να διαχειριστούμε είναι το παρόν.Ζήσε το τώρα,κάνε αυτό που σου αρέσει,ευχαρίστησε την ψυχή σου και το έντερο σου σε λίγο θα σε υπακούσει.Εξάλλου να θυμάσαι πως όταν μια πόρτα κλείνει κάποια άλλη ανοίγει αυτόματα,αρκεί να έχουμε μάτια να τη δούμε.Είναι καλοκαίρι,η θάλασσα είναι εκεί και μας περιμένει και το ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ.Είμαστε όλοι εδώ,στην ίδια μοίρα και ο ένας δίπλα στον άλλο.Απλά θυμήσου πως αισθανόσουν πριν ακόμα ανακαλύψεις τούτην εδώ την ασήμαντη για τους υγιείς ομαδούλα του διαδικτύου.Σε χαιρετώ και περιμένω να σε ακούσω στα καλύτερα σου.Τσάο..................
pesmou se parakalo epernes kortizonh gia ena xrono sinexomena?
se ti posotita epernes den miones katholou ?
eyxaristo
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 (0 μέλη και 5 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:14.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.