Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-08, 13:56
johnyp Ο χρήστης johnyp δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-08 18:08
Χαμηλός αιματοκρίτης

Γειά σας.
Ανέκαθεν είχα αιματοκρίτη 42-44
Τα τελευταία 4 χρόνια σταδιακά πεφτει και έφτασε τωρα στο 37.
Η τελευταία εξέταση μου έδειξε λίγο παρακάτω λευκά απο το κατώτατο όριο και το ίδιο στα αιμοπετάλια.
Ο σίδηρος τον περασμένο μήνα ήταν 60!! πήρα λίγο φολικό οξύ 10 χάπια των 5mg και τώρα πήγε 130.
Διαροή αίματος δεν έχω απο πουθενά. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο κάτι σπυράκια που έχω κοντά στα γεννητικά μου όργανα και γύρω απο τον πρωκτό τα οποία τα έχω κανα χρόνο τώρα και μια φεύγουν μιά βγαίνουν. Πιο πολύ σαν ερεθισμός απο τον ιδρώτα είναι βασικά παρα σπυράκια...
Τί λέτε?

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-08, 15:16
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο σίδηρος για να δράσει και να επαναφέρει τον αιματοκρίτη χρειάζεται αρκετούς μήνες (4-5 μήνες).
Έκανες εξέταση για την βιταμίνη Β12 η οποία παίζει ρόλο στην απορρόφηση του σιδήρου ;
Ο χαμηλός αιματοκρίτης μπορεί να έχει πολλές αιτίες.
Καλό είναι να δεις και κάποιον αιματολόγο.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-08, 15:47
johnyp Ο χρήστης johnyp δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-08 18:08
πόσο αίμα πρέπει να χάνεις καθημερινά έτσι ώστε να έχει επίπτωση στις τιμές του αιματοκρίτη?
Τα χαμηλά λευκά και αιμοπετάλλια μπορεί να έιναι κακό?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-03-08, 16:10
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρέπει να χάνεις αρκετό αίμα. Δηλαδή δεν θα σου πέσει επειδή κάνεις αιμοληψίες για εξετάσεις π.χ.
Αν έχεις εσωτερική αιμορραγία μπορεί να φανεί στα κόπρανα μπορεί όμως και όχι.
Μήπως στα προηγούμενα χρόνια έκανες συχνά αιμοδοσίες ;
To ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. Ήταν χαμηλός ο σίδηρος και η φεριτίνη και έδινε αίμα κάθε 3 - 4 μήνες με αποτέλεσμα να πέφτει συνέχεια (χωρίς να αναπληρώνω σε σίδηρο)
Σε κάθε περίπτωση ο αιματοκρίτης πρέπει να ψάχνεται λίγο αναλυτικά για να δεις την πηγή της μείωσης γιατί μπορεί να υποβόσκει κάτι σοβαρότερο. Ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης έχεις κάνει να δεις αν έχεις στίγμα ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 04-03-08 στις 17:40
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-03-08, 17:52
johnyp Ο χρήστης johnyp δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-08 18:08
Ναι δεν έχω στίγμα. Και όχι δεν έχω δώσει ποτέ μου αίμα γιατί πάντα όταν πήγαινα είχα πίεση.

Λόγω κακής διατροφής δεν γίνεται να πέσει ο αιματικρίτης?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-03-08, 23:22
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από johnyp Εμφάνιση μηνυμάτων
Λόγω κακής διατροφής δεν γίνεται να πέσει ο αιματικρίτης?
Η κακή διατροφή μπορεί να οδηγήσει σε έλλειψη σιδήρου και κατά συνέπεια σε σιδηροπενική αναιμία..
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-03-08, 15:06
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από johnyp Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας.
Ανέκαθεν είχα αιματοκρίτη 42-44
Τα τελευταία 4 χρόνια σταδιακά πεφτει και έφτασε τωρα στο 37.
Η τελευταία εξέταση μου έδειξε λίγο παρακάτω λευκά απο το κατώτατο όριο και το ίδιο στα αιμοπετάλια.
Ο σίδηρος τον περασμένο μήνα ήταν 60!! πήρα λίγο φολικό οξύ 10 χάπια των 5mg και τώρα πήγε 130.
Διαροή αίματος δεν έχω απο πουθενά. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο κάτι σπυράκια που έχω κοντά στα γεννητικά μου όργανα και γύρω απο τον πρωκτό τα οποία τα έχω κανα χρόνο τώρα και μια φεύγουν μιά βγαίνουν. Πιο πολύ σαν ερεθισμός απο τον ιδρώτα είναι βασικά παρα σπυράκια...
Τί λέτε?
Κατ'αρχήν η αναιμία τα τελευταία χρόνια δεν ορίζεται από τον αιματοκρίτη, αλλά από την περιεκτικότητα του αίματος σε αιμοσφαιρίνη (στους άνδρες 140-180 gr/lt). Στη συνέχεια πρέπει να συνεκτιμηθούν πάρα πολλές άλλες παράμετροι, όπως ο μέσος όγκος των ερυθροκυττάρων (μικροκυτταρική ή νορμοκυτταρική ή μακροκυτταρική αναιμία), το ποσοστό των δικτυοερυθροκυττάρων και διάφορα άλλα. Χοντρικά εκτιμώ οτι έχεις περίπου 125 g/lt αιμοσφαιρίνης, κάτι που είναι συμβατό με μια μέτρια αναιμία, ανάλογα και με την ηλικία σου.

Σχετικά, τώρα, με τις διάφορες βιταμίνες και τον σίδηρο, η συνύπαρξη χαμηλού σιδήρο με υψηλή φερριτίνη συνήθως οφείλεται σε χρόνια φλεγμονή, ενώ η χαμηλή φερριτίνη είναι τυπικά ενδεικτική σιδηροπενικής αναιμίας που μπορεί και να εντάσσεται στα πλαίσια χρόνιας, μικροσκοπικής συνήθως, αιμορραγίας, ιδιαίτερα σε άτομα που παίρνουν ασπιρίνη ή αντιφλεγμονώδη.

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι οτι όλες οι σειρές είναι κάτω από τα όρια αν και δεν προσδιορίζεις πόσο ακριβώς, κάτι που ορίζεται ως παγκυτταροπενία. Τυπικές αιτίες είναι πολλές, από μπανάλ ιογενείς λοιμώξεις μέχρι μυελοδυσπλαστικό σύνδρομο και άλλα σπανιότερα πράγματα, ανάλογα με την ηλικία και το ιστορικό σου. Αξίζει να σημειωθεί πως μία απο τις αιτίες παγκυτταροπενίας είναι η έλλειψη Β12.

Όπως και να έχει, θα σου πρότεινα να δεις έναν αιματολόγο. Εξαιρετικοί είναι οι αιματολόγοι του Λαϊκού, ιδιαίτερα ορισμένοι που εργάζονται στην Παθολογική Φυσιολογία (κλινική του 4ου ορόφου). Δεν αποκλείεται να χρειαστεί και μια εξέταση που ονομάζεται βιοψία μυελού. Αν τελικά μπει η διάγνωση μιας χρόνιας "αιμορραγίας", συνηθέστερη εστία είναι το πεπτικό και ανάλογα με την ηλικία σου μάλλον ενδείκνυται γαστρο/κολονοσκόπηση.

Μην υποτιμήσεις τη σημασία του ευρήματος. Παρ'όλο που δεν είναι απαραίτητα ανησυχητικό πρέπει να το διερευνήσεις μέχρι να μπει μια ακριβής διάγνωση.

Καλή συνέχεια!
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-03-08, 17:10
vikchr Ο χρήστης vikchr δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-04-08 13:42
Question Χαμηλός αιματοκρίτης

Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχήν η αναιμία τα τελευταία χρόνια δεν ορίζεται από τον αιματοκρίτη, αλλά από την περιεκτικότητα του αίματος σε αιμοσφαιρίνη (στους άνδρες 140-180 gr/lt). Στη συνέχεια πρέπει να συνεκτιμηθούν πάρα πολλές άλλες παράμετροι, όπως ο μέσος όγκος των ερυθροκυττάρων (μικροκυτταρική ή νορμοκυτταρική ή μακροκυτταρική αναιμία), το ποσοστό των δικτυοερυθροκυττάρων και διάφορα άλλα. Χοντρικά εκτιμώ οτι έχεις περίπου 125 g/lt αιμοσφαιρίνης, κάτι που είναι συμβατό με μια μέτρια αναιμία, ανάλογα και με την ηλικία σου.

Π.
Καλησπέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορούν να σχετίζονται τα ινομυώματα με την πτώση του αιματοκρίτη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 20-03-08 στις 10:24
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-06-09, 11:55
vasilis_452 Ο χρήστης vasilis_452 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-07-09 13:21
Εχω και εγω χαμηλο αιματοκριτη τον τελευταιο καιρο αιμα δεν φιανεται να χανω απο καπου για εσωτερικη αιμοραγια δεν ξερω και ετσι δεν μπορω να πω κατι σε αυτο αλλα δεν ξερω να εχει σημασια αυτο που θα σας πω πριν λιγους μηνες επαθα εφραγμα και οι γιατροι μου δωσανε φυσικα χαπια μηπως καποια χαπια ειναι η αιτια στο να πεφτει ο αιματοκριτης; το επιπεδο του αιματοκριτη μου ηταν συνηθως 42 και τωρα επεσε στο 30
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.