Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-11, 03:27
elsakilizaki Ο χρήστης elsakilizaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-10-13 03:14
Νευραλγία προσώπου/Νευραλγία τριδύμου

Καλημέρα! Είναι κάποιος από εσάς εδώ που υποφέρει από αυτό που φανερώνει ο τίτλος? (διαπεραστικούς πόνους στη μία μεριά του προσώπου σαν από ηλεκτρικό ρεύμα, όταν μιλάει, τρώει ή γελάει , φιλάει κλπ.χρόνια κατάσταση).Είμαι 26 και πάσχω από αυτή την κατάσταση τα τελευταία 2 περίπου χρόνια.Έχω κάνει μέσα σε αυτό το διάστημα 2 μαγνητικές εγκεφάλου με σκιαγραφικό , μία τραχήλου και άλλη μία που δεν θυμάμαι πώς λέγεται.Έχουν ελεγχθεί οι φρονιμίτες, και το ωτορινολαρυγγολογικό σύστημα, αλλά αιτία δεν βρίσκουν οι γιατροί.Δοκίμασα και αντιεπιληπτικά χάπια χωρίς αποτέλεσμα.Τα μόνα που ανακουφίζουν είναι τα αντιφλεγμονώδη φάρμακα τυπου mesoulid, όταν η λήψη τους γίνεται ανά 12ωρο για μέρες, αλλά αυτά κάνουν πολύ κακό στο σύνολο του οργανισμού.Έχω απελπιστεί.Αν υπάρχει κάποιος που το αντιμετωπίζει θα ήθελα πολύ να απαντήσει, ή ακόμα κι αν κατάφερε να το ξεπεράσει.Απ' ό,τι διαβάζω στο net πρόκειται για χρόνια κατάσταση που κάποιες φορές δεν παλεύεται και οδηγεί στην αυτοκτονία... ίαση δεν αναφέρει κανείς.Τα πιο αισιόδοξα σενάρια που προσπαθώ να ελπίζω είναι πως πρόκειται για κάποιο είδος ψύξης στο πρόσωπο.Κάτι που η ιατρική βιβλιογραφία δεν στηρίζει.Αν έχετε κάτι που να σας βοηθάει, please mail, ή απαντήστε εδώ.Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-09-13, 14:42
otinanai Ο χρήστης otinanai δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-01-20 12:00
Καλησπέρα, το ξερω ότι εχουν περάσει πολλά χρόνια αλλά αντιμετωπίζω το ίδο πρόβλημα. Πωσ το αντιμετώπισες εσύ είσαι καλύτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-09-13, 01:29
elsakilizaki Ο χρήστης elsakilizaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-10-13 03:14
Καλησπέρα! Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά θα σου πω τι συνέβη στη δική μου.Αν δεν ήξερα πόσο βασανιστικό είναι, και να καταλάβω πως νιώθεις δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να θυμηθώ την περίοδο εκείνη και να απαντήσω.Όλοι οι γιατροί λέγανε ψυχοσωματικό. Έπειτα από άπειρες εξετάσεις, ο νευρολόγος κατέληξε πως είναι από άγχος. Πείστηκα κι εγώ ότι πρέπει να το δεχτώ κι ότι θα ζούσα με αυτό. Μέχρι που περίπου ένα μήνα μετά, κάποιες μέρες ο πόνος για λίγη ώρα μέσα στη μέρα εξαφανιζόταν.Κι αυτό άρχισε να γίνεται πιο συχνά, μέχρι που πέρασε τελείως. Σου στέλνω και πμ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-13, 01:49
elsakilizaki Ο χρήστης elsakilizaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-10-13 03:14
Τέλοσπαντων, επειδή το πμ δεν ξέρω αν τελικά το έστειλα ή σβήστηκε, τα γράφω και εδώ εν ολίγοις. 6 μήνες περίπου μετά το παραπάνω μήνυμα, και ενώ είχε περάσει τελείως η νευραλγία, ξεκίνησα να έχω αύρα ημικρανίας, ψάξτο αν θες να δεις τι είναι, έχει και βιντεάκια στο youtube. Το ζουμί είναι πως όσο τρομακτική κι αν είναι η αύρα, δεν είναι τίποτα μπροστά στη νευραλγία, που είναι ένα συνεχόμενο μαρτύριο. Θα σου περάσει, πίστεψέ το.Πόσο χρονών είσαι; Εξετάσεις έχεις κάνει; Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, μην απελπίζεσαι.Σου εύχομαι να σου περάσει τελείως και σύντομα.Ως τότε, να κοιμάσαι σωστές ώρες και να μην κάθεσαι για ώρες μπροστά στο pc. Επίσης, να μην πανικοβάλλεσαι διαβάζοντας για ασθένειες στο νετ.Εμένα αυτές παραλίγο να με κάνουν να φλιπάρω!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-09-13, 01:50
elsakilizaki Ο χρήστης elsakilizaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-10-13 03:14
Α! Και το ότι εγώ έχω ημικρανίες, δεν σημαίνει κατ' ανάγκη πως έχεις ή θα πάθεις κι εσύ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.