Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1951  
Παλιά 21-02-16, 19:59
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λοιπόν,παρέλαβα σήμερα τα αποτελέσματα για το ποσοστό αναπηρίας και το καλό προαίσθημα που είχα,επιβεβαιώθηκε...67% για 2 χρόνια!!!!Παρά το αίσιο τέλος,η όλη διαδικασία της Επιτροπής μου φάνηκε αρκετά δύσκαμπτη,χρονοβόρα και γενικώς ταλαιπωρία για τον ασθενή.Δύο μήνες προτού περάσω από την Επιτροπή,είχα καταθέσει στην υπάλληλο σε φωτοτυπίες τις τρεις πιο πρόσφατες εξετάσεις που είχα κάνει(συμπεριλαμβανομένης κολονοσκόπησης) ωστόσο τα μέλη της Επιτροπής φάνηκε να μην τις είχαν παραλάβει και μου τις ζητούσαν εκ νέου τις ίδιες εκείνη την ώρα,δεν είμαι σίγουρος αν είχε φτάσει στα χέρια τους ο Εισηγητικός Φάκελος Παροχών Αναπηρίας που μου είχε γράψει ο γιατρός και είχε αναλυτική έκθεση με τα αποτελέσματα από όλες τις εξετάσεις και την πορεία της νόσου(σαν να μην επικοινωνεί η μία υπηρεσία με την άλλη και όσα δίνεις δεν φτάνουν εκεί που πρέπει,κλασσική περίπτωση βλάβης ελληνικού κράτους)....ωστόσο,τα μέλη της Επιτροπής ήτανε πάρα πολύ συνεργάσιμα και συνεννοήσιμα,να ξέρετε οτι
1.Το πιο σημαντικό όλων είναι να έχει γίνει βιοψία στην κολονοσκόπηση και να αναφέρεται η λέξη ''κοκκιώματα'' ''κοκκιωματώδης'' ή κάτι παρόμοιο(σε μένα ενώ υπήρχε η βιοψία δεν το έγραφε ακριβώς έτσι και μία γιατρός ''ξίνισε'' λέγοντας ''μία καραμπινάτη περίπτωση να γράφει κοκκιώματα ποτέ δεν έχω δει''
2.Να έχετε μαζί σας εξετάσεις λεπτού εντέρου αν έχετε κάνει(αξονική/μαγνητική εντερόκλυση κλπ) μετράνε πολύ,χωρίς αυτές μπορεί να έχετε θέμα...αυτά τα λίγα,δε γράφω άλλα γιατί θα αγανακτήσετε να το διαβάσετε όλο και με το δίκιο σας stay strong και να είστε όλοι καλά

Μπράβο χαίρομαι.. (σαφώς δεν υπάρχει το "χαίρομαι" όταν κάποιος εχει crohn) αλλά καταλαβαίνεις πως το εννοώ...
Οσο για την επίτευξη του 67% είχες και επεμβασης ?? χειρουργεία? ή μονο την διάγνωση?
Και το 67% συνεπάγεται και σύνταξη αναπηρίας??
Απάντηση με παράθεση
  #1952  
Παλιά 24-02-16, 15:46
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο χαίρομαι.. (σαφώς δεν υπάρχει το "χαίρομαι" όταν κάποιος εχει crohn) αλλά καταλαβαίνεις πως το εννοώ...
Οσο για την επίτευξη του 67% είχες και επεμβασης ?? χειρουργεία? ή μονο την διάγνωση?
Και το 67% συνεπάγεται και σύνταξη αναπηρίας??
Δεν έχω κάνει κάποιο χειρουργείο,μόνο τις εξετάσεις είχα...έχω την εντύπωση πως μέσα στα δικαιώματά μας περιλαμβάνεται και η σύνταξη αναπηρίας με την προϋπόθεση να είσαι ασφαλισμένος 15 χρόνια σε κάποιο φορέα,δε θυμάμαι τι ισχύει ακριβώς αλλά με ένα απλό γκουγκλάρισμα μπορείς να τα δεις αναλυτικά,αν και τώρα με το ασφαλιστικό όλα είναι ρευστά...
Απάντηση με παράθεση
  #1953  
Παλιά 12-03-16, 19:26
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπαρχει κανεις με crohn που να εχει παρατηρησει οτι τον ενοχλει η πατατα....μεχρι τωρα ειχα αποκλεισει το γαλα τελειωσ απο την διατροφη μου εχει ενα μηνα που οταν τρωω πατατα σε οποιαδηποτε μορφη( βραστη, ψητη, κτλ) εχω πονους!!!
Απάντηση με παράθεση
  #1954  
Παλιά 12-03-16, 19:37
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει κανεις με crohn που να εχει παρατηρησει οτι τον ενοχλει η πατατα....μεχρι τωρα ειχα αποκλεισει το γαλα τελειωσ απο την διατροφη μου εχει ενα μηνα που οταν τρωω πατατα σε οποιαδηποτε μορφη( βραστη, ψητη, κτλ) εχω πονους!!!
Πόνους..καμιά φορά...
ΦΟΥΣΚΩΜΑΤΑ και τυμπανισμούς..συχνά από τηγανιτές πατάτες (κυρίως απ΄έξω)
Απάντηση με παράθεση
  #1955  
Παλιά 17-03-16, 01:47
padelis Ο χρήστης padelis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-03-16 02:06
καλησπέρα
έχω τον την νόσο του crohn απο 8 μηνών και ειμαι 35 χρόνων
όποιος θέλει να τον βοηθήσω στα οτιδήποτε που άφορα την νόσο ,ας επικοινωνήσει μαζί μ
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην padelis για αυτό το μήνυμα:
Stamatina (14-06-16)
  #1956  
Παλιά 17-03-16, 16:51
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από padelis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα
έχω τον την νόσο του crohn απο 8 μηνών και ειμαι 35 χρόνων

8 μηνών;;;; Αδυνατώ να το πιστέψω....! Μου φαίνεται απίστευτο...!
Για να έχει κάποιος απο 8 μηνών νόσο του crohn το πήρε κληρονομικό απο
τον γονέα του ή απλά "έτυχε" ;;
Απάντηση με παράθεση
  #1957  
Παλιά 24-03-16, 02:17
bakakass Ο χρήστης bakakass δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-09-16 02:36
Αρχική Δημοσίευση από padelis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα
έχω τον την νόσο του crohn απο 8 μηνών και ειμαι 35 χρόνων
όποιος θέλει να τον βοηθήσω στα οτιδήποτε που άφορα την νόσο ,ας επικοινωνήσει μαζί μ
Καλησπερα Παντελη,πραγματικα ειναι πολυ θλιβερο να νοσει καποιος απο τοσο μικρη ηλικια!
Θα ηθελα αν δεν σε πειραζει να γινεις πιο συγκεκριμενος(εντοπισμος νοσου,επιπλοκες στο περασμα του χρονου,φαρμακευτικες αγωγες,διατροφη,κληρονομικ οτητα) ειναι μια καλη αρχη.

Ειμαι 39 χρονων και εχω ελκωδη κολιτιδα απο τα 36.
Αυτη τη στιγμη περναω τη πρωτη μου εξαρση με 1 ή 2 κενωσεις τη μερα,ενιοτε με προσμιξη αιματος και βλεννας.
Η κολονοσκοπηση εδειξε ηπια φλεγμωνη χωρις ελκη στο ορθοσιγμοειδες.
Η βιοψια εδειξε ελκωδη σε οξεια φαση.
Ο γιατρος μου εβαλε σε 3 μεζαβαντ τη μερα και υποκλυσμους με ασακολ.
Εδω και 1+1/2 μηνες η κατασταση μου ειναι η ιδια!Καμια βελτιωση,καμια επιδεινωση!
Ειμαι πολυ μπερδεμενος!Σκεφτομαι να ξαναρχισω το καπνισμα!Πολλες μελετες εχουν δειξει ευεργετικη δραση στην ελκωδη.
Ποια ειναι η γνωμη σου για το καπνισμα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 31-05-16 στις 13:38
Απάντηση με παράθεση
  #1958  
Παλιά 12-05-16, 13:53
geosavvo Ο χρήστης geosavvo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-08-17 10:00
Φύλο: Άντρας
Γεια σας! Μόλις γράφτηκα στην ομάδα σας, και θα ήθελα να συστηθώ. Είμαι 52 ετών, ζω στην Αθήνα και έχω εδώ και αρκετά χρόνια (περίπου 20) αγκυλοποιητική σπονδυλίτιδα και νόσο Crohn (εντοπισμένη στον τελικό ειλεό).
Μέχρι τώρα η αγωγή μου συνίσταται στη λήψη Salopyrine και Salofalk. Θα έλεγα οτι η αγκυλοποιητική είναι κάπως ελεγχόμενη, αλλά η Crohn τα τελευταία χρόνια με ταλαιπωρεί έντονα. Ό,τι και να φάω με ενοχλεί ιδιαίτερα, έχω σε συνεχή βάση τρομερά φουσκώματα, τυμπανισμό και επισκέπτομαι ιδιαίτερα συχωά την τουαλέττα. Μέχρι τώρα, απέφευγα να πάρω βιλογικά φάρμακα, αλλά πιστεύω οτι ήρθε η ώρα να τα
ξεκινήσω. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την εμπειρία σας σχετικά με την αγωγή με βιολογικούς παράγοντες, πιθανές παρενέργειες, ενδεδειγμένα φάρμακα κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #1959  
Παλιά 12-05-16, 14:29
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από geosavvo Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας! Μόλις γράφτηκα στην ομάδα σας, και θα ήθελα να συστηθώ. Είμαι 52 ετών, ζω στην Αθήνα και έχω εδώ και αρκετά χρόνια (περίπου 20) αγκυλοποιητική σπονδυλίτιδα και νόσο Crohn (εντοπισμένη στον τελικό ειλεό).
Μέχρι τώρα η αγωγή μου συνίσταται στη λήψη Salopyrine και Salofalk. Θα έλεγα οτι η αγκυλοποιητική είναι κάπως ελεγχόμενη, αλλά η Crohn τα τελευταία χρόνια με ταλαιπωρεί έντονα. Ό,τι και να φάω με ενοχλεί ιδιαίτερα, έχω σε συνεχή βάση τρομερά φουσκώματα, τυμπανισμό και επισκέπτομαι ιδιαίτερα συχωά την τουαλέττα. Μέχρι τώρα, απέφευγα να πάρω βιλογικά φάρμακα, αλλά πιστεύω οτι ήρθε η ώρα να τα
ξεκινήσω. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την εμπειρία σας σχετικά με την αγωγή με βιολογικούς παράγοντες, πιθανές παρενέργειες, ενδεδειγμένα φάρμακα κλπ.
Γεια σου geosavvo. Εγώ κάνω βιολογικό παράγοντα 5 χρόνια τώρα, το Re.... Αυτό με έφερε στα ίσια μου. Έπαιρνα Sa... πιο πριν, δεν με έπιασε, μετά πήρα Αζα..., πάλι δεν με έπιασε ώσπου το Re... έκανε το θαύμα του. Παρενέργειες δεν έχω ιδιαίτερες, απλά μόλις τελειώσω τον ορό έχω μια σχετική υπνηλία και ψιλοχλωμιάζω. Μετά απο κανα 5ωρο έρχομαι πάλι στα κανονικά μου. Τίποτα άλλο δεν έχω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 31-05-16 στις 13:38 Αιτία: Διόρθωση προβολής φαρμάκων
Απάντηση με παράθεση
  #1960  
Παλιά 15-05-16, 00:52
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Καλησπέρα σε όλους, πληρώθηκα προχτές πρώτη φορά το προνοιακό,ωστόσο μπήκε μόνο η δόση από το τελευταίο δίμηνο και όχι από τα προηγούμενα που μεσολάβησαν από τη στιγμή που κατέθεσα αίτηση μέχρι την απόφαση της Επιτροπής (2 δίμηνα που "χάθηκαν" ας το πούμε έτσι στο ενδιάμεσο), αυτά τα δίμηνα τα δικαιούμαι αναδρομικά; Είχε κανείς παρόμοιο θέμα όταν ξεκίνησε να πληρώνεται;
Απάντηση με παράθεση
  #1961  
Παλιά 18-05-16, 00:40
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nikos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους, πληρώθηκα προχτές πρώτη φορά το προνοιακό,ωστόσο μπήκε μόνο η δόση από το τελευταίο δίμηνο και όχι από τα προηγούμενα που μεσολάβησαν από τη στιγμή που κατέθεσα αίτηση μέχρι την απόφαση της Επιτροπής (2 δίμηνα που "χάθηκαν" ας το πούμε έτσι στο ενδιάμεσο), αυτά τα δίμηνα τα δικαιούμαι αναδρομικά; Είχε κανείς παρόμοιο θέμα όταν ξεκίνησε να πληρώνεται;
Όχι δεν τα δικαιούσαι.
Αν πήρες τα 626€, αυτά είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #1962  
Παλιά 18-05-16, 14:06
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν τα δικαιούσαι.
Αν πήρες τα 626€, αυτά είναι.
Ναι το είδα...άλλαξε μέσα σε λίγες μέρες η αρχική Απόφαση,ωστόσο υπάρχει δυνατότητα να καταθέσει κάποιος την αίτηση χορήγησης του επιδόματος στην Πρόνοια,μαζί με όλα τα υπόλοιπα δικαιολογητικά εκτός της Απόφασης από το ΚΕΠΑ,και αυτή να την καταθέσει συμπληρωματικά σε μεταγενέστερη ημερομηνία,όταν βγει δηλαδή,πιο αναλυτικά εδώ http://logistisamea.blogspot.gr/2015/05/blog-post.html ...ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φυσικά όπως και να'χει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos9 : 18-05-16 στις 14:08
Απάντηση με παράθεση
  #1963  
Παλιά 26-05-16, 13:35
Giannis Xios Ο χρήστης Giannis Xios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-05-16 09:59
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από geosavvo Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας! Μόλις γράφτηκα στην ομάδα σας, και θα ήθελα να συστηθώ. Είμαι 52 ετών, ζω στην Αθήνα και έχω εδώ και αρκετά χρόνια (περίπου 20) αγκυλοποιητική σπονδυλίτιδα και νόσο Crohn (εντοπισμένη στον τελικό ειλεό).
Μέχρι τώρα η αγωγή μου συνίσταται στη λήψη Salopyrine και Salofalk. Θα έλεγα οτι η αγκυλοποιητική είναι κάπως ελεγχόμενη, αλλά η Crohn τα τελευταία χρόνια με ταλαιπωρεί έντονα. Ό,τι και να φάω με ενοχλεί ιδιαίτερα, έχω σε συνεχή βάση τρομερά φουσκώματα, τυμπανισμό και επισκέπτομαι ιδιαίτερα συχωά την τουαλέττα. Μέχρι τώρα, απέφευγα να πάρω βιλογικά φάρμακα, αλλά πιστεύω οτι ήρθε η ώρα να τα
ξεκινήσω. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την εμπειρία σας σχετικά με την αγωγή με βιολογικούς παράγοντες, πιθανές παρενέργειες, ενδεδειγμένα φάρμακα κλπ.
Ειμαι 46 ετών και από το 2005 εχω διαγνωσθεί με νόσο crohn και αγκυλοποιητική σπονδυλίτιδα. Ξεκίνησα με θεραπεία salofalk και στη συνέχεια αζαθυοπρίνη . Με την διαγνωση της αγκυλοποιητικής(4 μηνες μετα την crohn) οι ρευματολόγοι προτειναν βιολογικό παράγοντα λογω του ότι οι πόνοι στην σπονδυλική στηλη ήταν έντονοι και δεν εβλεπα βελτιωση με τα χάπια. Ετσι πήγα στο remicade . Ενδοφλέβια κάθε 8 εβδομάδες , εντός του νοσοκομείου. Στην αρχή ήταν ΤΕΛΕΙΟ !! κοιμήθηκα πρώτη φορά μετά από χρόνια , για 8 συνεχόμες ωρες το βράδυ χωρίς να ξυπνάω από πόνους στην πλάτη !! Στις αρχικές δόσεις το διαστημα των 8 εβδομάδων ήταν όλο χωρίς ενοχλήσεις. Μετά την 4 δόση αρχισα και πονούσα μετά την
6 εβδομάδα. Και όταν εκανα την 6η δόση μου έκανε αλεργική αντίδραση . Μετά από αυτό και συγκεκριμένα από τον Μάρτιο του 2007 πήγα με σύμφωνη γνώμη ρευματολόγου και γαστρεντερολόγου , στο humira (υποδόρια ένεση κάθε 14 μέρες) . Απο τότε μέχρι και σήμερα πάω καλά και με τις δυο ασθένειες . Κατα διαστήματα βέβαια , κυρίως η crohn, μου κάνει καποιες ενοχλήσεις (φουσκώματα και διάροιες ) οι οποίες απ οτι εχω καταλήξει για μένα δεν οφείλονται σε διατροφή τις περισσότερες φορές , αλλά σε αγχος ή κρύωμα . Πάντως για να τελειώσω , από προσωπική εμπειρία , ο βιολογικός παράγοντας σε σχέση με τα χάπια είναι η μερα με τη νύχτα . Οσο για παρενέργειες , αμεσες καμία (σε μενα, εκτός την αλεργική αντίδραση στο "ενδοφλέβιο" remicade) , μετά απο καιρό ..... ??? Ελπίζω να βοήθησα .
Απάντηση με παράθεση
  #1964  
Παλιά 28-05-16, 20:27
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα και πάλι.
Τυμπανισμοί και φουσκώματα σε σημείο δυσφορίας...εκαναν την εμφάνισή τους το τελευταίο 10ημερο....
Τι προτείνεται??
Βασικα΄ειμαι σε ΗΠΙΑ μορφή της νόσου εδώ και 20χρόνια (ΝΑΙ ειμαι απο τουε τυχερούς στην ατυχία μας)... και με sal...k των 500 μονο.
Απάντηση με παράθεση
  #1965  
Παλιά 13-06-16, 00:36
Mkk4 Ο χρήστης Mkk4 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-08-16 00:37
Καλησπέρα .Έχω και εγώ την νόσο του Crohn και εντεροπαθητική αρθρίτιδα.Την Πέμπτη για πρώτη φορά περνάω για ΚΕΠΑ και έχω τρελό άγχος.Πώς σε αντιμετωπίζουν? Έχω ακούσει διάφορα ...Please ενημερώστε με για την δική σας εμπειρία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:10.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.