Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-04-08, 14:24
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Ιγμορίτιδα: Διάγνωση και θεραπεία

Θα ήθελα να μάθω πόσο απαραίτητη είναι η ακτινογραφία στη διάγνωση της ιγμορίτιδας και τι κινδύνους κρύβει η συγκεκριμένη ασθένεια όταν δε θεραπεύεται σωστά.

Ρωτάω γιατί ποτέ δε δέχτηκα να κάνω ακτινογραφίες και επειδή τα τελευταία χρόνια έχω ξεπεράσει την ιγμορίτιδα από μόνη μου χωρίς φάρμακα αρκετές φορές. Μήπως κάνω ένα χοντρό λάθος το οποίο θα βρεθώ να πληρώσω μελλοντικἀ;

Ευχαριστώ.
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-04-08, 16:27
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kanaria Εμφάνιση μηνυμάτων

Ρωτάω γιατί ποτέ δε δέχτηκα να κάνω ακτινογραφίες
Σε πρώτη φάση θέλω να σε ρωτήσω για ποιόν λόγο δεν κάνεις ακτινογραφίες μια και το θεωρώ πολύ σοβαρότερο από την ιγμορίτιδα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-04-08, 22:14
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε πρώτη φάση θέλω να σε ρωτήσω για ποιόν λόγο δεν κάνεις ακτινογραφίες μια και το θεωρώ πολύ σοβαρότερο από την ιγμορίτιδα.
Εννοούσα ότι δε δέχτηκα να κάνω ακτινογραφίες όσες φορές μου ζητήθηκε από τους γιατρούς που διέγνωσαν την ιγμορίτιδα.
Ο λόγος; Επειδή είχαν βγάλει ήδη τη διάγνωση, και στην ερώτησή μου "Θα αλλάξει η αγωγή μετά την ακτινογραφία;" έπαιρνα πάντα αρνητική απάντηση.

Θα ήθελα να μάθω τι είναι αυτό που σκόπευαν να δουν οι γιατροί, και αν το γεγονός ότι ποτέ δεν τσέκαρα τα ιγμόρεια με ακτινογραφία είναι δικό μου λάθος που θα μου δημιουργήσει προβλήματα μελλοντικά.

Όσο για τις ακτινογραφίες γενικώς, τελευταία τις αποφεύγω γιατί έχω κάνει πολλές "τζάμπα".
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-04-08, 20:18
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kanaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να μάθω πόσο απαραίτητη είναι η ακτινογραφία στη διάγνωση της ιγμορίτιδας και τι κινδύνους κρύβει η συγκεκριμένη ασθένεια όταν δε θεραπεύεται σωστά.

Ρωτάω γιατί ποτέ δε δέχτηκα να κάνω ακτινογραφίες και επειδή τα τελευταία χρόνια έχω ξεπεράσει την ιγμορίτιδα από μόνη μου χωρίς φάρμακα αρκετές φορές. Μήπως κάνω ένα χοντρό λάθος το οποίο θα βρεθώ να πληρώσω μελλοντικἀ;
Γενικά σήμερα δε θεωρείται και τόσο καλή επιλογή η απλή ακτινογραφία. Ο λόγος είναι απλός: αν έχεις ισχυρή κλινική υποψία ιγμορίτιδας τότε μια "καθαρή ακτινογραφία" δεν αρκεί για να την αποκλείσει. Αντίθετα, αν έχεις μικρή κλινική υποψία ιγμορίτιδας τότε δεν έχεις λόγο να κάνεις ακτινογραφία. Η στρατηγική που ακολουθώ είναι χοντρικά η εξής:
1. Αν το ενδεχόμενο της ιγμορίτιδας έχει πολύ σημαντικές επιπτώσεις (πχ ασθενής με λευχαιμία, χημειοθεραπεία κλπ κλπ) τότε αξονική για να είμαστε σίγουροι
2. Αν το ενδεχόμενο ιγμορίτιδας δεν έχει πολύ σημαντικές δυνητικές επιπτώσεις τότε θεραπεία με κλινικά κριτήρια και χωρίς ακτινογραφία.

Να σημειώσω οτι σήμερα σπανίως δίνουμε αντιβιοτικά για την ιγμορίτιδα (σύμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία--τώρα το τι γίνεται στην πράξη...).

Αμα καταφέρνεις και ξεπερνάς μόνη σου την ιγμορίτιδα χωρίς αντιβιοτικά, τότε συνέχισε έτσι... Μάλλον είσαι στο σωστό δρόμο. Για καλό και για κακό πέρνα και απο το γιατρό σου, βέβαια! :-) (να βγάλουμε και εμείς κανα φράγκο!)

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-08, 22:43
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
αν έχεις ισχυρή κλινική υποψία ιγμορίτιδας τότε μια "καθαρή ακτινογραφία" δεν αρκεί για να την αποκλείσει. Αντίθετα, αν έχεις μικρή κλινική υποψία ιγμορίτιδας τότε δεν έχεις λόγο να κάνεις ακτινογραφία.
Δεν ξέρω που βρίσκομαι. Δεν πιστεύω ότι είναι σοβαρή η κατάστασή μου διότι τα τελευταία τρία χρόνια μόνο μια φορά χρειάστηκα αντιβίωση, και τις υπόλοιπες ξεπέρασα την ασθένεια με θαλασσινό νερό και τσάι που έφτιαχνα από θυμάρι.

Πρέπει να πω ότι παθαίνω εὐκολα ιγμορίτιδα γιατί έχω «κρεατάκια» (έτσι μου εξήγησαν), τα οποία ανακάλυψα πριν από λίγα χρόνια!

Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σημειώσω ότι σήμερα σπανίως δίνουμε αντιβιοτικά για την ιγμορίτιδα (σύμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία--τώρα το τι γίνεται στην πράξη...).
To 2004 στο διάστημα τριών μηνών έπαθα ιγμορίτιδα τέσσερις φορές! Τις πρώτες δυο πήρα αντιβίωση δεύτερης γενιάς από δυο διαφορετικούς ΟΡΛ. Την τρίτη, μια από τις απλές και γνωστές που είχα πάρει και παλαιότερα, την οποία μου έδωσε η αλλεργιολόγος μου. Την τέταρτη φορά έψαξα στο ίντερνετ πληροφορίες () για φυσικούς τρόπους αντιμετώπισης της ιγμορίτιδας και κατέληξα στο θυμάρι (το οποίο, παρεπιπτόντως, το παίρνει η γιαγιά μου ανέκαθεν όταν ἐχει μπούκωμα) και στο θαλασσινό νερό.
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-12-09, 00:49
Vasilikips Ο χρήστης Vasilikips δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-01-10 19:53
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά σήμερα δε θεωρείται και τόσο καλή επιλογή η απλή ακτινογραφία. Ο λόγος είναι απλός: αν έχεις ισχυρή κλινική υποψία ιγμορίτιδας τότε μια "καθαρή ακτινογραφία" δεν αρκεί για να την αποκλείσει. Αντίθετα, αν έχεις μικρή κλινική υποψία ιγμορίτιδας τότε δεν έχεις λόγο να κάνεις ακτινογραφία. Η στρατηγική που ακολουθώ είναι χοντρικά η εξής:
1. Αν το ενδεχόμενο της ιγμορίτιδας έχει πολύ σημαντικές επιπτώσεις (πχ ασθενής με λευχαιμία, χημειοθεραπεία κλπ κλπ) τότε αξονική για να είμαστε σίγουροι
2. Αν το ενδεχόμενο ιγμορίτιδας δεν έχει πολύ σημαντικές δυνητικές επιπτώσεις τότε θεραπεία με κλινικά κριτήρια και χωρίς ακτινογραφία.

Να σημειώσω οτι σήμερα σπανίως δίνουμε αντιβιοτικά για την ιγμορίτιδα (σύμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία--τώρα το τι γίνεται στην πράξη...).

Αμα καταφέρνεις και ξεπερνάς μόνη σου την ιγμορίτιδα χωρίς αντιβιοτικά, τότε συνέχισε έτσι... Μάλλον είσαι στο σωστό δρόμο. Για καλό και για κακό πέρνα και απο το γιατρό σου, βέβαια! :-) (να βγάλουμε και εμείς κανα φράγκο!)

Φιλικά,
Πέτρος

Καλησπέρα και καλά Χριστουγεννα πρώτα απ΄όλα!

Ελπίζοντας να βρω απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, έψαξα στο διαδίκτυο και έπεσα στην συζήτησή σας περι ιγμοριτιδας.
Αυτό που θα ήθελα είναι και την δική σας άποψη διότι έχω ηδη επισκεφτεί 2 παθολόγους και δεν εχω βαλει άκρη.

Το Νοεμβριο ειχα ενα κρυολογημα το οποιο με κράτησε κάμποσο καιρό κ ενω περνούσε μετα μ έπιασε τρομερό μπούκωμα το οποίο κράτησε κ αυτο αρκετό καιρό. Δεν επισκεφτηκα γιατρό.

Το θέμα ειναι οτι εχει περασει ενας μηνας κ συνεχίζω να εχω δέκατα 37-37.2 ενω το βραδυ κ το πρωι 36-36και..
Οταν ειχα κρυολογησει είχα πονοκεφαλους που εμοιαζαν με ιγμορίτιδα.
Επισης τα πρωινα εχω φλέγματα αλλα κ κατα τη διαρκεια της ημερας φαινομενο το οποιο υπαρχει πολυ καιρο ίσως κ ενα χρόνο αλλα δεν είχα ασχοληθει.
Εκανα εξετασεις αιματος οπου βγηκαν καλές, λευκα κτλ.

Ο παθολογος υποψιάζεται ιγμορίτιδα και ζήτησε να βγάλω ακτινογραφία.

Εσεις τι με συμβουλευετε? Η αντιβίωση θα βοηθούσε?


Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-12-09, 09:55
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilikips Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο παθολογος υποψιάζεται ιγμορίτιδα και ζήτησε να βγάλω ακτινογραφία.
Εσεις τι με συμβουλευετε? Η αντιβίωση θα βοηθούσε?

Γιατί δεν βγάζεις μια ακτινογραφία όπως σου συνέστησε ο Παθολόγος ;
Δες και αυτό
Μ.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 30-12-09 στις 09:58
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-10, 14:35
Vasilikips Ο χρήστης Vasilikips δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-01-10 19:53
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι είδα την απάντηση, αλλα επίσης έχω μάθει οτι πλεον χρησιμοποιούν διαφορετικο τρόπο για να ελέγξουν τα ιγμόρια. Χωρις ακτινογραφία.

Θα επισκεφτω τον ωτορινολαρυγγολόγο και θα μάθω περισσότερα.
Απλά ήθελα κ μια δεύτερη γνώμη.

Οσο το γιατί αποφεύγω να βγάζω ακτινογραφίες, είναι απλό, συχνή χρήση προκαλεί καρκίνο κ άλλες ασθένειες.

Η Μαρί Κιουρί που ανακάλυψε τις ακτίνες Χ πέθανε απο λευχαιμία και άλλων καρκίνων.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-10, 21:37
φλουφλης
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Vasilikips Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Μαρί Κιουρί που ανακάλυψε τις ακτίνες Χ πέθανε απο λευχαιμία και άλλων καρκίνων.
μπα! τις ακτινες χ τις ανακαλυψε ο ρεντγκεν.. η μαρι κιουρι οντως πεθανε απο καρκινο που προκληθηκε απο την συνεχη εκθεση της στο ραδιο (στοιχειο εξοχως ραδιενεργο απο το οποιο προηλθε και ο ορος "ραδιενεργεια") χωρις καμια προστασια μια και τοτε αγνοουσαν τις συνεπειες

ομολογω οτι το "και αλλων καρκινων" με μπερδεψε ελαφρα αλλα δεν πειραζει

φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-04-08, 22:33
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτος ο φουκαρας που λεγεται γιατρος σου θελει να δει που ακριβως βρησκεται η Ιγμοριτιδα και ποση ειναι......και συ δεν τον αφηνης!Γιατι πηγες στον γιατρο αρχικα για κοινωνικη σχεση και κουβεντα........
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-04-08, 08:53
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Υπάρχει κάτι που ακόμα δεν έχω καταλάβει: Γιατί η ιγμορίτιδα μπορεί να γίνει επικίνδυνη; Τι περιπλοκές μπορεί να υπάρξουν;

Συγνώμη που επιμένω...
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-04-08, 09:22
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις τα παρακάτω

http://www.american-rhinologic.org/p...ications.phtml
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-04-08, 10:07
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Άρα συμπεραίνω ότι η ακτινογραφία μπορεί να μην είναι απαραίτητη αρχικά. Αν όμως δυσκολευτούν τα πράγματα, ίσως να χρειαστώ αυτήν αλλά κι άλλες εξετάσεις.
Επίσης καλό είναι να πολεμήσω την ιγμορίτιδα με φυσικούς τρόπους αλλά με επίβλεψη γιατρού.

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις συμβουλές και τα σχόλια
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-04-08, 11:02
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ αυτό που θα έλεγα είναι :
Ναι μεν να ενημερώνεσαι για την ασθένεια , αλλά όσον αφορά την αντιμετώπιση και τον τρόπο διάγνωσης να εμπιστευτείς τον γιατρό σου, ή αν δεν εμπιστεύεσαι τον συγκεκριμένο να εμπιστευτείς κάποιον άλλο.
Τώρα αν όλοι συγκλίνουν στα ίδια, δεν πρέπει να τους αγνοήσεις.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.