Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Αεροπορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-12-06, 21:37
("ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ") ΑΝΙΛ(ΛΕ) Ο χρήστης ("ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ") ΑΝΙΛ(ΛΕ) δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Eκρυψαν τουρκική πρόκληση

http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...EA%DC%F6%EF%F2

αντιγραφή
------
Tουρκικά μαχητικά αεροσκάφη αναχαιτίζουν ελληνικό μεταγωγικό αεροσκάφος στην καρδιά του Aιγαίου και το πλήττουν με εικονικά πυρά, ενώ η ελληνική κυβέρνηση σφυρίζει αδιάφορα αποκρύπτοντας αυτό το πρωτοφανές γεγονός!

Σύμφωνα με το επιχειρησιακό ντοκουμέντο που αποκαλύπτει σήμερα το «Eθνος», το πρωί της 18ης Oκτωβρίου του 2006 ένα ελληνικό μεταγωγικό αεροσκάφος C-130 (HAF 300), ενώ εκτελεί άσκηση Hλεκτρονικού Πολέμου 9 μίλια νοτιοανατολικά της Σκύρου, αναχαιτίζεται και δέχεται εικονικά πυρά από δύο τουρκικά F-16! Συγκεκριμένα, όπως προκύπτει από το επίσημο χαρτογραφημένο ημερολόγιο της Πολεμικής Aεροπορίας:

* Στις 10.57 π.μ. ένα ζευγάρι οπλισμένων τουρκικών F-16 μπαίνει απροειδοποίητα στο FIR Aθηνών, παραβαίνοντας τους Kανόνες Eναέριας Kυκλοφορίας.
* Στις 10.58 π.μ. τα τουρκικά F-16 περνούν σε απόσταση μόλις 7 ναυτικών μιλίων από τις νότιες ακτές της Xίου, παραβιάζοντας τον εθνικό εναέριο χώρο!
* Tα τουρκικά μαχητικά ακολουθούν πορεία προς το κεντρικό Aιγαίο, όπου το ελληνικό C-130 πραγματοποιεί την άσκηση Hλεκτρονικού Πολέμου.
* Στις 11.03 π.μ. τα οπλισμένα τουρκικά F-16 προσεγγίζουν το ελληνικό C-130, που πετάει 9 ναυτικά μίλια νοτιοανατολικά της Σκύρου σε ύψος 19.000 πόδια.
* Στις 11.04 π.μ. τα τουρκικά μαχητικά, αφού έχουν παραβιάσει για δεύτερη φορά τον εθνικό εναέριο χώρο νοτιοανατολικά της Σκύρου, προβαίνουν σε αναχαίτιση του ελληνικού C-130! Kατά τη φάση της αναχαίτισης του ελληνικού μεταγωγικού αεροσκάφους από τα τουρκικά F-16 εντός του εθνικού μας εναερίου χώρου, οι Tούρκοι πιλότοι αναφέρουν στο τουρκικό RADAR που τα κατηύθυνε ότι εκτελούν και εικονικές βολές κατά του ελληνικού C-130!! (Σημείωση: Tο Aρχηγείο της Tακτικής Aεροπορίας στη Λάρισα διαθέτει και ηχητικό ντοκουμέντο).
Kαθ' όλη τη διάρκεια της αναχαίτισης του ελληνικού C-130 από τα οπλισμένα τουρκικά F-16 στην περιοχή δεν βρίσκονται ελληνικά μαχητικά!
* Στις 11.11 π.μ., καθώς τα τουρκικά F-16 έχουν πάρει τον δρόμο της επιστροφής, τα συναντούν δύο ελληνικά Mιράζ 2000 και τα αναχαιτίζουν νοτίως των Ψαρών.
* Στις 11.14 π.μ. τα τουρκικά F-16 εξέρχονται του FIR Aθηνών, αφού έχουν παραβιάσει δύο φορές τον εθνικό εναέριο χώρο της Eλλάδας νοτίως της Xίου και της Σκύρου και ενώ έχουν αναχαιτίσει και βομβαρδίσει εικονικά ένα ελληνικό μεταγωγικό αεροσκάφος C-130!

Tην ίδια μέρα 18 Oκτωβρίου του 2006 συνολικά έχουν μπει απροειδοποίητα στο FIR Aθηνών 18 τουρκικά μαχητικά αεροσκάφη, πραγματοποιώντας 6 παραβάσεις και 9 παραβιάσεις του εθνικού εναερίου χώρου.

Tην επομένη, 19 Oκτωβρίου του 2006, το ίδιο ελληνικό C-130 επανέλαβε την άσκηση στην ίδια περιοχή, συνοδεία όμως ελληνικών μαχητικών, χωρίς ωστόσο να εμφανιστούν και πάλι τα τουρκικά μαχητικά.

Λεπτομερή στοιχεία για την τουρκική πρόκληση το πρωί της 18ης Oκτωβρίου του 2006, στην καρδιά του Aιγαίου, διαβιβάστηκαν αμέσως από την Πολεμική Aεροπορία προς το υπουργείο Eξωτερικών, χωρίς ωστόσο εκείνο να προβεί σε οποιοδήποτε διάβημα προς την τουρκική πλευρά.

Aπεναντίας η πρωτοφανής τουρκική πρόκληση αποκρύφτηκε και τα συναρμόδια υπουργεία Eξωτερικών και Aμυνας συνέχισαν κανονικά να εργάζονται για την ανεύρεση διαύλων επικοινωνίας με την τουρκική πλευρά.

Επίσκεψη Γκιουλ
Tο υπουργείο Eξωτερικών είχε έναν ακόμη λόγο για να αποκρύψει το επεισόδιο, καθώς δεν ήθελε να διαταραχθεί το κλίμα την ώρα που κορυφωνόταν το παρασκήνιο για να εξευρεθεί η ημερομηνία της επίσκεψης του Aμπ. Γκιουλ στην Aθήνα, όπου επρόκειτο να ανακοινώσει με την Nτ. Mπακογιάννη νέα μέτρα οικοδόμησης... εμπιστοσύνης!

Mόλις δεκατρείς μέρες μετά την αναχαίτιση του ελληνικού C-130 από τα οπλισμένα τουρκικά F-16, με τη σύμφωνη γνώμη και την ενθάρρυνση του υπουργείου Eξωτερικών ο αρχηγός ΓEEΘA, ναύαρχος Xηνοφώτης, προσκάλεσε στην Aθήνα τον Tούρκο ομόλογό του, ο οποίος αν και προφορικά υποσχέθηκε ότι δεν θα στέλνει στο Aιγαίο οπλισμένα τα τουρκικά μαχητικά, στην πράξη δεν το εφάρμοσε.

Συγκεκριμένα, από τις 6 Nοεμβρίου του 2006 που ολοκληρώθηκε η επίσκεψη του Tούρκου στρατηγού Mπουγιούκανιτ στην Aθήνα και μέχρι την περασμένη Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου είχαν μπει απροειδοποίητα στο FIR Aθηνών 99 τουρκικοί σχηματισμοί, εκ των οποίων 34 μαχητικά αεροσκάφη ήταν οπλισμένα!

Tις τελευταίες σαράντα μέρες μετά την επίσκεψη Mπουγιούκανιτ στην Eλλάδα σημειώθηκαν 115 παραβιάσεις του εθνικού εναερίου χώρου.

ΤΙ ΖΗΤΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΕΙΣ ΤΟΥ ΓΕΑ
Απάντηση στην αναβαθμισμένη πρόκληση

Tα ποιοτικά χαρακτηριστικά της αναβαθμισμένης τουρκικής πρόκλησης μόλις 9 μίλια νοτιανατολικά της Σκύρου, στις 18 Oκτωβρίου του 2006, επισημαίνουν οι επιτελείς της Eλληνικής Πολεμικής Aεροπορίας, καθώς θεωρούν ότι η αναχαίτιση και τα εικονικά πυρά του ελληνικού μεταγωγικού αεροσκάφους από τα τουρκικά μαχητικά αεροσκάφη:

* Aποτελούν συνέχεια -με αναβαθμισμένα χαρακτηριστικά- της παρενόχλησης του C-130 που το 1999 μετέφερε τον τότε υπουργό Aμυνας Aκ. Tσοχατζόπουλο από την Kύπρο στην Eλλάδα!
* Γίνονται εντός του εθνικού εναερίου χώρου της Σκύρου.
* Παρεμποδίζουν ευθέως τη διεξαγωγή άσκησης Hλεκτρονικού Πολέμου στο Kεντρικό Aιγαίο από την Eλληνική Πολεμική Aεροπορία!

Oι τρεις παραπάνω ουσιαστικοί λόγοι, σύμφωνα με τους επιτελείς του ΓEA, θα έπρεπε να ενεργοποιήσουν αμέσως τον μηχανισμό του υπουργείου Eξωτερικών, για να προβεί σε διάβημα προς την Aγκυρα την επομένη του συμβάντος. Kάτι που όμως δεν φαίνεται ότι έγινε.

Οι προκλήσεις μετά την επίσκεψη Μπουγιούκανιτ
(5 Nοεμβρίου - 15 Δεκεμβρίου 2006)

* Σχηματισμοί αεροσκαφών 99
* Παραβιάσεις εναέριου χώρου 115
* Oπλισμένα αεροσκάφη 34

Σαράντα μέρες από την επίσκεψη του Tούρκου αρχηγού ΓEEΘA στρατηγού Mπουγιούκανιτ στην Aθήνα τίποτα δεν άλλαξε στο Aιγαίο.

Tα τουρκικά μαχητικά συνεχίζουν να μπαίνουν οπλισμένα στο FIR Aθηνών, χωρίς να προειδοποιούν την YΠA, και να παραβιάζουν τον εθνικό εναέριο χώρο.
---------------------

Ειλικρινά χωρίς καθόλου φανατισμό και προκαταλήψεις , δεν ξέρω πόσο ακόμα πρέπει να κάνουμε τα καλά παιδία .... Ίδη ο πρώτος μας πιλότος δολοφονήθηκε... και μετά από αυτό πόσοι ακόμα είναι στον "στόχο";
«μας διήκουν πολιτικοί
με ομιχλώδη καταγωγή
σκοτίνον κετρον αποφάσεων
και υποτακτικοί…»
__________________
"διεθνισμός είναι ό,τι γίνεται διά μέσου των εθνών και όχι με την καταστροφή τους"Αδογμάτιστη Ερευνά απο ΑΝΗΛ(ΛΕ)
  #2  
Παλιά 21-12-06, 21:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ("ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ") ΑΝΙΛ(ΛΕ) Εμφάνιση μηνυμάτων
«μας διήκουν πολιτικοί με ομιχλώδη καταγωγή σκοτίνον κετρον αποφάσεων και υποτακτικοί…»
Ποιοι είναι οι έχοντες ομιχλώδη καταγωγή και ποίου είναι υποτακτικοί ; Απάντηση εδώ και τώρα.

Δεν μπορούμε να ρίχνουμε πυροτεχνήματα χωρίς αιτιολόγηση. Τουλάχιστον αυτοί δεν έκαναν γκρίζα καμιά βραχονησίδα και δεν είπαν δημόσια ευχαριστώ στην υπερπόντιο υπερδύναμη,
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #3  
Παλιά 21-12-06, 21:51
("ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ") ΑΝΙΛ(ΛΕ) Ο χρήστης ("ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ") ΑΝΙΛ(ΛΕ) δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιοι είναι οι έχοντες ομιχλώδη καταγωγή και ποίου είναι υποτακτικοί ; Απάντηση εδώ και τώρα.

Δεν μπορούμε να ρίχνουμε πυροτεχνήματα χωρίς αιτιολόγηση. Τουλάχιστον αυτοί δεν έκαναν γκρίζα καμιά βραχονησίδα και δεν είπαν δημόσια ευχαριστώ στην υπερπόντιο υπερδύναμη,
Terror-x-creW - Ξοδι(σκοταδισμος) ... ρώτα τους , αλλα αυτό με έκφραζε αυτο είπα !

για όσους ενδιαφέρονται http://www.protovoulia.co.nr/
__________________
"διεθνισμός είναι ό,τι γίνεται διά μέσου των εθνών και όχι με την καταστροφή τους"Αδογμάτιστη Ερευνά απο ΑΝΗΛ(ΛΕ)
  #4  
Παλιά 21-12-06, 23:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ("ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ") ΑΝΙΛ(ΛΕ) Εμφάνιση μηνυμάτων
Terror-x-creW - Ξοδι(σκοταδισμος) ... ρώτα τους , αλλα αυτό με έκφραζε αυτο είπα !
Όταν ρίχνουμε λάσπη φροντίζουμε να τεκμηριώνουμε αυτά που λέμε και αν σε εκφράζει να βρίζεις ατεκμηρίωτα, εμένα που είμαι σύμφωνα με τον νόμο υπεύθηνος αυτού του χώρου, δεν θα μου άρεσε να απολογούμε, επειδή απλά εσένα σου αρέσει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #5  
Παλιά 22-12-06, 00:09
("ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ") ΑΝΙΛ(ΛΕ) Ο χρήστης ("ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ") ΑΝΙΛ(ΛΕ) δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν ρίχνουμε λάσπη φροντίζουμε να τεκμηριώνουμε αυτά που λέμε και αν σε εκφράζει να βρίζεις ατεκμηρίωτα, εμένα που είμαι σύμφωνα με τον νόμο υπεύθηνος αυτού του χώρου, δεν θα μου άρεσε να απολογούμε, επειδή απλά εσένα σου αρέσει.
Δεν συμφωνώ σε κανένα όριο που είναι ενάντιας της ελευθερίας όπως και δεν συμφωνώ και με τον νόμο
αρθρο 191 Π.Κ. : "Σε φυλάκιση τουλάχιστον 3 μηνών και σε χρηματική ποινή καταδικάζεται όποιος διασπείρει με οποιονδήποτε τρόπο ψευδείς ειδήσεις ή φήμες ικανές να επιφέρουν ανησυχίες ή φόβο στους πολίτες ή να ταράξουν την δημόσια πίστη ή να κλονίσουν την εμπιστοσύνη του κοινού στο εθνικό νόμισμα ή στις ένοπλες δυνάμεις της χώρας ή να επιφέρουν διαταραχή στις διεθνείς σχέσεις της χώρας..."

συμφωνώ στο να λέει ότι θέλει ο καθένας χωρίς κανένα όριο , γιατί το ένα όριο φέρνει το άλλο και εκεί ή έχεις ελευθερία ένα μέρος του λαού ή δεν υπάρχει καθόλου ελευθερία ! και ναι μιλάω για "ασυδοσία" του ΛΟΓΟΥ κατα κάποιο τρόπο...

Αυτό είναι το τελευταίο μου μήνυμα συνηθίζω να φεύγω εκεί που δεν χωράω και που δεν έχω απόλυες συνείδησης! Σκοπός μου δεν είναι ούτε να συγκινήσω κανένα ούτε να σας πω «ξέρετε είμαι ένα σημαντικό κομμάτι του site» άλλωστε στο πολύ μικρό διάστημα που είμαι στο site θέλω να πιστεύω ότι δεν έδειξα κανένα τέτοιο σημάδι !
ξεκαθάρισα γνώρισα διαπίστωσα και έφυγα ….

το μόνο ίσος που θα ήθελα να αφήσω είναι το «Η ΠΤΩΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΩΝΥΜΑ ΤΗΣ ΠΡΟΟΔΟΥ , ΔΕΝ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ»
__________________
"διεθνισμός είναι ό,τι γίνεται διά μέσου των εθνών και όχι με την καταστροφή τους"Αδογμάτιστη Ερευνά απο ΑΝΗΛ(ΛΕ)
  #6  
Παλιά 22-12-06, 00:36
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χμμ... δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη υστερία ανήκει σε αυτό το club. Να την κλειδώσω ή να τη μεταφέρω;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
  #7  
Παλιά 22-12-06, 00:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ("ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ") ΑΝΙΛ(ΛΕ) Εμφάνιση μηνυμάτων
«Η ΠΤΩΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΩΝΥΜΑ ΤΗΣ ΠΡΟΟΔΟΥ , ΔΕΝ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ»
Όταν θες να πουλήσεις πατριωτισμό να μπαίνεις επώνυμα και με το ονοματεπώνυμο σου ολόκληρο και όχι όταν στα ζητάμε πετάς και ένα σύνθημα για τσίχλα.

Αλλού αυτά φίλε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #8  
Παλιά 22-12-06, 17:14
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
…αγαπητέ Αιγύπτιε, μας ξενίζει ευχάριστα ο φιλελληνισμός σου. Αλλά! η πολιτιστική μας ταυτότητα, δεν χάνεται από τη μία μέρα στην άλλη. Ο μεξικάνος, παρότι αμερικάνος… παραμένει μεξικάνος. …κι ο Έλληνας, παρά το ότι είναι ήδη ευρωπαίος, ή απλά τείνει προς παγκόσμιος πολίτης, (έτσι κι αλλιώς συμμετέχοντας ως άνθρωπος - μέλος της ανθρωπότητος), έχει αρκετή μαγιά για να αλλοιώσει και φωτίσει με τον ελληνορθόδοξο πολιτισμό του (αν τον εντοπίσει και έχει αυτόν ως άξονα πορείας) ή για όσους επιθυμούν άλλους όρους… έχει αρκετή δυναμικότητα με την αλήθεια και την ανθρωπιά του να φωτίσει τον κόσμο.

…Μπορεί 400 χρόνια και+ σκλαβιάς να μην μας αφαιρέθηκε ίχνος φιλοπατρίας και φιλαλήθειας… ίσα ίσα, κραταιώθηκε με την υφιστάμενη αδικία… μπορεί εν μια νυκτί να παραχωρήσαμε (στο όνομα της πρόοδου) την πολυτονικότητα της γλώσσας μας, κάποια όμορφα και πλούσια, ευσκιόφυλλα κλαδιά, αλλά όχι τον κορμό της… έτσι, μπορεί το σκότος παρερχόμενης της νυκτός… να ‘’νομίζει’’ ότι κραταιούται, αλλά οι ακτίνες του επερχόμενου ήλιου και της ανατολής, θα το διαλύσουν… και πίστεψέ με… άρχισε να ροδίζει!

…Από την άλλη, ό,τι φοβήθηκα, επ’ εμού ήλθε. Χρειάζεται ανδρεία μπροστά στον δημιουργούμενο (κατά φαντασίαν) φόβο εκ των φαινομένων. Κι η ιστορία της Ελλάδος αποδεικνύει, πως ποτέ δεν σκιάστηκε από το πλήθος και την ποσότητα… γιατί πάντα κατείχε την ποιότητα. ΑΝ την χάσει, έχασε και το ‘’μόνο’’ πλεονέκτημα, έναντι του πλήθους.

Έτσι, το ερέθισμα που προκαλείς, η λογική αντίδραση, μπροστά σε αυτή την δράση, θέτει θέμα ποιότητος και αυτογνωσίας σαν έθνος. Γνωρίζουμε την ταυτότητά μας; τα όπλα του χαρακτήρα, που, για σειρά αιώνων, καταγράφτηκαν σαν ιστορικά στοιχεία, και μας έκαναν να είμαστε αυτοί που είμαστε, άσχετα με τον (μηδενικό επί τουρκοκρατίας), μικρό ή μεγάλο ‘’χώρο’’ (σε άλλες εποχές), ύπαρξης – διαβίωσής μας!

Δεν έχει όμως απόλυτη… σχέση, ο χώρος. Είναι θέμα ψυχής. Σίγουρα έχουμε ακούσει για φυλακισμένους… πιο ελεύθερους (λόγω ψυχής) από πολλούς που δεν έχουν εξωτερικούς περιορισμούς. Είναι θέμα Ελληνικής ψυχής και νοοτροπίας, που παραχωρεί ευσπλαγχνικά χώρο (συγχωρεί) να δράσει η ιδιαιτερότητα του κάθε ανθρώπου, μέσα στην πολυπολιτισμικότητα. Δεν θάμασταν μια μεγάλη Ελλάδα, αν επιβάλλαμε την γλώσσα μας στους σλάβους, αντί να τους δημιουργήσουμε το κυριλλικό αλφάβητο;

Αυτή είναι η ψυχή η συγχωρετική. Ο σεβασμός στο διαφορετικό. Η φιλοξενία. Αυτήν να γνωρίσουμε, σε αυτήν να συνταχθούμε, και άμεσα διαλύεται και ο φόβος και αίρεται ο άρρωστος εφησυχασμός, γιατί, δεν είναι καλό ούτε η φοβία, ούτε η αφέλεια. Κάθε υπέρμετρο είτε προς τη μία είτε προς την άλλη πλευρά, θα αποδώσει τους δυσοίωνους καρπούς της, που τα άσχημα αποτελέσματά τους εν μέρει ζούμε αλλά μην μου πεις, ότι και πάντα δεν ζούσαν, σε κάθε εποχή, οι πολλοί;

Πολλοί σκεπαζόντουσαν και λίγοι σκέπαζαν σαν δέντρο. Και το δέντρο αυτό, όπως και κάθε δέντρο και φυτό… με λιγότερο λίπασμα ΔΕΝ μεγαλώνει… αλλά με περισσότερο καίγεται…

Λες σαν τίτλο …έκρυψαν τουρκική πρόκληση κι αυτό μοιάζει (εν μέρει μπορεί και να είναι…) μομφή. Από το να κρύβεις όμως, την τουρκική πρόκληση, είναι πιο σοβαρό, να προκαλείς (με την στάση σου), την τουρκική (και όχι μόνο) πρόκληση.

Όταν κάποιος με επεκτατικές βλέψεις, σε δει σε αδυναμία, θα προσπαθήσει να το εκμεταλλευτεί σπάζοντας… το ‘’αδύναμο’’ σημείο.

Είναι χειρότερο να προκαλείς (που δεν είναι αποτέλεσμα, αυτής της κυβερνήσεως, που την κατακρίνεις ως σκοτεινή και ομιχλώδη…) παρά να κρύβεις. Αλλά!!! ό,τι είμαστε, αυτούς δημοκρατικότατα ψηφίζουμε, αυτοί μας αναλογούν… ας είμασταν καλύτεροι, νάχαμε και καλύτερους ...ας είμασταν εξυπνότεροι, νάχαμε εξυπνότερους... (κ.ο.κ. και όλα σε συγκριτικό βαθμό...).

Ο Έλληνας τώρα παρά ποτέ, (και ίσως κάθε μέρα, ολοέν και εντονότερα) και αυτό γιατί εμείς το ζούμε, προκαλείται, να βρει την ευλογημένη ποιότητα της πίστης του, να αφυπνισθεί από τον εφησυχασμό της κατ’ όνομα πίστης του, της ειλικρινούς αγάπης για την πατρίδα (αποφεύγοντας ως καταραμένη ασθένεια την πατριδοκαπηλεία) και την ενδυνάμωση του μικρότερου ζωντανού κρίκου… της οικογένειας, που όλα μαζί, οδηγούν σε ευρωστότερη ελληνική κοινωνία, που πολλά έχει ακόμη να δώσει σε πανευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο, και ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ, να βγει από τα στενά όρια, που του καθόρισαν, οι δήθεν μεγάλοι. Μεγάλα είναι τα ιδανικά!

Η απεμπόλιση αυτών των ιδανικών, δεν είναι πρόοδος, αλλά εμβαθύνοντας στα παραπάνω, διαπιστώνει κάποιος με ευκολία, ότι το πρόβλημα, ΔΕΝ είναι πολιτικό… και σκοτεινό και ομιχλώδες… όπως το παρουσιάζεις. Είναι γενικά κοινωνικό, που εμπεριέχει και μία από τις παραμέτρους που ανέφερες…, αλλά αν μεταξύ δύο κακών επιλέγεται, το μη χείρον, βέλτιστον, … επαναλαμβάνω πως είναι συμφερότερο, να μην προκαλούμε τις προκλήσεις εκ των κρυφών μας αδυναμιών, παρά να κρύβουμε τις προκλήσεις…

Το ιδανικότερο βέβαια, είναι να κινούμαστε προς θεραπεία και των δύο, για συνέχιση της εθνικής μας ιστορίας… με αξιοπρέπεια, αλλά αυτό γίνεται κατά τάξη, με πολύ και φιλότιμο αγώνα (ο καθένας από το μετερίζι του) και καθόλου ‘’μαγεία’’.

Σε τελική φάση, άμεσα υπεύθυνοι για τις αδυναμίες μας, είμαστε εμείς οι Έλληνες και τις οποίες, επειγόντως πρέπει να διακρίνουμε τις αιτίες και να τις θεραπεύσουμε. Για τις προκλήσεις τους, είμαστε έμμεσα υπεύθυνοι… Και νάμαστε σίγουροι, πως αν επιλύσουμε τα άμεσα και τις αιτίες, θα επιλυθούν τα έμμεσα, οι συμπτώσεις και τα αποτελέσματα….

…θα μπορούσε να παρομοιαστεί η όλη κατάσταση, με μια ζωντανή φωτιά… που, όσο είναι δυνατή, κρατά σε απόσταση τα επιθετικά αγρίμια. Αν αυτή πέσει, πλησιάζουν επικίνδυνα… και απειλούν. Ποια είναι αυτή η φωτιά; που καίει; ποιο το καύσιμο υλικό; …έχω άπειρη εμπιστοσύνη στην κρίση σας… για να πω το …ο νοών, νοείτω (αφήνοντας έξω τους ανόητους…)! Θέληση θέλει, θέληση για ελληνορθόδοξη ζωή… και ο τρόπος θα βρεθεί! μη όντας κάτι καινούριο, πρωτοφανές και άπιαστο όνειρο… αλλά είναι (η πεπατημένη οδός), ο πατροπαράδοτος δρόμος, ασφαλής και ελεγμένος για τα αποτελέσματά του. Τα μέσα επίτευξής του αλλάζουν κατάτι, (γνώσεις και δυνάμεις) όχι ο σκοπός (Αγάπη)!!!

ΥΓ. Αν Στέλιο, κακώς συνέχισα το θέμα... χωρίς καμμιά αναστολή και προβληματισμό, έτσι απλά, σβήστο...
  #9  
Παλιά 22-12-06, 22:19
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν ρίχνουμε λάσπη φροντίζουμε να τεκμηριώνουμε αυτά που λέμε και αν σε εκφράζει να βρίζεις ατεκμηρίωτα, εμένα που είμαι σύμφωνα με τον νόμο υπεύθηνος αυτού του χώρου, δεν θα μου άρεσε να απολογούμε, επειδή απλά εσένα σου αρέσει.
Εάν ο φίλος έγραφε ότι σκέπτεται, χωρίς να αλλάξει το νόημα αυτών που γράφει αλλά με διαφορετικά λόγια, όλα θα ήταν καλά ;

Πιστεύω Στέλιο οτι υπάρχει μια πολύ μεγάλη υπερβολή στις αντιδράσεις σου που κάποιες φορές είναι αδικαιολόγητη. Και δεν δέχομαι σαν επιχείρημα το οτι "εγώ θα πάω μέσα, δεν θα πάς εσύ". Απο την στιγμή που άνοιξες αυτόν τον χώρο ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζει ελεύθερα την άποψή του.

Απλά αν άκουγες την χθεσινή συνεδρίαση του κοινοβουλίου θα άκουγες χαρακτηρισμούς που βρίσκονται πολύ κοντά σε όσα ο φίλος ανέφερε. Καταστρέψατε, διαλύσατε, είστε ανίκανοι, εξυπηρετείτε ξένα συμφέροντα κ.ο.κ.

Θα συντασσόμουν μαζί σου αν είχε γραφτεί κάτι του στύλ "ο τάδε πολιτικός τα παίρνει". Την γνώμη μας όμως διαπιστώνουμε και κάνουμε τις εκτιμήσεις μας.
  #10  
Παλιά 22-12-06, 22:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ. Αν Στέλιο, κακώς συνέχισα το θέμα... χωρίς καμμιά αναστολή και προβληματισμό, έτσι απλά, σβήστο...
Γιατί να το σβήσω, η έκφραση άποψης είναι πάντα αποδεκτή και απόλυτα σεβαστή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #11  
Παλιά 22-12-06, 22:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά αν άκουγες την χθεσινή συνεδρίαση του κοινοβουλίου θα άκουγες χαρακτηρισμούς που βρίσκονται πολύ κοντά σε όσα ο φίλος ανέφερε. Καταστρέψατε, διαλύσατε, είστε ανίκανοι, εξυπηρετείτε ξένα συμφέροντα κ.ο.κ.
Ναι μόνο που η σύνταξη της κατηγορίες Ανδρέα είναι επώνυμη, την λέει ο τάδε στον τάδε.

Ο φίλος με το ψευδώνυμο Aιγύπτιος και κάτι ψιλά, δεν είχε καν το θάρρος να μας αφήσει το όνομα του.

Μας άφησε δύο μηνύματα σαν μη γραμμένος και όταν απαντήθηκαν και είχαμε και ένα καλό διάλογο, έκανε εγγραφή στην οποία όμως δεν μας έδωσε το πραγματικό του όνοματεπώνυμο.

Το ύφος του μηνύματος ήταν απαράδεκτο για ένα άτομο που κρύβει το όνομα του.

Είναι η πολλοστή φορά που βιάστηκες να με κρίνεις :-(
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #12  
Παλιά 22-12-06, 23:59
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ύφος του μηνύματος ήταν απαράδεκτο για ένα άτομο που κρύβει το όνομα του.

Είναι η πολλοστή φορά που βιάστηκες να με κρίνεις :-(

Ε δεν κατηγόρησε συγκεκριμένα ο άνθρωπος , την γνώμη του για τους πολιτικούς είπε μέσω ενός στίχου που τον εξέφραζε. Δηλαδή επιτρέπεται ένας πιο έντονος τρόπος γραφής σε όσους έχουν δώσει το ονοματεπώνυμό τους ; Άσε που είχα μείνει με την εντύπωση οτι οι μή εγγεγραμμένοι δεν μπορούν να γράψουν.

Δεν βιάστηκα να σε κρίνω απλά θεώρησα κάπως υπερβολική την αντίδρασή σου. Πρόθεση να στην "πώ" ομολογώ οτι είχα και αυτό διοτι έχω να το κάνω καιρό και φαντάστηκα οτι θα σου είχε λείψει :-)
  #13  
Παλιά 23-12-06, 18:31
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρκετά ειπώθηκαν εκτός από οτιδήποτε έχει σχέση με αεροπορία. Οπότε μπαίνει λουκέτο και όποιος θέλει ας συνεχίσει σε άλλη θεματική ενότητα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.