Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-08, 16:02
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Ταξίδι στο παρελθόν και ...τεχνολογικό σόκ

Ας υποθέσουμε πως ο Στέλιος τελειώνει επιτέλους τη χρονομηχανή του.

Άρχισε τη κατασκευή της, πριν περίπου είκοσι χρόνια (παράλληλα με τη έναρξη λειτουργίας της AcroBase BBS). Μόλις προχτές, εκεί στο Μοναστηράκι (τον συνόδευα κι εγώ), μαζί με τα μπιχλιμπίδια για τη κατασκευή των περίφημων πλοίων του (αρχαίων και σύγχρονων), αγόρασε και τις τελευταίες λυχνίες, πηνία, ποτενσιόμετρα και όργανα μέτρησης (μόνο εκεί θα μπορούσε να τα βρει) για να ολοκληρώσει το project: «ταξίδι στο παρελθόν».

Μας βουτάει λοιπόν με δόλο, αφού μας καλέσει σπίτι του για να δοκιμάσουμε δήθεν, τα περίφημα σουτζουκάκια του και μας καθίζει στη χρονομηχανή. Ρυθμίζει τον διακόπτη έτσι, ώστε να μεταφερθούμε ακριβώς 100 χρόνια πριν, στο 1908.

Μαθημένοι στις σύγχρονες τεχνολογικές εξελίξεις, θα υποστούμε το σοκ της έλλειψης τους; Θα μας λείψουν πράγματι τα κινητά τηλέφωνα, οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές, η τηλεόραση, τα σύγχρονα μέσα μεταφοράς, όλα αυτά που κάνουν της ζωή, όπως τη γνωρίσαμε και τη ζούμε, πιο άνετη;

Ή όλα αυτά δεν είναι τίποτα άλλο, πέρα από ανθρώπινη ματαιοδοξία, που οδηγείται έντεχνα από την έμφυτη κλίση μας στην υπερκατανάλωση;

Θα μπορούσαμε άραγε να προσαρμοστούμε, έτσι όπως έχουμε μάθει να ζούμε, στο τρόπο ζωής, πριν 100 χρόνια; Τι είναι αυτό που θα σας έλλειπε περισσότερο; αυτό που δεν θα μπορούσατε να αποχωριστείτε;

(εξαιρούνται βέβαια όλα αυτά τα σύγχρονα τεχνολογικά επιτεύγματα, που έχουν σχέση με τη ιατρική επιστήμη, τη βελτίωση της ανθρώπινης υγείας και τελικά, την επιμήκυνση του μέσου όρου ζωής)

ΥΓ: μόνος μου το σκέφτηκα... το συζητήσαμε με τον δάσκαλό μας στο σχολείο, χθες...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to pazo For This Useful Post:
CORSAIR (08-11-08), Stanley (08-11-08)
  #2  
Παλιά 07-11-08, 16:07
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καταρχας να υπενθυμισω στους ρομαντικους που αβιαστα θα απαντησουν 'ναι θα ηθελα να πηγαινα, αχ τι ωραια που θα ηταν', οτι δε θα μπορουν να ακουσουν μουσικη

Ειναι απο τις πιο βασικες αλλα και διακριτικες "εξαρτησεις" που εχει ενας απλος ανθρωπος και καλως η κακως η φορητοτητα και διαθεσιμοτητα της ειναι αμεσα εξαρτημενη απο την τεχνολογια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gildor για αυτό το μήνυμα:
christi (07-11-08)
  #3  
Παλιά 07-11-08, 16:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι είναι αυτό που θα σας έλλειπε περισσότερο; αυτό που δεν θα μπορούσατε να αποχωριστείτε;
Αν με πήγαινε σε μια οργανωμένη φάρμα, τσιφλικάς με μερικές χιλιάδες στρεματα δικά μου, μια μια σπιταρόνα, τεράστια, με γελάδια άλογα κλπ, προσωπικά αν είχα αναμνήσεις από τον 21ο αιώνα, θα μου έλειπε αφάνταστα το ηλεκτρικό ρεύμα και ότι συνεπάγεται, πάνω απ όλα το φως τις νύχτες.
Θα μου έλειπε πάρα πολύ ... μην γελάσετε .... το χαρτί της τουαλέτας.

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να προσαρμοστώ, φτάνει να μην βρισκόμουν να καθαρίζω στάβλους γουρουνιών
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-08, 17:22
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Μία λέξη: πενικιλλίνη.

Όλα τα προαναφερθέντα είναι πολυτέλειες συγκριτικά. Σκεπτόμενοι τεχνολογία, κινητά, αυτοκίνητα, κλπ ξεχνάμε τα απλά πράγματα που έχουν κάνει τεράστια διαφορά στην ποιότητα ζωής μας. Πλέον θεωρούμε δεδομένο ότι δε θα πεθάνουμε πίνοντας νερό, ή από ένα κρύωμα ή από ένα (κατά τ'άλλα ελαφρύ) τραυματισμό.

Οι βασικές διαφορές είναι τόσο έντονες που . . . τις αγνοούμε και νομίζουμε ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα σοβαρό τα τελευταία 100 χρόνια.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Morgul For This Useful Post:
Oasis (08-11-08), Stanley (08-11-08)
  #5  
Παλιά 07-11-08, 22:48
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή όλα αυτά δεν είναι τίποτα άλλο, πέρα από ανθρώπινη ματαιοδοξία, που οδηγείται έντεχνα από την έμφυτη κλίση μας στην υπερκατανάλωση;
Ο ανθρωπος δεν εχει εμφυτη κλιση στην υπερκαταναλωση!!!

Αν υφισταται αυτη η κλιση, τοτε εχει καλλιεργηθει απο τις επιρροες (διαφημισεις, προτυπα της TV, δασκαλοι / γονεις / παιδεια) ιδιαιτερα κατα τις μικρες ηλικιες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-08, 12:11
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία λέξη: πενικιλλίνη.

Πλέον θεωρούμε δεδομένο ότι δε θα πεθάνουμε πίνοντας νερό, ή από ένα κρύωμα ή από ένα (κατά τ'άλλα ελαφρύ) τραυματισμό.
Χεχε, πολύ καλά το έθεσες. Δεν είναι τυχαίο οτι το προσδόκιμο επιβίωσης περίπου διπλασιάστηκε σε ένα αιώνα. Σήμερα έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο: περίπου 85% των ασθενών που διαγιγνώσκονται με καρκίνο πιστεύουν οτι δε θα πεθάνουν από την αρρώστια τους. Φυσικά δεν έχουν όλοι δίκιο, αλλά αυτό αντανακλά μια αλλαγή στη νοοτροπία: σήμερα το να πεθάνει κανείς θεωρείται αρκετές φορές "αφύσικο" ή "ιατρικό λάθος".

Και για όσους δεν παρακολουθούν τα σχετικά νέα:
- 1953 ανακάλυψη του DNA
- 2001 πρώτη έκδοση της αλληλουχίας τους ανθρώπινου DNA
- 2004 ολοκλήρωση της ανάλυσης της αλληλουχίας (quality control)
- 2005 περίπου 5000000 γνωστοί γενετικοί πολυμορφισμοί, στα πλαίσια του HapMap project
- 2007 πρώτες κλινικές γενετικές μελέτες ευρείας κλίμακας με ανάλυση εκατοντάδων χιλιάδων πολυμορφισμών σε χιλιάδες άτομα
- 2008 πρώτη δημοσίευση ολόκληρης αλληλουχίας του DNA ενός ατόμου (του Watson, που είχε πάρει το Nobel για την ανακάλυψη του DNA)
- 2008 πρώτη οριστική θεραπεία ασθενούς με μεταστατικό (!!) μελάνωμα χάρη σε καλλιέργεια κυττάρων ανοσοποιητικού και διέγερση in vitro
- τέλη 2008: πρώτες αναλύσεις αλληλουχίας (full genome sequencing) συγκεκριμένου ατόμου σε λιγότερο από 1 μήνα (η ίδια δουλειά που είχε πάρει 10 χρόνια για να ολοκληρωθεί το 2004 τώρα γίνεται σε 1 μήνα)
- χθες: πρώτη συγκριτική ανάλυση ολόκληρου του γενώματος ενός πληθυσμού λευχαιμικών κυττάρων ως προς φυσιολογικό δείγμα του ίδιου ατόμου (σα να λέμε το πλήρες και ακριβές γενετικό αποτύπωμα ενός καρκίνου...).

Η πρόοδος στον συγκεκριμένο τομέα είναι εξωπραγματική και ακόμα δεν έχει αγγίξει την κλινική πράξη ή τη συνείδηση του κόσμου. Αυτά που συμβαίνουν σήμερα στα εργαστήρια είναι απλά απίστευτα και οι περισσότεροι γιατροί (πόσο μάλλον οι ασθενείς!!) δεν έχουν πάρει ακόμα μυρωδιά τι έρχεται...

Τέλος πάντων, πάλι παρασύρθηκα επειδή χθες διάβαζα το τελευταίο τεύχος του nature (σελ 53 - 72) και κόντεψα να πέσω από την καρέκλα όταν είδα τις σχετικές δημοσιεύσεις...

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
Oasis (08-11-08)
  #7  
Παλιά 08-11-08, 14:52
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία λέξη: πενικιλλίνη.

Όλα τα προαναφερθέντα είναι πολυτέλειες συγκριτικά.................
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Χεχε, πολύ καλά το έθεσες. Δεν είναι τυχαίο οτι το προσδόκιμο επιβίωσης περίπου διπλασιάστηκε σε ένα αιώνα.
Καλά. Έχει γίνει παράδοση, μου φαίνεται, να μη διαβάζετε τα μηνύματα μέχρι το ...τέλος.

Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
(εξαιρούνται βέβαια όλα αυτά τα σύγχρονα τεχνολογικά επιτεύγματα, που έχουν σχέση με τη ιατρική επιστήμη, τη βελτίωση της ανθρώπινης υγείας και τελικά, την επιμήκυνση του μέσου όρου ζωής)
Κατά τ' άλλα, πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες του Stanley!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-11-08, 17:45
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θεωρώ ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα θα ήταν αυτό ακριβώς που είπε ο Αλέξιος...

Κατά τα άλλα τα πάντα αντέχω και μάλιστα προσπαθώ να τα ξεχνάω στις διακοπές μου εκτός από τη μουσική!
Μου έχει τύχει να μείνω νηστικός για μία μέρα, να μην πιω νερό για μία μέρα, αλλά να μην ακούσω μουσική; Ούτε στον χειρότερο εχθρό μου!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-08, 17:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε στον χειρότερο εχθρό μου!
Θα αγοράσεις ένα μαντολίνο και θα ξεκινήσεις να μάθεις ... μια χαρά θα ακούς και ζωντανό 3d ήχο
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-11-08, 18:31
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσαμε άραγε να προσαρμοστούμε, έτσι όπως έχουμε μάθει να ζούμε, στο τρόπο ζωής, πριν 100 χρόνια; Τι είναι αυτό που θα σας έλλειπε περισσότερο; αυτό που δεν θα μπορούσατε να αποχωριστείτε;
Νομίζω ότι αναγκαστικά θα εξοικειωνόμουνα με τις καινούριες συνθήκες ζωής που θα μου παρουσιάζονταν
γιατί ο παράγοντας της επιβίωσης θα ήταν πρωταρχικός και θα με οδηγούσε στην προσαρμογή δίχως να
έχω πολλά περιθώρια επιλογής.

Φυσικά αυτό που θα μου έλειπε περισσότερο θα ήταν η μοτοσικλέτα μου και ο γρήγορος τρόπος μετακίνησης
σε μακρινές αποστάσεις σε μικρό χρόνο. Επίσης θα μου έλειπε η έλλειψη της επιτάχυνσης και της ταχύτητας.
Αλλά νομίζω πως και εκεί θα συμβιβαζόμουνα με ένα γρήγορο ψηλό άλογο αφού δεν θα είχα κάποια άλλη επιλογή.

Όχι ο ελέφαντας δεν θα μου άρεσε για γρήγορο και ευέλικτο μεταφορικό μέσο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 08-11-08 στις 18:39
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-11-08, 18:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι ο ελέφαντας δεν θα μου άρεσε για γρήγορο και ευέλικτο μεταφορικό μέσο!
Με ένα αεροδυναμικό άρμα με τέσσερα μαύρα άλογα θα έκανες την ίδια φιγούρα. Έχουν και οι αγωνιστικές άμαξες τις σούζες
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-11-08, 19:45
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ένα αεροδυναμικό άρμα με τέσσερα μαύρα άλογα θα έκανες την ίδια φιγούρα. Έχουν και οι αγωνιστικές άμαξες τις σούζες
αρμα;; ΑΡΜΑ;;;

προτεινεις να παρει αρμα το καθ αρμα;;;

τσκ τσκ τσκ

O TEMPORA O MORES


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-11-08, 20:15
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Και εγώ νομίζω θα προσαρμοζόμουν μια χαρά στη νέα ζωή!

Δεν θα μου έλειπαν, ούτε κινητό (το χρησιμοποιώ ελάχιστα),
ούτε υπολογιστής (τον χρησιμοποιώ μέτρια ) και ελπίζω ούτε ηλεκτρικό ρεύμα (το χρησιμοποιώ παντού ε?).
Μια και θα μας είχαν απαγάγει κατά κάποιο τρόπο και δεν θα ήταν η οικογενειά μου εκεί,
νομίζω τελικά θα μου έλειπε η οικογένειά μου!

Απ' αυτό λοιπόν, θα χρειαζόμουν, θα μου έλειπε το εξής τεχνολογικό κατασκεύασμα:
το "χρονοτηλέφωνο" (!) να χρονο-τηλεφωνώ από "εκεί και τότε" (100 χρόνια πριν!) στο "εδώ και τώρα" στην οικογένειά μου και στους δικούς μου όλους!!!

Ναι, το χρονο-τηλέφωνο θα μου έλειπε!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-11-08, 21:11
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά. Έχει γίνει παράδοση, μου φαίνεται, να μη διαβάζετε τα μηνύματα μέχρι το ...τέλος.
Σύγχρονο τεχνολογικό επίτευγμα είναι η πενικιλλίνη μετά από 81 χρόνια;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:11.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.