Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-13, 22:31
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Μίκρυναν την Ελληνική ΑΟΖ από Καστελλόριζο προς Κύπρο;;

Αναδημοσιεύω αποσπάσματα από το άρθρο που βρίσκεται εδώ.

Το άρθρο αυτό θα είναι σύντομο αλλά σημαντικό. Σύμφωνα με απόφαση της κυβέρνησης η Στρογγύλη, ένα μικρό νησί δίπλα στο Καστελλόριζο κηρύχτηκε απο τη κυβέρνηση αρχαιολογικός χώρος. Αυτό σημαίνει ότι η νήσος Στρογγύλη με απόφαση της Ελληνικής κυβέρνησης έπαυσε να έχει οικονομική ζωή και να θεωρείται κατοικήσιμη.

Υπο τις προυποθέσεις αυτές και σύμφωνα με το Νόμο της Θάλασσας η νήσος Στρογγύλη δεν δικαιούται να έχει Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη (ΑΟΖ). Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι η Ελληνική ΑΟΖ μειώνεται κατά το ποσοστό που αναλογεί στη συνεισφορά στην Ελληνική ΑΟΖ από αυτό το νησί από τη περιοχή του Καστελλόριζου πρός τη Κύπρο.

Με την απόφαση αυτή η Ελληνική και η Κυπριακή ΑΟΖ παύουν να ακουμπούν!

Στη φωτογραφία φαίνεται η παλαιά Ελληνική ΑΟΖ ABCDE (κόκκινη γραμμή) και η νέα ABCDFG όπως προκύπτει σαν αποτέλεσμα της απόφασης της Ελληνικής κυβέρνησης. Η πράσινη γραμμή αντιστοιχεί στα χωρικά ύδατα που αντιστοιχούν στη Στρογγύλη (6 ναυτικά μίλια).

Με την αλλαγή της χρήσης του νησιού σε “αρχαιολογικό χώρο”, η Στρογγύλη παύει να είναι προσβάσιμη σε οιονδήποτε.

Παράλληλα παύει να έχει την οικονομική ζωή που είχε μέχρι τώρα από την ελεύθερη διακίνηση πολιτών σε αυτή ή έστω επειδή είχε ή επειδή πιθανόν να έχει ένα φάρο, γιατί άλλαξε η χρήση της. Αυτό είναι το σημαντικό σημείο της υπόθεσης, η αλλαγή χρήσης που οδηγεί στην αλλαγή πάσας οικονομικής δραστηριότητας που υπήρχε πάνω στο νησί! Η σημασία είναι στις λεπτομέρειες και η αλήθεια πάντα πονάει… “Αυτονόητο” δεν υπάρχει και το “αυτονόητο” παραμένει ένα απο τα όπλα της προπαγάνδας.

Όσο για το στρατιωτικό άγημα που υπάρχει επάνω της, σε λίγο καιρό αυτό αναγκαστικά θα αποχωρήσει. Έχουμε να κάνουμε δηλαδή και με γκριζάρισμα περιοχής, κάτι που θυμίζει τα όσα έγιναν στα Ίμια και την εποχή Σημίτη.

Σας επισυνάπτω την απόφαση για τη μετατροπή της χρήσης της νήσου Στρογγύλης σε αρχαιολογικό χώρο, που δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα το Έθνος προχτές! Κρατείστε τη για να τη θυμάστε.

...

To 2013 ανακάλυψε ξαφνικά το υπ. Εξωτερικών ότι η Στρογγύλη έχει αρχαία; Τυχαία γίνεται αυτό; Eίστε καλά;

Aποτέλεσμα της μετατόπισης των ορίων της Ελληνικής ΑΟΖ είναι να αυξηθεί η έκταση της Τουρκικής ΑΟΖ, που πλέον φτάνει μέχρι την Αιγυπτιακή ενώ η Ελληνική δεν ακουμπάει πλέον την Κυπριακή!

Αν διαβάσετε τις διασυνδέσεις που έχω δώσει στο κείμενο, θα διαπιστώσετε ότι η απόφαση του υπ. Εξωτερικών δεν ήταν τυχαία και μάλιστα αναμενόταν! Οι παπαγάλοι δούλευαν για πολύ καιρό στο θέμα και προετοίμαζαν τον κόσμο για την επερχόμενη απόφαση, που σύμφωνα με τους νόμους της προπαγάνδας θα έσκαγε μέσα σε ένα success story! Το success story είναι ότι ξαναξεκίνησαν οι συνομιλίες για τις ΑΟΖ μεταξύ Ελλάδας και Αιγύπτου…

Ίσως βρείτε και ενδιαφέρον να δείτε και τις ΑΟΖ άλλων χωρών εδώ. Δεν είμαι σίγουρος αν κάτι τέτοιο το βρείτε σε άλλο ιστολόγιο διεθνώς. Εδώ μπορείτε να διαβάσετε ένα παλαιό μου άρθρο για την Ιαπωνική ΑΟΖ. Διαβάστε το, για να δείτε τί κάνουν άλλοι όταν έχουν προβλήματα με γείτονες.

(η συνέχεια στην Πηγή)
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 11-09-13 στις 00:19
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-09-13, 00:21
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Άλλαξα τον τίτλο καθότι χωράει συζήτηση.
Δεν είμαι πολύ σίγουρος για το επιχείρημα του συγγραφέα.

Εάν ένα νησί δεν έχει κατοίκους ή αν είναι αρχαιολογικός χώρος, δεν έχει ΑΟΖ;
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-09-13, 00:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Έχω πει πολλές φορές, ότι ο καθένας στα blogs, γράφει ότι βλακεία του κατέβη.

Χωρίς καμιά διασταύρωση, χωρίς εξακριβωμένη πηγή.

Εγώ μπορώ αύριο να ανοίξω τρία bogs και να γράψω ότι ο Χρήστος, σούβλισε την γάτα του και την έφαγε. Μάλιστα με κάλεσε και εμένα, αλλά εγώ προτιμώ να κάνω γούτσου γούτσου τις γάτες, αλλά δεν τις βάζω στο στόμα μου.

Αυτό που προσπαθούν να πετύχουν τώρα, επειδή με τους εξ ανατολής γείτονες και συμμάχους, δεν μπορεί να γίνει σοβαρή κουβέντα, είναι να ορίσουν τα νότια σύνορα της ΑΟΖ, με Αίγυπτο και Λιβύη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-13, 09:18
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Μεταφέρω από το onalert.gr:


Μια απίστευτη γκάφα που θα είχε δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα στο θέμα του καθορισμού της ΑΟΖ αποφεύχθηκε τη τελευταία στιγμή.

Με γνωμοδότησή του το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο χαρακτηρισε το ανατολικότερο σημείο της Ελλάδας, τη Στρογγύλη, αρχαιολογικό χώρο.

Η συγκεκριμένη απόφαση μάλιστα επιχειρήθηκε να παρουσιαστεί ως “ασπίδα” για το νησί στο οποίο υπάρχει μία μικρή στρατιωτική δύναμη. Η οποία αν επικυρωνόταν η συγκεκριμένη γνωμοδότηση θα έπρεπε να αποχωρήσει! Και αυτό θα ήταν μέγα λάθος, γιατί η Στρογγύλη θα έμενε ακατοίκητη. Τι θα σήμαινε αυτό;

Οι αρχαιολογικοί χώροι δεν εχουν οικονομική δραστηριότητα και αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορούε η Στρογγύλη να έχει ΑΟΖ. Η ζημιά θα ήταν τεραστίων διαστάσεων αφού αν ...σβήναμε τη Στρογγύλη από το χάρτη της ΑΟΖ δεν θα μπορούσαμε να “ενωθούμε” με την ΑΟΖ της Κύπρου.

Η γκάφα ευτυχώς έγινε εγκαίρως αντιληπτή και η γνωμοδότηση του Κεντρικού Αρχαιολογικού Συμβουλίου, δεν προχώρησε παραπέρα με τον υπουργό Πολιτισμού Πάνο Παναγιωτόπουλο να μην υπογράφει.

Γράφτηκαν πολλά περί διαταγής αποχώρησης της ολιγομελούς στρατιωτικής δύναμης που βρίσκεται στο νησί και για “παράδοση” της Στρογγύλης. Δεν αλλάζει τίποτα απολύτως. Αλλά άπαντες θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-13, 09:21
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Πάντως, πέρα από τα διάφορα βλογκς που αναμασούν ό,τι τους πετάξουν, ελάχιστοι ασχολούνται με το θέμα.

Το ότι το γράφει το onalert δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι έτσι ακριβώς, όμως με προβληματίζει λίγο παραπάνω, γιατί το συγκεκριμένο κανάλι δε θα το έλεγα εκ δεξιών ακραίο.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-13, 09:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι το γράφει το onalert δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι έτσι ακριβώς, όμως με προβληματίζει λίγο παραπάνω, γιατί το συγκεκριμένο κανάλι δε θα το έλεγα εκ δεξιών ακραίο.
Συγχώρεσε με το on alert, είναι ακροδεξιάς απόκλισης, με σταγονίδια, από άλλες εποχές.

Δεν πιστεύω τίποτα, απ' όσα γράφει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-13, 11:40
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν γνωρίζω το θέμα, ωστόσο νομίζω πως για ΑΟΖ απαιτείται ΟΙκονομική δραστηριότητα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-13, 00:11
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Το άλλο είναι το χακραίο.
Δεν ξέρω τι ρόλο παίζει ο καθένας, απλά παρατηρώ.

Ίσως κάποιος που είναι πιο κοντά στα πράγματα να μπορεί να μας διαφωτίσει.

Πάντως, το θέμα μας δεν είναι τα κανάλια, αλλά η Νήσος.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:06.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.