Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Αεροπορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-11, 03:46
Το avatar του χρήστη Elrik
Elrik Ο χρήστης Elrik δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-17 04:38
Φύλο: Άντρας
Πετώντας πάνω απο την Ιαπωνία μερικά λεπτά μετά απο τον τραγικό σεισμό.

Το παρακάτω κείμενο γράφτηκε απο ένα πιλότο της Delta Airlines ο οποίος πετούσε την ημέρα που συνέβει ο τραγικός σεισμός της Ιαπωνίας.


"Αυτή τη στιγμή είμαι ακόμα μια χαρά στο δωμάτιο του ξενοδοχείου που διαμένουν τα πληρώματα στη Ναρίτα. Είναι 8 η ώρα το πρωί. Αυτή ήταν η πρώτη μου πτήση πάνω απο τον Ειρηνικό σαν καινούργιος, και πρόσφατα εκπαιδευμένος, κυβερνήτης για διεθνή δρομολόγια της Delta Airlines στα Boeing 767 και το πρώτο μου ταξίδι ήταν τουλάχιστον ενδιαφέρον ως τώρα. Είχα εκτελέσει ήδη τρεις υπερατλαντικές πτήσεις οπότε οι διαδικασίες ήταν σχεδόν ίδιες.


Βoeing 767 της Delta Airlines

Όλα πηγαίνανε υπέροχα μέχρι που φτάσαμε 100 μίλια έξω απο το Τόκυο και ξεκινήσαμε τη κάθοδο μας για το αεροδρόμιο. Η πρώτη ένδειξη οτι υπήρχε πρόβλημα ήταν οτι ο έλεγχος εναέριας κυκλοφορίας άρχισε να βάζει σε holding patterns τις εισερχόμενες πτήσεις. Στην αρχή νομίσαμε οτι αυτό ήταν κάτι συνηθισμένο λόγω της αυξημένης κυκλοφορίας. Στη συνέχεια λάβαμε ένα απευθείας μύνημα απο τα κεντικά της εταιρίας σχετικά με το σεισμό, το οποίο ακολούθησε και δεύτερο μύνημα το οποίο μας ειδοποίησε οτι ο προορισμός μας, το αεροδρόμιο της Ναρίτα, είχε κλείσει προσωρινά και αναμένεται να ανοίξει σύντομα (η εταιρία είναι πάντα αισιόδοξη στα μυνήματά της).

Απο τη δική μας τη πλευρά όμως βλέπαμε τα πράγματα διαφορετικά. Το άγχος του Ιάπωνα ελεγκτή εναέριας κυκλοφορίας ήταν μεγάλο και μας ειδοποίησε οτι θα περιμένουμε για "απροσδιόριστο" χρόνο. Κανένας δεν μπορούσε να καθορίσει πότε θα προσγειωθούμε οπότε έβαλα το συγκυβερνήτη μου και το δεύτερο πιλότο να βρούνε εναλλακτικά αεροδρόμια για προσγείωση καθώς και να προσέχουν τη στάθμη των καυσίμων η οποία ήταν τυπικά χαμηλή μετά το ταξίδι μας πάνω απο τον Ειρηνικό.

Δεν περασε πολύς χρόνος, ίσως δέκα λεπτά, πριν άλλες πτήσεις αρχισαν να ζητάνε εναλλακτικά αεροδρόμια για να προσγειωθούν. Η Air Canada, η Αmerican, η United, και άλλες, αναφέρανε καταστάσεις ελαχίστων καύσιμων. Εμείς είχαμε αρκετά καυσιμα για μιάμιση ως δύο ώρες αναμονής. Φυσικά με όλες τις αιτήσεις για εναλλακτικά αεροδρόμια η κατάσταση άρχισε να περιπλέκεται.

Ο έλεγχος εναέριας κυκλοφορίας της Ιαπωνίας ανακοίνωσε οτι η Ναρίτα είχε κλείσει απροσδιόριστα λόγω ζημιών. Όλες οι πτήσεις άρχισαν να ζητάνε αφίξεις σε άλλα αεροδρόμια όπως το Χανεάντα, κοντά στο Τόκυο, και μόλις μια ντουζίνα πτήσεων πήραν άδεια να προσγειωθούν εκει, οι ελεγκτές ανακοίνωσαν οτι η Haneada είχε μόλις κλείσει. Τώρα αντι για να περιμέμουμε, ξεκινήσαμε να ψάχνουμε για πιο μακρινά αεροδρόμια, όπως την Οσάκα ή την Ναγκόγια.


Χάρτης με τα κυριότερα αεροδρόμια της Ιαπωνίας

Ένα μεινονέκτημα ενός μεγάλου επιβατικού αεροσκάφους είναι ότι δεν μπορείς να προσγειωθείς σε οποιοδήποτε μικρό αεροδρόμιo. Ώς συνήθως χρειάζεται μεγάλος διάδρομος προσγείωσης και καθώς περισσότερα αεροσκάφη άρχισαν να προσεγγίζουν απο τα ανατολικά και τα δυτικά (όλα με λίγα καύσιμα) οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας ήταν ήδη στο όριο. Γρήγορα και χωρίς να περιμένω να μειωθούν ακόμα περισσότερο τα καύσιμά μου πήρα την άδεια για να πάω στη Ναγκόγια. Μερικά λεπτά αφού μας είχαν πεί να πάμε προς αυτή την κατεύθυνση ο ελεγκτής με "διέταξε" να κάνω στροφή 180 μοιρών. O εναέριος χώρος της Ναγκόγια είχε κορεσθεί με όλες τις πτήσεις και δεν μπορούσε να εξυπηρετήσει περισσότερες πτήσεις (βλέπε - το αεροδρόμιο ήταν πλήρες). Το ίδιο και το αεροδρόμιο της Οσάκα.

Με αυτή τη δήλωση, η κατάστασή μας άλλαξε απο "επαρκή καύσιμα" σε "ελάχιστα καύσιμα" μιας και έπρεπε να κοιτάξουμε για εναλλακτικά αεροδρόμια σε πιο μακρυνές αποστάσεις. Στην ίδια κατάσταση ήταν και μια πληθώρα αεροσκαφών, τα οποία απαιτούσαν και απειλούσαν τους ελεγκτές για να τους δώσουν άδεια προσγείωσης για άλλα αεροδρόμια. Στην αρχή η Air Canada και στη συνέχεια μια άλλη πτήση δήλωσαν κατάσταση εκτάκτου ανάγκης λόγω χαμηλών καυσίμων. Το πιο κοντινό αεροδρόμιο στο Τοκυο ήταν η αεροπορική βάση της Γιοκόντα. Προσπάθησα να κάνω το ίδιο και η απάντηση ήταν οτι το αεροδρόμιο ήταν κλειστό μιας και δεν υπήρχε άλλος χώρος.

Στο πιλοτήριο πλέον υπήρχαν τρεις πιλότοι, ο συγκυβερνήτης μου που φρόντιζε τις επικοινωνίες, ο δεύτερος πιλότος που είχε θαφτεί στους χάρτες αεροναυτιλίας ψάχνωντας για εναλλακτικά αεροδρόμια, επικοινωνόντας με τα κεντρικά της εταιρίας στην Ατλάντα και εγώ που πετούσα το αεροπλάνο. Επέλεξα την αεροπορική βάση της Misawa στο βόρειο άκρο του νησιού την νήσου Χονσου. Μπορούσαμε να πάμε εκεί με ελάχιστα καύσιμα. Ο έλεγχος εναέριας κυκλοφορίας δεν είχε κανένα πρόβλημα να μας ξεφορτωθεί απο το χάος της περιοχής του Τόκυο. Aκούσαμε τους ελεγκτές να στέλνουν τις πτήσεις προς το Sendai, ένα μικρό τοπικό αεροδρόμιο στις ακτές το οποίο αργότερα πλυμήρησε λόγω του τσουνάμι.



Τα κεντρικά απο την Ατλάντα μας έστειλαν ένα μύνημα ρωτώντας μας αν μπορούμε να συνεχίσουμε στο αεροδρόμιο της Chitose στη νήσο της Χοκάιντο βόρεια του Χόνσου. Και άλλα αεροπλάνα της Delta κατευθυνόντουσαν προς αυτή τη κατεύθυνση. Και άλλη αναστάτωση στο πιλοτήριο καθώς προσπαθούσαμε να βρουμε χάρτες, να ελέγξουμε το καιρό, τους χάρτες και πάνω απο όλα τα καύσιμα. Θα μπορούσαμε να φτάσουμε στο αεροδρόμιο και χωρίς να έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Καθώς προσεγγισαμε τη Misawa πηραμε άδεια να συνεχίσουμε για τη Chitose. Αναρωτιώμουν γιατί προσπερνούσαμε άλλα πιο κοντινά αεροδρόμια για άλλα πιο μακρινά και πως θα το δικαιολογούσα στην αναφορά μου αν κάτι πήγαινε στραβά.


To αεροδρόμιο του Sendai μετά απο το τσουνάμι

Ξαφνικά ο ελεγκτής μας έδωσε κατεύθυνση σε ένα σημείο κοντά στη Chitose και μας ειδοποίησε να περιμένουμε οδηγείες κράτησης (holding). Oι εφιάλτες μας πραγματοποιήθηκαν και η κατάστασή άρχισε να γίνεται χειρότερη. Μετά απο όλες τις διαδοχικές αλλαγές στη πτήση μας τα καύσιμα τελειώνανε γρήγορα. Επικοινώνησα με τον έλεγχο εναέριας κυκλοφορίας και αφου δεν μου έδωσαν άδεια για προσγείωση, ανακοίνωσα κατάσταση εκτάκτου ανάγκης λόγω χαμηλών καυσίμων. Ο ελεγκτής μου έδωσε άμεση προτεραιότητα* για το αεροδρόμιο της Chitose. Είχα ήδη αποφασίσει να δηλώσω κατάσταση εκτάκτου ανάγκης ασχέτως που ακόμα δεν είχαμε φτάσει στα 30 λεπτά καυσίμου.

Τελικά προσγειωθήκαμε στη Chitose και τροχοδρομήσαμε σε ένα μακρυνό χώρο στάθμευσης οπου παρακολουθήσαμε μια σειρα άλλων αεροσκαφών να προσγειώνονται. Στο τέλος, η Delta είχε δύο 747, το 767 μου και ένα 777 στο αεροδρόμιο. Στη συνέχεια είδαμε δύο αεροπλάνα της American Airlines, ένα της United και δύο της Air Canada καθώς και πολλά της Al Nippon και της Japan Air Lines.

9 ώρες μετά, το προσωπικό εδάφους της Japan Air Lines έφερε μια σκάλα στο αεροσκάφος και τελικά αποβιβαστήκαμε."


*Όταν ένα αεροσκάφος δηλώσει κατάσταση εκτάκτου ανάγκης, η πτήση έχει προτεραιότητα απο οποιαδήποτε άλλη πτήση.


Πηγή
__________________
I do not pretend to know what many ignorant men are sure of.Clarence Darrow
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Elrik For This Useful Post:
Archmage (22-03-11), HelenA (22-03-11), Xenios (22-03-11)
  #2  
Παλιά 22-03-11, 11:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πραγματική εκπληκτική περιγραφή, δείχνει όλη την αγωνία των πιλότων, να προσγειώσουν τα αεροπλάνα τους, κάτι που δεν είναι καθόλου πρωτόγνωρο.

Σε ώρες μεγάλης συμφόρησης των αεροδρομίων ή από καιρικές συνθήκες (χαμηλή νέφωση, δυνατοί πλευρικοί άνεμοι, χιόνι) ή άλλες έκτακτες καταστάσεις, αεροπλάνα και πιλότοι, φτάνουν στα όρια τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.