Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 09-12-08, 14:36
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από zefuros Εμφάνιση μηνυμάτων
Με εχουν σταματησει 3 φορές για έλεγχο, η μία μάλιστα απο ασφαλίτες. Ποτέ δεν ειχα κανένα πρόβλημα. Φυσικά, δεν ειχα κια πανω μου τίποτε το παράνομο.

ουτε και εκεινος ο φοιτητης που τον εδειρε η ζαρντινιερα...αλλο σου λεω και αλλο απαντας...


σου ειπα : εξαρταται σε ποιον θα πεσεις...επειδη καλοπεσες μερικες φορες δεν σημαινει οτι παντα θα ειναι ετσι...

σου ευχομαι να μην σου τυχει
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-12-08, 14:53
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από zefuros Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την άλλη μεριά, εσυ που τρέχεις, μπορεί να εισαι ενας εμπορος ναρκωτιών, η ένας υποπτος για δολοφονία στην διπλανή τράπεζα και για το οποίο εχει πέσει σημα.
Αυτό όμως δεν πρέπει να του δώσει το δικαίωμα να πυροβολήσει, να εκτελέσει. Δεν είναι δικαστής. Το καθήκον του (διορθώστε με αν κάνω λάθος) είναι να τον ακινητοποιήσει και να το συλλάβει, όχι να τον σκοτώσει.

Αρχική Δημοσίευση από zefuros Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι όταν μπεί κάποιος στο σπίτι σου, καλέσεις την αστυνομία, ερθουν άοπλοι και τους βγάλει όπλο για να σκοτώσει αυτούς και εσενα, τι θα κάνουν?

Οταν τους καλούν από μια τράπεζα για ενοπλη ληστεία, θα πάνε με σοκολατάκια?
Έτσι μάλιστα! Μιλάμε για ένα έγκλημα με όπλα όπου απειλούνται ζωές και καλούνται αστυνομικοί. Υπάρχει μια σημαντική διαφορά. Μήπως θα έπρεπε να ρυθμιστεί καλύτερα το ποιος θα κουβαλάει τι;

Αν ο συγκεκριμένος αστυνομικός δεν κρατούσε στα χέρια του μια μηχανή του θανάτου, δε θα θρηνούσαμε το παιδί. Έτσι θα προστατευόταν και ο ένας αλλά και ο άλλος. Την ευθύνη των γεγονότων δεν την ρίχνω αποκλειστικά στον αστυνομικό, αλλά και στον μηχανισμό που τον οπλίζει. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή.
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-12-08, 15:05
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kanaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό όμως δεν πρέπει να του δώσει το δικαίωμα να πυροβολήσει, να εκτελέσει. Δεν είναι δικαστής. Το καθήκον του (διορθώστε με αν κάνω λάθος) είναι να τον ακινητοποιήσει και να το συλλάβει, όχι να τον σκοτώσει.

.
Να κανεις παραθεση ολα τα γραφομενα μου, οπου λέω
"Δεν απειλειται η ζωή του, και δεν συμφωνω να πυροβολεί κανείς, "
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-12-08, 16:34
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από kanaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάλι αν φύγω τρέχοντας, γιατί πρέπει να βγάλει όπλο; Απειλείται η ζωή του;
Αρχική Δημοσίευση από zefuros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν απειλειται η ζωή του, και δεν συμφωνω να πυροβολεί κανείς, όπως γινεται βαση νομου σε άλλες χωρες.
Ως απάντηση σε ερώτησή μου που με κάλυψε δεν έχω κάτι να σχολιάσω.

Μετά όμως αντιφάσκεις όταν λες:
Αρχική Δημοσίευση από zefuros Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την άλλη μεριά, εσυ που τρέχεις, μπορεί να εισαι ενας εμπορος ναρκωτιών, η ένας υποπτος για δολοφονία στην διπλανή τράπεζα και για το οποίο εχει πέσει σημα.
Για αυτό κι απάντησα "Αυτό όμως δεν πρέπει να του δώσει το δικαίωμα να πυροβολήσει", αναφερόμενη στις περιπτώσεις που έχει συμβεί το άδικο και μοιραίο.

Αρχική Δημοσίευση από zefuros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειμαι εγώ αυτός που θα θέσει κανόνες εμπλοκής - ας τα βρουν αλλοι αυτά
Κάπου εκεί πάω κι εγώ. Μήπως πρέπει να αναθεωρηθεί τι είδος όπλου να έχει ο κάθε αστυνομικός ανάλογα με την ειδικότητα και τα καθήκοντά του;

Μήπως αρκούν οι πλαστικές σφαίρες, τα όπλα ακινητοποίησης; Μήπως υπάρχουν άλλα όπλα που να μην δίνουν τέλος στη ζωή κάποιου αλλά ταυτοχρόνως να επιτρέπουν τους αστυνομικούς να εκτελούν το καθήκον τους;

Γιατί δεν προστατεύονται οι ίδιοι οι αστυνομικοί από τυχόν πράξεις τους; Γιατί δεν υπάρχει μια πρόληψη ώστε η σύζυγος και τα παιδιά τους να μην υποστούν τις βαριές συνέπειες του να μετατρέπονται σε οικογένεια δολοφόνων;

Δεν άνοιξα το παρόν θέμα για να τα βάλω με το σύνολο των αστυνομικών, αλλά για να αναθεωρήσω το σύστημα προστασίας των πολιτών. Είναι κάτι που με απασχολεί ως πολίτης αλλά και ως συγγενή αστυνομικού.
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-12-08, 17:10
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
To μονο σιγουρο ειναι πως υπάρχει θεμα αναδιοργάνωσης. Χρειαζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-12-08, 17:49
legend77 Ο χρήστης legend77 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-02-09 15:32
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι αστυνομικοί πολύ καλά κάνουν και έχουν όπλα. Το έγκλημα της υπόθεσης είναι ότι δεν είναι σωστές οι διαδικασίες έτσι ώστε να επιλέγονται αυτοί που πρέπει να το κατέχουν. Το έχουνε δωράκι το όπλο, σαν μπόνους ένα πράγμα, γίνεσαι αστυνομικός και έχεις το δικαίωμα να το έχεις. Σιγά μην βάλουμε κόσμο να το ψάξει! έχετε δει τις λειτουργικές δαπάνες του δημοσίου? Σιγά μην ξοδευτούμε! Το 8έμα λύνεται μα8ηματικά. Δίνουμε λύση σε 500 περιπτώσεις κάνουμε λά8ος σε καμια κατοστή, εντάξει καλό κάνουμε, τηρουμένων των αναλογιών. Και τι έγινε που πεθαίνει ο κόσμος απο 1-2 3...99 100 λάθη? Εδώ σκοτώνονται 20 την εβδομάδα στους δρόμους, για 100 άτομα κάνετε έτσι?


Όχι, σε παρακαλώ μην επιμένεις, η Ελλάδα δεν συνορεύει ούτε με την Κένυα ούτε με την Ακτή Ελεφαντοστού!
__________________
Aιν υδα ώτυ ουδαιν ιδα Corporation 1992 Inc.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-12-08, 17:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
σου ειπα : εξαρταται σε ποιον θα πεσεις...επειδη καλοπεσες μερικες φορες δεν σημαινει οτι παντα θα ειναι ετσι...
Όχι δεν έτσι. Αν είσαι Καρβέλας και κάνεις μαγκιές και ξέρεις ποιος είμαι εγώ, θα πας στην μπουζού. Δεν πείραξαν κανένα για κανένα λόγο.

Ασφαλώς δεν είναι άγιοι, ασκούν εξουσία πολλές φορές με άσχημο τρόπο. Όμως αυτοί αντιμετωπίζουν κάθε μέρα κάθε καρυδιάς καρύδι, είναι κακοπληρωμένοι και κακοεκπαιδευμένοι. Χρειάζεται κατανόηση και αυτές οι ανοησίες για τις ζαρντινιέρες να λείψουν επιτέλους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-12-08, 18:00
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρειάζεται κατανόηση και αυτές οι ανοησίες για τις ζαρντινιέρες να λείψουν επιτέλους.
Τι λες βρε Στέλιο;
Πλάκα μας κάνεις τώρα;
Δηλαδή όταν δούλευα σε πιτσαρία και ήμουν ανεκπαίδευτος και κακοπληρωμένος θα είχα το δικαίωμα να σου πετάξω τη μακαρονάδα στο κεφάλι και να σου χώσω και το πιρούνι στη μύτη;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-12-08, 18:04
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως αυτοί αντιμετωπίζουν κάθε μέρα κάθε καρυδιάς καρύδι, είναι κακοπληρωμένοι και κακοεκπαιδευμένοι.
Και δέχονται πιέσεις, απειλούνται, αγχώνονται... Και τσατίζονται και τυφλώνονται όπως ο καθένας από μας... Και μια μέρα κάποιος υπερφορτωμένος θα κάνει το μοιραίο λάθος και θα κλαίμε πάλι.

Μπορούν να λείπουν οι σφαίρες; Πόσο απαραίτητες είναι;
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-12-08, 18:11
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρειάζεται κατανόηση και αυτές οι ανοησίες για τις ζαρντινιέρες να λείψουν επιτέλους.

λυπαμαι αλλα οσο συμβαινουν ζαρντινιερες θα τις σχολιαζω ειτε σου αρεσει ειτε οχι...

δεν θα εθελοτυφλουμε επι πλεον ουτε θα χαριζωμαστε στην παρανομη χρηση βιας

δεν ειπαμε οτι ολοι οι μπατσοι ειναι τετοιοι ουτε ομως και πας μπατσος αγγελος..

ηρεμησε πια
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην papa για αυτό το μήνυμα:
  #26  
Παλιά 09-12-08, 18:21
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ok

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή όταν δούλευα σε πιτσαρία και ήμουν ανεκπαίδευτος και κακοπληρωμένος θα είχα το δικαίωμα να σου πετάξω τη μακαρονάδα στο κεφάλι και να σου χώσω και το πιρούνι στη μύτη;
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-12-08, 18:26
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Για μισό λεπτό βρε παιδιά... για μισό...

Τη δικαστική απόφαση, ποιος την έβγαλε; η ΓΑΔΑ; το αρμόδιο τμήμα ασφαλείας; ο Υπουργός Δικαιοσύνης;

Το δικαστήριο δεν την έβγαλε; και μετά το εφετείο;

Δεν έχω προσωπική άποψη για την υπόθεση, αλλά... δεν ήταν ευθύνη των κατηγόρων, να προσκομίσουν τα στοιχεία εκείνα, που πέρα από κάθε αμφιβολία θα καταδίκαζαν τους κατηγορούμενους; τί πρότεινε ο εισαγγελέας;

με μπερδεύετε... κάτι δεν πάει καλά με όλη αυτή την ιστορία... με βάση, αυτά που είδαμε στα σχετικά βίντεο (αλήθεια, αυτά προσκομίστηκαν και έγιναν δεκτά από το δικαστήριο, ως στοιχεία; ), η ενοχή και κατά συνέπεια η καταδίκη τους, έπρεπε να είναι αναμφισβήτητη. Κάποιος φαίνεται, δεν έκανε όπως έπρεπε τη δουλειά του... ή όχι;

Edit:

Η έκδοση της απόφασης του Τριμελούς Εφετείου Θεσσαλονίκης, αναβλήθηκε για την επόμενη Τρίτη. Ο εισαγγελέας πρότεινε την ενοχή επτά απ' τους οκτώ κατηγορούμενους κατά περίπτωση, για τα αδικήματα της επικίνδυνης σωματικής βλάβης και της απλής συνεργίας σε αυτή.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 09-12-08 στις 19:07
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-12-08, 22:25
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασφαλώς δεν είναι άγιοι, ασκούν εξουσία πολλές φορές με άσχημο τρόπο. Όμως αυτοί αντιμετωπίζουν κάθε μέρα κάθε καρυδιάς καρύδι, είναι κακοπληρωμένοι και κακοεκπαιδευμένοι. Χρειάζεται κατανόηση
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-12-08, 13:46
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
η πένα είναι το όπλο του δημοσιογράφου, ας τους αφοπλίσουν και αυτούς!!
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-12-08, 13:51
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Εμένα γιατί μου φαίνεται "απαράδεκτη" η αναβολή της απόφασης;
Αν η δικαιοσύνη έχει άποψη γιατί να μην εκφραστεί;
Αν όμως έπρεπε να "βγει" απαλλακτική τότε κρίθηκε πως είναι λάθος περίοδος;
Και αν σε μια εβδομάδα (που δεν το εύχομαι) έχουμε συνέχιση των επεισοδίων θα πάρει κι άλλη παράταση;
Νομίζω πως μαζί με τα μοναστηριακά και την Ζήμενς ξεχάσαμε και τα (παρα)δικαστικά.

Τέλος σαφώς υπάρχουν αστυνομικοί ευσυνείδητοι που κάνουν την δουλειά τους με αγάπη και σεβασμό (και γνωρίζω προσωπικά πολλά παραδείγματα), αλλά υπάρχουν και φυντάνια απαράδεκτα (επίσης υπάρχουν άφθονα προσωπικά παραδείγματα)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:07.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.