Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #856  
Παλιά 28-06-12, 19:22
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από gate13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρτε l glutamine kai Προβιοτικά.Αξίζουν τον κόπο...Επικυρωμένο αποτέλεσμα από την σημερινή κολονοσκόπηση
Δηλαδή?? πληροφορίες παραπάνω??
ευχαριστω....
Απάντηση με παράθεση
  #857  
Παλιά 29-06-12, 11:49
Το avatar του χρήστη gate13
gate13 Ο χρήστης gate13 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-09-12 17:10
L glutamine 125 g metabolimics health sign(1 koutalia 3 fores th mera 1 wra prin to faghto)
Vsl3 probiotiko 2 skones th mera meta to prwino-braduno.

http://www.blueforce.gr/index.php?ID=news&Rec_ID=98
http://www.vita4you.gr/index.php?pag...id=355&lang=el
Απάντηση με παράθεση
  #858  
Παλιά 29-06-12, 21:17
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
για πόσο καιρό τα έπερνες??
και για πόσο καιρό πρέπει να τα παίρνει κανείς??
Απάντηση με παράθεση
  #859  
Παλιά 30-06-12, 21:47
Το avatar του χρήστη gate13
gate13 Ο χρήστης gate13 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-09-12 17:10
Τα παίρνω ακόμα...
Μόνιμα είναι από τα βασικά μέρη της θεραπείας που έχω επιλέξει.
Δεν ωθώ κάποιον να το κάνει.Λέω πως εμένα με βοήθησαν πάρα πολύ απλά.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην gate13 για αυτό το μήνυμα:
bazexa (30-06-12)
  #860  
Παλιά 06-07-12, 09:29
ok* Ο χρήστης ok* δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-07-12 22:31
Καλημέρα σε όλους, είμαι καινούρια στο forum, αν και έχω διαγνωστεί με Crohn πριν από 8 χρόνια. Τα 2 πρώτα χρόνια ήταν γεμάτα εξάρσεις και έπαιρνα Asacol και Budenofalk. Μετά για 6 χρόνια ήμουν σε ύφεση χωρίς αγωγή, μόνο με διατροφή. Έχει 2-3 μήνες που με ξαναθυμήθηκε. Έκανα αγωγή πάλι με Budenofalk, αλλά μόλις προσπάθησα να τα μειώσω ξανάρχισαν τα συμπτώματα. Τώρα ο γιατρός μου λέει πως πρέπει να προχωρήσω σε αζαθειοπρίνη. Εγώ φοβάμαι τις παρενέργειες και ότι σε μια επόμενη έξαρση θα πρέπει να προχωρήσω σε βιολογικούς παράγοντες. Επίσης, θέλω να πιστεύω πως μετά από τόσα χρόνια ύφεσης θα μπορέσει να υποχωρήσει με πιο απλά μέτρα. Μπορείτε να μου πείτε τις εμπειρίες σας με την αζαθειοπρίνη, θετικές ή αρνητικές; Επίσης, έχω σκεφτεί διάφορες εναλλακτικές θεραπείες που έχω βρει στο διαδίκτυο και αναρωτιέμαι αν τα έχει καταφέρει κανείς με αυτόν τον τρόπο. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #861  
Παλιά 06-07-12, 11:39
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ok* Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους, είμαι καινούρια στο forum, αν και έχω διαγνωστεί με Crohn πριν από 8 χρόνια. Τα 2 πρώτα χρόνια ήταν γεμάτα εξάρσεις και έπαιρνα Asacol και Budenofalk. Μετά για 6 χρόνια ήμουν σε ύφεση χωρίς αγωγή, μόνο με διατροφή. Έχει 2-3 μήνες που με ξαναθυμήθηκε. Έκανα αγωγή πάλι με Budenofalk, αλλά μόλις προσπάθησα να τα μειώσω ξανάρχισαν τα συμπτώματα. Τώρα ο γιατρός μου λέει πως πρέπει να προχωρήσω σε αζαθειοπρίνη. Εγώ φοβάμαι τις παρενέργειες και ότι σε μια επόμενη έξαρση θα πρέπει να προχωρήσω σε βιολογικούς παράγοντες. Επίσης, θέλω να πιστεύω πως μετά από τόσα χρόνια ύφεσης θα μπορέσει να υποχωρήσει με πιο απλά μέτρα. Μπορείτε να μου πείτε τις εμπειρίες σας με την αζαθειοπρίνη, θετικές ή αρνητικές; Επίσης, έχω σκεφτεί διάφορες εναλλακτικές θεραπείες που έχω βρει στο διαδίκτυο και αναρωτιέμαι αν τα έχει καταφέρει κανείς με αυτόν τον τρόπο. Ευχαριστώ.
Καλημέρα...
Αζαθειοπρίνη από 9/2/2011..
Μέχρι τώρα όλα καλά... τακτικές εξετάσεις αίματος (γενικη, αμυλαση, τρανσαμινασες) κάθε δυο μηνες για να προσεχω τυχον επιπλοκες σε παγκρεας, λευκα αιμοσφαιρια και συκωτι...
δοξα τω θεώ.... έχω ακουσει διαφορα για την aza... σε μενα λειτουργει μεχρι τωρα τουλαχιστον... ότι θες ρωτα....
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamanicks για αυτό το μήνυμα:
ok* (08-07-12)
  #862  
Παλιά 06-07-12, 17:30
Το avatar του χρήστη kostas.
kostas. Ο χρήστης kostas. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-17 20:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
πήρα αζαθρειοπίνη τον Μάρτιο και με πείραξε πάρα πολύ.....μου δημιούργησε οξεία παγκρεατίτιδα και μπήκα στο νοσοκομείο για 3 ημέρες....
μετά απ' αυτό ξαναπήρα budecol μέχρι που προχτές ξεκίνησα το remicade....
την άλλη εβδομάδα θα κάνω την δεύτερη δόση.....ελπίζω να τα παω καλά γιατί η αζαθρειοπρίνη μου άφησε άσχημες εντυπώσεις....
__________________
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas. : 07-07-12 στις 00:29
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην kostas. για αυτό το μήνυμα:
ok* (08-07-12)
  #863  
Παλιά 06-07-12, 23:57
Olia Ο χρήστης Olia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-07-12 17:38
Γεια σας παιδια ειμαι νεο μελος στο forum και πριν λιγες ημερεςεμαθα πως πασχω και εγω απο τη νοσο του Crohn...ειμαι 29 χρονων και τα πρωτα συμπτωματα ξεκινησαν στα 23 μου ..νομιζα πως εχω τον συνδρομο ευερεθιστου εντερου και προσπαθουσα να το αντιμετωπισω με διατροφη αλλα ματαια..με αποτελεσμα να υποφερω χωρις να μπορω να κανω κατι!δε μπορουσα να λειτουργησω στην εργασια μου και σε οποιαδηποτε αλλη δραστηριοτητα και να μην εχω καν ζωη..ειχα κλειστει σπιτι και γενικα στον εαυτο μου οι κολονοσκοπησεις ηταν καθαρες διοτι εβλεπαν μονο το παχυ εντερο το οποιο δεν επασχε..το προβλημα υπηρχε στο λεπτο..σε λιγες μερες εχω ραντεβου για εντεροκλυση οπου και θα διαγνωστει μεχρι που υπαρχει το προβλημα για να ξεκινησω τη καταλληλη θεραπεια ..ειμαι πλεον ευτυχισμενη που ξερω τον''εχθρο''και μπορω πια να τον αντιμετωπισω και με φαρμακα :-)))) και φανταζομαι πως θα μπορεσω και εγω να ζησω μια φυσιολογικη ζωη...θα μπορω πλεον να εργαζομαι να μη νιωθω ατονια και κοπωση ! τα τελευταια 7 χρονια για μενα υπηρξαν εφιαλτικα ..χωρις κανενα νοημα και με φοβερη ταλαιπωρια ..σε αυτο το forum διαπιστωσα πως δενειμαι μονη μου και μπορω να το μοιραστω με εσας που μονο καποιος που το εχει περασει μπορει να καταλαβει ..ευχομαι σε ολους να εχετε δυναμη και να ξερετε πως ειναι σημανντικο οταν αποκαλυπτεται στο τελος ο εχθρος ..το προβλημα ειναι οταν δεν τον γνωριζεις ..θα ηθελα να μου πειτε και εσεις ποσο αλλαζει και αν πραγματικα βοηθουν τα φαρμακα .Σας ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #864  
Παλιά 09-07-12, 16:51
marjane Ο χρήστης marjane δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-12 16:56
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ok* Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους, είμαι καινούρια στο forum, αν και έχω διαγνωστεί με Crohn πριν από 8 χρόνια. Τα 2 πρώτα χρόνια ήταν γεμάτα εξάρσεις και έπαιρνα Asacol και Budenofalk. Μετά για 6 χρόνια ήμουν σε ύφεση χωρίς αγωγή, μόνο με διατροφή. Έχει 2-3 μήνες που με ξαναθυμήθηκε. Έκανα αγωγή πάλι με Budenofalk, αλλά μόλις προσπάθησα να τα μειώσω ξανάρχισαν τα συμπτώματα. Τώρα ο γιατρός μου λέει πως πρέπει να προχωρήσω σε αζαθειοπρίνη. Εγώ φοβάμαι τις παρενέργειες και ότι σε μια επόμενη έξαρση θα πρέπει να προχωρήσω σε βιολογικούς παράγοντες. Επίσης, θέλω να πιστεύω πως μετά από τόσα χρόνια ύφεσης θα μπορέσει να υποχωρήσει με πιο απλά μέτρα. Μπορείτε να μου πείτε τις εμπειρίες σας με την αζαθειοπρίνη, θετικές ή αρνητικές; Επίσης, έχω σκεφτεί διάφορες εναλλακτικές θεραπείες που έχω βρει στο διαδίκτυο και αναρωτιέμαι αν τα έχει καταφέρει κανείς με αυτόν τον τρόπο. Ευχαριστώ.
Καλησπέρα. κ εγω με salofalk k budenofalk ήμουν για ενα εξάμηνο από τότε που με εμφανίστηκε η νοσος Crohn(Νοέμβριος 2011) αλλά τα πράγματα δεν έστρωναν...έτσι ξεκίνησα αζαθειοπρίνη αλλά είχα διάφορες <περίεργες> ενοχλήσεις κ έτσι ο γιατρός μου με ξεκίνισε remicade και αμέσως είδα τρελή διαφορά(τρώω και πίνω με μέτρο από τα πάντα).Στον καθένα μας διαφορετικά μας την <λέει> και μας πιάνει κάθε φάρμακο...το θέμα είναι να βρεις αυτό που σε κάνει καλύτερα. Μην αγχώνεσαι γενικά με κάθε νέα θεραπεία...Αυτά!Εύχομαι να έχω βοηθήσει!Καλό μεσημέρι κ να δροσίσει σύντομα γιατί αρχίζει να μην παλεύεται η κατάσταση...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην marjane για αυτό το μήνυμα:
ok* (23-07-12)
  #865  
Παλιά 10-07-12, 00:42
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
καμιά εμπειρία από ομοιπαθητική;
Απάντηση με παράθεση
  #866  
Παλιά 10-07-12, 15:34
Olia Ο χρήστης Olia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-07-12 17:38
.....

Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
καμιά εμπειρία από ομοιπαθητική;
Katarina egw ekana ena xrono omoiopathitikh mou efugan tou kosmou ta xrhmata 150 h episkepsh kai den eida kamia diafora alloi lenepws vohthaei dokimase to an theleis alla nomizw pws ta farmaka einai aparaithta isws sunduasmos :-)
Απάντηση με παράθεση
  #867  
Παλιά 11-07-12, 01:06
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Olia Εμφάνιση μηνυμάτων
Katarina egw ekana ena xrono omoiopathitikh mou efugan tou kosmou ta xrhmata 150 h episkepsh kai den eida kamia diafora alloi lenepws vohthaei dokimase to an theleis alla nomizw pws ta farmaka einai aparaithta isws sunduasmos :-)
αύριο θα πάω στον ομοιοπαθητικό... ελπίζω να κρίνει σωστά την κατάσταση και να είναι κάπως σίγουρος για το αν θα με βοηθήσει καθόλου ή όχι. πραγματικά έχω κουραστεί. δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει μ αυτή τη νόσο. εκεί που ήμουν π.χ. μια χαρά, χθες έκανα 10 διάρροιες! έλεος! μόνο τα ανοσοκατασταλτικά βοηθάνε πια σ αυτή τη νόσο; είμαι πάρα πολυ απογοητευμένη και νευριασμένη...
Απάντηση με παράθεση
  #868  
Παλιά 12-07-12, 11:56
Το avatar του χρήστη gate13
gate13 Ο χρήστης gate13 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-09-12 17:10
Εύχομαι να βρεις άκρη..
Απάντηση με παράθεση
  #869  
Παλιά 13-07-12, 20:33
Το avatar του χρήστη kostas.
kostas. Ο χρήστης kostas. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-17 20:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
τι γίνετε ρε παιδιά με τα φάρμακα ...!!!!!
τον τελευταίο καιρό χτενίζω την μισή Αθήνα για να τα βρω...
__________________
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Απάντηση με παράθεση
  #870  
Παλιά 13-07-12, 22:10
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από kostas. Εμφάνιση μηνυμάτων
τι γίνετε ρε παιδιά με τα φάρμακα ...!!!!!
τον τελευταίο καιρό χτενίζω την μισή Αθήνα για να τα βρω...
Το κράτος μας σκοτώνει ύπουλα και σιγά σιγά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6 (0 μέλη και 6 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:01.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.