Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Τηλεόραση Ράδιο και ΜΜΕ
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-12-08, 13:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζητώ συγγνώμη για τη μεταφορά της είδησης αυτής, που τελικά αποδείχτηκε ψεύτικη.
Δεν έχω πρόθεση να κάνω προσωπικές αιχμές, για τις όποιες αντιρρήσεις είχα και έχω για αναδημοσιεύσεις των blogs. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι μια είδηση, ξεκινάει από ένα blog ράδιο αρβύλα και αναπαράγεται από εκατοντάδες blogs.

Δεν θα βρει κανείς, που πως πότε από ποιον και γιατί, γράφτηκε αυτή η είδηση. Δεν αμφισβητώ την εγκυρότητα των σοβαρών blogs, αλλά την συντριπτική πλειοψηφία των ανυπόγραφων και αμφίβολων θεμάτων. Δεν νομίζω ότι έχουν θέση εδώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-12-08, 14:57
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω πρόθεση να κάνω προσωπικές αιχμές, για τις όποιες αντιρρήσεις είχα και έχω για αναδημοσιεύσεις των blogs. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι μια είδηση, ξεκινάει από ένα blog ράδιο αρβύλα και αναπαράγεται από εκατοντάδες blogs.
Ο καλός ερευνητής (η μάλλον κάθε ερευνητής, αλλιώς δεν έχει το δικαίωμα να αποκαλείται έτσι) αναφέρει τις πηγές του.

Ένα blog που δεν αναφέρει τις πηγές του είναι ζημιογόνο για δύο λόγους:
  1. Αποκλείει την ανεξάρτητη έρευνα των λεγομένων του (άρα είναι ύποπτο). Αυτό είναι βασική επιστημονική παραδοχή. Όταν ισχυρίζεσαι κάτι πρέπει να επιτρέπεις στους αναγνώστες σου να επιχειρήσουν να ακολουθήσουν το λογισμό σου μέσω των πηγών σου.
  2. Εμποδίζει άλλους bloggers να αποφύγουν βρόγχους ανάδρασης και διαιώνισης ανακριβειών. Ο Γιώργος λέει ότι οι σκύλοι είναι πράσινοι. Ο Δημήτρης διαβάζει το post και γράφει ένα δικό του λέγοντας ότι οι σκύλοι είναι πράσινοι. Ο Γιώργος βλέπει το post του Δημήτρη και λέει «αποδείχθηκε! Ένα blog λέει ότι οι σκύλοι είναι πράσινοι!». Τρία τέσσερα post από άλλους, και το γεγονός αυτό καταλήγει στο Google, όπου η Σοφία, ψάχνοντας για το χρώμα των σκύλων, μαθαίνει ότι χιλιάδες άτομα πιστεύουν ότι είναι πράσινο.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-01-09, 00:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ενα πασιγνωστο ωραιο κειμενο που συγκινει

Προσωπικα παντως κατι μου λεει οτι προκειται για hoax.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 17-01-09 στις 15:02
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-01-09, 13:12
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Ναι, πρόκειται για hoax που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο από το 1999.

Την ιστορία για το πως διαδόθηκε, αφηγείται ο Μεξικανός ερευνητής Raúl Trejo Delarbre σε άρθρο όπου, ανάμεσα σε διάφορα θέματα που αφορούν την κυβερνοδημοσιογραφία, εξηγεί πώς έφτασε το συγκεκριμένο «ποίημα» να διαδοθεί ως έργο του Μάρκες:

Το κείμενο με τίτλο «Η μαριονέτα» είχε γραφτεί από Μεξικανό εγγαστρίμυθο και πρωτοκυκλοφόρησε στο ιντερνετ τον Ιούλιο του 1999 χωρίς όνομα συγγραφέα. Τον Ιανουάριο του 2000 ο νεαρός Julio César Centeno το κυκλοφόρησε ως κείμενο του Μάρκες σε σαιτ από τη Βενεζουέλα. Τον Μάρτιο δημοσιεύτηκε από εφημερίδα της Νικαράγουας που εξηγούσε ότι το κείμενο γράφτηκε από τον συγγραφέα όταν έμαθε ότι έπασχε από καρκίνο. Τον Απρίλιο ήδη κυκλοφορούσε (φαντάζομαι όπως το λάβαμε κι εμείς) σε μεγάλο μέρος του ισπανόφωνου κυβερνοκόσμου. Λίγο χρόνο αργότερα μαθεύτηκε ότι το κείμενο είχε γραφτεί από τον Johnny Welch για μια από τις μαριονέτες του. Ο ίδιος ο Μάρκες, έκπληκτος, δήλωσε: «Αυτό που με σκοτώνει πιο πολύ είναι η ντροπή να πιστεύει κανείς ότι πράγματι υπήρξα εγώ ο συγγραφέας τόσο φλώρικου πράγματος».

Τα προηγούμενα είναι περίληψη από τις σελίδες 12-16 του αναφερόμενου άρθρου, το οποίο έχει δημοσιευτεί εδώ.
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην kanaria για αυτό το μήνυμα:
Wallace (20-02-10)
  #35  
Παλιά 11-03-09, 20:38
anastrofos Ο χρήστης anastrofos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-03-09 20:55
Exclamation Urban legends

Δεν ξέρω κατά πόσο πήρατε χαμπάρι το κείμενο Πρόσφατα κυκλοφόρησε μέσω ηλ. ταχυδρομείου καθώς και στην μπλογκόσφαιρα και σε φόρουμ ένα ψευδεπίγραφο άρθρο του Μπαμπινιώτη που δικαιώνει τους Θεσσαλονικείς για την χρήση του γλωσσικού τύπου "με λες".

Είναι το κείμενο που αρχίζει ως εξής:
"…Το όλο θέμα ξεκινά σε παλαιότερες εποχές, με την κατάργηση της δοτικής* οπότε και γεννιέται η ανάγκη να βρεθεί νέα λύση εκεί που μέχρι πρότινος χρησιμοποιούταν η συγκεκριμένη πτώση."


Για όσους δεν το πήραν χαμπάρι μια αναζήτηση μέσω google αρκεί.

Το συγκεκριμένο κείμενο λοιπόν δεν ανήκει στον Μπαμπινιώτη και μήτε έχει δημοσιευτεί σε έντυπη μορφή στο Βήμα ή αλλού. Πρωτοδημοσιεύτηκε στο διαδίκτυο τον Οκτώβριο τού 2008 και συγκεκριμένα στο φόρουμ η «Λέσχη τού Βιβλίου» που βρίσκεται εδώ:
.

Αποτελεί μάλιστα συγκερασμό αναρτήσεων από δύο διαφορετικά μέλη όπως μπορείτε να διαπιστώσετε στο σχετικό νημάτιο απ’ όπου αντλήθηκε το υλικό:

Καθώς φαίνεται λοιπόν, κάποιος αντέγραψε τα κείμενα από την Λέσχη τού Βιβλίου, τα συγκόλλησε σε ένα ενιαίο, πρόσθεσε στο τέλος την υπογραφή τού Μπαμπινιώτη ώστε να ενισχύσει την συγκεκριμένη άποψη και έπειτα το έστειλε ή το ανάρτησε κάπου αφήνοντας την ιστορία να τραβήξει τον δρόμο που ξέρουμε.

Αυτά προς αποκατάσταση τής αλήθειας!

Βέβαια το αν ο τύπος "με λες" είναι σωστός, είναι άλλη συζήτηση! Προσωπικά πιστεύω πως είναι σωστότατος! :^)
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-03-09, 20:47
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οπως αναφερω πιο πανω, με εχει ιντριγκαρει ο μηχανισμος δημιουργιας των urban legends.

Ειχα την τιμη να ειμαι παρων στη γενεση αυτου εδω, στο συγκεκριμενο φορουμ

Δημιουργηθηκε σε ανυποπτο χρονο, εν αγνοια των πραγματικων συγγραφεων, απο καποιον αγνωστο (προς το παρον) blogger

Σημ: το παραπανω ειναι αντιγραφο απο εδω, καθοτι αφορα και το συγκεκριμενο thread
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 11-03-09 στις 20:54
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-03-09, 12:05
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημιουργηθηκε σε ανυποπτο χρονο, εν αγνοια των πραγματικων συγγραφεων, απο καποιον αγνωστο (προς το παρον) blogger
Πως ξέρεις ότι ξεκίνησε απὀ blog; Πράγματι η πρώτη δημόσια εμφάνιση που έχει εντοπιστεί είναι της 20 φεβρουαρίου σε blog, αλλά ο ιδιοκτήτης του συγκεκριμένο ισχιρίζεται ότι το έλαβε μέσω mail...
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-03-09, 12:08
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σωστη παρατηρηση... οπου blogger διαβαζε blogger/spammer

Φοβαμαι με επηρρεασε η ορολογια των δημοσιογραφων οπου blogger = ανωνυμος χρηστης Internet
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-03-09, 17:40
tasoos Ο χρήστης tasoos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-03-09 16:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Urban legends

Ο επιφανής ζωγράφος Πάμπλο Πικάσο σε συνέντευξη του στο συγγραφέα Τζιοβάνι Παπίνι είπε:«Στην τέχνη, ο λαός δεν αναζητά πλέον ανακούφιση και εξύψωση. Αλλά οι λεπτεπίλεπτοι, οι πλούσιοι, οι αργόσχολοι, αναζητούν το καινούργιο, το παράδοξο, το πρωτότυπο, το ασυνήθιστο, το σκανδαλώδες. Και εγώ, από τον κυβισμό και έπειτα, ικανοποίησα τους σοφούς και τους κριτικούς με όλες τις ευμετάβλητες σαχλαμάρες που μου έρχονται στο κεφάλι, και όσο λιγότερο με καταλάβαιναν τόσο περισσότερο με θαύμαζαν. Με το να διασκεδάζω με αυτά τα παιχνίδια, αυτές τις κουταμάρες, αυτές τις σπαζοκεφαλιές, έγινα διάσημος και μάλιστα πολύ γρήγορα. Και η διασημότης για ένα ζωγράφο σημαίνει πωλήσεις,κέρδη, περιουσία, πλούτη. Και σήμερα -όπως ξέρεις- είμαι διάσημος, είμαι πλούσιος.Αλλά όταν βρίσκομαι μόνος με τον εαυτό μου, δεν έχω το κουράγιο να θεωρούμαι καλλιτέχνης με τη μεγάλη και την παλιά σημασία της λέξεως. Αυτοί ήσαν μεγάλοι ζωγράφοι, ο Τζιότο, ο Ρέμπραντ, ο Τισιανός, ο Γκόγια. Δεν είμαι παρά ένας κοινός σαλτιμπάγκος, που κατάλαβε το πνεύμα των καιρών του και εξήντλησε όσο καλύτερα μπορούσε τη βλακεία, τη ματαιοδοξία, τη φιλοχρηματία των συγχρόνων του. Είναι πικρή η εξομολόγηση μου, πιο βλαβερή απ' όσο φαίνεται, αλλά έχει τη χάρη να είναι ειλικρινής».
__________________
Αν θέλεις μπορείς να στηρίζεσαι στο λαγοπόδαρο,έχε όμως υπόψη σου το λαγό.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-03-09, 01:43
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
δεδομενου οτι εχει πεθανει κατι δεκαετιες τωρα η συνεντευξη αυτη κατατασσεται στον τομεα των θαυματων...

(η στην καθυστερημενη ενημερωση απο τα μμε)
(η ο τζιοβανι ειναι medium)
(η εν τελική αναλύση ο γραψας διαβαζει τις εφημεριδες του με "ελαφρα" καθυστερηση)

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 18-03-09, 10:58
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ή άλλο ένα παραμυθάκι του διαδικτύου...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-03-09, 11:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
ή άλλο ένα παραμυθάκι του διαδικτύου...
Μου φαίνεται ένα ακόμα παραμύθι που το φιλοξενούν σε όλα τα φορουμάκια και blogάκια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-03-09, 12:35
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μετα απο μια συντομη ερευνα βρηκα οτι η συγκεκριμενη συνεντευξη του Παπινι αμφισβητειται. Παντως δεν ειναι παραμυθακι του διαδικτυου, μιας και κυκλοφορουσε απο τοτε, και ο Πικασσο ζητησε να αφαιρεθει απο τη βιογραφια του.

Ειναι ομως απιστευτο το πώς το διαδίκτυο "διαλεξε" αλλο ενα μυθο για να αναπαραγει

Για αυτο το λογο μεταφερεται στο αναλογο thread
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 18-03-09, 12:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι ομως απιστευτο το πώς το διαδίκτυο "διαλεξε" αλλο ενα μυθο για να αναπαραγει
Καλή δουλειά. Πάντως το τι μύθος πέφτει στο διαδίκτυο, άστα καλύτερα, πολύ σκαρταδούρα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-04-09, 11:29
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Wink Αν "υποχρεωθείτε" σε ανάληψη από ΑΤΜ

Αν ποτέ κάποιος κλέφτης σας αναγκάσει να κάνετε ανάληψη από ένα ATM μηχάνημα, μπορείτε να ειδοποιήσετε την αστυνομία εισάγοντας τον αριθμό PIN αντίστροφα. Για παράδειγμα αν ο αριθμός pin είναι 1234 θα πρέπει να εισάγετε 4321.
Το ΑΤΜ αναγνωρίζει ότι ο αριθμός PIN είναι αντίστροφος από την κάρτα που τοποθετήσατε στο μηχάνημα. Το μηχάνημα θα σας δώσει τα χρήματα που ζητήσατε, αλλά εν αγνοία του ληστή, ειδοποιείτε η αστυνομία.
Αυτή η πληροφορία πρόσφατα αναμεταδόθηκε στην τηλεόραση και αποδείχθηκε πως χρησιμοποιείται σπάνια γιατί ο κόσμος δεν γνωρίζει την ύπαρξη αυτής της λειτουργίας...

Ετσι Αν τελικα ερθη η αστυνομια...Θα πιαση τον κλεφτη....Καθυστερηστετο οσο σας περνη....και ελπιστε...να ερθη...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:50.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.