Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ελληνική Γλώσσα και Γλωσσολογία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-02-08, 19:23
lodas Ο χρήστης lodas δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-08 11:18
η απειλή των greeklish

Noμίζω ότι η μεγαλύτερη απειλή για τους έλληνες μαθητές είναι τα greeklish.

Ήδή όλα τα παιδιά πληκτρολογούν με λατινικούς χαρακτήρες.

ΓΙατί όχι άλλωστε; Δε θέλουν τόνο, έχουν απλούστερη ορθογραφία, (ή μάλλον καθόλου ορθογραφία) και είναι από όλους κατανοητά...

Στο μεταξύ μέσα στα greeklish εισέρχονται όλο και περισσότερες αγγλικές λέξεις. Σύντομα (50 χρόνια περίπου) θα δούμε μερίδα μαθητών οι οποίοι θα επικοινωνούν στα αγγλικά και θα έχουν ως δευτερη γλώσσα τα ελληνικά.

Σε άλλα 100 χρόνια.. δε θέλω να το γράψω τι θα συμβεί...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-02-08, 19:41
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε 50 χρονια θα σκοτωνόμαστε για το νερό, δε νομιζω να μας απασχολει η γλώσσα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-02-08, 19:51
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Όχι,άμα ξέρουμε να μιλάμε και να εκφραζόμαστε σωστά,θα συνεννοηθούμε ευκολότερα για το τι πρέπει να κάνουμε!
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-02-08, 21:04
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η γλωσσα ταυτιζεται με τον πολιτισμό.

Ο κινδυνος "αλλοτριωσης" ελλοχεύει.

Δεν ειναι μονο τα greeklish, πολυ περισσοτερο ειναι η αγνοια της γλωσσας απο δασκαλους και μαθητες.

Και να σκεφθει κανεις οτι ο καθ. Χατζιδακις απόδειξε την συνεχεια της ελληνικοτητας της Μακεδονιας μας απο τη υπαρξη γλωσσικων κειμενων.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-02-08, 21:37
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Arrow

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Χειρότερα είναι τα αποτελέσματα στα τεστ που καταγράφουν τη δυνατότητα των παιδιών να εμβαθύνουν στα μαθηματικά.
...
ο εκπαιδευτικός φέρει το κύριο βάρος της ευθύνης. Το γλωσσικό απόθεμα των παιδιών είναι ιδιαίτερα μικρό με τραγικά αποτελέσματα για την πρόοδο της κοινωνίας. Η γλωσσική συρρίκνωση σημαίνει ψυχοδιανοητική συρρίκνωση», επισήμανε η κ. Τζάνη.
Πρώτον, κανείς δε σχολιάζει τη δυνατότητα των παιδιών να εμβαθύνουν στα μαθηματικά. Η ικανότητα αυτή δεν είναι δευτερεύουσας σημασίας, αφού πέρα από απομακρυσμένες νεφελώδεις έννοιες (πχ τοπολογία) περιλαμβάνει κατ'ουσίαν την ικανότητα του λογικού στοχασμού, τη μέθοδο της παραγωγής/επαγωγής, την ανάλυση και τη σύνθεση αν θέλετε.

Δεύτερον, εχω βαρεθεί τη σχετική καταστροφολογία και παρ'όλο που συμμερίζομαι την ανάγκη για βελτίωση του εκπαιδευτικού συστήματος στο διηνεκές, αυτό το αίτημα δεν πρέπει να διατυπώνεται με αυτόν τον τρόπο, λειτουργώντας υποτιμητικά είτε για τους εργαζόμενους/διδάσκοντες είτε για τους μαθητές.

Πενιχρό, λοιπόν, το γλωσσικό απόθεμα του αρθρογράφου, αφού επέλεξε να μας δείξει οτι οι μαθητές είναι--κοινώς--τούβλα ή ξύλα απελέκητα ή κάτι παρόμοιο, αντί να εκφράσει αντικειμενικά στις αδυναμίες τους χωρίς αφαιρετικές γενικεύσεις.

Μα με τι ασχολούμαι, θα μου πείτε. Πιστεύω ακράδαντα, όμως, οτι ο τρόπος με τον οποίο αναπτύσσεται αυτή η ρητορική της καταστροφολογίας (είτε αφορά τους μαθητές, είτε τις παραλίες, είτε την εθνική μας οικονομία), οδηγεί στην εθνική μας κατάθλιψη. Ας σταματήσουμε να βλέπουμε το ποτήρι μισοάδειο και ας το δούμε μισογεμάτο. Σίγουρα οι μαθητές μπορούν να μάθουν περισσότερα, σίγουρα κάποια πράγματα μπορούν να γίνουν διαφορετικά. Αυτός δεν είναι λόγος να αποδυναμώνουμε την εμπιστοσύνη των πολιτών στους θεσμούς, αφού τελικά κάτι τέτοιο μάλλον δεν είναι ιδιαίτερα ωφέλιμο.

Φιλικά,
Π.

Υ.Γ. Με ξενίζει η χρήση του όρου "γλωσσικό απόθεμα". Δεν έχω σπουδάσει παιδαγωγική, αλλά η γραπτή και προφορική λεκτική επικοινωνία δεν είναι ένα απόθεμα (δηλ. ένας πεπερασμένος πόρος), αλλά μια δεξιότητα. Εκτός και αν με τον όρο "γλωσσικό απόθεμα" ο συγγραφέας εννοεί το λεξιλόγιο, που μπορεί να χαρακτηριστεί υπο μια έννοια ως πεπερασμένο.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-02-08, 21:44
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων

Υ.Γ. Με ξενίζει η χρήση του όρου "γλωσσικό απόθεμα". Δεν έχω σπουδάσει παιδαγωγική, αλλά η γραπτή και προφορική λεκτική επικοινωνία δεν είναι ένα απόθεμα (δηλ. ένας πεπερασμένος πόρος), αλλά μια δεξιότητα. Εκτός και αν με τον όρο "γλωσσικό απόθεμα" ο συγγραφέας εννοεί το λεξιλόγιο, που μπορεί να χαρακτηριστεί υπο μια έννοια ως πεπερασμένο.

Γλωσσικο αποθεμα ειναι τεχνικος ορος που αναφερεται στο λεξιλογικο θησαυρο του ατομου, δηλ. ποιες λεξεις γνωριζει και χρησιμοποιει σωστα.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-02-08, 21:54
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γλωσσικο αποθεμα ειναι τεχνικος ορος που αναφερεται στο λεξιλογικο θησαυρο του ατομου, δηλ. ποιες λεξεις γνωριζει και χρησιμοποιει σωστα.
εξαιρετικη εξηγηση του ορου...ποιος στην ειπε;;;


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-02-08, 23:02
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βρε αντε να χαθείς....λεξιπενή και λεγασθενικέ Πάπιε....
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-02-08, 01:37
Το avatar του χρήστη white rose
white rose Ο χρήστης white rose δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-04-08 23:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
κυριες κυριοι τι τα θελετε τα Ελληνικα σε λιγο τα αγγλικα θαναι η Ντεσπεραντο της ΕΥΡΩΠΗΣ!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-02-08, 01:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από white rose Εμφάνιση μηνυμάτων
κυριες κυριοι τι τα θελετε τα Ελληνικα σε λιγο τα αγγλικα θαναι η Ντεσπεραντο της ΕΥΡΩΠΗΣ!
Αυτό πάλι τι ήταν; Τι θέλουμε τα ελληνικά; Είναι σοβαρή ερώτηση;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-02-08, 02:04
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από white rose Εμφάνιση μηνυμάτων
κυριες κυριοι τι τα θελετε τα Ελληνικα σε λιγο τα αγγλικα θαναι η Ντεσπεραντο της ΕΥΡΩΠΗΣ!
μηπως θελεις να πεις εσπεραντο; γιατι ντεσπεραντο ειναι αλλο πραμα..

μια και εσπεραντο ειναι μια γλωσσα που απετυχε και ντεσπεραντο κοντευω να γινω εγω ακουγοντας προτασεις σαν αυτη...

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-02-08, 19:48
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πόσο Ντεσπεραντο και βαθεια απελπισμένη μπορεί να ειναι η φιλη μας με την θλιβερη ονομασία "Ασπρο Ρόδο" που θυμίζει τηναντιστασιακή φοιτήτρια Sofiα Scholl που ήταν η ψυχη της ομώνυμης οργανωσης κατα του Χιτλερ και του Ναζισμου.


spero σημαίνει ελπίζω
despero στα λατινικα σημαίνει απελπίζομαι
Desperantos στα ισπανικα μεξικάνικης χροιάς ειναι οι απελπισμένοι φτωχοί που εξελίχθηκαν σε ληστες.

Τωρα κινδυνεύουμε να απελπισθει ο Πάπα και να μας ληστέψει τα σουτζουκακια, σπέρνοντας με τη σπείρα του σπειρια με στάρι παντού ο σπυριάρης.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-02-09, 01:28
Το avatar του χρήστη epigonos
epigonos Ο χρήστης epigonos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-11 23:00
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδιά Καλησπέρα!!
Μόλις τώρα έγινα μέλος και θέλω κι εγώ να πω δυό λόγια.
-Βλέπω μεγάλη ΑΠΟΛΥΤΟΤΗΤΑ στις απόψεις του καθενός.Αν και όλοι έχετε σαν υπογραφές θαυμάσια αποφθέγματα, οι απόψεις σας τα αναιρούν σε πολλα σημεία!(χωρίς παρεξήγηση)
Θέλω,λοιπόν να θέσω μερικές ερωτήσεις (έτσι για να σκεφτούμε λίγο) και περιμένω ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ απαντήσεις.

1. Σε ποια σημεία έχει φτωχύνει η σημερινή γλώσσα των νέων;
2. Έχετε αναρρωτηθεί ποτέ γιατί πάντα η γλώσσα της "δικιάς μας γενιάς"
κι αυτό ισχύει για τον καθένα από εμάς που δεν ανήκει στη σημερινή γενιά,
πρέπει να είναι "καλύτερη" απ'όλες τις άλλες;
3. Σε ποιό επίπεδο έγκειται η "υπεροχή" της Αττικής διαλέκτου από τις α)άλλες σύγχρονες μ' αυτήν διαλέκτους;
β)με τις αρχαιότερες Ιωνική, Αιολική, Δωρική;
γ)με τις νεότερες Αλεξανδρινή, Βυζαντινή, Νεοελληνική και Σύγχρονη Ν.Ελληνική;
4. Γνωρίζετε τι είδους γλώσσα ήταν η Καθαρεύουσα;
5. Έχετε ακουστά το περίφημο "Γλωσσικό Ζήτημα", πόσο διήρκησε και τι επιπτώσεις είχε;
6. Σκεφτήκατε ποτέ ποιό σκοπό εξυπηρετούν ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ τα όργανα που μετέχουν στην παραγωγή της Ομιλίας και ότι η γλώσσα εξυπηρετεί δευτερεύοντα σκοπό;
7. Σε τι υπολείπονται τα Δημοτικά μας Τραγούδια και γενικά οποιοδήποτε Νεοελληνικό λογοτεχνικό έργο,εναντι των Αρχαίων;
8. Ποιά ή ποιές Ιστορίες της Αρχαίας ή ΝΕ Λογοτεχνίας εξιψώνουν τη μία έναντι της άλλης;
9. Ξέρετε ότι η Γλώσσα είναι κοινωνικό φαινόμενο και ως τέτοιο υπόκειται σε μεταβολές που είναι ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικές;
10. ΚΑΙ τελευταιο:
Γιατί να κακοδαιμονίζετε, και να "κριτικάρετε" (να ένα ρήμα που φαίνεται ελληνικότατο!! Είναι;Τι λέτε αυτή τη ρημάδα τη ΝΕΟΛΑΙΑ;
Εσείς γέροι γεννηθήκατε;

Υ.Γ ΠΡΟΣ ΔΗΘΕΝ ΑΡΧΑΙΟΛΑΤΡΕΙΣ:
Το ξέρω πως στην καθημερινότητά σας δεν χρησιμοποιείτε την Αρχαία ελληνική, αλλά είστε ένθερμοι υποστηρικτές και οπαδοί της και εμείς οι "αμαθείς" κακοποιούμε και βιάζουμε τη γλώσσα.Εσείς πώς λέτε αυτό που εμείς οι "άχρηστοι" λέμε: {Κάνε "κλίκ"}, ή "Κατέβασα ένα γαμάτο Βίντεο"; ή τα Blogs Backlinks ή το Upstreaming;
Τι διαφορά έχουν τα "Ιστοσελίδα" και 'Ιστότοπος"; Νεολογισμοί δεν είναι; Μη μου πείτε ότι είναι Αρχαία γιατί θα αυτοκτονήσω!!
(Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα να αυτοκτονήσετε εσείς!)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! Περιμένω να αρχίσει η κουβέντα(ελληνικότατη λέξη!!).
Ένας αμαθής και μόνος καουμπόης!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-02-09, 03:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Καλώς μας ήρθες.

Λόγω της προχωρημένης ώρας και του όγκου των ερωτήσεων σου, θα σου απαντώ σταδιακά.

Αρχική Δημοσίευση από epigonos Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Σε ποια σημεία έχει φτωχύνει η σημερινή γλώσσα των νέων;
Χωρίς την κλασική παιδεία σαν υπόβαθρο, το γλωσσικό απόθεμα λέξεων των νέων ανθρώπων μειώνεται με αριθμητική πρόοδο.
Το συμπέρασμα δεν είναι δικό μου, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, κάνει όχι όσο επιμελώς θα θέλαμε, μια προσπάθεια καταγραφής του αριθμού των λέξεων, που χρησιμοποιούν οι μαθητές σε εκθέσεις.
Τα αποτελέσματα δεν είναι καθόλου ελπιδοφόρα.
Μπορείς να διαβάσεις ένα ολοκληρωμένο άρθρο του Γιάννη Ανδρουτσόπουλου από το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας εδώ.

Αυτό απαντάει και σε άλλα ερωτήματα σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 14-02-09, 13:30
Το avatar του χρήστη epigonos
epigonos Ο χρήστης epigonos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-11 23:00
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς μας ήρθες.
Χωρίς την κλασική παιδεία σαν υπόβαθρο, το γλωσσικό απόθεμα λέξεων των νέων ανθρώπων μειώνεται με αριθμητική πρόοδο.
Το συμπέρασμα δεν είναι δικό μου, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, κάνει όχι όσο επιμελώς θα θέλαμε, μια προσπάθεια καταγραφής του αριθμού των λέξεων, που χρησιμοποιούν οι μαθητές σε εκθέσεις.
Τα αποτελέσματα δεν είναι καθόλου ελπιδοφόρα.
Μπορείς να διαβάσεις ένα ολοκληρωμένο άρθρο του Γιάννη Ανδρουτσόπουλου από το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας εδώ.
Αυτό απαντάει και σε άλλα ερωτήματα σου.
Ακριβώς αυτό εννοώ!
Πού συνεπάγεται η φτώχεια της γλώσσας των νέων; Σε ποιό σημείο λέει ότι γλωσσική αλλαγή = φθορα;
Αντίθετα, κανένας γλωσσολόγος δεν επικρίνει ή επιδοκιμάζει, πάντα ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ!
Το άρθρο ενισχύει τις θέσεις μου, δεν τις αναιρεί.Για του λόγου το αληθές παραθέτω από το συγκεκριμένο άρθρο:
"Η γλώσσα των νέων αποτελεί αντικείμενο συζήτησης και αξιολόγησης τόσο στην προφορική επικοινωνία όσο και στα μέσα ενημέρωσης. Νέοι και ενήλικοι ομιλητές αξιολογούν τη γλώσσα των νέων με διαφορετικό τρόπο. Η στάση των ενηλίκων είναι συχνά επικριτική και διορθωτική. Γονείς και δάσκαλοι αντιδρούν ιδιαίτερα αρνητικά απέναντι στο υβριστικό και βωμολοχικό λεξιλόγιο, χωρίς ίσως να αντιλαμβάνονται ότι το λεξιλόγιο αυτό έχει συγκεκριμένες (διαπροσωπικές, αξιολογικές) λειτουργίες και ότι η συχνότητά του μειώνεται με την είσοδο στην ενήλικη ζωή. Οι νέοι προσάπτουν στη γλώσσα τους αξίες θετικές όπως π.χ. ευθύτητα, αλληλεγγύη, ταύτιση με μια νεανική κουλτούρα. Στα μέσα ενημέρωσης, η στάση απέναντι στη νεανική γλώσσα κυμαίνεται ανάμεσα στην αποδοχή ("γλωσσική δημιουργικότητα") και τον στιγματισμό ("γλωσσική πενία"). Στην Ελλάδα, ο ημερήσιος και περιοδικός τύπος προβάλλει κατά κανόνα μια στρεβλωμένη εικόνα του νεανικού λεξιλογίου, παρουσιάζει τη γλώσσα των νέων ως κάτι "ακατανόητο" και την αξιολογεί με στερεότυπα (π.χ. συρρίκνωση του νεανικού λεξιλογίου σε "150 λέξεις") που δεν έχουν επιστημονική βάση. 'Ενα τέτοιο στερεότυπο είναι η μη αναγνώριση του γεγονότος ότι οι κοινωνικές ομάδες αναπτύσσουν ένα ιδιαίτερο είδος λόγου που εξυπηρετεί την εσωτερική επικοινωνία της ομάδας, αλλά ταυτόχρονα ορίζει και την ταυτότητά της".

Το ερώτημα ακόμη παραμένει.
Προτείνω επίσης και το βιβλίο "Δέκα μύθοι για την Ελληνική Γλώσσα" από τις εκδόσεις Παττακη.

Ο Γιάννης Βελούδης είναι καθηγητής Γλωσσολογίας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και γράφει:

Οι «φωνές επαγρύπνησης, διαμαρτυρίας και πόνου για τη χαμηλή στάθμη της χρήσης της γλώσσας μας]» δεν έχουν πάψει να ηχούν στα αυτιά μας εδώ και είκοσι περίπου χρόνια —πολλές φορές μάλιστα σαν σειρήνες ασθενοφόρου, ή και περιπολικού. Και αν κάποτε προκαλούσαν «ευεξήγητες εκατέρωθεν αντιδράσεις», αυτό ήταν το «αναγκαίο κακό κάθε καλού αγώνα για μια καλύτερη ελληνική γλώσσα». «Τίποτε, άλλωστε, απ' όσα λέγονται και γράφονται ως επισημάνσεις ή συνηγορίες για μια καλύτερη ποιότητα ελληνικής γλώσσας δεν πάει χαμένο.»

Τα παραθέματα* δεν μπορεί παρά να προκάλε σαν σύγχυση στον προσεχτικό αναγνώστη. Η χρή ση της γλώσσας μας ταυτίζεται άραγε με την ίδια τη γλώσσα μας; (Μόνο έτσι η χαμηλή στάθμη της πρώτης θα σήμαινε και χαμηλή στάθμη της δεύτερης, δικαιολογώντας «τον καλό αγώνα για μια καλύτερη ελληνική γλώσσα».) Αλλά, αν έτσι είναι τα πράγματα, πώς οι συντάκτες του κειμέ νου που παραθέτω καταφέρνουν να γράψουν καλά ελληνικά; Ή μήπως, τελικά, δεν γράφουν και τό σο καλά ελληνικά; (Η αμφίβολης αισθητικής έκφραση «για μια καλύτερη ποιότητα ελληνικής γλώσσας» μοιάζει να αντιμάχεται το εμπρόθετο περιεχόμενο της, και οι συντάκτες της να γίνονται σε κάποιο βαθμό θύματα του γνωστού μας «Δά σκαλε που δίδασκες...!») Να σκηνοθέτησαν, πάλι, τοσο σχολαστικά τις αιτιάσεις τους, μπολιάζοντας τες επίτηδες με μια άστοχη έκφραση; Μάλλον α πίθανο. Να έκαναν λάθος κι αυτοί στη χρήση; Το πιο πιθανό —και το πιο φυσικό—, θα ψιθύριζα στο αυτί του αναγνώστη που μπερδεύτηκε, μόνο και μόνο επειδή θέλησε να είναι προσεχτικός!

Τα λάθη είναι συχνό φαινόμενο στο λόγο, τόσο όταν μιλούμε ή γράφουμε τη γλώσσα μας όσο και όταν μιλούμε ή γράφουμε για τη γλώσσα μας (τη δεύτερη περίπτωση τη βαρύνουν και γλωσσολογι κά λάθη). Ορισμένα από τα πρώτα —θα τα χαρα κτήριζα, ακριβέστερα, «λάθη»- συζητώ στη συ νέχεια, όσο ο χώρος το επιτρέπει, με σημείο ανα φοράς μια «προκλητική» πτυχή της ελληνικής, τη λεγόμενη "γλώσσα των νέων".

Είναι γνωστές οι σχετικές κατηγορίες για «φθορά», «αφελληνισμό», «εκβαρβάρωση» και επικεί μενο «θάνατο» της γλώσσας μας- γνωστά είναι λί γο πολύ και τα «τεκμήρια» τους. Οι νέοι/νέες μας
— χρησιμοποιούν ένα πολύ περιορισμένο λεξιλόγιο στην καθημερινή τους επικοινωνία
— παραμορφώνουν τη γλωσσική δομή αλλάζοντας τη σύνταξη ή τη "διάθεση" των ρημάτων(μαςτηνπέσανε, δε λέει [=όχι· αμετάβατο], παίζει[συμβαίνει[απρόσωπο], πάμε πλατεία, σπάστηκα[εκνευρίστηκα]), τη σειρά ή τον αριθμό των συλ λαβών (λόστρε <τρελός, ζά<πρέζα, τσοι <μπά-τσοι), τη σειρά των φθόγγων (χιος <όχι)
— αναστατώνουν τον "παραγωγικό" μηχανισμό:
αργότερα >αργοτερότερα, γάτα >γατόνι, τασάκι > τασάκος, φυτό [=σπασίκλας] >φύτουλας
— αλλάζουν τις σημασίες των λέξεων: δε μασάμε [=δεν πιανόμαστε κορόιδα], ζιδάκιας [=αλκοολι-κός], στόκος [=χαζός]
— ανατρέπουν τη διάκριση "μιλώ/χυδαιολογώ": ρε μαλάκα, ρε πούστη σε φιλικές (μεταξύ τους) προσφωνήσεις, γαμώ σε επιτατικές εκφράσεις, π.χ. και γαμώ τα γέλια [= έγινε πολύ γέλιο], χέστηκα! [=αδιαφορώ], γάμησε τα! [=πολύ καλά/κακά]
— δανείζονται αλόγιστα από ξένες γλώσσες, ιδιαίτερα από τα αγγλικά
— περιφρονούν κοινωνικά κατοχυρωμένες κανονικότητες, π.χ. χρήση πληθυντικού αριθμού όταν απευθυνόμαστε σε άγνωστους και μεγαλύτερους.

Η «ακηδία» των νέων εύκολα μπορεί να οδηγήσει στην κηδεία της γλώσσας μας, λένε οι φωνές. Αφανής καταλύτης αυτής της προφητείας, ο κοινός τόπος "οι νέοι είναι το αύριο του έθνους μας", που αφήνεται να δράσει υπόγεια, υποβάλλοντας ένα ζοφερό γλωσσικό αύριο, αυτό ακριβώς που θα καθορίζουν οι «γλωσσικά ανεπαρκείς» νέοι/νέες του σήμερα- και, προφανώς, ένα ακόμη ζοφερότερο μεθαύριο που θα εγγυώνται τα παιδιά τους, οι νέοι/νέες του «αύριο», πάνω στην «αφελληνισμένη» γλωσσική βάση που θα τους έχει κληροδοτηθεί. Ξεχωρίζω δύο από τις αθέμιτες εξισώσεις που τρέφουν —αν δεν τρέφονται από— αυτόν τον «αυριανισμό»:

1. Μια ποικιλία της γλώσσας με όλα τα χαρακτηριστικά του εφήμερου, περιορισμένη τοπικά (νεανικές παρέες, νεανικά περιοδικά) και χρονικά (μικρές σχετικά ηλικίες), θεωρείται αυθαίρετα ως η μοναδική ποικιλία της ελληνικής που γνωρίζουν οι νέοι/νέες: "γλώσσα των νέων" = η ελληνική των νέων! Άραγε με αυτήν την ποικιλία γράφουν στις εξετάσεις τους για το πανεπιστήμιο ή απευθύνονται προς έναν ηλικιωμένο (εκτός αν για δικούς τους -μη γλωσσικούς, πάντως— λόγους θέλουν να προκαλέσουν); Προφανώς όχι. Το φαινόμενο είναι διαχρονικό, αλλά και διαγλωσσικό, απαντάται δηλαδή σήμερα, όπως και παλιότερα, σε πολλές γλώσσες. Και δε θα διεκδικούσα καμιά πρωτοτυπία, αν μιλούσα για το συνθηματικό χαρακτήρα της "γλώσσας των νέων" και τη λειτουργία της ως γλωσσικής ταυτότητας και παράγοντα αλληλεγγύης.* Θα ήθελα όμως να πω δυο λόγια για την τεχνική της ανάπτυξης αυτής της ποικιλίας, με αφορμή τη δεύτερη αθέμιτη εξίσωση:

2. Λάθη που οφείλονται πράγματι σε άγνοια της γλώσσας, π.χ. *θα δεν έρθει, *μη θα έρθεις, *να δεν πάει, *έρθει μην έρθει -για να περιοριστώ σε δείγματα λαθών με άρνηση-, και δε γίνονται ποτε από ομιλητές/τριες οποιασδήποτε ηλικίας, εξισώνονται σιωπηλά με «λάθη» που ισχύουν από καταβολής γλωσσών, καθώς κινητοποιούνται από την ανθρώπινη φύση και την ίδια τη γλωσσική γνώση. Η "αναλογία", η "απλολογία", η "επανενισχυση" βρίσκονται συνήθως πίσω τους. Το κα-λυτερότερος π.χ. από μια άλλη άποψη, που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, για να μην πω με συγκινεί, ως γλωσσολόγο, μαρτυρεί γνώση της γλώσσας: ο «αναδιπλασιασμός» της παραγωγικής κατάληξης του συγκριτικού βαθμού επιστρατεύεται από το νεαρό ομιλητή για να διπλασιάσει την ένταση του χαρακτηρισμού, γιατί ο τυπικός τρόπος, καλύτερος, αποδεικνύεται για την περίπτωση «λίγος», και χρειάζεται ενίσχυση- το ίδιο, διαχρονικά ενεργό στη γλώσσα μας, φαινόμενο δεν έχουμε και με το διπλασιασμό της άρνησης στο Ούτε ο Γιάννης δεν ήρθε, ενισχυμένη εκδοχή τού —κατά τα άλλα ισοδύναμου- Ούτε ο Γιάννης ήρθε;

Γενικότερα, οι γλωσσικές πρωτοβουλίες των νέων φαίνεται να ανάγονται στο σχήμα "παραλλαγές πάνω σ' ένα (γνωστό) θέμα", με κύριο, και ευνόητο, χαρακτηριστικό τής (προς πάσα κατεύθυνση) εφαρμογής του την υπερβολή" το πάμε πλατεία π.χ. έχει «υπόψη» του την ορθόδοξη σύνταξη πάω σχολείο· ο περιορισμένος αριθμός λεξικών μορφών (όχι σημασιών) και η περικοπή συλλαβών έχουν πίσω τους τη συνθηματικοτητα και κρυπτικότητα άλλων, παλιότερων, ποικιλιών η προσφώνηση μαλάκα (άνευ γένους) έχει στο παρελθόν της το γνωστό μας ρε (<μωρέ [=βλάκα], άνευ γένους-αριθμού)- το (και) γαμώ ενισχύει, με τη συγκεκριμένη επιλογή, την κλασική επιτατι-κή λειτουργία τού καί. Όσο για τον «άκριτο δανεισμό» από τα αγγλικά, οι αναμάρτητοι πρώτοι τον λίθον βαλέτωσαν! (Βγ the way, να αναλογιστούμε και πόσοι «γαλλισμοί» έχουν εγκατασταθεί στη γλώσσα μας μέσω της "καθαρεύουσας" — των μεγάλων, όχι των νέων

Για να γίνω επιθετικότερος, επιβάλλεται να αναγνωριστεί η γλωσσική δημιουργικότητα των νέων, για να φανεί η προσήλωση της σε κανονικότητες που χαρακτηρίζουν τη γλώσσα μας, αλλά και τις γλώσσες γενικά. Είναι γνωστή, διαχρονικά και διαγλωσσικά, η μετακίνηση από αισθητηριακές σημασίες σε γνωστικές, "επιστημικές", σημασίες:*
(α) Να θυμηθούμε το αρχαιοελληνικό οίδα [= έχω δει = γνωρίζω] και τα γνωστά μας, βλέπεις [=κατανοείς] τι λέω; ανοιχτομάτης, κρυστάλλινη διατύπωση, φωστήρας, δίπλα στα «ανορθόδοξα» σημερινά, μου 'ρθε φλασάκι [=ξαφνική ιδέα], την είδε [=θεώρησε ότι είναι] αρχηγός, χλομό [=μη πιθανό], αστέρι [=εξαιρετικός], τζάμι [=άψογος] (όραση);
(β) Να θυμηθούμε τα παλιότερα χάφτας, κατάπια την προσβολή, άνοστο αστείο, αλλά και το ευαγγελικό την δε κάμηλον καταπίνοντες, δίπλα στα σύγχρονα δε μασάμε, μασάει η κατσίκα ταραμά; ή δε σφάξανε! [=άρνηση] (γεύση);
(γ) Να θυμηθούμε τα αποδεκτά αναψηλάφηση (της δίκης), πολύ τα ψειρίζεις!, κρύε! μαζί με τα «απορριπτέα» την ψαχουλεύτηκα (την υπόθεση), είναι κολλημένος, (έχει στο μυαλό) σφηνωμένη τυρόπιτα [=δεν καταλαβαίνει] (αφή);
Πάντως, σίγουρα να μην ξεχάσουμε ότι η γλώσσα των νέων αποτελεί πλούτο, κι όχι απειλή για την ελληνική!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epigonos : 16-02-09 στις 14:32
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to epigonos For This Useful Post:
Chressida (16-02-09), kanaria (16-02-09)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:50.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.