Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ελληνική Γλώσσα και Γλωσσολογία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-08, 00:14
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Ελληνικό ερωτηματικό

Μέσα στο χείμαρρο (χίμαρο;) των ορθογραφικών μεταρρυθμίσεων (μεταριθμίσεων;), άλλαξε και το ελληνικό ερωτηματικό σε λατινικό;

Ή η υπερβολική χρήση του είναι απλά δείγμα ανθρώπων που δεν ξέρουν πού βρίσκεται το ερωτηματικό στο πληκτρολόγιό τους;

Ένοχη είναι και η Acrobase, που χρησιμοποιεί πότε ελληνικά και πότε λατινικά ερωτηματικά στην επεξεργασία προφίλ. Τσκ τσκ τσκ!
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 08-10-09 στις 09:31 Αιτία: ωρθογραφοικώ λάθως
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-08, 00:25
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι εννοείς?
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-08, 01:11
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπάρχουν δύο απαντήσεις.

1) Όλη μέρα, το μοναδικό μέρος όπου γράφω Ελληνικά είναι η Acrobase. Έτσι, στο 80 - 90% των κειμένων μου χρησιμοποιώ το ? σαν ερωτηματικό αντί για το ;. Έτσι, το χέρι απλά την κάνει από μόνο του. Και υποθέτω δεν είμαι ο μόνος εδώ μέσα.

2) Όταν γράφεις κάποιο μήνυμα στα forum πάνω σε κάποιο thread και η πρόταση μοιάζει με την παρούσα τότε μερικές φορές μπερδεύεσαι.

Θα μου πείς ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ραμολογίες του στυλ "νήμα". Ε, δεν μου πάει μάναμ, τι να κάνω;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-08, 01:41
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Κι επιπλέον

Πέρα από τις περιπτώσεις που εκ παραδρομής χρησιμοποιείται, υπάρχει και η περίπτωση της συνειδητής χρήσης του "?" αντί του ";".

Είναι αυτή που λόγω των υπερβολικά χρησιμοποιούμενων εμότικονς, για να αποφύγεις ελληνικά ερωτηματικά και παρενθέσεις στους δυνατούς εκφραστικούς συνδυασμούς τους, καταφεύγεις σε "ελιγμούς".

(τώρα που θα κλείσω την παρένθεση, καλό είναι η φράση μου να μην καταλήγει σε ερώτηση...)
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-08, 01:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένοχη είναι και η Acrobase, που χρησιμοποιεί πότε ελληνικά και πότε λατινικά ερωτηματικά στην επεξεργασία προφίλ. Τσκ τσκ τσκ!
Το ίδιο ένοχοι και όσοι δεν μας λένε που βρήκαν λάθος, σε ποια φράση, για να το διορθώσουμε :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-08, 01:52
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα από τις περιπτώσεις που εκ παραδρομής χρησιμοποιείται, υπάρχει και η περίπτωση της συνειδητής χρήσης του "?" αντί του ";".

Είναι αυτή που λόγω των υπερβολικά χρησιμοποιούμενων εμότικονς, για να αποφύγεις ελληνικά ερωτηματικά και παρενθέσεις στους δυνατούς εκφραστικούς συνδυασμούς τους, καταφεύγεις σε "ελιγμούς".

(τώρα που θα κλείσω την παρένθεση, καλό είναι η φράση μου να μην καταλήγει σε ερώτηση...)
Δε μπορώ να πιστέψω ότι το ; αντικαθίσταται με το ? λόγω παραδρομής. Ναι μεν τα πλήκτρα είναι κοντά, αλλά το ένα χρειάζεται shift. Στο ελληνικό πληκτρολόγιο, δε, δύσκολα θα ήταν πιο μακριά τα δύο πλήκτρα.

Ούτε το ζήτημα των χαμογελακίων δείχνει απόλυτα έγκυρο. Στο αρχικό μου μήνυμα δεν είχα αυτό το πρόβλημα, και είμαι μέτριας νοημοσύνης® . Κι επίσης δε μιλάω μόνο για το vBulletin αλλά για άλλα sites όπου η ακολουθία ; ) δεν ερμηνεύεται περίεργα.

Και μιλάω για περιπτώσεις που το λατινικό ερωτηματικό αναφέρεται ως έγκυρη εναλλακτική λύση! Πχ σε site με μαθήματα ελληνικών, αναφέρεται ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ? και ; και είναι και τα δύο απολύτως σωστά.

Η απορία μου είναι αν μπορώ να βρίσω όσους γράφουν ? ή όχι.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-08, 01:56
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ίδιο ένοχοι και όσοι δεν μας λένε που βρήκαν λάθος, σε ποια φράση, για να το διορθώσουμε :-)
Χαριτωμένε. Σήμερα το είδα, σήμερα το ανέφερα. Πήγαινε στην επεξεργασία προφίλ και θα δεις ότι:

(α) Χρησιμοποιείται πότε ελληνικό και πότε λατινικό ερωτηματικό (αυτό είναι σίγουρα λάθος, ακόμα κι αν είναι αποδεκτό το λατινικό πλέον — έλλειψη συνοχής.

(β) Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, υπάρχει κενό πριν το ερωτηματικό, λατινικό ή ελληνικό (εξίσου λάθος), το κενό πρέπει να είναι μετά (εδώ υποβόσκει μια επεξήγηση για όσους ξέρουν από κανόνες στοιχειοθεσίας, αλλά δεν είναι της στιγμής).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-08, 09:27
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικά χρησιμοποιώ το λατινικό ερωτηματικό λόγω βιασύνης. Για να χρησιμοποιήσω το ελληνικό πρέπει πρώτα να αλλάξω σε ελληνικά και μετά ανάλογα με το πληκτρολόγιο που πληκτορλογώ να επιλέξω το αντίστοιχο γράμμα.
Όσο για τη συνοχή στο προφίλ και σε όλα τα άλλα σημεία της Acro ένοχος είμαι εγώ.
Δεν διακρίνομαι ούτε για τη συνοχή μου (δυστυχώς) ούτε για την τακτικότητά μου..(αν δεις κώδικά μου θα καταλάβεις τι εννοώ).
Πανμισιότατε Μοργούλιε, σε χρήζω υπεύθυνο διόρθωσης όλων των παραπάνω λαθών ..τα permissions τα έχεις!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-08, 09:57
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
...........................Πανμισιότατ Μοργούλιε, σε χρήζω υπεύθυνο διόρθωσης όλων των παραπάνω λαθών ..τα permissions τα έχεις!
Το "επίπεδο πρόσβασης" θα εννοείς, ασφαλώς...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-01-08, 10:55
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάτι άλλο που αναγκάζει π.χ. εμένα να χρησιμοποιώ το αγγλικό ερωτηματικό αντί για το ελληνικό σε κάποιες περιπτώσεις είναι τα smilies. Αν πας να κλείσεις μία παρένθεση και έχεις ερωτηματικό στο τέλος της φράσης της σου βγάζει φατσούλα. Οπότε η λύση είναι να τελειώσεις τη φράση σου "?)" ή "; )"
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-01-08, 11:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι άλλο που αναγκάζει π.χ. εμένα να χρησιμοποιώ το αγγλικό ερωτηματικό αντί για το ελληνικό σε κάποιες περιπτώσεις είναι τα smilies. "
Με όλο τον σεβασμό, αλλά είναι αδιανόητο να βάζουμε λατινικό ερωτηματικό. Ένα space χωρίζει Μιχάλη το ερωτηματικό από την παρένθεση, ( ; ) δεν είναι και τόσο δύσκολο τώρα, να προσπαθούμε να γράφουμε σωστά.

Με την ευκαιρία, θέλω να παρακαλέσω όλους, όσοι βρίσκουν αγγλικά αντί ελληνικών, λατινικό ερωτηματικό, στο πρόγραμμα μας, ή άλλα λάθη, να γράφουν όλη την φράση και να μου το στέλνουν με προσωπικό μήνυμα.

Δυστυχώς σε κάθε αναβάθμιση που κάνουμε, σε πολλες περιπτώσεις πρέπει να ξαναβάζουμε σωστές τις φράσεις.
Δεν είναι ότι πιο εύκολο, αλλά το προσπαθούμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-01-08, 00:44
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέσα στο χείμαρρο (χίμαρο των ορθογραφικών μεταρρυθμίσεων (μεταριθμίσεων, άλλαξε και το ελληνικό ερωτηματικό σε λατινικό;

Ή η υπερβολική χρήση του είναι απλά δείγμα ανθρώπων που δεν ξέρουν που βρίσκεται το ερωτηματικό στο πληκτρολόγιό τους;
Όταν γράφω ελληνικά κείμενα στον υπολογιστή συνειδητά χρησιμοποιώ το λατινικό ερωτηματικό, παρ'όλο που, ασφαλώς, δεν είναι σωστό. Για κάποιον περίεργο λόγο το ";" μου φαίνεται κάπως ... ενοχλητικό σε αρκετές γραμματοσειρές. Ίσως να φταίει και ο σχεδιασμός του, αφού θα το προτιμούσα πιο επιβλητικό ή απλά περισσότερο ευανάγνωστο. Μου φαίνεται οτι αισθητικά το σύνηθες ερωτηματικό παραπέμπει περισσότερο στην έννοια της άνω τελείας. Παρατήρησε, επίσης πόσο άσχημα κολλάει με το τελικό σίγμα: "τους;"

Εννοείται οτι στα χειρόγραφα χρησιμοποιώ το γνωστό ελληνικό ερωτηματικό. Γούστο...

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-01-08, 09:41
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται οτι στα χειρόγραφα χρησιμοποιώ το γνωστό ελληνικό ερωτηματικό. Γούστο...
γράφουμε όμως πια ποτέ με το χέρι; Εκτός από σημειώματα του τύπου <<να μην ξεχάσω να πάρω πατάτες>>;

Ιδιαίτερα ενοχλητική είναι πάντως η έλλειψη ελληνικής άνω τελείας στις γραμματοσειρές.

χαμογελλλλαστά
Μαρκέλλλλα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-01-08, 10:04
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
.................Ιδιαίτερα ενοχλητική είναι πάντως η έλλειψη ελληνικής άνω τελείας στις γραμματοσειρές.
Συμφωνώ απόλυτα. Είναι κρίμα που δεν υπάρχει εύκολος τρόπος εισαγωγής άνω τελείας, που οδηγεί πολλές φορές σε τεράστιες προτάσεις, χωρίς νόημα.

Πάντως, στα windows υπάρχει τρόπος (χαρακτήρας middle dot). Από το αριθμητικό πληκτρολόγιο, ALT+0183 (κρατάμε πατημένο το ALT και πληκτρολογούμε 0183).

Παράδειγμα: αρνάκι άσπρο και παχύ· της μάνας του καμάρι...

(καλό βέβαια θα ήταν, ο συγκεκριμένος χαρακτήρας να είχε ορισθεί, λίγο πιο ψηλά και λίγο πιο έντονα)
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 16-01-08 στις 10:10
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-01-08, 11:41
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ απόλυτα. Είναι κρίμα που δεν υπάρχει εύκολος τρόπος εισαγωγής άνω τελείας, που οδηγεί πολλές φορές σε τεράστιες προτάσεις, χωρίς νόημα.

Πάντως, στα windows υπάρχει τρόπος (χαρακτήρας middle dot). Από το αριθμητικό πληκτρολόγιο, ALT+0183 (κρατάμε πατημένο το ALT και πληκτρολογούμε 0183).
Υπάρχει ο χαρακτήρας · που είναι πιο πάνω από το ·

Στο Word βγαίνει γράφοντας 0387 και μετά πατώντας alt-x. Στο Insert > Symbol ο εν λόγω χαρακτήρας ονομάζεται "GREEK ANO TELEIA"
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:14.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.