Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-08, 22:50
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
"Σε συγχωρώ" - Χρυσός κανόνας όχι μονο για την Σαρακοστή

Θηλυκού γένους η συγχώρεση

Η συγχώρεση μπορεί να είναι ένα ισχυρό μέσο αποκατάστασης της σχέσης μεταξύ δύο ανθρώπων, οι άνδρες ωστόσο φαίνεται να μη τα καταφέρνουν τόσο καλά όσο οι γυναίκες. Σύμφωνα με μελέτη αμερικανικού πανεπιστημίου, οι άντρες δυσκολεύονται να συγχωρήσουν άλλους ανθρώπους, εκτός από τις περιπτώσεις που μπορεί να ταυτιστούν με τον άνθρωπο που κατηγορούν.

Το θέμα της διαφοράς των δύο φύλων, σε ότι αφορά τη συχώρεση, προέκυψε σε επτά διαφορετικέ σχετικές μελέτες από το 1998 μέχρι το 2005 στις οποίες συμμετείχαν περισσότεροι από 1.400 ενήλικες άντρες και γυναίκες. Μάλιστα οι επιστήμονες δε μπορούσαν να εξηγήσουν το λόγο για τον οποίο ανακύπτει το ζήτημα, παρά το ότι κατέληγαν στην ίδια διαπίστωση κάθε φορά.

Σημαντικό στοιχείο της νέας έρευνας, ωστόσο, είναι η διαφορά στη διάθεση συγχώρεσης με βάση τις προηγούμενες εμπειρίες. Έτσι, οι άντρες φαίνεται να έχουν μεγαλύτερη διάθεση συγχώρεσης όταν έχουν βιώσει καταστάσεις παρόμοιες με αυτή του ατόμου που κατηγορούν. Αντίθετα, κάτι τέτοιο δε φαίνεται να ισχύει στις γυναίκες, που διατηρούν τα ίδια μέτρα και σταθμά ανεξάρτητα από τις προσωπικές τους αντίστοιχες εμπειρίες.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες Science Dai


Σχόλιο:

Το ίδιο ερώτημα τίθεται πάντα απο τηνεποχή του Ιησού. Πόσες φορές πρέπει να συγχωρούμε; Ποιός κερδίζει απο τη συγχώρεση; Μήπως ο συγχωρών σήμερα θεωρείται - η και είναι - βλάκας;

Ας με συγχωρέσετε για τα ερωτήματα! Αλλα θυμήθηκα τον πατέρα μου που έλεγε, όποιος κάθε μέρα δεν λέει "ευχαριστώ, παρακαλώ και συγγνώμη" έστω μια φορά, δεν είναι καλός άνθρωπος....
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 17-03-08 στις 22:53
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-08, 23:01
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η εξηγηση πιθανον ειναι οτι ο αντρας και καλα εχει το αισθημα της 'τιμης', τα 'παντελονια' που φοραει, το δικανο για να διαφυλαξει τα 'χρηστα ηθη', η λογικη οτι 'απο τοτε που βγηκε το συγνωμη χαθηκε το φιλοτιμο' κλπ κλπ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-08, 23:33
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Φυσικά και δεν θα πρέπει να θεωρείται "βλάκας" αυτός που δείχνει τη μαγαλοψυχία της συγχώρεσης.Δεν έχουν όλοι την εσωτερική δύναμη και το ψυχικό σθένος που χρειάζεται για να το κάνουν.Ίσως οι γυναίκες τα πηγαίνουμε καλύτερα σε αυτό λόγω της ευαισθησίας ή της ευπιστίας ή της ανάγκης που έχουμε για να μην 'λήξουμε' απότομα τα συναισθήματα μας.Νομίζω ότι πρέπει να συγχωρούμε όσο αντέχουμε και όσο δεν προσβάλλουμε την ύπαρξη και την αξιοπρεπεια μας.
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-08, 03:47
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε συγχωρώ...
Σε συγχωρώ γιατί το νιώθει η ψυχή μου, γιατί σ' αγαπώ, γιατί είσαι ο σύντροφός μου, το παιδί μου, ο φίλος, η φίλη μου... γιατί νιώθω την ανάγκη να σε συγχωρέσω και να συγχωρεθώ κι εγώ... γιατί το χρειάζεται η καρδιά μου για ν' αποδείξει την αγάπη της, την αγνότητά της, την ανιδιοτέλειά της, το βάθος της... γιατί το αναζητά η σκέψη μου, η ανθρωπιά μου, η λογική, το συναίσθημά μου...
Νιώθω γεμάτη, ταπεινή... νιώθω όμορφα να σε συγχωρώ...
Κι αν με θεωρείς "βλάκα", αν με θεωρείς τιποτένια, μηδαμινή... επειδή έχω τη δύναμη και την ψυχή να σε συγχωρώ...
Εγώ πάλι σε συγχωρώ...

(ε, αυτό μου 'ρθε! έχω και μια παραξενιά στον τρόπο έκφρασης, τι να κάνουμε...)
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:57.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.