Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-03-08, 13:38
kotsikaki Ο χρήστης kotsikaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-01-11 07:21
Ποιες τροφες ειναι κατα του καρκινου του παχεως εντερου?

Ποιες τροφες ειναι κατα του καρκινου του παχεως εντερου? Ποια ειναι η προετοιμασια για μια κωλονοσκόπηση? Ειμαι 30 χρονων και εχω καποιες δυσλειτουργιες με το εντερο. Θα ηταν σωστο να κανω μια κωλονοσκόπηση?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-08, 20:38
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Για τις τροφές, (αυτό που ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ), είναι οτιδήποτε έχει φυτικές ίνες, όπως ολικής άλεσης δημητριακά, λαχανικά και φρούτα, τα οποία βοηθούν στην κινητικότητα του εντέρου. (καλό είναι να διασταυρώσεις την πληροφόρηση αυτή γιατί εγώ δεν είμαι ειδικός στο θέμα...). Σχετικά με την εξέταση που αναφέρεις, αν σου το έχει πει γιατρός, φαντάζομαι ότι είναι κάτι που πρέπει να γίνει. Δεν παίζει ρόλο η ηλικία, σε σχέση με την εξέταση. Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι δίνει έκγυρα αποτελέσμαστα. Υπό αυτή την έννοια είναι "σωστό" να κάνεις την εξέταση! Τέλος, δεν είναι ίσως η πιο...βολική εξέταση, όμως σκέψου το αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-08, 23:12
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kotsikaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιες τροφες ειναι κατα του καρκινου του παχεως εντερου? Ποια ειναι η προετοιμασια για μια κωλονοσκόπηση? Ειμαι 30 χρονων και εχω καποιες δυσλειτουργιες με το εντερο. Θα ηταν σωστο να κανω μια κωλονοσκόπηση?
Αν έχεις πρόβλημα με το πεπτικό σου θα πρέπει να δεις ένα γιατρό και αυτός θα σου πει αν πρέπει να κάνεις κολονοσκόπηση ή όχι. Γενικά μιλώντας, και χωρίς να αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά, η κολονοσκόπηση για λόγους προληπτικούς ενδείκνυται μετά τα 50. Διαφορετικά κριτήρια ισχύουν αν έχεις συγγενείς με καρκίνο παχέος εντέρου σε νεαρή ηλικία (πχ λόγω μετάλλαξης του γονιδίου APC).

Σχετικά με τη διατροφή, δεν υπάρχει επίσημη θέση των μεγαλύτερων οργανισμών που να υποδεικνύει κάτι διαφορετικό από τα ήδη γνωστά (δηλ. άφθονα φρούτα και λαχανικά, λίγο κόκκινο κρέας, περισσότερο ψάρι και κοτόπουλο). Κάποιες μελέτες υποστηρίζουν οτι διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες μειώνει τον κίνδυνο καρκίνου του παχέος εντέρου, αλλά αυτή η άποψη δεν είναι αρκετά τεκμηριωμένη ωστε να αποτελεί γενική οδηγία.

Κατα τα άλλα, όπως συνηθίζω να λέω, όποιος ενδιαφέρεται για την πρόληψη πρώτα κόβει το κάπνισμα. Τα υπόλοιπα είναι το κερασάκι στην τούρτα...

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-08, 10:55
KANELOS1968 Ο χρήστης KANELOS1968 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-08 10:54
ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΕΝΟΣ ΑΣΘΕΝΟΥΣ ΜΕ ΚΑΡΚΙΝΟ ΠΑΧΕΟΣ ΕΝΤΕΡΟΥ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-08, 11:29
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εχει σχέση με την σταδιοποίηση του όγκου, την κλινική εικόνα του ασθενή και πολλές άλλες παραμέτρους, καθώς και από την θεραπεία που θα ακολουθηθεί. Η ερώτησή σου είναι πολύ γενική συνεπώς σαν γενική απάντηση μπορώ να σου πώ ότι η πενταετής επιβίωση ξεκινάει από >90% για το στάδιο 1 , πέφτει στο 20 με 30% για το στάδιο 3 αν δεν υπάρχουν μεταστάσεις, και κάτω από το 5% σε περιπτώσεις που υπάρχει μετάσταση.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-08, 00:40
Το avatar του χρήστη Guybrush
Guybrush Ο χρήστης Guybrush δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-17 20:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα τα άλλα, όπως συνηθίζω να λέω, όποιος ενδιαφέρεται για την πρόληψη πρώτα κόβει το κάπνισμα. Τα υπόλοιπα είναι το κερασάκι στην τούρτα...
Μέγιστη αλήθεια, που δυστυχώς άργησα να την καταλάβω.

Γενικά, το κάπνισμα επηρεάζει πολύ οτιδήποτε έχει σχέση με παθήσεις του εντέρου.

Το πόσο έχω ηρεμήσει τον τελευταίο χρόνο, δε λέγεται...
__________________
In all this world, there is no heavier burden than a great potential!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:00.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.