Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-10, 19:05
Λυδία Ο χρήστης Λυδία δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-09-10 13:52
Πολλά νεύρα και ημικρανίες - ορμονικές διαταραχές

Αγαπητοί φίλοι γεια σας,
είμαι καινούργιο μέλος. Υποφέρω τουλάχιστον 10 χρόνια από κρίσεις ημικρανίας που επανέρχονται κάθε μήνα αλλά αυτό κυρίως που υπονομεύει τη ζωή μου είναι τα πολλά νεύρα είτε πριν την εμμηνορησία είτε κοντά στις μέρες τις ωορρηξίας.
Έχω επισκεφτεί ενδοκρινολόγο και ψυχίατρο ειδικά για το θέμα των ανεξέλεγκτων νεύρων τις ημέρες αυτές και δεν έχω βρει λύση ακόμα. Και οι δύο μου είπαν "τα έχετε αυτά εσείς οι γυναίκες". Όμως εγώ νιώθω οτί είναι πολύ σοβαρότερο. Υπάρχει κάποια κοπέλα που αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα που να υπονομεύει την ποιότητα ζωής της και τι έχετε κάνει;

Χωρίς να είμαι γιατρός και μόνο από αυτά που διαβάζω στο διαδίκτυο σκέφτομαι μήπως η πτώση των οιστρογόνων προκαλεί αυτές τις αλλαγές.
Είμαι γενικά πολύ ήρεμος άνθρωπος, τα βλέπω γενικά με αισιοδοξία, εκείνες τις μέρες όμως γίνομαι κάποια άλλη.
Και αυτό καταστρέφει και τις σχέσεις μου με τους γύρω μου. Το να πω "είναι ορμονικό" τους φαίνεται σαν δικαιολογία. Δεν ξέρω τελικά και αν έχουν δίκιο και μήπως χρειάζομαι θεραπεία ψυχαναλυτική.
Θα ήθελα πολύ να ακούσω και άλλες γνώμες ή παρόμοιες εμπειρίες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-10, 19:35
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Λυδία, κατ' αρχάς καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Στην ίδια κατάσταση ακριβώς με εσένα βρίσκεται και η κόρη μου.
Λίγο πριν τον κύκλο της και κατα την διάρκεια του ( όχι πάντα όμως)
της πιάνουν ημικρανίες και έχει λίγα νεύρα μάλλον γίνεται πιο ευαίσθητη πιο παραπονιάρα, κάτι τέτοιο παρατηρώ.
Το συζητήσαμε με την γυναικολόγο της και μας είπε ότι είναι μια φυσιολογική κατάσταση,
ότι συμβαίνει σε πολλές γυναίκες.
Παίζουν βέβαια ρόλο οι ορμόνες αλλά και το στρες επειδή πονάει πολύ και η κοιλιά της και είναι σύνθετο το πρόβλημα.
Εγώ σαν μεγάλη γυναίκα με πείρα θέλω να σου πω
ότι μόλις παντρευτείτε και κάνετε ένα παιδάκι όλα θα διορθωθούν
Να είσαι ήρεμη να ξεκουράζεσαι τις ώρες εκείνες με κλειστά τα φώτα και άκου λίγη καλασική μουσική βοηθάε,ι πίστεψέ με και όλα θα πάνε καλά,.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-10, 21:41
Λυδία Ο χρήστης Λυδία δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-09-10 13:52
Έλενα σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου και τα υποστηρικτικά σου λόγια.
Νομίζω ότι στην δική μου περίπτωση τα συμπτώματα είναι πολύ πιο έντονα από το "λίγα νεύρα". Για παράδειγμα έχω περάσει τις τελευταίες 3 μέρες με τρομερή ευσυγκινησία χωρίς καμία αιτία και με έντονους καυγάδες που δημιουργώ στον άντρα μου (χωρίς πραγματική αιτία) μόνο για να εκτονώσω τα νεύρα μου. Νιώθω ότι είναι κάτι που κυριεύει χωρίς να μπορώ να το ελέγξω με τη λογική. Δεδομένου ότι τον υπόλοιπο καιρό λειτουργώ "φυσιολογικά" και ήρεμα, αντιλαμβάνομαι ότι πρόκειται για κάτι οργανικό και εγώ το συνέδεσα με τις ορμόνες. Η περίπτωση της κόρης σου μου ακούγεται εντελώς φυσιολογική.
Αυτό που περιγράφω είναι πολύ πιο έντονο. Φαντάσου σαν τον άνθρωπο που πίνει αλκόολ και βγαίνει εκτός εαυτού από άποψη θυμού. Θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις γυναικών που το έχουν περάσει ή το περνούν σε τόσο έντονο βαθμό. Επίσης αν κάποιος ειδικός μπορεί να με παραπέμψει στον σωστό γιατρό γιατί μέχρι τώρα δεν έχω βρει λύση με κάποιο γιατρό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-08-10, 22:47
sofia@ Ο χρήστης sofia@ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-04-11 19:09
Λυδια και εγω ειχα προβλημα απο μικρη με το προεμμηνορυσιακο συνδρομο.Πολλά νευρα και κλαμα την πρηγουμενη μερα.πονους δεν αισθανθηκα ποτε αλλά 10 ημερες πριν αντιμετωπιζα και εγω αυτα που λες.Μήπως να το ελεγες στον γυναικολογο σου;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-10, 11:39
Λυδία Ο χρήστης Λυδία δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-09-10 13:52
Εσύ Σοφία πώς το αντιμετώπισες;
Δεν σου δημιουργούσε πρόβλημα με τους άλλους γύρω σου;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-10, 22:55
sofia@ Ο χρήστης sofia@ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-04-11 19:09
Μονη δυστυχως μια και ειχα πολυ σημαντικοτερα και πιο σοβαρα προβληματα να αντιμετωπισω.φανταζεσαι ποσο υπεφερα με ολα αυτα.Εκανα οσο μπορουσα υπομονη, με αποτελεσμα να εχω χρονιο προβλημα αυπνιας τωρα.Απεκτησα και δυο αυτοανοσα καθως δεν ξεσπουσα αλλα καταπιεζομουν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-10, 13:51
Λυδία Ο χρήστης Λυδία δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-09-10 13:52
Πρέπει να ήταν πολύ δύσκολο αφού είχες και άλλα προβληματα. Τι να πω...
Εύχομαι να ξεπεράσεις τις αυπνίες...
Εγώ σκέφτομαι να επισκεφθώ έναν ψυχίατρο.
Σ'ευχαριστώ που τα μοιράστηκες μαζί μου.
Αν κι εγώ μπορώ να βοηθήσω σε κάτι πες μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:55.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.