Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-07-11, 22:39
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι οι ΗΠΑ δεν ανέπτυξαν καν το Orion, που είναι μια πολύ προχωρημένη κάψουλα...
"- MPCV

Arising from the ashes of the aborted Orion spacecraft, part of the spiked Constellation project, the MPCV is very much in the early stages of development. Nasa's Multi-Purpose Crew Vehicle has no expected launch date but is being designed to send a crew of four astronauts deeper into space than any man has gone before.

Current predictions suggest the craft, work on which has cost around $5bn to date, could be flying by 2020 with a mission to Mars possible by 2030. "

Είναι από το site της Telegraph και εδώ είναι όλο το άρθρο που είναι για το τι γίνεται από δώ και πέρα όσον αφορά την ανάπτυξη νέων μοντέλων αεροσκάφων/διαστημοπλοίων.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-07-11, 22:47
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
"- MPCV
Toυ τα έχω πει εδώ αλλά δεν με ακούει με τίποτα.

Αντί να τα χώσει στον Ομπάμα με εμένα τα έχει βάλει επειδή του λέω τα καλά που προσφέρει η Roscosmos . ;-)


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-07-11, 22:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που αρνείσαι να καταλάβεις είναι ότι άλλο φαντασία (ακόμα και επιστημονική) και άλλο λογική πραγματικότητα..
Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Εσείς ζήσατε την διαστημική εποχή, πριν διαβάστε επιστημονική φαντασία.

Εγώ έκανα όνειρα διαβάζοντας πρώτα επιστημονική φαντασία, σε ότι είχε να κάνει με το διάστημα.

Όταν πχ πρωτοάκουσα για την επιχείρηση Apollo, το μυαλό μου πήγε στον Βερν και γιατί να μην πάει; Με εξαίρεση το κανόνι, όλα έμοιαζαν ίδια.

Μπορεί να έχετε όποια γνώμη θέλετε, αφήστε και εμένα να έχω την δικιά μου, ενοχλώ;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-07-11, 23:43
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να έχετε όποια γνώμη θέλετε, αφήστε και εμένα να έχω την δικιά μου, ενοχλώ;
Γνώμη είναι και το Flat Earth Theory (*), πόσο θα σου άρεσε να τη βλέπεις σε κάθε διαστημικό thread;

Σου έχει κολλήσει μια ιδέα για τα λεωφορεία και τους θαλαμίσκους που όχι απλά δεν ισχύει με βάση τα γεγονότα αλλά (σύμφωνα με τα δικά σου λεγόμενα) ούτε εσύ ο ίδιος δεν τη βασίζεις σε πραγματικά δεδομένα. Οπότε ναι, είναι κάπως ενοχλητικό να απαξιώνεις συνεχώς τις προσπάθειες χιλιάδων ανθρώπων με κουβαρίστρες, επειδή είχες διαβάσει κάποτε κάποιες ιστορίες φαντασίας.




(*) δηλ. η άποψη ότι η Γη είναι επίπεδη
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-07-11, 00:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου έχει κολλήσει μια ιδέα για τα λεωφορεία και τους θαλαμίσκους που όχι απλά δεν ισχύει με βάση τα γεγονότα αλλά (σύμφωνα με τα δικά σου λεγόμενα) ούτε εσύ ο ίδιος δεν τη βασίζεις σε πραγματικά δεδομένα. Οπότε ναι, είναι κάπως ενοχλητικό να απαξιώνεις συνεχώς τις προσπάθειες χιλιάδων ανθρώπων με κουβαρίστρες, επειδή είχες διαβάσει κάποτε κάποιες ιστορίες φαντασίας.
Μάλιστα !

Όσα λέω δεν βασίζονται ούτε στην επιστημονική φαντασία, ούτε θα τα έλεγα αν δεν πίστευα.

Αν ο σχεδιασμός της NASA δεν είχε κοπεί, πρώτα από τον Μπους και μετά με το αποτελείωμα του από τον Ομπάμα, τώρα θα είχαμε προετοιμασίες, για μια αποστολή στον Άρη με τα Orion.

Ο νυν γενικός διευθυντής της NASA, Raymond Clinton, είναι από τους πρώτους που είχαν μιλήσει για την μελλοντική εξέλιξη των διαστημικών πτήσεων πριν κάμποσα χρόνια (καιρό πριν ο τρελάρας ο Branson, ανακοινώσει το spaceshiptwo ή το προηγούμενο), για την κατάργηση των πυραύλων και την αντικατάσταση τους με σύνθετα αεροσκάφη μεγάλου ύψους, jet και πυραύλους.

Δεν το ονειρεύτηκα, ούτε τα κατέβασα από την αυξημένη φαντασία μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-07-11, 03:43
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσα λέω δεν βασίζονται ούτε στην επιστημονική φαντασία, ούτε θα τα έλεγα αν δεν πίστευα.

Αν ο σχεδιασμός της NASA δεν είχε κοπεί, πρώτα από τον Μπους και μετά με το αποτελείωμα του από τον Ομπάμα, τώρα θα είχαμε προετοιμασίες, για μια αποστολή στον Άρη με τα Orion.
Ναι σωστά, κι αν είχαμε αξιοποιήσει το εμπλουτισμένο ουράνιο που βρίσκεται στο υπέδαφός μας και την οργάνωση scan dec org θα είχαμε φτάσει τους ελ. Μήπως να κάνουμε σοβαρή συζήτηση για αυτά;

Είτε το θέλουμε είτε όχι, τα διαστημικά ταξίδια θεωρούνται πολυτέλεια. Οι ΗΠΑ ασχολούνται με 2-3 πολέμους, με μια οικονομία άστα να πάνε, με κάτι περίεργους Κινέζους, με δυο κόμματα που δε συμφωνούν στα βασικά, με μια δημόσια εικόνα χάλι μαύρο, με μια οικονομική κρίση χωρίς προηγούμενο, με το κόμμα του τσαγιού που θέλει να τους γυρίσει στο μεσαίωνα... και με δυο θανατηφόρα ατυχήματα σε φαντασμαγορική ζωντανή παγκόσμια μετάδοση. Όλα αυτά μετράνε, δεν είναι απλά ενοχλητικές λεπτομέρειες που μας απομακρύνουν από τη γαλαξιακή αυτοκρατορία και το star trek. Λες λοιπόν οι ΗΠΑ να έχουν όρεξη να ασχοληθούν με τις φαντασίεςτης εποχής του Ψυχρού Πολέμου;

Υποθέτεις έναν οργανισμό διαστήματος που δε λαμβάνει υπόψη του καμία εξέλιξη της πραγματικότητας, έχει άπειρα λεφτά και δε λογοδοτεί ποτέ σε ηλίθιους πολίτες ή (πιθανόν) διεφθαρμένους πολιτικούς. Ναι, προφανώς ένας τέτοιος οργανισμός θα μπορούσε να σχεδιάσει το millennium falcon... επειδή όμως ζούμε σε αυτό τον κόσμο και όχι στη φαντασία του τάδε συγγραφέα, το θέμα δεν είναι το τι θα είχε κάνει μια υποθετική NASA σε ένα φανταστικό κόσμο.

Έγραψες πολύ καθαρά: "η λογική συνέχεια δεν ήταν θαλαμίσκος -> διαστημικό λεωφορείο -> θαλαμίσκος". Για αυτό μιλάω.

Γράφεις συνεχώς σε όλα τα σχετικά threads εδώ και πολύ καιρό το συλλογισμό: "ο νέος θαλαμίσκος μοιάζει με αυτόν της δεκαετίας του 60, άρα είναι αντίστοιχου (δηλ. χαμηλού) τεχνολογικού επιπέδου". Ο κόσμος έχει προχωρήσει κάπως από το "έτσι φαίνεται άρα έτσι είναι".

ΟΚ, δε σου αρέσουν αισθητικά και περί αυτού καμία αντίρρηση, αλλά δε βρίσκω ούτε λογικό ούτε εποικοδομητικό να επιμένεις σε κάθε ευκαιρία για το πόσο χάλια (θα) είναι οι θαλαμίσκοι, πόσο απίθανα ήταν τα shuttles, πόσο φοβερά πράγματα θα κάνει ο Branson και πόσο ανίκανοι είναι όλοι οι δεκάδες χιλιάδες τεχνικοί και λοιποί επιστήμονες που ασχολούνται με "κουβαρίστρες" αντί να φτιάχνουν το NCC-1701.




υγ: O Raymond Clinton δεν είναι ούτε ήταν διευθυντής (administrator) της NASA, ούτε βρήκα κάπου τις απόψεις που αναφέρεις.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
  #37  
Παλιά 23-07-11, 11:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας


Ο επίλογος.

Για όσους εκνευρίζω με τις προτιμήσεις μου για τις διαστημικές πτήσεις, να μου επιτρέψτε να συνεχίζω να το κάνω.

Εγώ τουλάχιστον έχω δει ένα διαστημικό λεωφορείο, πάνω στην εξέδρα του από κοντά, πολύ κοντά
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-07-11, 12:43
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Ερώτηση: η απόσταση του Xeniou από ένα όχημα είναι αρκετή:

(α) για να κάνει αυτό το όχημα ανώτερο καθ'όλα από όλα τα άλλα, ή
(β) για να κάνει τα άλλα οχήματα χειρότερα από αυτό;

Στέλιο, αν το (α) ισχύει, έλα να χαϊδέψεις λίγο το αυτοκίνητό μου. Θέλω να καίει δύο λίτρα υδρογόνο στα 100 παρσέκ. Ή δε μπορώ να ζητήσω συγκεκριμένες βελτιώσεις;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-07-11, 18:09
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Το αυτοκίνητό σου "μοιάζει" με το Ford Model T - δηλαδή έχει ένα σασί, 4 ρόδες και τιμόνι. Άρα, σύμφωνα με το Στέλιο, δεν έχεις καμία ελπίδα: θα μείνει κολλημένο στην τεχνολογία του 1908!

Να λες πάλι καλά που δεν έχει μανιβέλα
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-07-11, 12:56
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
[...] αυτοκίνητό μου. Θέλω να καίει δύο λίτρα υδρογόνο στα 100 παρσέκ.
Το ζήτημα είναι πόσα Kessel runs κάνει το αυτοκίνητό σου σ'αυτά τα 100 παρσέκ ;-)
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-07-11, 14:38
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ζήτημα είναι πόσα Kessel runs κάνει το αυτοκίνητό σου σ'αυτά τα 100 παρσέκ ;-)
Τουλάχιστον 8.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-08-11, 14:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας


Κλικ για μεγάλο μέγεθος

Τα δύο Β 747 της NASA, για την μεταφορά των διαστημικών λεωφορείων, έκαναν μια τελευταία αναμνηστική πτήση κοντά στην βάση Edwards.

Μάλλον θα πάνε για διασκευή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-08-11, 19:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Toυ τα έχω πει εδώ αλλά δεν με ακούει με τίποτα.

Αντί να τα χώσει στον Ομπάμα με εμένα τα έχει βάλει επειδή του λέω τα καλά που προσφέρει η Roscosmos . ;-)
Κουρσάρε μέσα σε μία εβδομάδα οι Ρώσοι έχασαν δύο εκτοξεύσεις. Ο πρώτος ήταν ένας πολύ ακριβός δορυφόρος και ο δεύτερος χθες.

Ρωσία: 'Εχασαν", το διαστημόπλοιο Progress M12, οι Ρώσοι

Η ρωσική διαστημική υπηρεσία Roskosmos επιβεβαίωσε ότι το ρωσικό διαστημόπλοιο φορτίου Progress M12-Μ, που εκτοξεύτηκε σήμερα με προορισμό τον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό (ISS), δεν έφθασε στη σωστή τροχιά, ενώ κάποιες πηγές ανέφεραν ότι κατέπεσε στη Γη.

"Το διαστημικό σκάφος φορτίου Progress M12-Μ δεν έφθασε στη σωστή τροχιά", αναφέρει η Roskosmos σε ανακοίνωσή της, εξηγώντας ότι ένα πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από 325 δευτερόλεπτα πτήσης.

"Σύμφωνα με τα προκαταρκτικά στοιχεία, υπήρξε μια βλάβη στο σύστημα των κινητήρων", αναφέρει η Roskosmos.

Θραύσματα του διαστημοπλοίου έπεσαν στη Ρωσική Δημοκρατία της Αλτάι, στα σύνορα με την Κίνα, τη Μογγολία και το Καζακστάν, δήλωσε μια πηγή των υπηρεσιών ασφαλείας στο πρακτορείο Ria Novosti, ενώ μια άλλη πηγή είχε προηγουμένως δηλώσει στο Interfax ότι το διαστημικό σκάφος πιθανότατα κατέπεσε στη Σιβηρία.

"Στις 16:25 ώρα Ελλάδας, λάβαμε πληροφορίες ότι θραύσματα του διαστημοπλοίου Progress M12-Μ κατέπεσαν στη γη", δήλωσε αυτή η πηγή.

Στο μεταξύ το ρωσικό Κέντρο ελέγχου Διαστημικών Πτήσεων (TSOUP) ανακοίνωσε ότι δεν υπάρχει λόγος να εκκενωθεί από το πλήρωμα του ο Διεθνής Διαστημικός Σταθμός (ISS) μετά την αποτυχημένη εκτόξευση του ρωσικού διαστημοπλοίου φορτίου, σύμφωνα με το πρακτορείο ειδήσεων Interfax.

"Πρέπει να εξετάσουμε προσεκτικά την κατάσταση. Μπορούμε να πούμε προκαταρκτικά ότι δεν είναι τόσο κρίσιμο ώστε να πρέπει να μιλήσουμε για ταχεία επιστροφή του πληρώματος του ISS", δήλωσε ο Βλαντίμιρ Σολόβιεφ, επικεφαλής των πτήσεων για το ρωσικό τμήμα του ISS, σύμφωνα με το Interfax.

"Υπάρχουν στον ISS επαρκή αποθέματα για τον εφοδιασμό των κοσμοναυτών που θα αρκέσουν μέχρι την άφιξη του επόμενου Progress M12-Μ", πρόσθεσε.

"Τουλάχιστον οι κοσμοναύτες δεν θα χρειαστεί να κάνουν οικονομίες στα τρόφιμα", είπε.

Το διαστημόπλοιο Progress M12-Μ, το οποίο μετέφερε φορτίο αρκετών τόνων, επρόκειτο να συνδεθεί την Παρασκευή με τον ISS.

Πηγή : Ελεύθερος Τύπος / ΑΠΕ

Σχόλιο : Ξέρεις τι σημαίνει αυτό; Ακόμα μία αποτυχημένη αποστολή και τέλος στον ISS.
Να χαρώ την προηγμένη τεχνολογία τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 24-08-11, 21:18
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 23:40
http://www.dailymail.co.uk/sciencete...#ixzz1VQ6YZ465

Κουρσάρε ορίστε αυτό που δεν ξερω που να αλλού να το γράψω.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 24-08-11, 21:21
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 23:40
Η Νασα περιμένει περισότερες λεπτομέρειες με το τι ακριβώς συνέβει

http://www.nytimes.com/aponline/2011...pace.html?_r=1
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:03.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.