Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Οικονομία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 20-09-11, 19:12
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πάντως αυτο που εννοούσα από τηνπρακτική πλευρά του μηχανικού ειναι πως:

Αν η μια μετοχή ειχε 600δις.

Τοτε το συνολο των 120.000 που εκδόθηκαν εχει αξία πολλές φορές ανω του ΑΕΠ ολων των χωρών του πλανητη (περίπου 100.000 τρις!!!!!)

Αρα κατι δεν μου κολλάει στην αποτίμηση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-09-11, 19:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας παραμερίσουμε οι μηχανικοί και οι ξυλομαραγκοί και ας αφήσουμε κανέναν άλλον να μιλήσει.
Όπως βλέπεις δεν απαγορεύουμε τις απαντήσεις.

Τι να κάνουμε, οικονομολόγους με γνώσεις εμπορικού δικαίου, δεν έχουμε πολλούς
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 20-09-11 στις 23:33
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-09-11, 21:02
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Αν είναι όπως τα λέει ο Στέλιος κι αν το δημοσίευμα έχει κάποια δόση ακρίβειας, τουλάχιστον σε ότι αφορά στα πρόσωπα, στις ημερομηνίες και στις ενέργειες που έγιναν, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί:

«Τον Απρίλιο του 2010 οι δικαιούχοι είχαν έλθει σε επαφή με την Τράπεζα της Ελλάδος. Ο Διοικητής της κ. Προβόπουλος είναι απόλυτα ενήμερος γι’ αυτό. Μετά από συζητήσεις η Κεντρική Τράπεζα πρότεινε συμβιβασμό (συμφωνία) ύψους 1,5 δισ. ευρώ για 10 μετοχές της «Τράπεζας της Ανατολής».»

...αφού οι μετοχές δεν έχουν καμία αξία;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to pazo For This Useful Post:
Easty (20-09-11), maralin (21-09-11)
  #19  
Παλιά 20-09-11, 21:16
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
ΑΝ ΔΕΝ είναι μυθιστοριογραφία της ζούγκλας, που μας έχει συνηθίσει και σε άλλες φωτοβολίδες, τότε από τη μία ο sorros και στον αντίποδα ο σώρρας (ή καλύτερα ανάποδα) δεν είναι καθόλου τυχαίο....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-09-11, 22:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
«Τον Απρίλιο του 2010 οι δικαιούχοι είχαν έλθει σε επαφή με την Τράπεζα της Ελλάδος. Ο Διοικητής της κ. Προβόπουλος είναι απόλυτα ενήμερος γι’ αυτό. Μετά από συζητήσεις η Κεντρική Τράπεζα πρότεινε συμβιβασμό (συμφωνία) ύψους 1,5 δισ. ευρώ για 10 μετοχές της «Τράπεζας της Ανατολής».»

...αφού οι μετοχές δεν έχουν καμία αξία;
Μπορείς να μου επιβεβαιώσεις αυτή την πηγή; Ποιος το έγραψε, που δημοσιεύτηκε και πότε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-09-11, 22:42
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
στο εξώδικο προς ΕΤΕ αναφέρει για αυτόν τον άτυπο διακανονισμό.... (όχι σαν νούμερα, αλλά ότι κάτιτις προτάθηκε...)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-09-11, 22:45
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Όλοι δικαιούνται 15 λεπτά δημοσιότητας, όπως όμως λέει κι ο απλός λαός: "google is your friend".
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
Xenios (21-09-11)
  #23  
Παλιά 20-09-11, 23:08
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
επειδή βαριέμαι να Googlarω, Δεν μας δίνεις απευθείας το λινκ που αποδεικνύει το ψευδες?
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην zefuros για αυτό το μήνυμα:
Xenios (21-09-11)
  #24  
Παλιά 20-09-11, 23:27
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξεπερνωντας ολα τα εωλα περί μετοχών κλπ κλπ, δεν μπορώ παρά να χαμογελάσω στους "υπολογισμούς" που εγιναν για να γινει αναγωγή της τιμής της μετοχης:

http://ellasneverdie.org/sites/defau...ρυώτη.pdf

Λαμβάνει ως σταθερη αξία την...δραχμή. ετσι ωστε να κανει αναγωγή τι αξία εχει ενα χρυσο φραγκο σημερα...λολ.

Με την λογική:

1 χρυσο φραγκο τοτε ειχε 1,6 δραχμες.... (?)
1 χρυσο φραγκο εχει σημερα 77500 δραχμές...

Αρα ενα χρυσο φραγκο του 1934 εχει σημερα την αξια περίπου 48.000 χρυσων φραγκων...λολ.

Δηλαδή 1 γραμμαριου χρυσου το 1932 αξιζει 48.000 γραμμαρια χρυσου το 2011

Γενικά ειναι ωραίο να διαβαζεις τετοια πράγματα, και ας μην γνωρίζεις...εχει πλάκα, ακονιζεις το μυαλό!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην zefuros για αυτό το μήνυμα:
Xenios (21-09-11)
  #25  
Παλιά 21-09-11, 07:38
Το avatar του χρήστη Μηδεν_ενα
Μηδεν_ενα Ο χρήστης Μηδεν_ενα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-14 16:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι έγινε; Ανακαλύψαμε το νέο νερο του καματερού; Κρατατε μικρο, πολυ μικρο καλάθι για τέτοιου είδους "ειδήσεις". Εγώ τουλάχιστον από μέρους μου αυτό κάνω.
__________________
Φτωχός δεν είναι αυτός που έχει λίγα, αλλά αυτός που θέλει πολλά.
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Μηδεν_ενα For This Useful Post:
Easty (21-09-11), Xenios (21-09-11)
  #26  
Παλιά 21-09-11, 09:18
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Προφανώς και κρατάς μικρό καλάθι. Δεν είπε κανείς το αντίθετο.
Άλλοι μάλιστα δεν κρατούν καθόλου καλάθι.

Το να γνωρίζουμε όμως και μια τέτοια εκδοχή δεν είναι κακό.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Easty για αυτό το μήνυμα:
maralin (21-09-11)
  #27  
Παλιά 21-09-11, 09:34
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημερα σε ολους !Σημερα το πρωι το συζητουσε ο αδερφος μου το θεμα,οτι ακουστηκε οτι στην Πατρα ,καποιος...μπλα μπλα μπλα..κ τον κοιτουσα περιεργα!
Ερχομενη εδω το βλεπω στα θεματα!Διαβασα ολες τις απαντησεις σας και τις αποριες -σκεψεις αποψεις που ειναι ευλογες...
Όμως λενε και οι καλοι μου φιλοι μηχανικοι κ οικονομολογοι του φορουμ και εγω ενας απλος ταπεινος τεχνοκρατικος τυπος ανθρωπου ειμαι!! και φυσικα ολα αυτα περι αριθμων κ οικονομικων δε τα κατεχω!

αλλα σκεφτομαι τα εξης :

πρωτον οτι αν αυτη η ειδηση ειναι αληθεια τελικα???τι?θα σωθουμε?

δευτερον : Αν ηταν ψευδης η ειδηση αυτη,πως πηγε στη εφορια το θεμα?και πως ηε φορια επιστρεφει 15 δις κ παραπεμπει το θεμα στο Υπουργειο Οικονομικων!Ολοκληρη εφορια δε θα εκανε τις ενστασεις της αν δεν ειχαν ισχυ οι μετοχες αυτες??

τριτον : αν η ειδηση ειναι ψευδης ,ΤΟΤΕ η "END" πως δεχτηκε τη δωρεα 4 μετοχων?Δηλαδη η Οικογενεια Σωρρα εκανε μια μηδενικης αξια δωρεα??

τεταρτον : Αν η ειδηση ειναι αληθης,τοτε ο πρωθυπουργος που ειναι οπως μας λεει η ειδηση ενημερος και οι λοιποι,τελικα γιατι δεν αντιδρα?και γιατι να μη δεχτει να απολπηρωθει το χρεος μεσω αυτης της οδου?
Κατα τη ταπεινη μου αποψη μια τετοια ειδηση αν οντως εχει γινει πασιγνωστη στη Βουλη,δε θα επρεπε να εχει γινει μεγαλος ντορος τωρα?γιατι δεν ενεργουν οι αρμοδιοι κ δε συζητειται?μηπως καποιο λακο εχει η φαβα τελικα με αυτους που ειναι στη Βουλη???
απλα ερωτηματικα....
και για να γελασουμε κ λιγο μη ξεχνατε οτι ειμαι πολυ κοντα στη πηγη του καλου {δες καταγωγη οικ. Σωρρα}!!.οτι χρειαστειτε ξερετε...

επισης επειτα απο ολο αυτο το "Αν αυτο ,τοτε εκεινο {if..then ..else} εχετε εντρυφησει σε ενα μαθημα ψευδοκωδικα..κρατηθειτε ειμαστε ακομα στη εισαγωγη!!
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-09-11, 09:37
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Η ερώτηση που έκανα παραπάνω έγινε, αφού είδα στις ειδήσεις του ALTER, χθες βράδυ, τον δημοσιογράφο να υποστηρίζει το δημοσίευμά και τις θέσεις του και την πληροφορία απ' το δελτίο ειδήσεων του ίδιου καναλιού, πως ήδη κατατέθηκε από βουλευτή, σχετική ερώτηση στη Βουλή των Ελλήνων.

Αν αυτή την χρονική στιγμή που μισθοί και συντάξεις εκατομμυρίων Ελλήνων κρέμονται από μια κλωστή και ο τυφώνας «ξανα-ματα-νέα μέτρα» χτυπάει τη πόρτα μας, ένας «έγκυρος» ιστότοπος και ένα «έγκυρο» τηλεοπτικό κανάλι βγάζει στον αέρα τέτοιο θέμα αβασάνιστα, χωρίς να το έχει ξεσκονίσει σε ότι αφορά στην ακρίβεια των στοιχείων και των αριθμών, ε, τί να πω πια! Έλεος!

Όλοι «υποψιαζόμαστε» ότι το ύφος και η ηθική των ΜΜΕ κινείται παράλληλα με την πολιτική ζωή του τόπου και προσβάλει την κοινή μας λογική, αλλά τέτοια πράγμα πια! τί ν' ακούσεις και τί να πιστέψεις; πού να βρεις ίχνη αλήθειας; σκατά στη μούρη τους! (και μην το σβήσεις συσόπα! )
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to pazo For This Useful Post:
Easty (21-09-11), maralin (21-09-11)
  #29  
Παλιά 21-09-11, 10:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι «υποψιαζόμαστε» ότι το ύφος και η ηθική των ΜΜΕ κινείται παράλληλα με την πολιτική ζωή του τόπου και προσβάλει την κοινή μας λογική, αλλά τέτοια πράγμα πια! τί ν' ακούσεις και τί να πιστέψεις; πού να βρεις ίχνη αλήθειας; σκατά στη μούρη τους! (και μην το σβήσεις συσόπα! )
Συμφωνώ απόλυτα με τον χαρακτηρισμό.

Κατηγορούν το διαδίκτυο και τα blogs ότι έχουν σκουπίδια, αλλά τα σκουπίδια της τουβού, είναι χειρότερα.

Όπως ξέρεις από πλευράς της Μητέρας μου, κατάγομαι από την Σμύρνη. Ο Παππούς μου, συγνώμη που θα το πω, ήταν πολύ πλούσιος και μεγάλος εξαγωγέας της Σμύρνης. Ο προπάππους μου, (από την Γιαγιά μου), ήταν ένα από τα μεγαλύτερα τζάκια της Σμύρνης.

Στην καταστροφή, ο Παππούς μου με την Γιαγιά και τη οικογένεια τους, βρήκαν καταφύγιο για 10 μέρες, στο Ιταλικό προξενείο. (Ήταν και προμηθευτής του Ιταλικού στόλου) και την μέρα που ήταν να φύγουν, άμαξα με την Ιταλική σημαία, έφερε την οικογένεια, στο τελευταίο φυλάκιο ελέγχου των Τούρκων. Λίγο πριν την είσοδο του πλοίου.

Ο Παππούς μου είχε παραδώσει στον Ιταλό πρόξενο, 28 μπαούλα, σε ένα εκ των οποίων είχε και χρεώγραφα (μετοχές) Ιταλικής τραπέζης. Επίσης είχε λογαριασμούς πιστώσεων, από τις εξαγωγές που έκανε.

Όταν ήρθαν στην Αθήνα, μπόρεσαν να ορθοποδήσουν, με τα χρυσαφικά που είχε κλείσει η Γιαγιά μου στον κόρφο της. Ο Παππούς μου ταξίδεψε στην Ρώμη για αν αξιώσει τις απαιτήσεις του.
Όπως καταλαβαίνεις, επειδή σου γράφω από ένα τριάρι στην Κυψέλη και όχι από την έπαυλη μου, στην Εκάλη, δεν πήρε δεκάρα.

Τι λες να τάξω και εγώ, τις απατήσεις μας κατά του Ιταλικού κράτους και να προσφέρω το 99% στο Ελληνικό λαό;

Ο Μουσολίνι φρόντισε με νόμο, να μηδενίσει όλες τις απαιτήσεις.
Κάτι παρόμοιο μ' αυτό που έγινε εδώ, μετά την κατοχή.

Αν η εν λόγω οικογένεια, μετά την καταστροφή, είχε σε ισχύ ένα τέτοιο χρεόγραφο, δεν θα το κρατούσε 90 χρόνια κλεισμένο, σε μπαούλο.

(Αν το βγάλει και σαν θέμα ο Χαρδαβέλας, θα πηδηχτώ από το παράθυρο.)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-09-11, 11:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πιασάρικο το θέμα.

Η Real.gr, σε αναφορά στο δημοσίευμα, του κ. Τριανταφυλλόπουλου στο zougla.gr, αναφέρει για τον νόμο που καταργεί όλα τα χρεώγραφα, πριν τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.

Η Εθνική Τράπεζα πληροφορεί επισήμως τους κληρονόμους τον Σεπτέμβριο του 2010 και κατόπιν τον Φεβρουάριο του 2011 πώς στη βάση του νόμου 18/1944 η αξία των μετοχών έχει εκμηδενιστεί.

(Είναι ο νόμος που σας είχα αναφέρει από τα πρώτα μηνύματα του θέματος)

Η οικογένεια Σώρρα, δεν είναι Εθνικοί Ευεργέτες, από τα 10 χρεώγραφα που έχουν, δήθεν χαρίζουν τις τέσσερις. Πρόεδρο και αντιπρόεδρο της Μ.Κ.Ε., βάζουν τους δύο καθηγητές. (Αναρωτιέται κανείς με τι αντάλλαγμα.

Αν αποδειχτεί ότι το χρεόγραφο έχει αξία (όχι βέβαια αυτή που αναφέρουν τα αμερικανάκια), η οικογένεια των «ευεργετών», θα εισπράξουν πολλά λεφτά και η Ελλάδα για να τους πληρώσει, θα χρεοκοπήσει και η Τράπεζα της Γαλλίας σαν εγγυήτρια, θα πληρώσει την διαφορά. Πιστεύει κανείς έχων σώας τας φρένας, ότι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει;

Τέτοιους «ευεργέτες» δεν θέλουμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.