Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-08-09, 10:09
efikontor Ο χρήστης efikontor δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-08-09 00:37
Question Παχυσαρκια - SOS

Καλημέρα σας. Εχω φιλο ο οποιος ειναι παχύσαρκος (ΔΜΣ= 39). Ειναι 23 ετων και θέλω να τον βοηθήσω να χασει βάρος αλλα δεν μπορώ πάντα να τον ελέγξω. Καταρχήν θα ήθελα να μου περιγράψετε, αν ξέρετε ποια η ψυχολογία ενός παχύσαρκου και τι τον εμποδίζει να ξεκινήσει να προσέχει τη διατροφή του. Ενα από τα αρνητικά, εχω ακούσει, στον ψυχολογικο τομεα είναι ότι δεν του αρέσει ο εαυτός του. Στο κομμάτι τώρα διατροφή, επειδή εχει μια παράξενη δουλειά όπου σχεδόν 3 μέρες την εβδομάδα οδηγεί για τουλάχιστον 10 ώρες, πώς μπορεί να διαμορφωθεί το ημερήσιο πρόγραμμα ώστε να παίρνει 5 γεύματα, τουλάχιστον την εμέρα και με λίγες θερμίδες? Εφόσον το μεσημέρι τον βρίσκει στο δρόμο και δεν μπορεί να φάει ούτε σαλάτα????
Ζητώ τη βοήθειά σας γιατί από όσο διάβασα μέσα στο forum γνωρίζετε κάποια πράγματα περί ιατρικής και ίσως τέτοιων θεμάτων!!!

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-08-09, 15:33
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ νομίζω ότι αν δεν το πάρει απόφαση ο ίδιος ο φίλος σου να κάνει κάτι, ό,τι και να κάνεις εσύ χαμένο θα πάει.

Τώρα, για την ψυχολογία που ρωτάς, αν μοιάζει με αυτή του καπνιστή, πρέπει να είναι : "Πρέπει να το κόψω, αλλά από αύριο, από Δευτέρα, του χρόνου κλπ".

Οπότε επανερχόμαστε στο καίριο ζήτημα της απόφασης.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-08-09, 16:32
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώωωωωωωωωωωωωωωωω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το τσιγάρο το έκοψα (ήμουν λογικός)

Το ποτό το έκοψα (ήμουν λογικός)

Το φαγητό το έκοψα............................

Τί έκανες ?????????????? .......Ρωτάει ο Άγιος Πέτρος τον νεοφερμένο στο Γραφείο του .

Έκοψα το φαγητό .

Στήν κόλαση , Αυτοκτονία , λεει στους Αγγέλους .
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-08-09, 19:15
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από efikontor Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας. Εχω φιλο ο οποιος ειναι παχύσαρκος (ΔΜΣ= 39). Ειναι 23 ετων και θέλω να τον βοηθήσω να χασει βάρος αλλα δεν μπορώ πάντα να τον ελέγξω. Καταρχήν θα ήθελα να μου περιγράψετε, αν ξέρετε ποια η ψυχολογία ενός παχύσαρκου και τι τον εμποδίζει να ξεκινήσει να προσέχει τη διατροφή του. Ενα από τα αρνητικά, εχω ακούσει, στον ψυχολογικο τομεα είναι ότι δεν του αρέσει ο εαυτός του. Στο κομμάτι τώρα διατροφή, επειδή εχει μια παράξενη δουλειά όπου σχεδόν 3 μέρες την εβδομάδα οδηγεί για τουλάχιστον 10 ώρες, πώς μπορεί να διαμορφωθεί το ημερήσιο πρόγραμμα ώστε να παίρνει 5 γεύματα, τουλάχιστον την εμέρα και με λίγες θερμίδες? Εφόσον το μεσημέρι τον βρίσκει στο δρόμο και δεν μπορεί να φάει ούτε σαλάτα????
Ζητώ τη βοήθειά σας γιατί από όσο διάβασα μέσα στο forum γνωρίζετε κάποια πράγματα περί ιατρικής και ίσως τέτοιων θεμάτων!!!

Ευχαριστώ
"...δεν μπορώ πάντα να τον ελέγξω..." (θα ήθελα αρχικά να αναφερθώ σε αυτό) αν επιθυμείς να βοηθήσεις πραγματικά, το πρώτο που μπορείς να κάνεις είναι να σταματήσεις να ασκείς ρόλο: "ελεγκτή", "μαμάς",..."τροφοφύλακα" ή άλλο σχετικό...Βοηθάς ουσιαστικότερα όταν δεν ασκείς έλεγχο κι όταν, απ' την άλλη βέβαια, δεν αδιαφορείς.

Αγγίζεις ένα θέμα αρκετά πολύπλοκο και με παραμέτρους...σε επίπεδο ψυχολογίας σωστά αναφέρεις ότι έχει να κάνει με την εικόνα και αίσθηση του εαυτού τα "συναισθηματικά κενά" τα οποία αναπληρώνονται (σωματοποιούνται) με το φαγητό (σαν μια μορφή εξάρτησης...), επίσης η "λειτουργία" του ότι (δεν "αντέχουμε") δεν μπορούμε να αποβάλλουμε με κάποιο άλλο τρόπο ή να "διαχειριστούμε" (όπως π.χ. ο θυμός) το "καταπίνουμε"...Τέλος είναι η συνήθεια για το πώς αντιμετωπίζουμε μια ψυχοσυναισθηματική μας κατάσταση...η πιο εύκολη και κοντινή "διαδρομή" για να αντληθεί (έστω βραχύχρονα) ευχαρίστηση, είναι το ψυγείο!

Σε σχέση με το διατροφικό μέρος, θεωρώ ότι εφόσον κάποιος/α έχει "ξεμπλοκάρει" με το ψυχοσυναισθητικό μέρος είναι εύκολο, έχει διανύσει το ήμισυ (αν όχι περισσότερο) της διαδρομής. Τα πρακτικά θέματα, όπως για παράδειγμα οι πολλές ώρες εργασίας κλπ...λύνονται! Απλά αυτή τη στιγμή αναφέρονται ως δυσκολίες-δικαιολογίες...("αντίσταση στην αλλαγή").

Συνεπώς, χρειάζεται ψυχολογική και διατροφική στήριξη.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-08-09, 22:37
efikontor Ο χρήστης efikontor δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-08-09 00:37
Exclamation ????

Οποτε "Naias" πως ΄πιστεύεις οτι μπορώ να το διαχειριστω?
Με γενικες συζητήσεις περι υγείας?
Με συμβουλές την ώρα που πάει να φάει κάτι παραπάνω?
Με την ενίσχυση της ψυχολογίας του για το σώμα του? (Τον κοιτάνε κοπέλες γιατι εινια γλυκος και παίρνει τα πάνω του και μετά αφήνεται εφόσον ακομα, όπως λέει, "πιανει η μπογια του". Αν και εκεινος δεν μπορεί να κινηθει ανετα οπως έκανε πριν 5 χρόνια που είχε χάσει αρκετά κιλα, δεν αισθάνεται άνετα πάντα με τα ρούχα του.)
Απο θέμα διατροφής έχω ιδεες καθώς σπουδάζω διατροφή και διαιτολογία αλλά με την ψυχολογία έχω κολλήσει. Και πρόσφατα δεν αιθανόταν καλά και φοβήθηκε και το θυμήθηκε για τα κιλα του αλλα τωρα που του περασε δεν κάνει κάτι για αργοτερα!!!!
Τι να κανω για να τον βοηθησω ουσιαστικα???

Ευχαριστω πολύ πάντως όλους!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-08-09, 10:12
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Επειδή αρκετές φορές στη ζωή μου υπήρξα υπερβαρος και αλλες τόσες προσπάθησα να χάσω κάποια κιλά >15 , οι μόνες φορές που οι προσπάθειες είχαν επιτυχία ήταν μόνο όταν πήρα απόφαση να αλλάξω τρόπο ζωής συνολικά και όχι μόνο με την προσπάθεια να κάνω δίαιτα. Με την δίαιτα, καρατιόμουν 4-5 μέρες και μετά πάθαινα βουλιμικά σοκ και ξαναέπαιρνα τα ίδια κιλά και παραπάνω.
Θα σου έλεγα να προσπαθήσεις είτε μαζί είτε μόνος του ο φίλος σου να προσπαθήσει να αλλάξει τρόπο ζωής. π.χ σπίτι, να αρχίσει ένα χόμπυ, να ξεκινήσει γυμναστήριο, κολυμβητήριο, να γραφτεί σε έναν όμιλο πεζοπορίας κλπ.
Πιστεύω ότι μαζί με αυτήν την αλλαγή μπορεί να αλλάξει και τρόπο διατροφής.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-08-09, 11:05
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ας ειναι καλα το ποδηλατο Μιλτο...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-08-09, 21:08
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από efikontor Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας. Εχω φιλο ο οποιος ειναι παχύσαρκος (ΔΜΣ= 39). Ειναι 23 ετων και θέλω να τον βοηθήσω να χασει βάρος αλλα δεν μπορώ πάντα να τον ελέγξω.
Ευχαριστώ
Σε τέτοια κιλά νομίζω οτι χρειάζεται τη γνώμη ειδικών, αφού μιλάμε για νόσο και όχι απλά για παράγοντα κινδύνου. Υπάρχουν κλινικές που ειδικεύονται στην παχυσαρκία, υπάρχουν ειδικά φάρμακα και ειδικοί χειρουργοί. Οπωσδήποτε το όλο θέμα ξεφεύγει από τα πλαίσια της απλής δίαιτας που κάνουμε για τα δύο κιλά του Πάσχα. Υπάρχουν πολύ σοβαρές μεταβολικές συνέπειες και πολύ σοβαρός κίνδυνος για επιπλοκές στο άμεσο μέλλον.

Θα πρότεινα να αντιμετωπίσει το θέμα κάπως σοβαρά και να βρει κάποιον έμπειρο γιατρό που να τον κατευθύνει. Η βέλτιστη αντιμετώπιση απαιτεί τη συνεργασία ενδοκρινολόγου, ίσως χειρουργού, διαιτολόγου, φυσικοθεραπευτή και ψυχολόγου (ή ακόμα και ψυχιάτρου).

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.