Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Αθλητισμός
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-13, 12:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Φέργκιουσον : Τέλος μιας εποχής

Τέλος εποχής στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον αποσύρεται οριστικά από το ποδόσφαιρο στο τέλος της σεζόν. Από το βράδυ της Τρίτης υπήρχε έντονη φημολογία ότι ο Σκωτσέζος τεχνικός σκεφτόταν σοβαρά το τέλος από την αγαπημένη του Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι φήμες αυτές ενισχύθηκαν από το γεγονός ότι δεν υπήρξε καμία διάψευση από τους πρωταθλητές Αγγλίας και οι φήμες φούντωσαν ότι ήδη έχει βρεθεί ο αντικαταστάτης στο πρόσωπο του τεχνικού της Έβερτον Ντέιβιντ Μόγιες.

Τελικά, όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά και το πρωί της Τετάρτης ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον ανακοίνωσε ότι θα αποσυρθεί από τον πάγκο των «κόκκινων διαβόλων» μετά από 27 χρόνια παρουσίας στο «Ολντ Τράφορντ». Ο 71χρονος τεχνικός μετακόμισε στο Μάντσεστερ το 1986 και κατάφερε να δημιουργήσει μία αυτοκρατορία κατακτώντας συνολικά 49 τρόπαια.

Αναλυτικά η δήλωση του Άλεξ Φέργκιουσον:

«Η απόφαση να αποσυρθώ ήταν κάτι που σκέφτηκα πολύ και σοβαρά. Είναι η σωστή στιγμή. Ήταν σημαντικό για εμένα να αφήσω την ομάδα στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και πιστεύω ότι το έκανα. Η ποιότητα αυτής της πρωταθλήτριας ομάδας και η ηλικιακή ισορροπία που υπάρχει, θα εγγυηθούν για τη συνέχεια των επιτυχιών, ενώ η δομή των ακαδημιών δείχνει ότι το μέλλον του συλλόγου θα είναι λαμπρό.

Οι προπονητικές εγκαταστάσεις μας είναι ανάμεσα στις καλύτερες στον κόσμο, το ίδιο και το γήπεδο μας, το Ολντ Τράφορντ.

Προχωρώντας, είμαι ενθουσιασμένος που θα αναλάβω διοικητικό ρόλο στην ομάδα. Με αυτές τις δραστηριότητες αλλά και με τα άλλα μου ενδιαφέροντα αναμένω με ενδιαφέρον το μέλλον.

Πρέπει να κάνω ειδική μνεία στην οικογένεια μου. Η αγάπη και η υποστήριξη τους ήταν καθοριστική. Η γυναίκα μου, Κάθι, ήταν το καθοριστικό πρόσωπο σε ολόκληρη την καριέρα μου. Ήταν ένας βράχος υποστήριξης και σταθερότητας».

Ο Φέργκιουσον είχε φτάσει πριν 12 χρόνια στο να αποχωρήσει από την αγαπημένη του Γιουνάιτεντ αλλά τελικά αποφάσισε να συνεχίσει. Το πλήρωμα του χρόνου όμως ήρθε και ο ίδιος αποφάσισε να αποσυρθεί στο τέλος της σεζόν κερδίζοντας το 13ο πρωτάθλημα Αγγλίας. Το τελευταίο ματς της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Γουέστ Μπρόμιτς στις 19 Μαΐου θα είναι το 1500ο στην σπουδαία του καριέρα.

Ο ίδιος έβαζε πάντοτε ως προτεραιότητα την υγεία του σε οποιαδήποτε απόφαση απόσυρσης από τους πάγκους και την Παρασκευή ο σύλλογος είχε επιβεβαιώσει ότι ο Φέργκιουσον-ο οποίος το 2004 έβαλε βηματοδότη στην καρδιά-θα υποβληθεί σε επέμβαση τον Αύγουστο στο γοφό κάτι που προκάλεσε φήμες για το μέλλον του στην τεχνική ηγεσία της ομάδας.

Έτσι, φτάσαμε στην χθεσινή ημέρα όπου το Νησί γέμισε από φήμες που ήθελαν τον «Φέργκι» να σκέφτεται πολύ σοβαρά το τέλος, φήμες που ενισχύθηκαν από το γεγονός ότι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν απαντούσε στις όποιες κλήσεις των δημοσιογράφων. Την Τετάρτη ο Φέργκιουσον πήγε όπως συνηθίζει στην ώρα του στο προπονητικό κέντρο της Γιουνάιτεντ στις 06.50 τοπική ώρα και στη συνέχεια έγινε γνωστή η απόφασή του για το οριστικό τέλος.

Ήδη πάντως ξεκίνησε η «προπονητολογία», με τον Ντέιβιντ Μόγιες να είναι από τους μπουκ το μεγάλο φαβορί για να τον αντικαταστήσει.

Πηγή: gazzetta.gr

Σχόλιο : Να πω την αμαρτία, μου ήταν ιδιαίτερα αντιπαθής, κέρδιζε ή έχανε, είχε την ίδια φάτσα και μάσαγε την τσίχλα του πάντα.

Από την άλλη είναι ένα σύμβολο, τεραστίων διαστάσεων για το ποδόσφαιρο.

Η United είναι μια σούπερ ομάδα και οι επιτυχίες της, είναι συνδεδεμένες με τον μεγάλο αυτό προπονητή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-13, 13:11
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 07:20
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχόλιο : Να πω την αμαρτία, μου ήταν ιδιαίτερα αντιπαθής, κέρδιζε ή έχανε, είχε την ίδια φάτσα και μάσαγε την τσίχλα του πάντα.
Ο τρόπος που τη μάσαγε έκανε πολύ κόσμο να την κόψει
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.