Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1171  
Παλιά 04-02-13, 05:43
marywinchester Ο χρήστης marywinchester δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-13 05:45
Γεια σε ολους. Με λενε Μαιρη κ εχω 12 χρονια Κρον. Εχω κανει 10 επεμβασεις κ τα τελευταια τρια ζω με ειλεοστομια στην κοιλια. Δεν εχω μπει ποτε σε φορουμ αν κ εχω δυο- τρεις φιλους που νοσουν. Θα ηθελα ν μιλησω κ με αλλους...θα ηθελα να μοιραστω τις εμπειριες μου κ να ακουσω κ αλλες...οποιος ενδιαφερετε ας μου στειλει ιμειλ.
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #1172  
Παλιά 04-02-13, 15:19
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
θα χαρούμε πολύ αν μοιραζόσουνα εδώ μαζί μας τις (άσχημες δυστυχώς) εμπειρίες σου...
Απάντηση με παράθεση
  #1173  
Παλιά 04-02-13, 17:53
Arwen Ο χρήστης Arwen δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-08-14 21:09
Αρχική Δημοσίευση από tinpan Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε terror, μπραβο σου που ελεγχεις τη Crohn's. O αντρας μου ειναι 65 ετων και εχει την νοσο εδω και 10 χρονια. Δηλαδη ποτε δεν ειχε διαρροιες αλλα μονο αναιμια (πολυ χαμηλο αιματοκριτι) και δεν απορροφα το σιδηρο απο τις τροφες γιατι του εχουν αφαιρεσει το τελικο τμημα του λεπτου εντερου. Βλεπεις επεσε σε ιατρους που του διεγνωσαν διαφορα στην αρχη - κοιλιοκακη και Μεκελλειος αποφηση. Πριν 4 χρονια επαθε και εμφραγμα και εκανε τριπλο by-pass. Το προβλημα μου ειναι η διατροφη του, γιατι λογω της αναιμιας πρεπει να τρωει κοκκινο κρεας και γενικα οτι εχει σιδηρο, για την καρδια ομως δεν πρεπει. Παραπονιεται οτι ποναει η κοιλια του μετα τα γευματα και δεν ξερω τι να του μαγειρευω! Διαβασα οτι λες για τα προβιοτικα, δεν δεχεται να πιει αυτο που ειναι σαν ξηνογαλα. Αν τρωει γιαουρτι δεν ειναι το ιδιο? Νομιζεις οτι αν παω σε διαιτολογο θα μπορεσει να με βοηθησει? Ο γαστρεντερολογος μας ειναι πολυ καλος αλλα του ειπε να βρει μονος του τι τον πειραζει, οποτε δεν με βοηθαει καθολου...
Αν μπορουσες να μου στειλεις λεπτομερειες για αυτα που λεει το βιβλιο, θα σου ημουν ευγνωμον.
Πάντως έχει δίκιο ο γαστρεντερολόγος.. Μόνος του θα βρει τι τον πειράζει.. Ακόμα και σε διαιτολόγο να πάει αυτό που θα πει είναι ότι την κάθε τροφή ο οργανισμός την δέχεται διαφορετικά..Σίγουρα θα σου πει μερικές τροφές που σίγουρα επιβαρύνουν το έντερο άμα έχει crohn... Πάντως μπορείς να ρωτήσεις πως θα μπορούσε να παίρνει σίδηρο με βάση του προβλήματος που υπάρχει..
Απάντηση με παράθεση
  #1174  
Παλιά 05-02-13, 18:44
katerinaki Ο χρήστης katerinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-04-13 19:13
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Katerinaki.Καλημερα πρωτον ο φοβος δεν βοηθαει σε τιποτα πιστεψε με μην παλευεις και με καταθληψεις μετα.Εισαι μικρουλα και καταλαβαινω(εχω γιους στην ηλικια σου)αλλα αν διαγνωστει σιγουρα καταρχην(γιατι ειπες οτι ειναι πιθανη)και ακολουθησεις τις οδηγιες του γιατρου ολα θα πανε καλα.Οι θεραπειες για την νοσο οπως και οι εξετασεις ειναι πια σε καλο δρομο.Γιαυτο ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ!!!!!!!
πως να μην φοβαμαι! οι περισσοτεροι εδω μεσα μιλανε για χειρουργεια! και τελικα την εχω εδω και 4 χρονια πο οτι μ ειπαν..
Απάντηση με παράθεση
  #1175  
Παλιά 05-02-13, 22:40
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katerinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
πως να μην φοβαμαι! οι περισσοτεροι εδω μεσα μιλανε για χειρουργεια! και τελικα την εχω εδω και 4 χρονια πο οτι μ ειπαν..
Katerinaki Καλησπερα και εγω εχω κανει χειρουργεια αλλα αυτο δεν λεει κατι.Υπαρχουν ανθρωποι που την εχουν μια ζωη και με ΣΩΣΤΗ παρακολουθηση και θεραπεια ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.Απλα πρεπει να ακους και να ΕΜΠΙΣΤΕΥΣΑΙ τους γιατρους.Οπως ομως σου ειπα δεν θελει αγχος και φοβο μονο κακο μπορει να σου κανουν.Εγω σημερα εκανα την θεραπεια μου με r******* ειμαι μια χαρα.Μην σε πιανει απελπησια ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #1176  
Παλιά 06-02-13, 03:04
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katerinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
πως να μην φοβαμαι! οι περισσοτεροι εδω μεσα μιλανε για χειρουργεια! και τελικα την εχω εδω και 4 χρονια πο οτι μ ειπαν..

υπάρχουν διάφορες εκδοχές της ασθένειάς μας.... είναι απο οτι θα καταλάβεις "προσωπική"...ΙΔΙΑ ονομασία ΑΛΛΑ τόσο διαφορετική στον καθένα... εγώ την έχω από το 1995....και εκτός από την πρώτη φορά που μπήκα στο νοσοκομείο για να βρουν τι έχω και πονάω έτσι....μετά ΟΥΤΕ απέξω δεν έχω περάσει...
Απάντηση με παράθεση
  #1177  
Παλιά 06-02-13, 18:17
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από haris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
περασα απο επιτροπη...εχω νοσο του crohn εδω και 6 χρονια και υπαρχει και αγκυλοποιητικη .H crohn ειναι με κολονοσκοπηση και ιστολογικεσ εξετασεις τεκμηριομενη .Υπαρχουν απο μεγαλο νοσοκομειο γνωματευσεις και για τα 2 νοσηματα και επιπλεον οστρεοπορωση ...ξερετε ποσο μου εδωσαν ?40% γ.......ω το μπουρδελο που ζουμε,εκανα ενσταση για δευτεροβαθμια αλλα νομιζω αδικα
Και εγώ 40% πήρα με το προηγούμενο καθεστώς, αν και χειρουργημένος.. Τι να πεις ρε φίλε.. Αν ήμασταν μαϊμού άρρωστοι θα παίρναμε μια χαρά το 67%.
Anyway, πώς πάτε; Εγώ είχα μια μίνι νοσηλεία πρόσφατα, αλλά τώρα είμαι περδίκι ξανά.

Στους νέους της παρέας: παιδιά DONT PANIC που έλεγε και ο Douglas Adams . Ακούτε τους γιατρούς σας, ενημερωθείτε για τη νόσο και μακριά από κάπνισμα-αλκοόλ.
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #1178  
Παλιά 06-02-13, 19:28
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ 40% πήρα με το προηγούμενο καθεστώς, αν και χειρουργημένος.. Τι να πεις ρε φίλε.. Αν ήμασταν μαϊμού άρρωστοι θα παίρναμε μια χαρά το 67%.
Anyway, πώς πάτε; Εγώ είχα μια μίνι νοσηλεία πρόσφατα, αλλά τώρα είμαι περδίκι ξανά.

Στους νέους της παρέας: παιδιά DONT PANIC που έλεγε και ο Douglas Adams . Ακούτε τους γιατρούς σας, ενημερωθείτε για τη νόσο και μακριά από κάπνισμα-αλκοόλ.
γεια και απο εμενα!και γω περιμενω την αποφαση!απο βδομαδα θα παω να δω τι θα γινει...μα πως δινουν 40% αφου εχει οριστει πως εαν εχεις την νοσο παιρνεις το 67% και αν εχεις κανει χειρουργειο 80%.τι να πω?
Απάντηση με παράθεση
  #1179  
Παλιά 06-02-13, 22:17
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια και απο εμενα!και γω περιμενω την αποφαση!απο βδομαδα θα παω να δω τι θα γινει...μα πως δινουν 40% αφου εχει οριστει πως εαν εχεις την νοσο παιρνεις το 67% και αν εχεις κανει χειρουργειο 80%.τι να πω?
Εύχομαι να πάνε όλα καλά φίλε captain (και σε σένα και σε όλους που κατά καιρούς παιδεύονται με το ποσοστό αναπηρίας)!

Αρχική Δημοσίευση από marywinchester Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε ολους. Με λενε Μαιρη κ εχω 12 χρονια Κρον. Εχω κανει 10 επεμβασεις κ τα τελευταια τρια ζω με ειλεοστομια στην κοιλια. Δεν εχω μπει ποτε σε φορουμ αν κ εχω δυο- τρεις φιλους που νοσουν. Θα ηθελα ν μιλησω κ με αλλους...θα ηθελα να μοιραστω τις εμπειριες μου κ να ακουσω κ αλλες...οποιος ενδιαφερετε ας μου στειλει ιμειλ.
Ευχαριστω
Γειά σου Μαίρη. Το ξέρω ότι είναι αδιακρισία να ρωτάμε την ηλικία στις κυρίες, αλλά επειδή είμαστε σε ιατρική συζήτηση πιστεύω ότι δικαιολογούμαι ;-D
Πόσο είσαι; Μιλάμε για σχεδόν ένα χειρουργείο ανά χρόνο. Τώρα τουλάχιστον με την ειλεοστομία πρέπει να ησύχασες λίγο..
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #1180  
Παλιά 06-02-13, 23:23
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια και απο εμενα!και γω περιμενω την αποφαση!απο βδομαδα θα παω να δω τι θα γινει...μα πως δινουν 40% αφου εχει οριστει πως εαν εχεις την νοσο παιρνεις το 67% και αν εχεις κανει χειρουργειο 80%.τι να πω?
Καλησπερα.Και εγω περιμενω την αποφαση του ποσοστου αναπηριας για αναπηρικη συνταξη μεχρι τελος του μηνα.Εγω ελπιζα οτι με 2 χειρουργεια με τοσες νοσηλειες οτι το παιρνεις ανετα το ποσοστο αλλα με αυτα που ακουω αρχισα να απογοητευωμαι.Δηλαδη ρε παιδια υπαρχει περιπτωση να βρω εγω δουλεια μεγαλη και με νοσο εδω δεν βρισκουν οι νεοι και υγιεις ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #1181  
Παλιά 07-02-13, 00:09
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.Και εγω περιμενω την αποφαση του ποσοστου αναπηριας για αναπηρικη συνταξη μεχρι τελος του μηνα.Εγω ελπιζα οτι με 2 χειρουργεια με τοσες νοσηλειες οτι το παιρνεις ανετα το ποσοστο αλλα με αυτα που ακουω αρχισα να απογοητευωμαι.Δηλαδη ρε παιδια υπαρχει περιπτωση να βρω εγω δουλεια μεγαλη και με νοσο εδω δεν βρισκουν οι νεοι και υγιεις ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!
γεια σου!τι να πω και γω αυτο λεω!εμενα παντος με βγαζανε 67% στις προηγουμενες 2 επιτροπες που ειχα περασει τωρα θα σας πω απο βδομαδα μαλλον!καλη μας επυτιχια!
Απάντηση με παράθεση
  #1182  
Παλιά 07-02-13, 01:00
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σου Μαίρη. Το ξέρω ότι είναι αδιακρισία να ρωτάμε την ηλικία στις κυρίες, αλλά επειδή είμαστε σε ιατρική συζήτηση πιστεύω ότι δικαιολογούμαι ;-D
χαχαχα καλό!!!


Παιδιά εγώ πήγα 2 φορές για να πάρω την απόφαση και ακόμα να βγει.
Μάλιστα πηγαίνουν με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΥΣ ρυθμούς!
Την κόβω σε κανα μήνα να ξαναπάω πλέον γιατί πολύ τράβηγμα πρωί πρωί ως τα δικαστήρια εκεί που είναι τα ΚΕ.ΠΑ στην Ξεσσαλονίκη.
Εννοείται πως επίτηδες τα καθυστερούν...αν κι εγώ που δεν είμαι εγχειρισμένος πλέον πιστεύω πως θα πάρω κανα 40% κι εγώ, σίγουρα θα κάνω ένσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #1183  
Παλιά 07-02-13, 04:41
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου!τι να πω και γω αυτο λεω!εμενα παντος με βγαζανε 67% στις προηγουμενες 2 επιτροπες που ειχα περασει τωρα θα σας πω απο βδομαδα μαλλον!καλη μας επυτιχια!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #1184  
Παλιά 07-02-13, 14:50
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
εγω εχω καταμπερδευτει με τα ποσοστα βλεπεις αλλους χωρις επεμβαση 67% αλλοι με επεμβασεις 40% δεν ξερω τι γινετε?ισως απο ατομο σε ατομο η νοσος διαφερει ασχετα με το αν εχει κανει χειρουργειο...μαλλον θα ρωτησω τον γιατρο μου μαρτιο που θα παω για το r....καλο σας μεσημερη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #1185  
Παλιά 07-02-13, 17:11
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω καταμπερδευτει με τα ποσοστα βλεπεις αλλους χωρις επεμβαση 67% αλλοι με επεμβασεις 40% δεν ξερω τι γινετε?ισως απο ατομο σε ατομο η νοσος διαφερει ασχετα με το αν εχει κανει χειρουργειο...μαλλον θα ρωτησω τον γιατρο μου μαρτιο που θα παω για το r....καλο σας μεσημερη!!!
Καλησπερα.Οταν λες οτι περνουσες 2 φορες επιτροπη πες μου σε παρακαλω τι γινεται.Δλδ καθε ποτε περνας και αν ξερεις αν αυτο ι ισχυει και για την συνταξη την αναπηρικη.και κατι αλλο ο συλλογος τον ασθενων με νοσο του κρον δεν κανει τιποτα με αυτο δλδ τις αδικιες δεν επρεπε να τις υποστηριζει.Συγνωμη δεν ξερω αν γινεται γιαυτο ρωταω αν ξερεις καποιος κατι ας μου απαντησει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sasa1 : 07-02-13 στις 17:17
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:47.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.