Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #286  
Παλιά 10-10-11, 23:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ενημέρωση

Αγαπητοί φίλοι, από σήμερα η παρούσα συζήτηση και οι άλλες οι σχετικά με τα ιατρικά θέματα ανάμεσα σε ασθενείς, θα μεταφερθεί στο ιδιαίτερο Club/Forum με τίτλο «Ιατρικές συζητήσεις».

Στο κεντρικό μενού θα υπάρχει επιλογή για είσοδο σας στις ιατρικές συζητήσεις.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #287  
Παλιά 11-10-11, 08:10
mari@ Ο χρήστης mari@ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-08-12 10:16
Φύλο: Γυναίκα
Καλημέρα Panini. Προσωπικά δε νομίζω ότι θα μπορούσα να σε βοηθήσω γιατί απ'τη μια μιλάμε για κάτι διαφορετικό (μια άλλη μορφή θρομβοκυττάρωσης) κ δεν το γνωρίζω το θέμα κ απ΄την άλλη μένω Κρήτη κ οι γιατροί που ξέρω είναι εδώ. Θα σου πω όμως ότι οι γιατροί στο μικροσκόπιο κ στα λεγόμενα "πλακάκια" μπορούν σίγουρα να δουν τον αυξημένο αριθμό, την μορφολογία, κ την κινητικότητα των αιμοπεταλίων. Σε συνδυασμό λοιπόν με τις αιματολογικές εξετάσεις κ την μικροσκοπική εξέταση ίσως έχουν κάποιες ενδείξεις κ κάποιες υποψίες αλλά σίγουρα θα σας παραπέμψουν κάπου για περισσότερες κ πιο εξειδικευμένες εξετάσεις κ μετά θα αποφανθούν τι ακριβώς έχει η μητέρα σου κ τι χρειάζεται στη συνέχεια. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! Φιλιά σε όλους!!!!
__________________
Οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο ΔΥΝΑΤΟ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #288  
Παλιά 12-10-11, 23:25
ΣΤΑΧΤΟΘΗΚΗ Ο χρήστης ΣΤΑΧΤΟΘΗΚΗ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-10-11 23:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπερα κ απο μένα.
Νομίζω πως για να καταλήξουν (οι γιατροι) σε κάποιο συμπέρασμα, πρέπει να σε "υποβάλουν" σε καποια σειρά εξετάσεων κ έπειτα να καταλήξουν..Οπότε το καλύτερο που εχετε να κανετε είναι να το ψάξετε πολυ καλα.Αυτά που σου λέω μαλλον δε θα σε βοηθησουν κ τοσο, σίγουρα τα ξέρεις.. Πάντως με καποια θεραπεία ""αντι-θρομβωσης""(πχ καποιο χαπακι), θα ρυθμίζεται η κατασταση!Μη πανικοβάλλεσαι!Καλη τυχη σας ευχομαι!
Απάντηση με παράθεση
  #289  
Παλιά 22-11-11, 19:53
betty11 Ο χρήστης betty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-12-13 18:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ρε παιδια..που πηγατε ολοι!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #290  
Παλιά 29-11-11, 11:13
mari@ Ο χρήστης mari@ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-08-12 10:16
Φύλο: Γυναίκα
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΠΕΤΤΥ!!! ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ.... ΜΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΛΟΙ......??????????? ΜΠΑΙΝΩ.. ΞΑΝΑΜΠΑΙΝΩ... ΤΙΠΟΤΑ... ΔΕΝ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΨΥΧΗ.... ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΔΩΣΤΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΖΩΗΣ...!!! ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
__________________
Οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο ΔΥΝΑΤΟ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #291  
Παλιά 13-12-11, 03:34
fani Ο χρήστης fani δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-06-12 05:57
Η διαθεσή μου τώρα:
ερωτηση κρισεως!! ποσοι απο εσας δεν ξερουν απο τι προηλθε η θρομβοκυτταρωση?! ουτε ενα δειγμα στις εξετασεις μου οτι κατι παει στραβα (ουτε μεταλλαξη στο jack2 !) κ ομως η κυρια θρομβοκυτταρωση εκει!
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 13-12-11, 10:39
betty11 Ο χρήστης betty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-12-13 18:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
καλημερααα!!!! κοριτσακια μου και αγορακια μου χτεσ εμαθα το πιο ευχαριστο νεο!!! θα γινω μανουλα!!!!!....τωρα που μυαλο να αγχωθω για την θρομβοκυτταρωση...¨)))))))το πιο ωραιο χριστουγεννιατικο δωρο!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 23-12-11, 15:19
pipi Ο χρήστης pipi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-01-13 00:27
παιδιά γεια σας προχτές ανακάλυψε ο σύζυγός μου σε τυχαίο τσεκ απ αυξημένα αιμοπετάλια (620.0000) Το ψάχνουμε. Εχει στίγμα. Ξέρει κανείς να μου πεί λίγα πράγματα; Εχω τρελαθεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 23-12-11, 21:10
betty11 Ο χρήστης betty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-12-13 18:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
καλα χριστουγεννα σε ολους τους αποντες((
που ειστε βρε παιδια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 30-12-11, 14:37
VICTORIA Ο χρήστης VICTORIA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-01-13 13:18
ΓΕΙΑ ΣΑΣ O ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 61 ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΘΗΚΕ ΙΔΙΟΠΑΘΗ ΘΡΟΜΒΟΚΥΤΤΑΡΩΣΗ.Ο ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΤΟΥ ΕΦΤΑΣΕ 63 ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΟΣΟ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ.
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΟΣΟ ΛΕΝΕ.
ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ???????
Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 27-01-12, 19:40
Nidem Ο χρήστης Nidem δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-02-12 01:34
Καλησπέρα παιδιά,
είμαι νέο μέλος και διαβάζω με ενδιαφέρον τα όσα γράφετε για την ιδιοπαθή θρομβοκυττάρωση. Είμαι 39 ετών και από το 2008 πάσχω από τη νόσο. Για ένα χρόνο έπερνα μόνο το salosp*** και το fi***(λόγω ετεροζυγωτίας MTHFR και στους δύο παράγοντες). Όταν όμως τα αιμοπετάλλια ξεπέρασαν το 1800000 και είχα τα πρώτα θρομβωτικά συμπτώματα, μου χορηγήθηκε εσπευσμένα Hydro*** την οποία πήρα για ένα μήνα. Στη συνέχεια μου άλλαξαν την αγωγή σε xagrid όπου είχα για το πρώτο τρίμηνο τρελές παρενέργειες.Μέχρι σήμερα ακολουθώ την ίδια αγωγή όπου πλέον έχω συνηθίσει το φάρμακο με κάποιους πονοκεφάλους να έχουν παραμήνει.Στο τελευταίο εξάμηνο όμως με ενημέρωσαν από το νοσοκομείο που με παρακολουθούν, ότι έχει έρθει εγκύκλιος από το υπουργείο υγείας και θα πρέπει να αλλάξω την αγωγή σε Hydrox*** .Είμαι ιδιαίτερα ανήσυχος για το γεγονός αυτό λόγω του ότι ταλαιπωρήθηκα πολύ έως ότου συνηθίσω το xagrid και δεν ξέρω τι μπορεί να μου προκαλέσει η Hydrox****. Πάντως ο πρώτος μήνας ήταν ανώδυνος αλλά και ο χρόνος χρήσης πολύ μικρός για ασφαλή συμπεράσματα.Αν κάποιος ή κάποια θα ήθελε να μου αναφέρει τις εμπειρίες του/της σχετικά με τη χρήση της Hydroxy**** θα μου φανούν πολύ χρήσιμές.
Απάντηση με παράθεση
  #297  
Παλιά 27-01-12, 20:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Απαγορεύετε η αναφορά σε φάρμακα.

Εδώ δεν υπάρχουν γιατροί, μην περιμένετε απαντήσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 27-01-12, 20:17
Nidem Ο χρήστης Nidem δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-02-12 01:34
Sorry,
δεν το ήξερα
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 28-01-12, 09:48
mari@ Ο χρήστης mari@ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-08-12 10:16
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από betty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερααα!!!! κοριτσακια μου και αγορακια μου χτεσ εμαθα το πιο ευχαριστο νεο!!! θα γινω μανουλα!!!!!....τωρα που μυαλο να αγχωθω για την θρομβοκυτταρωση...¨)))))))το πιο ωραιο χριστουγεννιατικο δωρο!!!!!!!!
ΜΠΕΤΤΟΥΛΑ, ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΟΛΟΙ Κ ΕΙΧΑ ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΜΠΩ, ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΓΙΑΤΙ ΧΑΡΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΣΟΥ!!!!! ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!! ΑΣΤΑ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ Κ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ Κ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ Κ ΤΙΣ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ!!!!!! ΕΥΧΟΜΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!! ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ!!!!
__________________
Οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο ΔΥΝΑΤΟ!!!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mari@ για αυτό το μήνυμα:
betty11 (31-01-12)
  #300  
Παλιά 28-01-12, 10:00
mari@ Ο χρήστης mari@ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-08-12 10:16
Φύλο: Γυναίκα
[QUOTE=Nidem;523541]Καλησπέρα παιδιά,
είμαι νέο μέλος και διαβάζω με ενδιαφέρον τα όσα γράφετε για την ιδιοπαθή θρομβοκυττάρωση. Είμαι 39 ετών και από το 2008 πάσχω από τη νόσο. Για ένα χρόνο έπερνα μόνο το salosp*** και το fi***(λόγω ετεροζυγωτίας MTHFR και στους δύο παράγοντες). Όταν όμως τα αιμοπετάλλια ξεπέρασαν το 1800000 και είχα τα πρώτα θρομβωτικά συμπτώματα, μου χορηγήθηκε εσπευσμένα Hydro*** την οποία πήρα για ένα μήνα. Στη συνέχεια μου άλλαξαν την αγωγή σε xagrid όπου είχα για το πρώτο τρίμηνο τρελές παρενέργειες.Μέχρι σήμερα ακολουθώ την ίδια αγωγή όπου πλέον έχω συνηθίσει το φάρμακο με κάποιους πονοκεφάλους να έχουν παραμήνει.Στο τελευταίο εξάμηνο όμως με ενημέρωσαν από το νοσοκομείο που με παρακολουθούν, ότι έχει έρθει εγκύκλιος από το υπουργείο υγείας και θα πρέπει να αλλάξω την αγωγή σε Hydrox*** .Είμαι ιδιαίτερα ανήσυχος για το γεγονός αυτό λόγω του ότι ταλαιπωρήθηκα πολύ έως ότου συνηθίσω το xagrid και δεν ξέρω τι μπορεί να μου προκαλέσει η Hydrox****. Πάντως ο πρώτος μήνας ήταν ανώδυνος αλλά και ο χρόνος χρήσης πολύ μικρός για ασφαλή συμπεράσματα.Αν κάποιος ή κάποια θα ήθελε να μου αναφέρει τις εμπειρίες του/της σχετικά με τη χρήση της Hydroxy**** θα μου φανούν πολύ χρήσιμές.[/QUOT

ΚΑΛΗΜΕΡΑ NIDEM. ΠΑΙΡΝΩ ΥΔΡΟΞΥΟΥΡΙΑ ΕΔΩ ΚΙ 1,5 ΧΡΟΝΟ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ, ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ 5-6 ΜΕΡΕΣ, ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΛΑΦΡΙΑ ΑΔΙΑΘΕΣΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ Κ ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΙΛΟΙ, ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ. ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΩΝ, ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!! ΦΙΛΙΑ!!!!
__________________
Οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο ΔΥΝΑΤΟ!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.