Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 07-10-08, 13:37
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα εσύ με εμένα είσαι ή με τον Ανδρίκο; ε; ε;

Σε άφησε ποτέ ο Ανδρέας να παίξεις με το τρενάκι του και τα καραβάκια του;
Όχι, αλλά από τότε που τον γνώρισα κι από κοντά, τον συμπάθησα περισσότερο από σένα...

(μην τολμήσεις και πεις, πως το έσκισα πρώτος...)
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-10-08, 14:28
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
... <<οι καινούριες >> ανακαλύψεις της NASA για το ότι χιονίζει στον πλανήτη.
... το γνωρίζαμε από τις προηγούμενες αποστολές και μάλιστα δεκαετίες τώρα.
Αυτό είναι σωστό δηλ το ότι υπάρχει χιόνι στον Άρη και φαίνεται (φαινόταν) σε φώτο των προηγούμενων αποστολών. Δεν υπονόησα ότι είναι καινούργια ανακάλυψη, απλά μετέφερα ανακοίνωση που αφορά στην τωρινή αποστολή και στις 29 -09-08.
Πάντως υπάρχουν ελληνικές σελίδες που αναφέρουν την είδηση λέγοντας "για πρώτη φορά ... " κάτι που δεν υπάρχει στην αρχική ανακοίνωση της Νάσα.

Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Επίσης να σας θυμήσω τις <<ξεχασμένες>> φωτογραφίες του Viking 2 τον Μάιο του 1979
που δείχνουν πεντακάθαρα το χιόνι να υπάρχει παντού πάνω στους βράχους και κάτω από τις πέτρες.
Θα έλεγα πως οι φώτο αυτές είναι γνωστές και όχι ξεχασμένες ή τέλος πάντων όποιος ψάξει στη σελίδα της Νασα τις βρίσκει εύκολα.
Και πάλι εδώ, υπάρχουν ελληνικές σελίδες που χρησιμοποίησαν την παραπάνω φώτο για το τωρινό άρθρο! Αν κάνετε μια αναζήτηση μπορείτε να τις βρείτε τις σελίδες αυτές! Οι φώτο έχουν έρθει στο προσκήνιο και μπαίνουν ασφαλμένα σε άρθρα για την τωρινή αποστολή ενώ είναι από παλαιότερη αποστολή (Viking 2, 18 Μαίου1979)!
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Είμαι σίγουρος πια ότι η NASA μας κρύβει την αλήθεια. Εσείς τι πιστεύετε;
Πιστεύω πως ο όγκος των δεδομένων προς επεξεργασία είναι τεράστιος, έτσι τίποτα δεν έχει τελειώσει. Επίσης μου φαίνεται λογικό να μην συμπεριλαμβάνονται όλα τα αποτελέσματα στο σάιτ. Αυτό δεν σημαίνει αναγκαστικά και σχεδιασμένη απόκρυψη αλήθειας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 07-10-08 στις 16:02
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-10-08, 15:04
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
χωρια που η καταπτυστος NASA ειναι υπευθυνη και για την σταυρωση του Ιησου!
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-10-08, 20:59
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήθελα εδώ και αρκετό να γράψω αυτό το κείμενο για τον Άρη (και την απόκρυψη των αληθινών συνθηκών
που επικρατούν στον πλανήτη που φαίνονται να είναι ευνοϊκές για την ύπαρξη ζωής ) αλλά πάντα το ανέβαλα.

Αγαπητέ Κουρσάρε (arr), νομίζω ότι πέφτεις θύμα της περίφημης πλάνης του περίφημου (διαβόητου) Dan Quayle, εφευρέτη (μεταξύ άλλων) και του Internet. Τάδε έφη ο Dan ο Μέγας:
Mars is essentially in the same orbit... Mars is somewhat the same distance from the Sun, which is very important. We have seen pictures where there are canals, we believe, and water. If there is water, that means there is oxygen. If oxygen, that means we can breathe.

Η πλάνη βασίζεται στα αυθαίρετα άλματα λογικής.

Θα αγνοήσω τις κατηγορίες περί συγκάλυψης γιατί οι θεωρίες συνωμοσίας δεν επιδέχονται λογική συζήτηση (αν διαφωνείς με τη θεωρία, τότε είσαι μαζί Τους).

Είναι γνωστό ότι ο Άρης έχει ατμόσφαιρα, και είναι γνωστή και η σύστασή της. Αν δεν υπήρχαν υποψίες για την παρουσία νερού, δε θα υπήρχε ποτέ η αποστολή Phoenix!

Θα μείνω στα τεχνικά σου σφάλματα, και για να μην μου πεις ότι μιλάω εκεί που δε με παίρνει, θα παραμείνω στο ζήτημα των φωτογραφιών που παραθέτεις χωρίς λεζάντες ή πληροφορίες.

Γιατί είναι σημαντικές οι λεζάντες και οι πληροφορίες στις διαστημικές φωτογραφίες;

Γιατί οι φωτογραφίες αυτές, με ελάχιστες εξαιρέσεις, έχουν δεχτεί πολύ βαριά επεξεργασία και/ή απεικονίζουν φάσματα που το ανθρώπινο μάτι δεν είναι ικανό να δει (ψευδοχρώμα). Αυτό συνέβαινε σε όλες τις φωτογραφίες.

Αν κάνεις μια στοιχειώδη έρευνα για τις «φωτογραφικές μηχανές» των Viking 1 & 2, θα δεις ότι δεν πρόκειται για φωτογραφικές μηχανές, ούτε για κάμερες, αλλά για μονοκάναλες (greyscale), πρωτόγονες συσκευές ψηφιακής απεικόνισης που καταγράφουν λεπτές λωρίδες (σαν scanner ή fax) μέσω ενός φίλτρου.

Οι συσκευές επιλέγουν το φίλτρο από διάφορα διαθέσιμα. Στον Viking, υπήρχαν έξη φίλτρα (IR3, IR3, IR1/R, G, B, Sun — περισσότερες πληροφορίες). Τα φίλτρα επιλέχτηκαν όχι για χρωματική ακρίβεια αλλά για επιστημονική ακρίβεια. Πχ το «κόκκινο» φίλτρο στην ουσία είναι near-infrared φίλτρο. Οι έγχρωμες εικόνες σχηματίζονται κάνοντας τρεις σαρώσεις του θέματος με τα IR1/R, G και Β φίλτρα, και συνδυάζοντάς τις για να σχηματιστεί μια εικόνα ψευδοχρώματος. Είναι ψευδοχρώμα γιατί τα φίλτρα δεν ανταποκρίνονται στα μήκη κύματος των τριών βασικών χρωμάτων που βλέπει το ανθρώπινο μάτι, κι έτσι ο συνδυασμός είναι πάντα λάθος και δεν διορθώνεται (δεν υπάρχει η απαραίτητη πληροφορία).

Οι τεχνικοί της NASA παραδέχονται ότι ο χρωματισμός των τοπίων του Άρη είναι περισσότερο τέχνη παρά επιστήμη.

Για να δεις πόσο μπορεί να διαφέρει το ίδιο τοπίο σε λίγο διαφορετικά μήκη κύματος απ'ότι βλέπεις κανονικά, δες αυτό:



Το ίδιο ακριβώς τοπίο στην Πάρο είναι φωτογραφημένο με φίλτρα Skylight 1B (πάνω αριστερά) και πολωτικό φίλτρο (πάνω δεξιά — πρόσεξε τα έντονα χρώματα και τις εμφανέστερες λεπτομέρειες στο νερό, τον ουρανό και την αντίθεση). Στην κάτω σειρά είναι η ίδια φωτογραφία με υπέρυθρο φίλτρο (near-infrared). Χωρίς επεξεργασία καταγράφεται ως μωβ, αλλά με τη σωστή επεξεργασία εμφανίζεται ένα πραγματικό υπέρυθρο τοπίο. Πρόσεξε πώς τα φυτά εμφανίζονται κάτασπρα, σχεδόν αυτόφωτα.

Από τις παραπάνω φωτογραφίες, ποια φωτογραφία εμφανίζει το πραγματικό χρώμα του ουρανού εκείνη τη μέρα στην Πάρο;

Κι ας πούμε ότι μας κρύβουν το προφανές γεγονός ότι ο Αρειανός ουρανός είναι καταγάλανος, με συννεφάκια και πηγές με πεντακάθαρο νερό.

Συνεχίζεις να πέφτεις στην ίδια πλάνη:

Ατμόσφαιρα δεν ισοδυναμεί με γήινη ατμόσφαιρα.

Γαλάζιο χρώμα ουρανού δεν ισοδυναμεί με γήινη ατμόσφαιρα.

Ατμόσφαιρα δεν ισοδυναμεί με παρουσία ζωής.

Νερό δεν ισοδυναμεί με παρουσία ζωής.

Το νερό και το μείγμα αζώτου-οξυγόνου είναι μεν βασικοί παράγοντες για την παρουσία αερόβιου ζωής, αλλά αφ'ενός αυτό δεν είναι το μόνο είδος ζωής, αφ'ετέρου δεν είναι ισοδύναμα με την παρουσία ζωής.

Ένα ψάρι χρειάζεται νερό για να επιβιώσει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όπου βρω νερό θα έχει μέσα ψάρια.

Αν θες πιο ικανά στοιχεία για την παρουσία ζωής στον Άρη, σου συνιστώ να ψάξεις για λιγότερο πιασάρικα θέματα:

http://www.space.com/news/spacehisto..._010728-1.html
http://www.spacedaily.com/news/mars-life-00g.html

Βέβαια αυτά τα θέματα απαιτούν ευφυία, και δεν είναι τόσο απλά όσο το χιλιοκουρασμένο «δες αυτό! Έχουν πειράξει τη φωτογραφία!» (απάντηση: φυσικά και την έχουν πειράξει ρε ηλίθιε, εκτός κι αν τα μάτια σου είναι ικανά να δουν μικροκύματα)
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 15-10-08 στις 20:45
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Morgul For This Useful Post:
Archmage (08-10-08), avel (10-10-08), Diamond (08-10-08), pero (08-10-08)
  #20  
Παλιά 08-10-08, 13:25
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Στο αρχείο διαστημικών φωτογραφιών εδώ στην Άκρο μπορείτε να βρείτε διάφορα πραγματικά παραδείγματα σχετικά με όσα γράφει ο Morgul.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-10-08, 16:30
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, αλλά από τότε που τον γνώρισα κι από κοντά, τον συμπάθησα περισσότερο από σένα...
Θα κοκκινίσω και αυτό θα φανεί ακόμα και χωρίς φίλτρο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-10-08, 16:48
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
http://www.marsanomalyresearch.com/

Νομιζω αξιζει μια ματια
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-10-08, 16:53
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κοκκινίσω και αυτό θα φανεί ακόμα και χωρίς φίλτρο
δοκιμασες με φιλτρο τσιγαρου;;;

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-10-08, 16:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω αξιζει μια ματια
Όντως αξίζει να το δει κανείς, για να καταλάβει πόσο τραβηγμένες από τα μαλιά είναι αυτές οι θεωρίες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-10-08, 17:03
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Όντως αξίζει να το δει κανείς, για να καταλάβει πόσο τραβηγμένες από τα μαλιά είναι αυτές οι θεωρίες.
Τραβηγμενες η οχι, νομιζω οτι ο καθενας εχει δικαιωμα να διαβαζει και να αποφασισει μονος του.Δεν ειναι αναγκη να εισαι τοσο απολυτος.
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-10-08, 17:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
Τραβηγμενες η οχι, νομιζω οτι ο καθενας εχει δικαιωμα να διαβαζει και να αποφασισει μονος του.Δεν ειναι αναγκη να εισαι τοσο απολυτος.
Φυσικά ο καθένας μπορεί να νομίζει οτιδήποτε και να πιστεύει οτιδήποτε.

Αφού ο καθένας μπορεί να κάνει, λοιπόν, οτιδήποτε, επέτρεψε και σε μένα, να στηριχτώ στις υφιστάμενες επιστημονικές θεωρίες και να είμαι όσο απόλυτος θέλω.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-10-08, 17:17
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
μαλιστα κυριε
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-10-08, 20:29
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
Τραβηγμενες η οχι, νομιζω οτι ο καθενας εχει δικαιωμα να διαβαζει και να αποφασισει μονος του.Δεν ειναι αναγκη να εισαι τοσο απολυτος.
ΟΚ, χωρίς να είμαι απόλυτος θα γράψω ένα λάθος που βρήκα: "Note that the upper split image is produced from a large 5.139 MB JPEG image and the lower split image is produced from the much larger 42.42 MB TIFF image also available at this same site. The theoretical advantage to us is suppose to be that these are larger closer images of this object producing higher detail views".

Και μετά λέει: "the TIFF image as demonstrated above in the split screen view obviously offers no more resolution detail of the object than the companion upper JPEG image. For a TIFF file size 8¼ times the JPEG file size, this is theoretically quite impossible".

Άρα (λέει τελικά) το αντικείμενο που δείχνει μπορεί να μην είναι το αλεξίπτωτο του rover.

Δεν είμαι απόλυτος, δεν έχω πάει στον Άρη, δεν έχω δει το αλεξίπτωτο του rover και μπορεί όντως να είναι σήμα από εξωγήινους. Και κάποιος που το διαβάζει μπορεί να σκεφτεί "χμ για δες, μπορεί να έχει δίκιο".

Επειδή όμως εγώ τυχαίνει να γνωρίζω κάτι από tiff/jpeg, μπορώ να είμαι απόλυτος ότι βασίζει το συλλογισμό του σε κάτι που δεν ισχύει.

Όχι μόνο αυτό, αλλά η σχέση μεγέθους tiff/jpeg δεν είναι κάτι περίεργο, εσωτερικό ή προχωρημένο αλλά κάτι στοιχειώδες για οποιονδήποτε θέλει να ασχοληθεί με image processing/analysis. Απλώς... δεν μπορεί να έχει λάθος εκεί και να περιμένει να λάβουμε ως σοβαρά οποιαδήποτε άλλα στοιχεία παρουσιάζει.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-10-08, 20:59
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
βασικα λεει
It's fascinating speculation but the visual evidence in the poor quality imaging as made available to us just does not adequately support answering with any confidence the question as to whether these anomalous looking objects are Spirit or Opportunity debris or something native to Mars. All the evidence does do is not adequately support the official theory explanation. That doesn't mean that the official explanation isn't true or that native Mars technology is the answer either. The evidence is just saying that we should still be keeping an open mind on this because there are still too many legitimate questions relating to this anomalous looking evidence to be dismissing it by accepting the official explanation trying to impose just such a dismissal psychology.
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-10-08, 17:45
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Περίπου μία εβδομάδα από την πρώτη ανάρτηση του θέματος θα ήθελα να επανέλθω σε αυτό, αφού πρώτα
ευχαριστήσω όσους συμμετείχαν (ο καθένας τα δικά του στοιχεία και επιχειρήματα) στη συζήτηση που ανοίχτηκε.

Η δική μου διαπίστωση ήταν και εξακολουθεί να είναι πολύ απλή. H NASA αποφεύγει να μιλάει για την ουσία της
αποστολής και συνεχίζει να αναφέρεται σε πράγματα και γεγονότα που γνωρίζουμε από προηγούμενες αποστολές.

Η επιβεβαιώση μάλιστα αυτής της απλής διαπίστωσης που έκανα ήρθε άμεσα από την NASA. 4 μέρες μετά την ανάρτηση
του άρθρου εδώ στην acrobase η NASA δημοσίευσε φωτογραφία και άρθρο με τίτλο "
Παγετός στον Άρη
". Ξανά και πουθενά δεν αναφέρει την ουσία. Τι περιέχει ο παγετός; Τι περιέχουν οι υδρατμοί
της ατμόσφαιρας που σχημάτισαν τον παγετό;
Τι περιέχουν τα συστατικά του εδάφους; Το ότι ο Άρης
έχει πάγο το γνωρίζαμε.

Και σας ξαναθυμίζω το ερώτημά μου.
Γιατί λοιπόν και σε αυτή την αποστολή (του Φοίνικα) που έχει σαν σκοπό την ύπαρξη ζωής στον Άρη και
κατοικήσιμων περιοχών στον πλανήτη η ΝASA κατά την προσφιλή της τακτική αποφεύγει να ανακοινώσει
λεπτομέρειες αλλά παρουσιάζει πράγματα και γεγονότα που γνωρίζαμε δεκαετίες τώρα;

Στη συνέχεια θα ήθελα να απαντήσω σε 2-3 απόψεις που εκφράστηκαν από εσάς και να παραθέσω κάποια
στοιχεία τα οποία εμένα με κάνουν να πιστεύω ότι τελικά ο Άρης δεν είναι και τόσο κόκκινος όσο κάποιοι
θέλουν να πιστέψουμε και το ότι γίνεται απόκρυψη λεπτομερειών και των πραγματικών ανακαλύψεων των
αποστολών.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι ο Άρης είναι κόκκινος, είναι δεδομένο, αρκεί ένα ζευγάρι κυάλια ή ένα τηλεσκόπιο των 100 ευρώ.

Όλα τα άλλα είναι ικασίες, που πάν
Με ένα ζευγάρι κυάλια ή ένα τηλεσκόπιο των 100 ευρώ και από τη γη σίγουρα θα υπάρχει μεγάλη απόκλιση
της πραγματικής εικόνας. Δεν λέω ότι ο Άρης είναι ολόκληρος μπλε αλλά θα ήθελα να δείτε εδώ την
φωτογραφία
που μας έστειλε το 1997 ένα από τα μεγαλύτερα διαστημικά τηλεσκόπια σε τροχιά, το Ηubble.
Μάλιστα αναφέρουν στο άρθρο σαν τίτλο.
Hubble's Sharpest View of Mars.

Αυτό που εγώ βλέπω από τις φωτογραφίες του Hubble είναι ένας πλανήτης με αραιή ατμόσφαιρα και με
στρώματα νεφών. Επίσης σίγουρα στους πόλους έχει πάγο και έχει και μπλε χρώμα σε πολλά σημεία.

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι ας πούμε ότι μας κρύβουν το προφανές γεγονός ότι ο Αρειανός ουρανός είναι καταγάλανος, με συννεφάκια
και πηγές με πεντακάθαρο νερό.

Συνεχίζεις να πέφτεις στην ίδια πλάνη:

Ατμόσφαιρα δεν ισοδυναμεί με γήινη ατμόσφαιρα.

Γαλάζιο χρώμα ουρανού δεν ισοδυναμεί με γήινη ατμόσφαιρα.

Ατμόσφαιρα δεν ισοδυναμεί με παρουσία ζωής.

Νερό δεν ισοδυμαμεί με παρουσία ζωής.

Το νερό και το μείγμα αζώτου-οξυγόνου είναι μεν βασικοί παράγοντες για την παρουσία αερίβιου ζωής, αλλά
αφ'ενός αυτό δεν είναι το μόνο είδος ζωής, αφ'ετέρου δεν είναι ισοδύναμα με την παρουσία ζωής.

Ένα ψάρι χρειάζεται νερό για να επιβιώσει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όπου βρω νερό θα έχει μέσα ψάρια.

Βέβαια αυτά τα θέματα απαιτούν ευφυία, και δεν είναι τόσο απλά όσο το χιλιοκουρασμένο «δες αυτό! Έχουν
πειράξει τη φωτογραφία!» (απάντηση: φυσικά και την έχουν πειράξει ρε ηλίθιε, εκτός κι αν τα μάτια σου είναι
ικανά να δουν μικροκύματα)
Δεν είπα πουθενά αυτά που ανέφερες ούτε νομίζω πως πέφτω σε πλάνη.

Όλα αυτά νομίζω πως είναι αντιληπτά και χωρίς εξηγήσεις. Σε όλα τα παραπάνω συμφωνούμε.

Αναφέρθηκα σε απόκρυψη των αληθινών συνθηκών που επικρατούν στον πλανήτη που φαίνονται να είναι
ευνοϊκές για την ύπαρξη ζωής (παγετός,χιόνι,νέφη,νερό κτλ) και αποφυγή ανακοίνωσης λεπτομερειών στην
δημοσιότητα για τις πραγματικές ανακαλύψεις των αποστολών.

Αλήθεια θα μας πούνε τι περιέχει ο
παγετός που φωτογράφησαν πριν 2 μέρες
ή θα μας πούνε (...όπως και έκαναν) "Παγετός στον Άρη!"
Εντάξει κύριοι της ΝΑSA. Αυτό το γνωρίζαμε... ουφ! ... από προηγούμενες αποστολές!

Τέλος να κλείσω και να αναθερμάνω την κουβέντα παρουσιάζοντάς σας πως φαίνεται ο Άρης και η φωτογραφία που
μας έδωσε η ΝΑSA από τον Viking 2 με δική μου επεξεργασία και δίχως να χρησιμοποιήσω κάποιο φίλτρο.
Απλά με ισορρόπηση των υπαρχόντων χρωμάτων που υπάρχουν στην φωτογραφία.




Δεν είναι τόσο κόκκινο/κεραμιδί το τοπίο όσο μας το παρουσιάζουν. Και στον ουρανό
δεξιά πάνω προσέξτε το ανοιχτό γαλάζιο χρώμα της ατμόσφαιρας. (Προσοχή!
Δεν ισχυρίζομαι ότι έχει οξυγόνο και είναι ωραία για Κυριακάτικη εκδρομή ...αλλά ότι δεν παρουσιάζουν τα πραγματικά
στοιχεία μιας αποστολής.)


ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 12-10-08 στις 18:12
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:07.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.