Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Αεροπορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-03-11, 03:17
Το avatar του χρήστη Elrik
Elrik Ο χρήστης Elrik δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-17 04:38
Φύλο: Άντρας
Έξι σουρεαλιστικές θέες απο το κόκπιτ

Mια απο τις πιο εντυπωσιακές θέες όταν κάποιος ταξιδεύει με αεροπλάνο είναι αυτή που έχει ο πιλότος απο το κοκπιτ. Μερικά παραδείγματα όπως τα διηγείται ο Kent Wien o οποίος έχει 20ετή εμπειρία σαν πιλότος επιβατικών αεροσκαφών.


1. Εκτόξευση διαστημικού λεωφορείου και νέφη απο πυραύλους.

Στις 5 Μαρτίου και ενώ πετούσαμε απο τη Βοστώνη στο Άγιο Δομίνικο είδαμε μερικές γραμμές στον ουρανό που προερχόνταν απο τη διαστημοπλάνο της πολεμικής αεροπορίας το X-37. Ξέραμε κατευθείαν τι ήταν, παρά που το αεροσκάφος εκτοξεύθηκε απο το Ορλάντο της Φλόριντα το οποίο ήταν 600 μίλια μακριά. Οι σπιροειδής κύκλοι απο τα καυσαέρια του Χ-37 ήταν εμφανείς απο το πέρασμά του στον ουρανό.

Γνωρίζαμε για τη συγκεκριμένη εκτόξευση μιας και για την πτήση μας είχαμε περισσότερα καύσιμα απο ότι συνηθίζεται σε περίπτωση που έπρεπε να κάνουμε παράκαμψη γύρω απο την περιοχή της εκτόξευσης η οποία ήταν προς το τέλος του σχεδίου πτήσης μας. Όταν τελικά είδα τα σπιροειδή νέφη και με τη καινούργια σελήνη στον ουρανό, έπρεπε να βγάλω τη κάμερα μου.



Μερικές φορές βλέπαμε και τις εκτοξεύσεις του διαστημικού λεωφορείου. Τις εποχές που πετούσα το 727 και δεν είχα μαζί μου τη φωτογραφική, είδα την εκτόξευση του διαστημικού λεωφορείου απο το San Juan στην Ταμπα της Φλοριντα. To θέαμα ήταν παρόμοιο με αυτό που είδαν οι επιβάτες της πτήσης 334 της Jet Blue.



​​
2. Φωτεινά νυχτερινά νέφη (noctilucent cloud).


'Αλλο ένα φυσικό φαινόμενο είναι τα φωτεινά νυχτερινά νέφη τα οποία γίνονται πιο εντυπωσιακά όταν αναμυγνειονται με τα καυσαέρια απο εκτοξεύσεις πυραύλων. Οι καταστάσεις πρέπει να είναι σωστές για την εμφάνιση των εν λόγω νεφών τα οποία "κατοικούν" στα 300.000 πόδια (80-85 χιλιόμετρα) - ένα ύψος που κανείς θα περίμενε οτι δεν υπάρχουν σύννεφα λόγω έλλειψης ατμόσφαιρας.

Ως συνήθως μπορείς να τα δεις κατα τη διάρκεια των δύο μηνών του θερινού ηλιοστάσιου, και σε γεωγραφικά πλάτη μεταξύ 50 και 70 μοιρών (βόρεια της Ν.Υόρκης, Μαδρίτης ή Πεκίνου και νότια του Barrow της Αλάσκας). Τα νέφη εμφανίζονται μόνο μια-δύο ώρες πριν ή κατα τη διάρκεια του ηλιοβασιλέματος. Ο ήλιος που δύει αντανακλάται στο κάτω μέρος των νεφών και τα φωτίζει στον νυχτερινό ουρανό.

Πετούσα πάνω απο τον Ατλαντικό για περίπου οκτώ χρόνια πριν τα δώ για πρώτη φορά. Δυο βδομάδες πριν τα είχα ξαναδεί αλλα δεν τους είχα δώσει σημασία. Ένας πιλότος όμως της British Airways που συνομιλούσα στην εναέρια συχνότητα που χρησιμοποιούν οι πτήσεις για ανταλάσσουν πληροφορίες μας εξήγησε το φαινόμενο και υποσχέθηκα να ψάξω να βρώ περισσότερες πληροφορίες για το φαινόμενο μόλις προσγειωνόμασταν.

Σε λιγότερο απο δύο βδομάδες ο κυβερνήτης και εγώ αρχίσαμε να χαμηλώνουμε τον φωτισμό των οργάνων των πιλοτηρίου (μια χρονοβόρα διαδικασία που περιλαμβάνει τη χρησιμοποίηση 30 κουμπιών και θα είναι θέμα μελλοντικής στήλης) για να δούμε στον ουρανό ένα φαινόμενο που έμοιαζε με το βορεινό σέλας. Ήταν εντυπωσιακά αλλά κάτι δεν πήγαινε καλά - και τα νέφη ήταν στατικά. Ως συνήθως το βορεινό σέλας αλλάζει σχήμα περίπου κάθε 5 δευτερόλεπτα.

Μερικά λεπτά αργότερα και αφού ανεφερα στον κυβερνήτη μου τον Μαρκ την ιστορία μου για τα φωτεινά νέφη ο αρκτικός ουρανός φωτίστηκε παρόλο που ήταν 2-3 ή ώρα το πρωί πάνω απο το συγκεκριμένο μέρος του Ατλαντικού. Ο ήλιος δεν θα ανέτειλε για τουλάχιστον δύο-τρείς ώρες. Στην αρχή είχα απογοητευτεί γιατί είχα μόνο ένα φακό ευρείας γωνίας για τη φωτογραφική μου κάμερα αλλά τελικά αποδείχτηκε η καλύτερη μου φωτογραφία.



Δείτε τη φωτογραφία σε καλύτερη ανάλυση εδώ


3. Δορυφόροι

Πρέπει να ομολογήσω οτι όταν άρχισα να πετάω σαν νέος πιλότος στη Αλάσκα δεν πίστευα οτι είναι δυνατόν να δει κανείς δορυφόρους με γυμνό μάτι. "Κοίτα τα άλλα αεροπλάνα" - είπα στον κυβερνήτη της πτήσης μου. Σύντομα όμως έγινε εμφανές οτι τα "άλλα αεροπλάνα" δεν είχα τα φώτα ναυτιλίας που ώς συνήθως φέρουν τα επιβατικά αεροπλάνα και συν τοις άλλοις το εν λόγω αντικείμενο ταξίδευε στον ουρανό πολύ γρήγορα για το μέγεθός του.



Το διαστημικό λεωφορείο καθώς απομακρύνεται απο τον διεθνή διαστημικό σταθμό.

Μετά απο αυτό άρχισα να εξασκούμαι στην παρατήρηση δορυφόρων μέχρι που η συζήτηση μου με τον κυβερνήτη στο πιλοτήριο σταμάτησε. Ξανά και αφού χαμήλωσα τον φωτισμό στο πιλοτήριο, μπορούσα να παρατηρήσω τους δορυφόρους που πετούσαν βόρεια-νότια πάνω απο την Αλάσκα. Τους είδα να πετάνε προς όλες τις κατευθύνσεις καθώς πετούσα το τζετ. Ως συνήθως η καλύτερη ώρα για να τους παρατηρήσεις είναι μια με τρείς ώρες μετά τη δύση του ηλίου ή πριν την ανατολή του. Όπως και στην περίπτωση των φωτεινών νέφων ο ήλιος φωτίζει τους δορυφόρους στον ουρανο.

Είναι δυνατόν να δεις και μεγαλύτερα αντικείμενα στον ουρανό όπως τον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό.


Διαβάστε τη συνέχεια εδώ
__________________
I do not pretend to know what many ignorant men are sure of.Clarence Darrow

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Archmage : 28-03-11 στις 03:24
Απάντηση με παράθεση
The Following 8 Users Say Thank You to Elrik For This Useful Post:
Archmage (28-03-11), christi (02-04-11), HelenA (28-03-11), Μηδεν_ενα (28-03-11), jimil (28-03-11), Nikoscot (29-03-11), vgiagias (28-03-11), Xenios (28-03-11)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.