Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-06-09, 11:22
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
ٍΣχόλια και πειράγματα σε φάση χαλαρής κουβεντούλας

Τις καλημέρες μου.

Να μοιραστώ τον προβληματισμό μου και αν είναι δυνατό να διαβάσω τις σκέψεις σας επ' αυτού.

Όταν "τολμώ" και γράφω κάτι στο Acroφόρουμ, είτε είναι αυτό σοβαρό είτε όχι, νιώθω ότι "τολμώ" να αντικρύσω και σχόλια ή πειράγματα πάνω στα γραφόμενα μου. Είμαι προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο.
Κι ευτυχώς, επειδή βρίσκομαι στην Acrobase, αφουγκράζομαι το κλίμα, παρατηρώ την εν γένει συμπεριφορά των σχολιαστών των λόγων μου και γνωρίζω ότι τα σχόλια τους είναι καλοπροαίρετα.
Βοηθά βέβαια ότι έχουμε πιεί κι έναν καφέ ή ένα ούζο με αρκετούς από αυτούς… Όμως και με άλλους που δεν ξέρω, πάλι, παρεξήγηση δεν υπάρχει.

Αν πάλι όμως κάποιο σχόλιο το θεωρήσω περιττό ή κακοπροαίρετο, το γνωρίζετε καλά μερικοί, θα το γειώσω εκεί που δεν πάει.
Ή στη χειρότερη, θα απαντήσω εντός φόρουμ.

Έτσι το βλέπω εγώ.
Θα μπορούσα όμως να το βλέπω και διαφορετικά.
Θα μπορούσα να το παίρνω κατάκαρδα και να νομίζω πως με κατηγορούν. Κι αυτό φέρνει θυμό ή και θλίψη.
Φέρνει αντίδραση ή και απομάκρυνση.

Εσείς πως το αντιμετωπίζετε;

Σκίζειν ή μη;
Ιδού η απορία της σήμερον….
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-06-09, 12:04
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ας απαντήσω πρώτη εγώ η "εύθικτη". Αλλά θα το προσδιορίσω και λίγο περισσότερο, γιατί έτσι όπως είναι γενικό, αυτό που θέλω δεν θα μπορέσω να το πω.

Το θέμα "γκάφες" ήταν λίγο περίεργο, γιατί δεν αρέσει σε όλους να αυτοσαρκάζονται. Ο pazo π.χ. τοποθετήθηκε σαφώς απ' την αρχή : "ωραίο θέμα, αλλά δε θα μπορέσω". Πήρα επίσης και μηνύματα από μερικά μέλη, που έλεγαν ότι έχουν καλές γκάφες αλλά δεν προτίθενται να τις πουν. Κατανοητό.

Οπότε κάποιοι πήραμε φόρα και γίναμε κανονικοί Καραγκιόζηδες και κάποιοι απλώς διάβαζαν και γελούσαν.

Το σκίζειν τώρα ..... Θεμιτό κι αυτό και μπορεί να το' χω κάνει κι εγώ. Και ανεξάρτητα από το αν γνωρίζεις τον άλλον ή όχι (που σίγουρα παίζει ρόλο), εγώ το ίδιο θα απαντούσα και στον χ, ψ, ,ω, που γνωρίζω καλά μέσα από την acro, μ' αυτό που απάντησα και σε σένα Easty. Ν' αφήσεις δηλαδή τις υπεκφυγές και να μας πεις κάνα καλό να γελάσουμε.

Εσύ εκεί διέκρινες επιθετικότητα και πίεση στο να συμμετέχεις στην κουβέντα και με "έκραξες" κανονικά.

Τίποτα δεν πήρα κατάκαρδα, έχω πολύ πιο σημαντικά να πάρω κατάκαρδα, εδώ μόνο να γελάσουμε επιδιώκω.

Και στην τελική .... επειδή άρχισα να λέω πολλά ...... τα' θελα και τα' παθα.
Εσύ καμιά γκάφα θα μας πεις;
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-06-09, 12:05
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τώρα εγώ και οι έτεροι skisters τι να απαντήσουμε;
Βέβαια αντιλαμβάνομαι ότι είναι δυνατόν κάποιος να πάρει στραβά το πείραγμα ακόμα και το καλοπροαίρετο και μου έχει συμβεί και εδώ και εκτός να θίξω πρόσωπα ενώ εγώ θεωρούσα πως έκανα πλάκα. Ο κίνδυνος παρεξήγησης ελλοχεύει σε κάθε μορφή επικοινωνίας αλλά αυτό δεν πρέπει να μας αποθαρρύνει. Εγώ προσωπικά δεν "χαμπαριάζω" και πολλές φορές διαφωνώ ίσως και έντονα με φίλους χωρίς όμως αυτό να επηρεάζει τη σχέση μας. Είναι αυτό που λέμε διάλογος.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-06-09, 16:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν "τολμώ" και γράφω κάτι στο Acroφόρουμ, είτε είναι αυτό σοβαρό είτε όχι, νιώθω ότι "τολμώ" να αντικρύσω και σχόλια ή πειράγματα πάνω στα γραφόμενα μου.
Όταν θέλω να γράψω και να πω κάτι, δεν λογαριάζω τις συνέπειες και αυτό δεν το κάνω με την σιγουριά που μου δίνει ότι είμαι administrator. Ίσα ίσα αυτό παίζει ανασταλτικά, πολλές φορές.

Πιστεύω όμως ότι θα πω αυτά που πιστεύω, γιατί θα έχω την βεβαιότητα ότι με εκφράζουν και όταν πιστεύω ότι έχω απόλυτο δίκαιο, φτάνω ακόμα και στα άκρα.

Πολλές φορές οι άλλοι admins, μου λένε κατ ιδίαν, ότι δεν θα πρέπει να εκφράζω τις απόψεις μου, γιατί μερικοί θα υποθέσουν ότι αυτές είναι οι απόψεις της AcroBase.
Οι απόψεις μου είναι πάντα προσωπικές, δεν εκφράζουν κανένα άλλο και φυσικά ποτέ αυτό το χώρο, θα ήταν ανοησία να γράφω με άλλο όνομα χωρίς τίτλο.

Αν πάλι όμως κάποιο σχόλιο το θεωρήσω περιττό ή κακοπροαίρετο, το γνωρίζετε καλά μερικοί, θα το γειώσω εκεί που δεν πάει.
Ή στη χειρότερη, θα απαντήσω εντός φόρουμ.
Πολλές φορές με στεναχωρούν απαντήσεις, όχι αγνώστων μελών, αλλά επωνύμων που έχουμε κάτσει πολλές φορές στο ίδιο τραπέζι. Ειδικά όταν διακρίνω ένα μέρος ιδιοτέλεια, ένα τρόπο σε άσχετο θέμα, να βγάλουν κακία και εμπάθεια, για άλλους λόγους, δικαιολογημένους ή αδικαιολόγητους. Έχω στεναχωρηθεί πολλές φορές, ειδικά από μαζικές επιθέσεις, ο κολλητός της κολλητής του κολλητού, να εκφράσει πικρόχολα σχόλια, μόνο και μόνο για να είναι αρεστός ή αρεστή στον άλλο ή στην άλλη.

Δεν ξέρω πόσο χαλαρή, είναι αυτή η κουβεντούλα, ίσως είναι μια ευκαιρία να πω τον ... πόνο μου.

Σκίζειν ή μη;
Ιδού η απορία της σήμερον….
Πάν μέτρον άριστον, αλλά δεν κατάλαβα πως φτάσαμε στο σκίσμο από τα υπόλοιπα λεγόμενα σου
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-06-09, 19:12
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω πόσο χαλαρή, είναι αυτή η κουβεντούλα, ίσως είναι μια ευκαιρία να πω τον ... πόνο μου.
ْΧαλαρή είναι η κουβεντούλα γιατί κάπως πρέπει να πεις κι εσύ τον πόνο σου χωρίς να μας νοιάζει και ιδιαίτερα!! :P

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάν μέτρον άριστον, αλλά δεν κατάλαβα πως φτάσαμε στο σκίσμο από τα υπόλοιπα λεγόμενα σου
Το θέμα περί σκισίματος το έχουμε ξανασυζητήσει. Ίσως περισσότερο σε στενό κύκλο, αλλά έχουν εκφραστεί κατά καιρούς απόψεις.
Ο πλατινένιος έγραψε πάλι την κορυφαία άποψη! Μη χαμπαριάζεις άξιο τέκνο του Ιονίου! (ή περίπου)

Το θέμα το ξεκίνησα με αφορμή τη συζήτηση που κάναμε με τη Κρεσίδα λόγω της συμμετοχής μου στο θρέντ "Γκάφες".
Όμως, θα πρέπει να διευκρινίσω ότι αυτά δεν τα έγραψα για την Κρεσίδα, μα για όλους.
Το σχόλιο και το σκίσιμο (παρακαλώ τους Skisters να ορίσουν την έννοια) είναι αναπόσπαστο μέρος του λόγου, προφορικού και γραπτού, στην περίπτωση επικοινωνίας μεταξύ φίλων, ή αν όχι φίλων, μεταξύ ανθρώπων που δεν έχουν να μοιράσουν τίποτα.

Αγαπητό μέλος Chressida, μην το παίρνεις προσωπικά.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση με τις γκάφες, δε σχολίασα το πάθημα σου.
Ίσα ίσα, έδωσα μια αισιόδοξη προσέγγιση στο θέμα, για να χαλαρώσεις λίγο.
Αντιλαμβάνεσαι, πως αν ήθελα να σχολιάσω μια γυναίκα που βρέθηκε στα τέσσερα στη μέση της Ακαδημίας μεσημεριάτικα, θα μπορούσα να βρω διαφορετικά πράγματα να πω, πέραν της διαγράμμισης του δρόμου.

Γι αυτό λοιπόν, ας το ξεπεράσουμε. Θα συμμετάσχω με την αράδα μου κι εγώ. (τι κι αν είσαι και παπάς, με την αράδα σου θα πας. Τι κι αν είσαι και αδμίν, δε θα μας φτάσεις στο αμήν!)

Στη γενική περίπτωση όμως, χωρίς να φωτογραφίζω κανέναν, καλό είναι να εκφραστούν απόψεις για το πείραγμα στο φόρουμ.
Υπάρχουν άνθρωποι που το χαίρονται, όπως θα χαιρόντουσαν ένα καλοπροαίρετο πείραγμα και λάιβ, όμως υπάρχουν και άλλοι που το εξετάζουν από πολλά πρίσματα πριν χαρούν.

Εσύ Σύσσωπα δεν μπαίνεις σε κατηγορία.
Ό,τι λες θα δέχεται κριτική, γιατί ο σκοπός είναι να ανεβαίνει το Acroεπίπεδο.



(βλέπεις Palsar πως γίνεται η δουλειά;;;;;; )
χεχεχε
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 25-06-09 στις 19:54
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-09, 22:04
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Εαστυ, τα πειράγματα κ η πλάκα μου αρέσουν πολύ! Και γελάμε απίστευτα όταν τα θέμα το επιτρέπει! Επειδή όμως εγώ δεν γνωρίζομαι όσο εσύ με τα διάφορα μέλη, δεν έχω δεχτεί.. "εκτεταμμένα πειράγματα"!! (Μα τι ορολογία βρήκα!!!! ) Εννοώ με αυτό ότι δεν έχω δεχτεί πειράγματα που λόγω της συχνότητας τους ή δεν ξέρω για ποιον άλλο λόγο, να με κουράσουν.

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι η παρέμβαση για την παρέμβαση κ η απαξίωση του θέματος ή του / των συνομιλητών.



Σε κάθε περίπτωση πάντως, θα διάλεγα τον διάλογο και επικαλούμε τον Πλάτινουμ:
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
.. Είναι αυτό που λέμε διάλογος.
Πιστεύω στο διάλογο, και σε περιπτώσεις που με αφορούσαν, γιατί κάτι "δεν μου άρεσε" ή "κάτι δεν καταλάβαινα", το έχω πει ότι δεν καταλαβαίνω κ έχω ρωτήσει πως το εννοούν. Αυτό για να καταλάβω κ χωρίς να καλώ σε απολογία κανένα. Αν δεν ρωτάμε, αν δεν συζητάμε, τι φόρουμ είμαστε κ πως θα προχωρήσουν οι συζητήσεις; Στις περιπτώσεις αυτές λοιπόν, το να ρωτήσω βοήθησε να καταλάβω τους συνομιλητές μου κ να με καταλάβουν καλύτερα. Απ' όσο έχω δει μόνο κέρδος υπήρξε.

Τώρα θα μου πεις, δεν υπήρξαν κ γειώσεις; Ε, ανάλογα με το τι θέλει να κάνει ο καθένας ή ανάλογα με τη φάση που είναι.

Πάντως, όπως έχω ξαναπει, αν κάτι μας ενδιαφέρει, ο χρόνος κοσκινίζει τα πάντα κ δίνει τις πραγματικές τους διαστάσεις. Αυτό είτε μιλάμε για ανθρώπους είτε μιλάμε για καταστάσεις.


Συμπέρασμα δικό μου: Ελεύθερα, η πλάκα,το πείραγμα, το χιούμορ, το γέλιο! Κι αν τσιτωθείτε λίγο... μιλήστε!!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-06-09, 15:13
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπέρασμα δικό μου: Ελεύθερα, η πλάκα,το πείραγμα, το χιούμορ, το γέλιο! Κι αν τσιτωθείτε λίγο... μιλήστε!!

..συμφώνω απόλυτα. δεδομένου ότι η γνωριμία μου με το φόροθμ δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και από την πλευρά μου και από άλλες πλευρές,

πλέον κατάλαβα πως όταν εκθέτεις την γνώμη σου είναι μοιραίο να σχολιαστεις

με όποιο τρόπο εκφράζει τον καθένα.

μου αρέσει πολύ η ανταλλαγή απόψεων και θεωρώ πως όλα είναι δεκτα αφού και εγώ η ίδια μπαίνω στη διαδικασία του σχολιασμού και της έκθεσης.
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-06-09, 19:38
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon Ο χρήστης epsilon δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-07-09 22:42
Φύλο: Γυναίκα
Να συμφωνήσω κι εγώ με τις δύο προλαλήσασες κυρίες.

Και να προσθέσω ως προς το ερώτημα για το είδος των σχολιασμών και πειραγμάτων στα φόρουμ ότι η γραπτή επικοινωνία έχει μεν το κακό ότι δεν βλέπεις το συνομιλητή σου και έτσι δεν μπορείς να αντιληφθείς το ύφος του ή ίσως και τις προθέσεις του και είναι πιθανόν να υπάρξουν παρεξηγήσεις (όχι ότι και άμα τον έβλεπες θα καταλάβαινες απαραίτητα, αλλά θα ήταν ένα στοιχείο), από την άλλη όμως σου δίνει τη δυνατότητα να εκφράσεις αυτό που θέλεις συγκροτημένα, τη στιγμή που θέλεις και κυρίως έχοντας τη δυνατότητα να σκεφτείς πρώτα, και έτσι να γίνεις περισσότερο κατανοητός.

Και κατά τη γνώμη μου αυτό το δεύτερο λειτούργησε στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτού του θέματος και έγινε ένας "πολιτισμένος διάλογος". Κοινότυπη η έκφραση, αλλά ουσιαστική.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:00.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.