Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-05-09, 22:07
jimpan Ο χρήστης jimpan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-04-10 23:32
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σου μητσι.εγω παρακολουθουμε στον ευαγγελισμο αλλα ειλικρινα νομιζω οτι ο φιλος σου ,αφου εχει κανει επεμβασεις,ειναι πιο ενημερωμενος απο εμενα που ειναι σε αρχικη μορφη.ονοματα δεν γραφω για ευνοητους λογους.ισως οι γνωσεις του φιλου σου να δωσουν απαντησεις σε δικα μας ερωτηματα
  #32  
Παλιά 11-05-09, 15:03
Το avatar του χρήστη Guybrush
Guybrush Ο χρήστης Guybrush δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-17 20:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όσον αφορά τα νοσοκομεία, αυτά που έχουν γαστρεντερολογικές κλινικές που ειδικεύονται στις φλεγμονώδεις παθήσεις του εντέρου, είναι ο Άγιος Παντελεήμονας στην Αθήνα και το Παπανικολάου στη Θεσσαλονίκη.

Τελικά διαπιστώνω ότι είμαι από τους τυχερούς, μια και μου τη διέγνωσαν σχετικά γρήγορα προτού γίνει εκτεταμένη ζημιά. Παρόλ' αυτά, το χειρουργείο ήταν επιβεβλημένο. Όταν υποχώρησαν οι φλεγμονές, είχαν αφήσει στενώσεις που δε μπορούσαν να παρακαμφθούν αλλιώς. Δεν κινδύνευα άμεσα, αλλά όταν έχεις πόνους κάθε φορά που χωνεύεις, δε γίνεται κι αλλιώς.
Το μόνο δύσκολο είναι που αφαιρέθηκε αναγκαστικά και η ειλεοτυφλική βαλβίδα, αλλά ο οργανισμός προσαρμόζεται με τον καιρό.
__________________
In all this world, there is no heavier burden than a great potential!
  #33  
Παλιά 13-05-09, 14:06
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα σε όλους!!!
Είμαι 26 και εχω την νόσο εδω και 5 χρόνια! Αρχικα ήταν σε έξαρση κ δοκίμασα όλες τις θεραπίες (salofalk, κορτιζόνη και αζαθιοπρίνη) και είδα πολύ καλά αποτελέσματα. Η νόσος ήταν σε ύφεση για τα επομενα 2 χρόνια κατα της διάρκεια των οποίων έκανα το λάθος και σταμάτησα όλα τα φάρμακα χωρίς να συμβουλευτώ κάποιον γιατρό!!! Τον τελευταίο χρόνο η νόσος είναι σε έξαρση και δεν βελτιώνεται!! Έκανα πάλι όλες τις θεραπίες με τις οποίες δεν έιδα αποτέλεσμα και κατέληξα να έχω ως επιλογή το remicade το οποίο και δεν πήρα γιατί φοβήθηκα τις ανεπιθύμητες ενέργειες που προκαλεί. Ξεκίνησα ομοιοπαθητική απο την οποία δεν είδα αποτέλεσμα και έτσι σε λίγο καιρό θα ξεκινησω το remicade. Τα συμπτώματα που έχω όλο αυτο το χρόνο είναι πυρετός σχεδόν κάθε μέρα έως 38, αφθες στο στόμα, έντονος΄πόνος στην κοιλια κ στο στομάχι, διάροιες, φουσκώματα και έντονη κόπωση.Τις τελευταίες 6 μέρες έχω και συνεχή αιμοραγία. Θα ηθελα να ρωτήσω αν ξερει καποιος ποιες οι πιθανότητες να μετατραπεί η νόσος σε καρκίνο του εντέρου και αν η νόσος δικαιολογεί την συνεχόμενη αιμοραγια???
Μητσι και εμένα στον ευαγγελισμό με παρακολουθουσαν κ παλί εκεί θα ξεκινήσω την θεραπεία με το remicade...
Ευχαριστώ!!!
Υπομονή σε όλους μας!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elfreedom : 13-05-09 στις 14:41
  #34  
Παλιά 13-05-09, 15:05
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η πρωκτική αιμορραγία στην νόσο του crohn υπάρχει σαν σύμπτωμα και μπορεί να οδηγήσει ακόμα και σε αναιμία.
Ώστόσο πρέπει άμεσα να επισκεφτείς τον ιατρό σου για περαιτέρω συμβουλές.
Σύμφωνα με αυτό εδώ , στους ασθενείς με νόσο του crohn υπάρχει αυξημένη πιθανότητα για δημιουργία ορισμένων μορφών νεοπλασίας.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 13-05-09 στις 15:09
  #35  
Παλιά 14-05-09, 11:26
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
se euxaristw amigos episkeutika simera ton giatro mou o opoios eutixos itan kathisixastikos...par ola auta den to glitwnw to remicade...elpizw na dw apotelesmata...
  #36  
Παλιά 17-05-09, 00:41
jimpan Ο χρήστης jimpan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-04-10 23:32
Η διαθεσή μου τώρα:
τι παρενεργειες εχει τι remicade ?γιατι τοσος φοβος?
  #37  
Παλιά 18-05-09, 10:39
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
genika mporeis na psakseis k sto google na vreis tis parenergeies tou farmakou "remicade seide effects"
eixa diavasei genika oti exei parenergeies alla pisteua oti den einai sixnes k meta diavasa auto sto opoio grafoun atoma pou exoun parei to farmako http://www.medications.com/se/remicade
Diavasa episis oti prokalei katastrofes sto sikoti kai exoun pethane antrwpoi apo auto. Prin liga xronia exasa enan filo mou o opoios eixe noso kron se axsimi katastasi k eixe parei arketa farmaka metaxi twn opoiwn k to remicade. To paidi pethane apo katastrofi sto sikoti tou. Kaneis vevaia den eipe oti itan apo ta farmaka!! Den xerw an ipervallw omws i alitheia einai oti den thelw na parw to sigkekrimeno farmako. Exw fovithei poli!!! Poia i gnwmi sas???
  #38  
Παλιά 18-05-09, 10:39
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
"remicade side effects"
  #39  
Παλιά 20-05-09, 06:53
dimitris_21 Ο χρήστης dimitris_21 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-05-09 07:09
mhn anhsuxeis den uparxei kamia periptosh na metatrapei se karkino!!!!einai kalohthhs astheneia kai den ginetai karkinos!!!!!exo ki ego crohn alla einai sxetika hpias morfhs!!!ta sumptomata mou einai teinesmos,ligo aima kai ligos ponos!!!!to exo apo 5 xronon kai eixe na me enoxlhsei 10 xronia alla tora exo mia mikrh exarsh kai pairno kortizonh!!!!!me exei pedepsei 2 mhnes tora alla tora pou arxisa na pairno kortizonh,flazyl kai asacol upotheta pisteuo na me afhsei!!!!sou euxomai na ertheis grhgora se ufesh kai na argisei na se xanaenoxlhsei giati na se xexasei teleios einai adunato!!!!!exo perasei polla kai xero!!!!h gnomh mou einai oti prepei na noshleuteis se nosokomio kai se sundiasmo me parenterikh kai farmaka na se afhsei!!!!!pio palia pou eixa polu aimoragia kai hmoun genika asxhma auto mou eixan kanei!!!
  #40  
Παλιά 22-05-09, 12:13
Το avatar του χρήστη Guybrush
Guybrush Ο χρήστης Guybrush δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-17 20:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η κανονική κορτιζόνη δε σου έκανε τίποτα; Υποτίθεται ότι το remicade και το humira βγήκαν για να αποφύγουμε της παρενέργειες της κορτιζόνης, αλλά όταν διαβάζω αυτά που διαβάζω, λέω ευχαριστώ Θεέ μου που με πιάνουν τα Medrol...

Τουλάχιστον εκεί ξέρεις τι θα πάθεις.

Παιδιά, την αζαθιοπρίνη μην την κόβετε ποτέ από μόνοι σας, είναι επικίνδυνο!
__________________
In all this world, there is no heavier burden than a great potential!
  #41  
Παλιά 22-05-09, 12:56
ΙΟΑΝΝΝΑ Ο χρήστης ΙΟΑΝΝΝΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-09 13:28
ok 1h MERA

KALHMERA SE OLOUS.
EIMAI 33 ETON EGGAMH KAI MANOYLA 2 PAIDION. EMA8A OTI EXO TH NOSO TOY CROHN MOLIS X8ES.EUXOMAI KALH DYNAMH SE OLOUS MAS.
  #42  
Παλιά 22-05-09, 16:32
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
telika kai pali azathiprini k medrol mou edwsan...to glitwsa to remicade eutixws!! oxi oti einai kaliteri i azathioprini alla toulaxiston auti tin exw xanaparei...
mono medrol den tha me piasei distixos...
iwanna kali dinami k se sena!!!
  #43  
Παλιά 23-05-09, 17:58
gogo35 Ο χρήστης gogo35 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-07-09 12:41
Αρχική Δημοσίευση από ovilos Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι 40 χρονων και πασχω απο νοσο crohn εδω και 3 χρονια.
πριν 8 μηνες ξεκινησα θεραπεια με ανοσοκατασταλτικα (μερκαπτοπιουρινη)
και η ποιοτητα της ζωης μου ειναι ικανοποιητικοτατη.
αγαπητη μου φιλη ο γιος μου ειναι12 χ εδω και ενα χρονο πασχει απο αυτη την νοσο φοβαμαι!!!!!!
  #44  
Παλιά 23-05-09, 18:03
gogo35 Ο χρήστης gogo35 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-07-09 12:41
ο γιος μου 12χ εχει νοσο του κρον εδω και ενα χρονο καθε μηνα εχει εξαρση δεν ξερω τι να κανω για να τον βοηθησω ας μου μιλησει καποιος
  #45  
Παλιά 23-05-09, 21:27
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
gogo to paidi parakoloutheite apo kapoion giatro??? fantazomai pws nai afou exei idi ena xrono tin noso...o giatros ti sas proteinei? pairnei kapoia farmaka auti tin periodo???
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:56.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.