Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #781  
Παλιά 09-04-11, 22:03
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οι βιολογικοί παράγοντες είναι ανοσοκατασταλτικό νομίζω...όταν είναι να το πάρω,κάνω και αιματολογικές εναλλάξ,δηλαδή μια φορά κάνω και μια όχι,όσο για τη διαδικασία,είναι με ορό και κάνει γύρω στις τρεισημιση ωρες,δεν είναι επώδυνη,αλλά μετά μπορεί να συμβούν διάφορα περίεργα,όπως με το λόξυγγα και τους πόνους στα πόδια που είχα ξαναγράψει...
Δηλαδή κάνεις αιματολογικές εξετάσεις κάθε 4 μήνες περίπου..., εγώ κάνω κάθε βδομάδα (τώρα κάθε 15 μέρες) και οι φλέβες μου άρχισαν να διαμαρτύρονται απ' ότι μου λέει ο μικροβιολόγος μου....Ωραία πράματα.... τι να πει κανείς...
  #782  
Παλιά 10-04-11, 18:55
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή κάνεις αιματολογικές εξετάσεις κάθε 4 μήνες περίπου..., εγώ κάνω κάθε βδομάδα (τώρα κάθε 15 μέρες) και οι φλέβες μου άρχισαν να διαμαρτύρονται απ' ότι μου λέει ο μικροβιολόγος μου....Ωραία πράματα.... τι να πει κανείς...
Τι?κάθε δύο εβδομάδες?επιτρέπεται αυτό?είναι σωστό?εγώ κάνω κάθε 4 μήνες στο νοσοκομείο και κάθε 2 μήνες περίπου έξω,και γενικά αν νιώθω οτι κάτι δεν πάει καλά...αλλά από όσο ξέρω δεν κάνει πιο συχνά από δύο μήνες,και μια φορά που είχα πάει στο γαστρεντερολόγο μου είχε πει να έκανα σε λίγο καιρό και όχι αμέσως επειδή είχα ξανακάνει...
  #783  
Παλιά 10-04-11, 20:40
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι?κάθε δύο εβδομάδες?επιτρέπεται αυτό?είναι σωστό?εγώ κάνω κάθε 4 μήνες στο νοσοκομείο και κάθε 2 μήνες περίπου έξω,και γενικά αν νιώθω οτι κάτι δεν πάει καλά...αλλά από όσο ξέρω δεν κάνει πιο συχνά από δύο μήνες,και μια φορά που είχα πάει στο γαστρεντερολόγο μου είχε πει να έκανα σε λίγο καιρό και όχι αμέσως επειδή είχα ξανακάνει...
Φίλε η αζα... ρίχνει πολύ τα λευκα αιμοσφαίρια με απρόβλεπτες συνέπειες και για αυτό πρέπει να κάνει κανείς συνεχείς εξετάσεις τουλάχιστον στην αρχή.. επίσης πρέπει να ελέγχεις το συκώτι σου γιατί δημιουργεί και ηπατοπάθειες, γι΄αυτό σου λέω ότι δεν είναι ελαφρύ φάρμακο.... σκατα δηλαδή..
  #784  
Παλιά 11-04-11, 12:39
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σε όλους! πάσχω κι εγώ από την crohn. έχω να γράψω πολύ καιρό εδώ... εδώ και αρκετό καιρό (2 χρόνια) βρίσκομαι σε μια γενικευμένη ύφεση. Φυσικά δε λείπουν οι πόνοι πού και πού και οι ανησυχίες, αλλά γενικά είμαι καλά. η crohn όμως με έχει κάνει ευαίσθητη σε πολλά πράματα. ματώνει ας πούμε ο ποπός μου πολύ εύκολα (έχω και αιμοροείδες) πράγμα το οποίο με ανησυχεί. υπάρχει κόσμος που με το ίδιο πρόβλημα-ευαισθησία; επίσης -απευθυνόμενη κυρίως στις γυναίκες του forum, αλλά και στους άντρες- η σεξουαλική σας ζωή είναι πάντα νορμάλ, ή διαταράσσεται από τη νόσο; κουράγιο και καλή ζωή σε όλους
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην katarina για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (11-04-11)
  #785  
Παλιά 11-04-11, 22:03
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σε όλους! πάσχω κι εγώ από την crohn. έχω να γράψω πολύ καιρό εδώ... εδώ και αρκετό καιρό (2 χρόνια) βρίσκομαι σε μια γενικευμένη ύφεση. Φυσικά δε λείπουν οι πόνοι πού και πού και οι ανησυχίες, αλλά γενικά είμαι καλά. η crohn όμως με έχει κάνει ευαίσθητη σε πολλά πράματα. ματώνει ας πούμε ο ποπός μου πολύ εύκολα (έχω και αιμοροείδες) πράγμα το οποίο με ανησυχεί. υπάρχει κόσμος που με το ίδιο πρόβλημα-ευαισθησία; επίσης -απευθυνόμενη κυρίως στις γυναίκες του forum, αλλά και στους άντρες- η σεξουαλική σας ζωή είναι πάντα νορμάλ, ή διαταράσσεται από τη νόσο; κουράγιο και καλή ζωή σε όλους
Είσαι με ανοσοκατασταλτικά - βιολογικούς ή την παλεύεις με τα πιο light?
  #786  
Παλιά 11-04-11, 22:21
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι με ανοσοκατασταλτικά - βιολογικούς ή την παλεύεις με τα πιο light?
με πολύ light θα έλεγα. παίρνω σαλοφαλκ των 500. πολλές φορές μάλιστα παραλείπω να τα πάρω.. εσύ;
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην katarina για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (12-04-11)
  #787  
Παλιά 11-04-11, 23:06
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Wink ΓΕΙΑ ΣΑΣ.....

Γεια σας και από εμένα...σας παρακολουθώ - διαβάζω τα τελευταία 2 χρόνια...και όλο λέω να γράψω αλλά όλο το αφήνω γιατί είναι πολλά ...

Καταρχήν από όλα αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς κατέληξα στο εξής..ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ...και θα καταλάβατε παρακάτω.

Είμαι 38 ετών τώρα , πρώτη "εμπειρία - διάγνωση " της νόσου το 1995. Φλεβάρης τότε έντονη πόνοι αριστερά χαμηλά ΑΝΑ 2ωρο ακριβώς και μόνο με αφόδευση περνάγανε και άντε πάλι σε 2ωρες τα ιδια... 20 μέρες σπίτι και κάποιες περιπλανήσεις σε νοσοκομείο (μου έλεγαν από την γυμναστική είναι θα περάσει) κατέληξα στο Παπανικολάου- Αθήνα όπου νοσηλεύτηκα 21μέρες μόνο με ΟΡΟ και τίποτε άλλο μέχρι να μου βρουν (στις 6-7μέρες) οτι πάσχω από Crohn. MHN me ρωτήσετε τι έπαιρνα από φάρμακα εκεί ούτε που θυμάμαι.
Βγαίνοντας μου είπαν κομμένο το γάλα , το στρες, και οτι γενικά θα γίνω γιατρός του εαυτού μου σχετικά με το τι πρέπει να καταναλώνω και τι όχι.

Σπίτι για κανά 10ήμερο , τσαγακια φάρμακα που μου είχαν δώσει μέχρι να τελειώσουν (φυσικά και κορτιζόνη)... Το μόνο που θυμάμαι οτι μου είπαν από φάρμακα Sal...k 500 εφόρου ζωής...(το θέμα είναι οτι είχα την εντύπωση οτι μου είχαν πει για ένα την ημέρα|) αυτό το αναφέρω γιατί θα καταλάβετε μετά .
Όταν ποια ήρθα στα ίσια μου (και από κενώσεις) , βλέπεται 24 ετών δουλεύοντας νύχτα, να μου αρέσουν και τα γλυκά - καυτερά. κτλ κτλ....ξαφνικά λέω...ρε τι τρίχες μου λένε αυτοί...και δώστου τα Milko, τα ποτά κτλ κτλ....
Σε ένα χρόνο τσουπ...πάλι μέσα εισαγωγή... 17 μέρες τότε (1996)...βγαίνοντας λέω...όπα κάτι τρέχει...τελικά. Έκοψα το γάλα μαχαίρι (όχι όμως τα ποτά, και τα γλυκά)...και από τότε ΜΕΧΡΙ σήμερα...ΔΕΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΑ... ούτε πλέον ΠΟΝΟΙ ποτέ ξανά, απλά κάποιες διαταραχές στις κενώσεις (οχι στον αριθμό αλλά στην ποιότητα). Δεν την θυμόμουνα την νόσο μέχρι πριν 2 χρόνια, όταν ένιωθα ένα τικ-τικ δεξιά κάτω από τα πλευρά και λέγοντας το σε μια παθολόγο μου λέει τσεκάρισε σε το λόγο της νόσου μήπως είναι κάνα έντερο.
Πάω λοιπόν στον γαστρεντερολόγο, του λέω οτι πάσχω από την νόσο και μου λέει από πότε την έχεις, του λέω 1995 πρώτη εισαγωγή , 1996 2η εισαγωγή και έκτοτε 13χρόνια ΤΙΠΟΤΕ απολύτως...Μου λέει δεν γίνεται να έχεις την νόσο τότε, μάλλον μου λέει ΣΙΓΟΥΡΑ έχεις την νόσο αυτή?? του λέω έτσι μου είπαν τότε...κολονοσκόπηση λοιπόν...και βλέπει οτι ΟΝΤΩΣ την έχω ψιλά εκεί που στενεύει το έντερο και οτι είμαι και σε έξαρση λέει (εγώ όμως ΟΥΤΕ πόνους, ουτε διάρροιες) ΤΙΠΟΤΑ. Τέλος πάντων , μου λέει τι φάρμακα παίρνεις το λέω 1 Sal....k την ημέρα (μεταξύ μας ΟΥΤΕ αυτό δεν έπαιρνα γιατί απλά δεν το "θυμόμουνα" ότι έχω κάτι). Μου λέει οτι είναι σαν μην έπαιρνες ΤΙΠΟΤΑ, κάντα 6 την ημέρα και μόλις πέσει το crp σου (1,20 τότε) θα παίρνεις 4 μετά.... (άσε που πάλι 2 παίρνω ΟΠΟΤΕ το θυμάμαι).
Απλά μετά την κολονοσκόπηση που έκανα πριν 2 χρόνια και τριγυρνάει μέσα στο μυαλό μου πλέον...¨ΟΛΟ και κάτι νομίζω οτι έχω...οτι κάτι ξεκινάει να δουλεύει....με αποτέλεσμα να με χαλάει και ψυχολογικά και στις κενώσεις (οχι αριθμό απλά ποιοτικά). Μόλις "νιώθω" κάτι τσουπ τρέχω να διαβάσω στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ...και να το άγχος για εγχειρήσει να για καρκίνο κτλ κτλ...ΜΟΛΙΣ δεν τα σκέφτομαι ΌΛΑ ρολόι.

Γιαυτό σας λέω , είμαι βέβαια από τις λίγες περιπτώσεις που το περνάνε "αέρα" , αλλά ΟΛΑ είναι θέμα ψυχολογίας....τρώω ΟΤΙ βρω...οτι μου κάνει κέφι...το πολύ πολύ να κάνω ασχημάτιστες κενώσεις (σοορυ κιόλας)....ΕΕΕ ΚΑΙ ?? τι έγινε ??

Αυτά εν ολίγοις (???) , απλά το μόνο που με ανοισηχεί καμία φορά είναι οι κενώσεις ....μια σχηματισμένες μια όχι.... κατά τ'άλλα ΟΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑ

Y.Γ. Είμαι παντρεμένος απο το 1999 ΄χω 2 παιδιά και η γυναίκα με στηρίζει πολύ στις εναλλαγές (απότομες) τις διαθεσείς μου. Αυτή με κυνηγάει να πίνω τα χάπια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bazexa : 11-04-11 στις 23:25
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην bazexa για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (12-04-11)
  #788  
Παλιά 11-04-11, 23:30
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σε όλους! πάσχω κι εγώ από την crohn. έχω να γράψω πολύ καιρό εδώ... εδώ και αρκετό καιρό (2 χρόνια) βρίσκομαι σε μια γενικευμένη ύφεση. Φυσικά δε λείπουν οι πόνοι πού και πού και οι ανησυχίες, αλλά γενικά είμαι καλά. η crohn όμως με έχει κάνει ευαίσθητη σε πολλά πράματα. ματώνει ας πούμε ο ποπός μου πολύ εύκολα (έχω και αιμοροείδες) πράγμα το οποίο με ανησυχεί. υπάρχει κόσμος που με το ίδιο πρόβλημα-ευαισθησία; επίσης -απευθυνόμενη κυρίως στις γυναίκες του forum, αλλά και στους άντρες- η σεξουαλική σας ζωή είναι πάντα νορμάλ, ή διαταράσσεται από τη νόσο; κουράγιο και καλή ζωή σε όλους

Αυτό με το αιματάκι το έχω κανά χρόνο που και που..(2-3φορές). Κυρίως όταν "σκληραίνουν" τότε νιώθω κάτι να με κόβει και έχω λίγο αιματάκι για 1-2 κενώσεις ακόμα...Σχετικά με την σεξουαλική ζωή δεν βλέπω μεγάλες παρενέργειες....μόνο όταν μου μπαίνουν "διάφορες ιδέες" στο μυαλό μου χαλιέμαι.
  #789  
Παλιά 12-04-11, 08:30
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
με πολύ light θα έλεγα. παίρνω σαλοφαλκ των 500. πολλές φορές μάλιστα παραλείπω να τα πάρω.. εσύ;
Εμένα ο γιατρός μου με ξεκίνησε απ' ευθείας με αζα,,,,,
Είναι από τη σχολή που υποστηρίζει πως είναι καλύτερα να ξεκινάει κανείς από την αρχή επιθετικά για την αποφυγή επιπλοκών και την επίτευξη μεγαλύτερων περιοδων υφέσεων...
  #790  
Παλιά 12-04-11, 10:08
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
....................είμαι βέβαια από τις λίγες περιπτώσεις που το περνάνε "αέρα" , αλλά ΟΛΑ είναι θέμα ψυχολογίας....τρώω ΟΤΙ βρω...οτι μου κάνει κέφι...το πολύ πολύ να κάνω ασχημάτιστες κενώσεις (σοορυ κιόλας)....ΕΕΕ ΚΑΙ ?? τι έγινε ??.............
Συμφωνώ με το θέμα ψυχολογίας....
Όσον αφορά αυτό που λες ότι είσαι από τις λίγες περιπτώσεις που το περνάνε "αέρα", σου εύχομαι να μην σε ξαναενοχλήσει η ασθένεια ποτέ....
Και η καίρια ερώτηση: ΑΠΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΠΩΣ ΠΑΣ? ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ? ΚΑΠΝΙΖΕΣ? ΤΟ ΕΚΟΨΕΣ? ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΚΟΨΕΣ?


Θα ήταν πάντως χρήσιμο να ξερουμε το ποσοστό των ασθενων που περνάει πολύ ήπια την ασθένεια.... δεδομένου ότι αυτοί δεν μπαίνουν στα forum (αφού δεν τους απασχολεί)... Πιθανολογώ θα είναι αρκετοί αυτοί... σκεφτείτε ότι θα υπάρχει και κάποιος αριθμός ανθρώπων που βιώνουν την νόσο τόσο ήπια που σ' όλη τη ζωή τους δεν θα χρειαστεί να πάνε στο γιατρό και έτσι δεν θα διαγνωστούν ποτέ....
Άραγε ξέρει κανείς ή εχει διαβάσει κάποιες στατιστικές έρευνες για αυτό το ποσοστό των crohnies με δια βίου ήπια συμπτώματα???
Κάπου διάβασα (στο inetrnet) ότι περιπου οι μισοί ασθενείς δεν θα χρειαστούν στη ζωή τους να πάρουν ούτε μια φορά κορτιζόνη... αλλού όμως λέει ότι το 70% θα περάσει τουλάχιστον μια φορά από το χειρουγείο...... τι να πει κανείς..!!!! Ο γιατρός μου μου είπε πως στατιστικά οι ασθενείς περνούν από το χειρουργείο κατά μέσο όρο πάνω στη δεκαετία (είτε για συρίγγια είτε για αποστήματα είτε για στενώσεις-αποφράξεις..)
thanks

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 12-04-11 στις 10:56
  #791  
Παλιά 12-04-11, 11:34
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με το θέμα ψυχολογίας....
Όσον αφορά αυτό που λες ότι είσαι από τις λίγες περιπτώσεις που το περνάνε "αέρα", σου εύχομαι να μην σε ξαναενοχλήσει η ασθένεια ποτέ....
Και η καίρια ερώτηση: ΑΠΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΠΩΣ ΠΑΣ? ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ? ΚΑΠΝΙΖΕΣ? ΤΟ ΕΚΟΨΕΣ? ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΚΟΨΕΣ?


thanks
Ναι ξέχασα να αναφέρω οτι το άρχισα το 1993 και απο τότε ΔΕΝ το έκοψα ποτέ, 1,5 πακέτο περιπου ημηρεσίως.... Αν και λένε οτι θέλει αν όχι κοψημο , ελάτωση σιγουρα.
  #792  
Παλιά 12-04-11, 11:44
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ξέχασα να αναφέρω οτι το άρχισα το 1993 και απο τότε ΔΕΝ το έκοψα ποτέ, 1,5 πακέτο περιπου ημηρεσίως.... Αν και λένε οτι θέλει αν όχι κοψημο , ελάτωση σιγουρα.
Φίλε μου σε μακαρίζω... μακάρι να είσαι πάντα καλά και να σε χαίρεται η οικογένειά σου...
Τελικά απ' ότι φαίνεται όλα τα "ΠΡΕΠΕΙ" ίσως είναι τελείως θεωρητικά στην περίπτωσή μας αφού και οι γιατροί δεν ξέρουν την αιτία της νόσου... γι αυτό και περιορίζονται στο να απαγορεύουν οτιδήποτε υποθέτουν ότι μάλλον ή κατά τεκμήριο κάνει κακό και να μας φλωμόνουν στα φάρμακα τα οποία δεν θεραπεύουν αλλά απλά (και όχι πάντα) συντηρούν...
Σε άλλους το τσιγάρο πειράζει σε άλλους όχι.. σε άλλους οι φράουλες πειράζουν σε άλλους όχι... σε άλλους έτσι σε άλλους αλλιώς..
Νομίζω πως αυτό που έγραψες περί ψυχολογίας είναι το μόνο φάρμακο...
Ο καθένας πρέπει να γίνει γιατρός του εαυτού του και να αποφεύγει το στρες..
Εγώ έκοψα το κάπνισμα περισσότερο γιατί βρήκα τη νόσο ως ευκαιρία να το κόψω για άλλες παθήσεις για τις οποίες σίγουρα ευθύνεται.. να κερδίσουμε και κάτι ρε παιδιά από την ασθένεια....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 12-04-11 στις 13:55
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamanicks για αυτό το μήνυμα:
bazexa (12-04-11)
  #793  
Παλιά 13-04-11, 00:00
marypez Ο χρήστης marypez δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-09-11 23:14
Η διαθεσή μου τώρα:
ok

Αγαπητοι μου φιλοι και φιλες απο οσα διαβαζω στης αναρτησεις σας ακομα μια φορα διαπιστωνω οτι ο καθενας μας αντιδρα διαφορετικα. Σιγουρα η ψυχολογικη κατασταση επιρεαζει, και πως να μην επιρεαζει οταν ολα γυρω μας μας προκαλουν ανχος και στεναχωρια!! Οσο και να θες να τα αποβαλεις τα προβληματα μας τρυγυριζουν.Μια τα παιδια(που εναι, τι ωρα θα γυρισουν απο την εξοδο, θελουν το ενα θελουν το αλλο) απο την αλλοι οι γονεις μας που οσο και να μας νοιωθουν θελουν κι αυτοι πραγματα απο μας ( ποναω παρε με σε γιατρο, η συνταξη μειωθηκε, δεν με νοιαστηκες κ.α. πολλα), εχουμε και τις δουλειες μας που πανε κι αυτες χαλια, τις τραπεζες να θελουν κι αυτες, τους φιλους που και ολα χαθηκαν κι αυτοι στα δικα τους, το φοβο για το πως θα ειμαστε αυριο, το κοψε το γαλα, τα λαχανικα, τα φρουτα, τα ποτα και γενικα ολα οσα μας ενοχλουν .....ε......αρκετα !!!! πως να μην χαλαει και η ψυχολογια μας και να μην εχουμε πονους. Εγω προσωπικα ισως και απο αντιδραση το καπνισμα δεν το κοβω!Ξερω κακο του κεφαλιου μου, ομως το καπνισμα με χαλαρωνει, με ευχαριστει και μπορω να πω πως με βοηθαει και στην κενωση που λογω της μεγαλης στενωσης που εχω ειμαι δυσκοιλια. Γιαυτο σας συμβουλευω να περνατε οσο πιο καλα μπορειτε ,ζηστε το σημερα και να κανετε οτι σας ευχαριστει!!!
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην marypez για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (13-04-11)
  #794  
Παλιά 15-04-11, 02:50
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση (δεν είναι και πολύ "σικ")...
Απλά επειδή δεν βρίσκεις συνέχεια κάποιους με την πάθησή μας...

Οι κενώσεις σε γενικές γραμμές πως είναι?? Σχηματισμένες ?? ή όχι ?? συχνές ?? λεπτά ?? κανονικά?? Συγνώμη γι αυτού του είδους ερωτήσεις αλλά μόνο από "συμπασχοντες" θα μπορώ να μάθω γενικώς τι γίνεται.
  #795  
Παλιά 15-04-11, 08:22
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση (δεν είναι και πολύ "σικ")...
Απλά επειδή δεν βρίσκεις συνέχεια κάποιους με την πάθησή μας...

Οι κενώσεις σε γενικές γραμμές πως είναι?? Σχηματισμένες ?? ή όχι ?? συχνές ?? λεπτά ?? κανονικά?? Συγνώμη γι αυτού του είδους ερωτήσεις αλλά μόνο από "συμπασχοντες" θα μπορώ να μάθω γενικώς τι γίνεται.
Εξαρτάται αν είσαι σε ύφεση ή σε έξαρση....
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.