Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #76  
Παλιά 14-06-11, 18:55
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμένα μου έκανε παγκρεατίτιδα μέσα στον πρώτο μήνα.Μην ανησυχείς.Ό,τι και να συμβεί είναι αντιμετωπίσιμο.Εξάλλου οι εξετάσεις σου θα το δείξουν αμέσως.Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι τώρα.Τί γίνεται με τις στενώσεις?Πώς τις καταλαβαίνει κανείς?Υπάρχουν συγκεκριμένα συμπτώματα?
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 14-06-11, 22:45
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από antele Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα μου έκανε παγκρεατίτιδα μέσα στον πρώτο μήνα.Μην ανησυχείς.Ό,τι και να συμβεί είναι αντιμετωπίσιμο.Εξάλλου οι εξετάσεις σου θα το δείξουν αμέσως.Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι τώρα.Τί γίνεται με τις στενώσεις?Πώς τις καταλαβαίνει κανείς?Υπάρχουν συγκεκριμένα συμπτώματα?
Οι στενώσεις στο λεπτό έντερο φαίνονται με μια μαγνητικη εντερόκλυση και στο παχύ με την κολονοσκόπηση.. όσον αφορά τα συμπτώματα διάβασα ότι έχεις δυσκοιλιότητα (όχι διάρροια), εμετούς, οξείς πόνους, πυρετό κλπ..
Οι στενώσεις δημιουργούνται από τις επανηλειμένες εξάρσεις οπότε οι φλεγμονές γίνονται ουλές (μετά την έξαρση), γι αυτό και ειναι τόσο σημαντική η σωστή θεραπευτική αγωγή με φάρμακα που μειώνουν τον αριθμό και την ένταση των φλεγμονοδών εξάρσεων..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 15-06-11 στις 12:01
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamanicks για αυτό το μήνυμα:
antele (15-06-11)
  #78  
Παλιά 15-06-11, 10:14
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Τί είναι μαγνητική εντερογραφία;
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 15-06-11, 11:16
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα σε όλους.
Είμαι 40 χρονών και έχω την crohn από τα 19.
Έχω περάσει πολλά και μπορώ να βοηθήσω και εγώ από την πλευρά μου όποιον θέλει.
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να καταλάβετε ότι δεν είστε άρρωστοι.
Το δεύτερο και πιο δύσκολο είναι να καταλάβει και το περιβάλλον σας ότι δεν είστε άρρωστοι.
Η crohn είναι μία ευαισθησία που έχουμε και μας μαθαίνει πως πρέπει να είναι ο τρόπος ζωής μας.
Όχι άγχος, όχι στεναχώριες,όχι κρεπάλες. Δεν είναι αρρώστια ψυχολογική.
Όλα είναι στο μυαλό μας. Η <<νόσος>> αυτή χτυπάει άτομα με υψηλό δείκτη ευφυίας που αντιλαμβάνονται αλλιώς την ζωή.
Γι'αυτό και αποκαλείται <<νόσος των Εβραίων>>.
Επίσης χτυπάει άτομα που έχουν έντονη σεξουαλική ζωή, τις λεγόμενες μηχανές του σεξ (μην σας κακοφαίνεται αυτό που λέω, αργά ή γρήγορα θα το καταλάβετε).
Δεν χρειάζεται πανικός όταν έχετε έξαρση, απλώς ηρεμήστε και καταπολεμήστε τις κακές σκέψεις σας με εργασιοθεραπεία ή με κάτι άλλο που σας ευχαριστεί.
Ειδικά τα νέα παιδιά που δεν είναι εξοικιωμένα με την νόσο πρέπει να αρχίσουν να σκέφτονται πιο αισιόδοξα (όσο και αν αυτό φαίνεται δύσκολο)και να αλλάξουν τον τρόπο ζωής τους προς το καλύτερο.
Η θεραπεία η δική μου πέρασε από πολλά στάδια. Είχα φτάσει στα 19 πολλή κοντά στην κολεκτομή αλλά τελικά ανέκαμψα με το Immuran (αζαθειοπρίνη) την οποία είχα πάρει για δύο χρόνια. Από τότε έχω διαστήματα με εξάρσεις και παίρνω κορτιζόνη (τώρα τελευταία παίρνω την Budenofalk) και πάντα salofalk.
Η ζωή μου έχει φυσιολογίκή ροή (είμαι παντρεμένος 14 χρόνια και έχω δυο παιδιά,μία κόρη 9 χρονών και ένα γιο 6 χρονών). Όποιος θέλει βοήθεια και μπορώ ας μου γράψει.
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Gabriel_Knight For This Useful Post:
antele (15-06-11), mamanicks (15-06-11), n1kos (01-11-12), Olia (07-07-12)
  #80  
Παλιά 15-06-11, 11:24
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Μαγνητική εντερογραφία είναι υποκλυσμός με Βαριούχο υγρό (είναι ένα λευκό υγρό).
Την ώρα του υποκλυσμού είσαι πάνω σε ένα μηχάνημα που βγάζει ακτινογραφία το έντερό σου την ώρα που περνάει το υγρό.
Δεν πονάει καθόλου και γίνεται για να δει ο γιατρός αν το έντερό σου έχει κάπου στένωση.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 15-06-11, 11:47
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriel_Knight Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαγνητική εντερογραφία είναι υποκλυσμός με Βαριούχο υγρό (είναι ένα λευκό υγρό).
Την ώρα του υποκλυσμού είσαι πάνω σε ένα μηχάνημα που βγάζει ακτινογραφία το έντερό σου την ώρα που περνάει το υγρό.
Δεν πονάει καθόλου και γίνεται για να δει ο γιατρός αν το έντερό σου έχει κάπου στένωση.
Φίλε μου παρήγορα τα postαρίσματά σου...
Και γω παίρνω aza και ελπίζω να πάνε όλα καλά...
Όσον αφορά την μαγνητική εντερόκλυση να πω μόνο πως υπάρχει και άλλος τρόπος να γίνει χωρίς σωληνάκια κλπ... πιο ανώδυνα και χωρίς βάριο...
όποιος θέλει ας μου στείλει pm να τον κατατοπίσω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση...
Σου εύχομαι να εισαι πάντα καλά εσύ και η οικογένειά σου... και να βρεθεί γρήγορα η θεραπεία για όλους μας...
Να ρωτήσω: παίρνεις ακόμη aza μετά από τόσα χρόνια? Κάνεις τακτικές εξετάσεις αίματος? πόσο συχνές είναι οι εξάρσεις σου και πόσο διαρκούν?
Ευχαριστώ..
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 15-06-11, 12:06
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλώς ήρθες Gabriel Knight!Προσωπικά σε ευχαριστώ για την αισιοδοξία και την καλή διάθεση που μας φέρνεις.Δυστυχώς είμαι απο εκείνες τις περιπτώσεις που τα φάρμακα κάνουν παρενέργειες παρά καλό.Βρίσκομαι ένα βήμα πριν το antiTNF και δυστυχώς μερικές ημέρες η κατάσταση δεν παλεύεται.Είμαι αρκετά αισιόδοξη και κάθε μέρα ελπίζω πως είναι αυτή της ανακοίνωσης του φαρμάκου-θαύματος.Θα ήθελα να ρωτήσω πού και από ποιόν παρακολουθείσαι;Οι εξάρσεις σου διαρκούν πολύ;Γιά πόσο διάστημα παίρνεις κορτιζόνη και πόση;
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 15-06-11, 12:08
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
To azathioprine είναι πολύ καλό φάρμακο.
Όταν το έπαιρνα έκανα τους πρώτους δύο μήνες ηπατικές εξετάσεις κάθε εβδομάδα, μετά κάθε 15 μέρες και μετά κάθε μήνα.
Το πήρα για δύο χρόνια και ξέχασα την νόσο στην κυριολεξία.
Αν οι εξετάσεις σου είναι καλές στην αρχή τότε δεν κινδυνεύεις.
Κάποιοι λένε ότι πρέπει να το παίρνεις εφ'όρου ζωής. Εμένα ο γιατρός μου μου το έκοψε όχι για κάποιο λόγο αλλά για να είμαι πιο ανθεκτικός στις ιώσεις.
Υπάχρει ένας γιατρός στην Ελλάδα που είναι πραγματική αυθεντία στην νόσο και βρίσκεται στον Ευαγγελισμό. 'Οσο και αν αντιπαθώ το συγκεκριμένο νοσοκομείο, δυστυχώς εκεί τις κολονοσκοπήσεις και τις γαστροσκοπήσεις τις κάνουν εν'ψυχρώ, πιστεύω ότι ο γιατρός αυτός είναι με διαφορά ο καλύτερος. Το όνομά του δεν το λέω για να μην θεωρηθεί διαφήσιμη.
Πλέον παρακολουθούμαι στο Metropolitan (εκεί τις εξατάσεις τις κάνουν με αναισθησία) και πραγματικά δεν καταλαβαίνεις τίποτα.
Στην ζωή μου έχω κάνει γύρω στις κολονοσκοπήσεις και γαστροσκοπήσεις.
Πραγματικά επώδυνες εξετάσεις αν τις κάνεις εν'ψυχρώ.
Μην ανησυχείς γι'αυτό που έχεις, ζήσε την ζωή σου όσο τοδυνατόν καλύτερα.
Τα λόγια που έγραψα δεν τα έγραψα για να παρηγορήσω κανέναν.
Είναι η πραγματικότητα.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gabriel_Knight για αυτό το μήνυμα:
Olia (07-07-12)
  #84  
Παλιά 15-06-11, 12:15
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά σου Antele.
Μην είσαι λυπημένη.
Οι παρενέργειες που έχεις στα φάρμακα προκαλούνται από φόβο. Σκέψου ότι υπήρχε περίπτωση να σε είχαν διαγνώσει με καρκίνο.
Τώρα αυτή την πιθανότητα την απέφυγες και δεν υπάρχει περίπτωση να πεθάνεις από αυτό. Υπάρχουν και χειρότερα, απλώς προσπάθησε να αποδεχθείς την θεραπεία σου. Μην σκέφτεσαι ότι όταν κόψεις την κορτιζόνη θα ξαναρχίσουν τα συμπτώματα. Πόσο χρονών είσαι?
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 15-06-11, 12:34
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Eίμαι 50 τώρα και η νόσος μου παρουσιάστηκε στα 44,μετά από μία αντιβίωση για ιγμορίτιδα.Με την κορτιζόνη υπάρχει θέμα γιατί την έπαιρνα επί 8 μήνες μειώνοντας σιγά-σιγά και η έξαρση ήρθε όταν είχα καταφέρει να την φτάσω στα 4mg μία φορά την εβδομάδα.Τώρα ξαναπαίρνω 16αρι εδώ και 15 ημέρες αλλά δεν δείχνει να υπακούει ιδιαίτερα.Οπότε καταλαβαίνεις.Ευτυχώς προς το παρόν δεν μου έχει δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 15-06-11, 12:45
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Antele Επειδή όπως θα έχεις διαβάσει και στο forum ο καθένας έχει διαφορετική θεραπεία και διαφορετική αντιμετώπιση, πρέπει να βρεις με τον γιατρό σου την κατάλληλη αγωγή για σένα.
Ο κανόνας είναι ότι όταν κάποιος δεν ανταποκρίνεται στην κορτιζόνη να πηγαίνει σε azathioprine πρώτα (σε συνδυασμό με κορτιζόνη γιατί το συγκεκριμένο φάρμακο κάνει οκτώ εβδομάδες για να δράσει μόνο του) , και μετά σε ANTI-TNF.
Η συμβουλή μου είναι να περιμένεις λίγο για να πας διακοπές, και να μην πάρεις ακόμη άλλο φάρμακο.
Θα δεις μεγάλη διαφορά στις διακοπές σου.
Επίσης αυτή η νόσος συνήθως κάνει έφαρση από τον Μάρτιο και μετά λόγω αλλαγής του καιρού. Αν μπορείς περίμενε λίγο. Οι διακοπές παίζουν σημαντικό ρόλο στις εξάρσεις.
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Gabriel_Knight For This Useful Post:
antele (15-06-11), mamanicks (15-06-11)
  #87  
Παλιά 15-06-11, 13:14
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παίδες η χώρα πάει για φούντο..... η κατάσταση απαιτεί γερά στομάχια.... και έντερα.... χαχαχαχα Πως κανείς να παραμείνει σε ύφεση με αυτα που συμβαίνουν..?
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 15-06-11, 13:19
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Πες τα ΜΕΓΑΛΕ!Στο Σύνταγμα χαμός!Εμείς πώς θα μπορέσουμε να πάμε;
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 15-06-11, 13:20
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδιά όλοι με το εντερο στο χέρι και στο Σύνταγμα....
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 15-06-11, 13:24
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Να πάμε να τους .... χέσουμε!!!
Δεν νομίζω ότι έχει κάποιος πρόβλημα με την συγκεκριμένη ενέργεια εδώ μέσα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:39.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.