Θέμα: Ουζο
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 02-10-06, 14:10
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βασικά δεν έχει διαφορετικά συστατικά η πρώτη από την δεύτερη απόσταξη. Την δεύτερη απόσταξη την κάνεις με υλικό μόνο αυτό που παίρνεις από την πρώτη.
Για να γίνει το ούζο χρησιμοποιούνται σπόροι από κόλιανδρο, μάραθο, αστεράκι (αυτό μου αρέσει πιό πολύ, αλλά γούστα είναι αυτά), γλυκάνισο (το πιό κλασικό), μαστίχα (Χιώτικο ούζο) κλπ... Αυτό δεν είναι στάνταρ ούτε αναφέρεται στην νομοθεσία. Κάποιοι χρησιμοποιούν μέχρι και γλυκόριζα. Οπότε, καλή τύχη με την συνταγή σου.
Προσθέτουμε οινόπνευμα από μελάσσα (αν και οι περισσότεροι χρησιμοποιούν από σταφύλια) και νερό και βράζουμε σε ένα αποστακτήρα. Ποτέ μα ποτέ και σε καμία περίπτωση δεν χρησιμοποιούμε το φωτιστικό οινόπνευμα γιατί απλά είναι βλαβερό. Το πρώτο απόσταγμα (κεφαλή) αφαιρείται, όπως και το τελευταίο. Κρατάμε το μεσαίο μέρος του, και κάνουμε πάλι απόσταξη.
Στο τέλος, το προϊόν που παίρνουμε είναι κάπου στους 90 - 95 αλκοολικούς βαθμούς (ναι,έχω δοκιμάσει) και το αραιώνουμε με νερό μέχρι να φτάσει τους 40 με 50 σύμφωνα με την νομοθεσία για να ονομάζεται ούζο. Προσθέτουμε τόση ανηθόλη ώστε να μην θολώσει και... στην υγειά μας!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diamond : 02-10-06 στις 15:53
Απάντηση με παράθεση