Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 20-01-12, 15:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Προκειται για επισημη, ημιεπίσημη θέση της Ορθοδοξίας; Ή για φανατισμό, υφερπουσα επιστημοφοβία και... "Αντιπολίτευση";
Βάλτα όλα στο μπλέντερ, πρόσθεσε μπόλικα γραμμάρια φανατισμό, μισό ποτήρι παρωπιδισμό, μία πρέζα συμφέρον και κονόμας, ψήσε στους 250 βαθμούς και μόλις το βγάλεις ράντισε με μπόλικη περιέργεια.

Η σωστή εξομολόγηση, είναι ένα είδος ψυχανάλυσης και ψυχολογικής (όχι ψυχιατρικής) προσέγγισης.

Όπως ο καλός ψυχολόγος ψυχαναλυτής, πρέπει να σπουδάσει, να καλλιεργηθεί, να ειδικευτεί, έτσι και ένας ιερωμένος εξομολογητής, πρέπει ή να είναι κατηρτισμένος θεολογικά ή να έχει το χάρισμα. (Ας πούμε το ταλέντο ή αν το πάμε Θρησκευτικά, την φώτιση).

Ο παπά Νίκος στην Αγία Ζώνη στην γειτονιά μου (υποθετικό όνομα), όταν πάω ένα προσφοράκι που και που, για τους γονείς μου (υπέρ αναπαύσεως), πρώτα βλέπει τι έχω βάλει στο φακελάκι και μετά όλα τα άλλα. Να πάω στον Παπα Νίκο να εξομολογηθώ; Τρελός είμαι;

Από την άλλη μακριά από εδώ, είχα γνωρίσει έναν ερημίτη καλόγερο, σε μονή εκτός Ελλάδος, που θα αμφέβαλε κανείς αν είχε πάει σχολείο.
Μίλαγα μαζί του τέσσερις ώρες και έφυγα με βαριά καρδιά και πολλά κιλά πιο ελαφρός. Με εξομολόγησε βρίσκοντας όλα τα κλειδιά των πιο απόκρυφων σκέψεων μου, που παρέμεναν εκτός συνειδητού. Κουβεντούλα κάναμε απλά. Είχε το χάρισμα; Είχε την φώτιση; Ποιος ξέρει;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 20-01-12 στις 21:00
Απάντηση με παράθεση