Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #702  
Παλιά 26-01-12, 12:29
happybee Ο χρήστης happybee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 16:53
Αρχική Δημοσίευση από k.l Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,
Ψαχνοντας για καποιες εξετασεις που πρεπει να κανω βρηκα τις συζητησεις σας.Θα σας πω με οσο λιγοτερα λογια μπορω την ιστορια μου.
Ειμαι 23 και εδω και 3 χρονια ψαχνομαι λογω εντονων κοιλιακων πονων και επιπονων,αρκετων (4-5) κενωσεων.Ολα ομως ξεκινησαν με μια τροφικη δηλητηριαση που εγινε 6 χρονια πριν,την οποια περασα στο ποδι χωρις καποια αντιβιωση κτλ,και απ οτι φαινεται μου αφησε κουσουρι.Στην αρχη το αντιμετωπιζα με ενα απλο χαπι για σπαστικη κολιτιδα ομως μετα απο μια θεραπεια με ομοιοπαθητικη ηρθε η εξαρση και απο τοτε δεν σταματησε.Απειρες εξετασεις,ενδοσκοπησεις,βι οψιες,λαπαροσκοπηση διαγνωστικη γιατι σε εμας τις γυναικες μπλεκονται και τα γυναικολογικα,ψυχολογοι,φα ρμακα,λαθος διαγνωσεις και απο αποτελεσματα τιποτα.δεν φαινοταν να εχω πουθενα τιποτα.η ποιοτητα ζωης μου απαισια,σταματησε η κοινωνικη ζωη,οι σπουδες τα παντα.μεχρι που βρεθηκε σοβαρη αβιταμινωση β12 και σε βιοψια του τελικου ειλεου κυτταρα χρονια φλεγμονης χωρις να μιλανε για κατι πιο ειδικο οπως κροουν,ελκωδη κτλ.τοτε ειπαν οτι ηταν ιωση η καποια φλεγμονη γυναικολογικων .την β12 ομως την παιρνουμε απ το στομαχι και την χανουμε απ τον ειλεο και η κροουν ερχεται παλι σαν ενδεχομενο για μενα.επεσα και σε γιατρους κορακια και αντι να μου κανουν μια γαστροσκοπηση και εξεταση λεπτου εντερου με εβαλαν κατω για ενδομητριωση(και εκει εριξαν την χρονια φλεγμονη) για να οικονομανε καθε 2 χρονια με λαπαρασκοπηση.ηρθε η ωρα να κανω την γαστροσκοπηση και τη μαγνητικη εντεροκλυση για να δουμε αν εχω κροουν.η κατασταση μου ειναι πολυ μπερδεμενη γιατι οι δεικτες φλεγμονης μου ειναι φυσιολογικοτατοι και χαμηλοι,οι εξετασεις μου μια χαρα ποτε αιμα στα κοπρανα,ποτε πυρετο,ποτε κενωση στον υπνο αλλα εχω χρονιο περιστατικο οποτε πρεπει να το ψαξω.απ οτι διαβασα ο καθενας το εκδηλωνει διαφορετικα(μονο μια κοπελα ταιριαζει με τη δικη μου περιπτωση απ το forum που της ειχαν βρει χρονια φλεγμονη αλλα ηταν απο υπεραναπτυξη μικροβιων και της εδιναν ριφα..ολ γιατι και μενα μονο με αντιβιωση μου περναει)
δεν θελω να σας ζαλισω με το να μου πειτε αν το εχω η οχι,προσπαθω να προετοιμασω τον εαυτο μου οτι μπορει και να το εχω,αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι αν με τα φαρμακα που παιρνετε ο καθενας για την σοβαροτητα της καταστασης του,ειστε καλυτερα απ οτι οταν το ψαχνατε.το ρωταω αυτο γιατι εδω και 3 χρονια δεν ξερω τι εχω να αντιμετωπισω,αν εστω γινει διαγνωση κροουν και παιρνω τα φαρμακα μου να ξερω τι ποιοτητα ζωης θα εχω.αν εχω κροουν μακαρι να μπορεσω να το αντιμετωπισω οπως εσεις γιατι και μονο στην ιδεα νιωθω οτι η ζωη μου σταματησε και ειμαι μολις 23...σας ευχαριστω!
Γειά σου! Κι εμένα η ιστορία μου ξεκίνησε στα 23 μου, με πόνο στο στομάχι(!), φυσιολογικές κενώσεις και γενικά κανένα σύμπτωμα που να κινεί τις υποψίες για πρόβλημα στο έντερο! Έτσι, καθώς ο γιατρός απέκλειε το έντερο, έκανα γαστροσκόπηση η οποία δεν έδειξε τίποτα.. Μετά από μεγάλες αγωνίες για το τι έχω και εξετάσεις που δεν μου έδειναν κάποια απάντηση έκανα κολονοσκόπηση και ο γιατρός μου είπε οτι έχω φλεγμονώδη νόσο του εντέρου τύπου crohn. Ξεκίνησα κορτιζόνη για τρεις μήνες, ο πόνος έφυγε αμέσως και συνεχίζω μέχρι σήμερα που είμαι 27 με asacol. Αυτό που θέλω να σου πω, είναι οτι αν τελικά έχεις κρον, σε καμία περίπτωση η ζωή σου δεν σταματά εδώ! Απλά θα μάθεις να ζεις με αυτό και να ξέρεις οτι η ψυχολογία στην πάθηση αυτή (επαναλαμβάνω αν τελικά την έχεις) παιζει τον σημαντικότερο ρόλο. Όσο για αυτό που ρωτάς, εγώ με τα φάρμακα είμαι καλά, δεν πονάω, ζω φυσιολογικά με τη μόνη διαφορά οτι αποφεύγω κάποιες τροφές.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην happybee για αυτό το μήνυμα:
k.l (26-01-12)